Jaunākais izdevums

Eleving Group līdz šim ir bijis zināms kā viens no aktīvākajiem obligāciju emitentiem Baltijā, kas 10 gadu laikā ir piesaistījis teju 400 miljonus eiro caur šo instrumentu. Tagad kompānijas vadība ir pieņēmusi lēmumu doties biržā ar pirmreizējo publisko akciju piedāvājumu (IPO), sniedzot iespēju investoriem ieguldīt globāli augošā biznesā un saņemt dividendes divreiz gadā.

Lai saprastu piedāvājumu, uzņēmuma mērķus un investoru iespējas, Dienas Bizness iztaujāja Eleving Group izpilddirektoru Modestu Sudņu.

Ne pirmo reizi sniedzat interviju Dienas Biznesam, tomēr aicināšu atgādināt, kas ir Eleving Group un kas ir tā pamata bizness?

Esam eksportējošs finanšu tehnoloģiju uzņēmums, kas ir dibināts Latvijā 2012. gadā un kas strādā divos segmentos – transportlīdzekļu un patēriņa finansēšanā. Transportlīdzekļu finansēšana veido 2/3 no mūsu biznesa, tādēļ uzskatāma par mūsu pamatdarbības jomu, ko esam izvērsuši 10 tirgos. Tikmēr patēriņa finansēšana, ko nodrošinām pamatā Āfrikā un Balkānos, veido attiecīgi 1/3 no portfeļa. Šobrīd 55% no mūsu biznesa atrodas Eiropā, 32% Āfrikā, bet atlikušos 13% veido tirgi, kas atrodas citās lokācijās, piemēram, Āzijā un Kaukāzā. Ja runājam produktu kategorijās, tad nodrošinām dažāda veida finansēšanas produktus, sākot ar tradicionāliem auto kredītiem, turpinot ar līzinga un atgriezeniskā līzinga pakalpojumiem un noslēdzot ar automašīnu nomu, koplietošanu un patēriņa finansēšanas produktiem. Kenijā un Ugandā mēs piedāvājam arī īpašus automašīnu un motociklu finansēšanas produktus pašnodarbinātajiem un mazajiem uzņēmējiem, kur transportlīdzeklis ir peļņas gūšanas instruments. Kopumā strādājam 16 tirgos, fokusējoties uz augošām un gana spēcīgām ekonomikām.

Vai ir vēl plašākas izaugsmes plāni?

Mēs noteikti vēlamies turpināt izaugsmi. Iepriekšējos gados esam ielikuši ļoti spēcīgu bāzi organiskai izaugsmei esošajos tirgos, savukārt šogad jau esam atgriezušies pie tādiem izaugsmes tempiem un ambīcijām, kādas mums bija vēl pirms pandēmijas. Mēs esam apņēmušies nākamo trīs gadu laikā teju dubultot grupas biznesu, un šo mērķu sasniegšanā zināmu lomu spēlēs arī jaunie tirgi. Šogad mēs gan primāri koncentrējamies uz IPO un rentabilitātes tālāku veicināšanu esošajos tirgos, bet pārskatāmā nākotnē sāksim darbu gan pie jauniem produktiem, gan tirgiem.

Vai ir vēl kādas priekšrocības, kuras varat nosaukt, runājot par ģeogrāfiski plašo darbību?Pats svarīgākais aspekts ir biznesa un risku diversifikācija. Mūsu bizness nav atkarīgs no sekmēm vienā vai divos tirgos, jo neviens no tiem šodien neveido lielāku proporciju no kopējā Grupas portfeļa par 14,1%. Ja kāds no tirgiem piedzīvo īstermiņa grūtības, tad pārējie sekmīgi spēj kompensēt šos rezultātus. Tāpat katrs tirgus attīstās savā dinamikā, katram ir sava brieduma stadija un arī izmērs. Tas mums dod iespēju precīzi salāgot izaugsmes ambīcijas ar potenciālu noteiktos laika brīžos. Šajos tirgos atšķiras arī pieprasījums pēc dažādiem produktiem, un tā ir mūsu iespēja izmēģināt un ieviest dažādas jaunas produktu koncepcijas, ko pēcāk var pakāpeniski sākt piedāvāt arī citos tirgos, pārņemot jau iegūto pieredzi. Turklāt, neraugoties uz to, ka strādājam 16 valstīs, mēs joprojām spējam visus procesus vadīt un ieviest no mūsu galvenā biroja Rīgā, kā arī pārējiem Baltijas birojiem Viļņā un Tallinā. Viss tehnoloģiskais process un kontrole, biznesa monitorings un stratēģiskā biznesa pārvaldība notiek centralizēti, un to nodrošina vietējie talanti.

