Investīciju jomā būtiska loma vienmēr ir bijusi kopējam tirgus dalībnieku noskaņojumam un citiem psiholoģiskiem faktoriem. Ja tirgū dominē lāči, līknes ir sarkanas un noskaņojums ir pesimistisks, arī labus finanšu rezultātus uzrādošs uzņēmums var piedzīvot tādu pašu lejupslīdi kā tirgus kopumā.
Visai droši varam teikt, ka šādā situācijā šobrīd atrodas gan Latvija, gan viss Baltijas reģiona akciju tirgus. Tomēr šādus apstākļus visai bieži izmanto tā dēvētie vērtību investori (value investors), kuri vispārējās panikas un negatīvā sentimenta aizsegā peld pret kopējo straumi un pieturas pie principa – “Pērc, kad skan lielgabali, pārdod, kad skan trompetes”.
Viņi meklē ilgtermiņa ieguldījumu perspektīvas – fundamentāli spēcīgus uzņēmumus, kas dažādu iemeslu dēļ tirgū ir salīdzinoši nepietiekami novērtēti.
Ārvalstu investīcijas buksē
Krievijas karš Ukrainā ir uzlicis savu zīmogu visam Baltijas reģionam. Pēdējais Ārvalstu investīciju vides indekss 2023 (1) parāda, ka ārvalstu investoru ieguldīšanas apetīte ir sasniegusi līdz šim zemāko ieguldīšanas gatavības līmeni. Ārvalstu investori atzīst, ka ir kļuvuši ļoti piesardzīgi, un vairākums uzsver, ka galvenais iemesls šādai rīcībai ir tieši “lielgabali” jeb pašreizējā ģeopolitiskā situācija. Arī konsultāciju kompānijas EY ikgadējais investīciju vides pētījums “European Attractiveness Survey”, kas apkopo ārvalstu investīciju statistiku visā Eiropā un analizē investoru viedokli par Eiropas valstu pievilcību investīcijām, atklāj, ka Latvijā pagājušajā gadā uzsākti tikai 22 jauni investīciju projekti pretēji 32 projektiem 2022. gadā. Samazinājies arī jaunu ārvalstu investīciju projektu radīto darba vietu skaits – no 2245 darba vietām 2022. gadā līdz 1265 vietām pērn. Nozīmīgs jaunu investīciju projektu samazinājums bija novērojams arī Lietuvā – no 47 projektiem 2022. gadā līdz 28 pagājušajā gadā. Igaunijā samazinājums bijis neliels – no 9 projektiem uz 8. Visā Baltijā samazinājies arī ārvalstu investīciju radīto darba vietu skaits – no 5868 jaunām darba vietām 2022. gadā līdz 4186 pagājušajā gadā.
Jaunas iespējas vietējiem mazajiem investoriem
Baltijas akciju tirgus pēdējo pusotru gadu ir bijis visai stagnējošs. Baltijas akciju indekss OMX Baltic Benchmark GI 2023. gadā pieauga tikai par 4,19 %, savukārt šogad, pēc neliela palēciena janvārī, tas ir bijis garlaicīgi zems. Vienlaikus kopējais šogad tirgoto akciju skaits ir par 16 % mazāks, kas liecina par būtisku investoru aktivitātes samazināšanos.
Samazinoties ārvalstu investīcijām un jo īpaši institucionālo investoru gatavībai ieguldīt mūsu reģionā, pieaug vietējo privāto investoru iespējas nopelnīt. To labi parāda, piemēram, paaugstinātā aktivitāte Baltijas obligāciju tirgū.Situācija ir visai būtiski mainījusies, un vairāki pēdējie Baltijas obligāciju piedāvājumi bija īpaši piemēroti vietējo privāto investoru piesaistei. Arī AS “Signet Bank” norāda (2) uz intereses pieaugumu par obligācijām – Baltijas obligāciju kopējā tirgus apgrozījums 2023. gadā pieauga par 74 % jeb 23 milj. eiro, salīdzinot ar 2022. gadu. Banka arī norāda, ka jauna institucionālo investoru nauda Baltijas akciju tirgū neieplūst, savukārt obligāciju tirgus apgrozījums salīdzinājumā ar 2021. gadu ir pieaudzis par 54 %.
Bēgumam seko paisums
Lai arī ārvalstu investori pagaidām vēl ir ļoti piesardzīgi, tomēr viņi vienlaikus ir samērā optimistiski par Baltijas un Latvijas investīciju pievilcību nākotnē (3). Tostarp 42 % investoru sagaida, ka Latvijas investīciju klimats kļūs pievilcīgāks ieguldījumiem tuvāko trīs gadu laikā (Baltijā kopumā – 56 %), un tikai 20 % sagaida, ka tas pasliktināsies (Baltijā kopumā – 17 %). Tādejādi varam prognozēt, ka tuvāko trīs gadu laikā, ļoti iespējams, atjaunosies arī ārvalstu investoru interese par Baltijas kapitāla tirgu. Investori ir pieraduši, ka tirgi attīstās cikliski un kritumiem seko stabilizācijas periodi un kāpumi. Pēkšņas izmaiņas un jauni riski sākumā izraisa lielas cenu svārstības, tomēr pēc noteikta laika vienmēr situācija normalizējas un cilvēki pierod pie jaunās situācijas. Tostarp arī ģeopolitiskiem riskiem parasti nav novērojama ilgstoša nelabvēlīga ietekme uz akciju tirgiem.