Ar kādu mērķi vai misiju sākāt šo biznesu? Vai ir kas mainījies laika gaitā?

Kad sākām biznesu pirms 12 gadiem, mūsu misija bija ļoti vienkārša – sniegt iespēju iegādāties cilvēkiem tādas automašīnas, kas dabā pārvietojas pa Latvijas ceļiem. Citiem vārdiem sakot, tās ir lietotas automašīnas ar vidējo vecumu 10 gadi. Ja šobrīd lielākās Latvijā strādājošās bankas izsniedz aizdevumus šādām automašīnām, tad pirms 12 gadiem piedāvājums bija praktiski neeksistējošs. Vienlaikus mūsu mērķis bija ne tikai radīt piedāvājumu, bet padarīt visu procesu no kredīta pieteikšanas līdz pat automašīnas saņemšanai maksimāli īsu. Ja kredīta apjoms nav liels un līdzekļi ir domāti automašīnas iegādei, kas var kalpot par ķīlu, tad nav nekāda pamatojuma šāda kredīta apstiprināšanai tērēt vairākas dienas un nedēļas. Jau ar pirmajiem izsniegtajiem aizdevumiem mēs kreditēšanas procesu balstījām sarežģītās klientu izvērtēšanas sistēmās un algoritmos. Tie ļauj mums katru klientu un transportlīdzekli pēc daudzfaktoru metodes izvērtēt burtiski minūšu laikā un pieņemt informētu lēmumu, kas rezultējas individuālā piedāvājumā. Gadu gaitā mūsu misija nav būtiski mainījusies, bet paši esam kļuvuši pieredzējušāki un tehnoloģiski attīstītāki. Tas, kas ir nācis klāt, – mēs arvien lielāku uzmanību pievēršam t.s. produktīvajai kreditēšanai, proti, piedāvājot finansēšanas pakalpojumus pašnodarbinātajiem un mazajiem uzņēmējiem, piemēram, Āfrikā. Jau minēju, ka Āfrikā transportlīdzeklis ir ne tikai pārvietošanās instruments, bet vēl biežāk - peļņas gūšanas rīks, ko izmanto mazie pasažieru un kravu pārvadātāji, kurjeri, pastnieki, tirgotāji u.tml. Piekļuve iespējai saņemt naudu, lai iegādātos privāto transportlīdzekli, šiem cilvēkiem dod iespēju nopelnīt, dzīvot labāk, rūpēties par savu ģimeni un veicināt ekonomisko izaugsmi valstī. Turklāt šie produkti ir tuvāki pakalpojumu koncepcijai, jo tajos iekļaujam arī apdrošināšanu, GPS ierīci, kas ir noderīga, piemēram, transportlīdzekļa zādzības gadījumā, un vēl daudz dažādu citu sīkumu. Būtībā klients veic maksājumu un atrisina virkni jautājumu savā dzīvē.

Kādēļ Eleving Group ir pieņēmis lēmumu iet IPO ceļu? Līdz šim esat emitējuši obligācijas, kādēļ šobrīd akcijas?

Tas tiesa, esam jau vairāk nekā desmit gadus veiksmīgi apguvuši Baltijas un Eiropas parāda tirgus, emitējot obligācijas tuvu 400 miljonu eiro apmēram. Esam pieredzējuši kapitāla tirgus dalībnieki, un jau šobrīd Eleving Group ir gana publisks uzņēmums. Šoreiz mēs vēlamies palielināt pašu kapitālu, un, ja to ir vēlme darīt, ir divas iespējas. Pirmā ir meklēt privātos investorus, kuri vēlas ieguldīt kompānijas pašu kapitālā, tādējādi to palielinot. Otrā iespēja ir piesaistīt investorus kā publiskai kompānijai caur kapitāla tirgu. Pašu kapitāla palielināšanas galvenais mērķis ir veicināt kompānijas izaugsmi. Tāpat šie līdzekļi mums atvērs durvis uz iespējām aizņemties dažādos tirgos ar labākiem nosacījumiem, proti, nauda biznesa attīstībai kļūs lētāka.Ņemot vērā mūsu pieredzi un to, ka investori ir augstu novērtējuši atdevi no mūsu līdzšinējās darbības kapitāla tirgos, uzskatām, ka šis ceļš šobrīd mums ir izdevīgākais. Šo desmit gadu laikā esam rūpējušies par biznesa atklātību un citām prasībām, kas ir saistošas kapitāla tirgus dalībniekiem – regulāras ceturkšņa atskaites, auditi un virkne darbību, kas saistītas ar korporatīvo pārvaldību.

Aizvadītajā gadā Nasdaq Baltic mūs nosauca par labākajiem kategorijā Investoru attiecības starp kompānijām, kas kotētas First North obligāciju sarakstā. Mums ir vairums elementu, kas ir nepieciešami publiskai kompānijai, lai kotētu akcijas.Mums līdz šim ir bijis pamatīgs Baltijas un Eiropas investoru atbalsts. Pēc pēdējiem aprēķiniem, mums ir bijuši vairāk nekā 20 000 vēsturisko investoru. Nav daudz līdzīgu kompāniju Baltijā, kurām būtu tik raibs un daudzskaitlīgs investoru atbalsts. Tas arī noteica mūsu plānu piedāvāt akcijas Baltijā un Frankfurtē – investori mūs šeit pazīst, mēs viņiem esam saprotams un prognozējams bizness, un mēs no viņiem neslēpjamies. Domāju, ka ikvienam ar minimālu piepūli ir iespēja aizkļūt līdz Eleving Group vadībai un uzdot savus jautājumus, ja tādi ir radušies.Kopumā uzskatu, ka mūsu IPO ir laba iespēja ieguldīt naudu Baltijas investoriem globāli orientētā, augošā un pārbaudītā biznesā. Ja tā padomā, šobrīd Baltijas akciju indeksā ir ļoti maz starptautisku uzņēmumu – tādu, kuri skatās tālāk par Baltijas valstu robežām. Bet mēs būsim viens no dažiem.

IPO Latvijā nav bieža parādība kopumā iepretī obligāciju emisijām. Kādi tam ir iemesli, jūsuprāt? Fonā ir jautājums par kapitāla tirgus aktivitāti kopumā – globāli un Baltijā.

Jā, pēdējos gados varētu likties, ka Baltijā notiek pamatā tikai obligāciju emisijas, un, salīdzinot ar Rietumeiropu, kur IPO ir biežāka parādība, mūsu kapitāla tirgus ir sava veida fenomens. Tomēr nav gluži tā, ka nenotiktu arī IPO, un, ja skatāmies mazliet garākā periodā, tad tādu ir ne viens vien. Baltijā galvenā rūpe akciju tirgos ir likviditāte un kopējā investoru aktivitāte. Pie šīm niansēm ir jāstrādā, un tas ir sistēmisks darbs, kura rezultātā ir jāpalielinās ne tikai uzņēmumu skaitam, kuri ir kotējuši savas akcijas, bet arī cilvēku skaitam, kuri iegulda un kuri izprot kapitāla tirgus sniegtās iespējas un pieejamos instrumentus. Es gan domāju, ka esam uz pareizā ceļa un Baltijai ir ļoti veselīgs potenciāls manis minēto fenomenu vidējā termiņā mainīt. Galvenais, lai akciju tirgū ienāk globāli un ambiciozi uzņēmumi no sektoriem, kas rada eksportējamus produktus un pakalpojumus ar augstu pievienoto vērtību – finanšu tehnoloģijas, medicīna, IT tehnoloģijas. Tie ir sektori, kas dzen uz priekšu inovācijas visā pasaulē. Šobrīd pārliecinoši lielākā daļa Baltijas akciju indeksa uzņēmumu ir lokāli orientēti, un tas nozīmē, ka šiem uzņēmumiem izaugsmes griesti beidzas pie Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārējām robežām. Tāpat tehnoloģiju un medicīnas nozares veido vien 0,5% no indeksa tirgus kapitalizācijas. Pretstatā mēs esam dibināti šeit, mums ir vietējie talanti, mēs esam izteikts finanšu tehnoloģiju uzņēmums, kuram vairāk nekā 80% no ieņēmumiem veidojas ārpus Baltijas.