Vēl viens papildu faktors, kam var būt visai būtiska loma reģiona attīstībā, ir procentu likmju samazināšana. Eiropas Centrālā banka (ECB) ir apturējusi procentu likmju celšanu, un visai plaši tiek spriests par likmju pazemināšanu šī gada laikā. Eiropas akciju indekss Stoxx 600 Europe jau ir pozitīvi noreaģējis uz šīm ziņām, taču Baltijas akcijas joprojām turpina izturēties nogaidoši. “Lai arī, protams, ir strukturālas atšķirības starp Eiropas un Baltijas akciju indeksiem, vēsturiski korelācija starp abiem indeksiem ir bijusi diezgan augsta, kas liek domāt, ka, iespējams, Baltijas akciju tirgus, kā mēdz notikt, ir mazliet iepalicis un pastāv kāds iedzīšanas potenciāls. Tādēļ mēs uz Baltijas akciju tirgus perspektīvām šī gada griezumā raugāmies salīdzinoši optimistiski,” Baltijas tirgus tendenču apskatā uzsver “Signet Bank”.
Pozitīvs faktors tuvākajos gados būs gan Baltijas reģiona iekšzemes kopprodukta, gan iekšējo patēriņu stimulējošais atalgojuma pieaugums. 2023. gadā Lietuvā atalgojums pieauga par 12,2 %, Latvijā – par 11,9 % un Igaunijā – par 11,4 %. Paredzams, ka atalgojuma pieaugums Igaunijā 2024. gadā būs 7 %, Latvijā – 7,8 % un Lietuvā – pat 8,6 %. Inflāciju pārsniedzošs algu pieaugums turpināsies 2025. gadā, kad atalgojums pieaugs par 6,5 % Latvijā un Lietuvā un par 5 % Igaunijā (5). Vai pēc Eiropas Dienvidiem atkal sekos Ziemeļi? Interesanta tendence, ko šobrīd varam Eiropā novērot, ir ekonomiku un kapitāla tirgu uzplaukums Dienvideiropas valstīs. Iepriekš šīs valstis neietilpa investoru uzmanības lokā, to slikto ekonomisko prognožu dēļ. Dienvideiropas valstis smagi skāra Covid-19, jo to ekonomika ir cieši saistīta ar tūrisma industriju. Savukārt šobrīd situācija ir visai būtiski mainījusies un daudzu investoru fokuss no Eiropas galvenajām ekonomikām un Ziemeļu reģiona ir pārvietojies tieši uz Dienvidiem, kas pēc pandēmijas turpina piedzīvot spēcīgu ekonomikas atgūšanos. Tomēr, ka pēc kāda laika šī tendence var mazināties un investori meklēs atkal kādu citu Eiropas reģionu ar zemām sākumpozīcijām, bet augstu izaugsmes potenciālu. Ļoti iespējams, ka fokuss var atkal atgriezties Ziemeļu virzienā, tostarp arī Baltijas reģionā, ko pozitīvi stimulēt varētu kāds lielāka mēroga IPO vietējā biržā. Par pozitīvu apliecinājumu tam, ka ārvalstu investori pamazām sāk aprast ar jauno ģeopolitisko situāciju, varam uzskatīt paziņojumus par liela mēroga investīciju projektu atsākšanu Baltijas reģionā.
Tā, piemēram, enerģētikas uzņēmums “Gren” pavisam nesen paziņoja, ka plāno Latvijā investēt vairāk nekā 200 miljonus eiro reģenerācijas stacijas izbūvei. "Gren" ir daļa no "Partners Group", kas ir viens no lielākajiem privātajiem tirgus investoriem. "Partners Group" investīcijas kopš 1996. gada veido 210 miljardus ASV dolāru.
Baltijas tirgus noskaņojums un potenciālās investoru perspektīvas
Jāsecina, ka salīdzinot Baltijas tirgu ar citiem lielākiem indeksiem Eiropā, Baltijas valstu uzņēmumi ir salīdzinoši nenovērtēti, gan valuācijas rādītāju, gan dividenžu ienesīguma potenciāla ziņā. Pēdējos gados investoru dinamika Baltijā ir mainījusies, privātajiem investoriem ieņemot arvien nozīmīgāku lomu vietējos kapitāla tirgos. Lai gan ārvalstu institucionālo investoru daļēja aizplūšana ir samazinājusi kopējo tirgus aktivitāti, tā ir radījusi arī potenciāli pievilcīgu vidi aktīviem vietējiem vērtību investoriem. Baltijā šobrīd noteikti var atrast fundamentāli spēcīgus uzņēmumus, kas ir neatbilstoši zemu novērtēti un var kļūt par izdevīgu “ķērienu” vērtību investoriem, kolīdz mainīsies kopējais tirgus noskaņojums.
(1) https://www.sseriga.edu/sites/default/files/inline-files/FICIL-Sentiment-Index-2023_buklets.pdf
(2) https://signetbank.com/blog/baltijas-tirgus-tendences-akcijas-pret-obligacijam/
(3) https://www.db.lv/zinas/latvija-pern-uzsakts-par-tresdalu-mazak-jaunu-arvalstu-investiciju-projektu-516347
(4) https://www.seb.lv/info/nordic-outlook/nordic-outlook-may-2024
(5) https://www.luminor.lv/lv/prognozes/pavasaris-2024-pasaules-un-baltijas-ekonomikas-apskats