Cik maksā viena akcija, un cik liels skaits akciju ir izlikts pārdošanā? Līdz kuram laikam emisija notiek?Vienas akcijas cena būs robežās no 1,7 līdz 1,9 eiro. Precīzu cenu spēsim noteikt pēc publiskā piedāvājuma noslēgšanas, kad redzēsim, kāds ir bijis investoru pieprasījums. Kopumā pārdošanā tiks piedāvātas ap 20 milj. akciju, kas kapitāla izteiksmē nozīmētu 30 līdz 40 milj. eiro.

Kāds ir Eleving Group piedāvājums investoriem? Kādēļ, jūsuprāt, vajadzētu pirkt Eleving Group akcijas?

Pirkt vai nepirkt, protams, jāizlemj katram individuāli. Tomēr es varu nosaukt vairākus apsvērumus, kas spēlē par labu Eleving Group. Esam diversificēts un globāls bizness, kas bijis ļoti rentabls jau astoņus gadus pēc kārtas un ir uzrādījis vidējo gada izaugsmi 26% apmērā periodā no 2016. gada līdz 2023. gadam. Tas nozīmē, ka esam spējuši būt pelnoši jau ilgstoši, neraugoties uz Covid-19 pandēmiju un Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Tāpat mēs esam izmaksājusi saviem investoriem procentu likmēs vairāk nekā 140 milj. eiro, bet dividendēs - 15 milj. eiro. Mēs dalāmies ar investoriem savā izaugsmē un pildām dotos solījumus. Iegādājoties mūsu akcijas, investors saņems ne tikai akciju vērtības pieauguma potenciālu, bet arī regulāras dividendes, kas atbilstoši mūsu politikai tiks izmaksātas divreiz gadā un pie konkrētiem nosacījumiem ar mērķa izmaksas koeficientu 50% apmērā no tīrās peļņas. Tas nozīmē, ka vidējais gada dividenžu ienesīgums būs aptuveni 10% jeb līdzvērtīgs tam, ko saņem obligacionāri Baltijā. Tāpat mums ir ļoti skaidrs attīstības plāns turpmākajiem gadiem, kur esam plānojuši teju dubultot Grupas biznesu un ieņēmumus līdz 2026. gada beigām, uzrādot vidējo gada izaugsmi 20% apmērā. Rentabilitātei ir sagaidāma vēl straujāka izaugsme. Mēs atrodamies jau augstā attīstības stadijā, bet, ņemot vērā, ka primāri strādājam globālajā arēnā, mums vēl ir plašas izaugsmes iespējas, kas ir labs nosacījums, lai apsvērtu dalību mūsu IPO.

Kā vērtējat šā brīža akciju tirgus dinamiku – vai ir īstais brīdis IPO?

Manuprāt, tas ir filozofisks jautājums – kad ir īstais brīdis kaut ko darīt! Ja raugāmies uz Baltijas kapitāla tirgu, tas stagnē pēdējo gadu. Ja senākā pagātnē, piemēram, 2020., 2021. gadā Baltijas biržas indekss korelēja ar lielākajiem Rietumu biržu indeksiem izaugsmes dinamikā, tad kopš pagājušā gada 3. un 4. ceturkšņa indeksa izaugsme ir sabremzējusies, varbūt pat nedaudz zaudējusi savu vērtību. Ja paraugāmies uz kompānijām, kas operē biržā, tad to rezultāti nav slikti – ir gan ļoti pelnošas kompānijas, gan tādas, kas izmaksā ļoti ienesīgas dividendes. Indekss parāda, ka mūsu tirgus nedaudz asāk reaģē uz ģeopolitiskajiem notikumiem un tas notiek tieši ārvalstu investoru sadaļā. Tajā pašā laikā vietējo obligāciju emitenti nesūdzas, investori ir kļuvuši gudrāki, viņi investē vairāk, jo saprot, ka tas ir jādara, lai inflācija neapēstu naudas vērtību, kamēr tā stāv banku kontos. Man ir prieks, ka mediji, tostarp Dienas Bizness, sniedz tik daudz informācijas par kapitāla tirgu, ka ir pieejama informācija un cilvēki to izmanto. Pirms desmit gadiem pieeja kapitāla tirgum, informācija par to un sapratne par šo jēdzienu bija ļoti ierobežotam skaitam cilvēku. Šobrīd kapitāla tirgus ir kļuvis pieejamāks arī mazajiem privātajiem investoriem, kas varbūt individuāli neiegulda lielas summas, bet kas ir masveidīgi kā kopums.

Kādu izaugsmi Eleving Group plāno pēc IPO, un kā tiks izmantoti līdzekļi?

Plānojam dubultot savu biznesu, kas veicinās dividenžu izmaksu. Iegūto pašu kapitālu izmantosim vairākiem mērķiem. Pirmais no tiem īstermiņa – mēs varētu atmaksāt grupas dārgākos aizņēmumus, samazinot izmaksas finansējuma struktūrā un palielinot tīro peļņu. Saprotams, ka mūsu pamatmērķis ir izaugsme, kas balstīta vairākās biznesa līnijās un dažādos produktos. Vēlamies apgūt vismaz divus jaunus tirgus ik gadu, sākot no 2025. gada, kā arī paplašināt mūsu produktu klāstu jau esošajos tirgos. Tas nenozīmē tikai jaunus produktus, bet jau esošo ieviešanu tirgos, kuros šobrīd tos vēl nepiedāvājam. Dažos Eiropas tirgos ir plāns uzsākt MVU finansēšanu. Tiks pievērsta lielāka uzmanība elektroauto finansēšanai, jo sevišķi, runājot par elektromotocikliem, kas varētu kļūt par Āfrikas reģiona top piedāvājumu.

Kādas ir būtiskākās lietas, ko esat veikuši tieši šogad, gatavojoties IPO?

Ja nepieciešams atbildēt tieši par šo gadu, tad, pirmkārt, esam iecēluši starptautisku uzraudzības padomi, kurā ir trīs finanšu, investīciju un start-up vides eksperti no Latvijas, Igaunijas un ASV. Otrkārt, vēlos izcelt mūsu pieņemto dividenžu politiku, kurā pēc IPO esam apņēmušies izmaksāt regulāras dividendes divreiz gadā ar mērķa izmaksas koeficientu 50% no tīrās peļņas. Tas nozīmē, ka Eleving Group akciju turētāji varēs cerēt ne vien uz akciju vērtības pieaugumu, bet arī saņemt regulārus pasīvos ienākumus no šīs investīcijas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eleving Group, viens no Baltijas veiksmīgākajiem finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem, kas strādā transportlīdzekļu un patēriņa finansēšanas jomās 16 pasaules valstīs, ir uzsācis sākotnējo publisko akciju piedāvājumu (IPO), kura parakstīšanās periods ilgs līdz 8. oktobrim.

Privātie un institucionālie investori no Baltijas un Vācijas ir aicināti piedalīties šī gada lielākajā IPO un vienā no lielākajiem, kādu jebkad ir īstenojis privāta kapitāla uzņēmums Baltijas valstīs.

Eleving Group ir dibināts 2012. gadā Latvijā, ar mērķi nodrošināt pieejamus un ērti lietojamus transportlīdzekļu finansēšanas pakalpojumus. Šobrīd uzņēmums ar desmit dažādiem zīmoliem veiksmīgi strādā jau 16 valstu tirgos Eiropā, Āfrikā un Āzijā. Tā vadošais zīmols ir Mogo.

Uzņēmuma reģistrēto klientu bāze pārsniedz 1,3 milj. klientu visā pasaulē. Pēdējo septiņu gadu laikā Eleving Group ir uzrādījis ikgadējo biznesa izaugsmi 26% apmērā un nākamajos trīs gados pēc IPO plāno teju dubultot biznesa apjomus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

ASV Starptautiskās attīstības finanšu korporācija un Eleving Group paraksta nodomu vēstuli par 10 milj. ASV dolāru aizdevumu

Eleving Group, 30.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizdevums, kura atmaksas termiņš ir noteikts pēc septiņiem gadiem, tiks piešķirts Eleving Group meitasuzņēmumam Kenijā. Aizdevuma mērķis ir paplašināt elektrisko transportlīdzekļu finansēšanas portfeli un palielināt zaļās mobilitātes alternatīvas pašnodarbinātajiem un MVU Kenijā.

Saskaroties ar klimata pārmaiņām, Kenijas valdība līdz 2030. gadam plāno samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, veicinot bezemisiju mobilitāti valstī. Transporta nozarē, kas rada 67% ar enerģiju saistītā CO2 un 11,3% no kopējām emisijām, darbojas ievērojams skaits mazo uzņēmēju, kuriem nav pieejams finansējums transportlīdzekļu iegādei, kas nereti kalpo kā peļņas gūšanas instruments. Ar šo ieguldījumu ASV Starptautiskās attīstības finanšu korporācija (U.S. Internationl Devleopment Finance Corporation - DFC) un Eleving Group vēlas veicināt ilgtspējīgāku mobilitāti, piedāvājot transportlīdzekļu finansējumu privātpersonām un MVU segmentam transporta nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eleving Group veiks IPO Baltijā un Frankfurtē

Db.lv, 11.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eleving Group sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) rezultātā akcijas plānots kotēt Nasdaq Riga Baltijas oficiālajā sarakstā un Frankfurtes biržas regulētajā tirgū.

Plānotais IPO galvenokārt sastāvēs no Eleving Group jaunās emisijas parasto akciju piedāvājuma un potenciāli arī esošo akciju piedāvājuma, ja jauno emisijas akciju pieprasījums pārsniegs piedāvājumu.

Akcijas būs pieejamas privātajiem investoriem Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un Vācijā publiskā piedāvājuma ceļā un privātā piedāvājuma veidā kvalificētiem institucionālajiem investoriem Eiropā.

Eleving Group ir iecēlusi AS LHV Pank par galveno IPO organizētāju, savukārt Signet Bank AS, Auerbach Grayson & CO un M.M. Warburg & CO iecelti par emisijas līdzorganizētājiem. Pie IPO realizācijas strādās arī virkne pārdošanas aģentu no Eiropas un ASV, tikmēr Aalto Capital nodrošinās Eleving Group un tās akcionāru finanšu konsultēšanu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eleving Group uzrāda kompānijas vēsturē labāko ceturkšņa EBITDA rādītāju

Db.lv, 13.05.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā dibinātais finanšu pakalpojumu sniedzējs Eleving Group, kas darbojas transportlīdzekļu un patēriņa finansēšanas segmentos 16 pasaules valstīs, pirmo ceturksni ir noslēdzis ar 22,0 milj. eiro lielu EBITDA rādītāju un 51,8 milj. eiro apgrozījumu.

Eleving Group turpina uzturēt līdzsvarotu ieņēmumu plūsmu no visiem galvenajiem darbības virzieniem. Nomas un atgriezeniskā līzinga produktu ieņēmumi 3 mēnešu periodā veidoja 18,1 milj. eiro, bet elastīgās nomas un transportlīdzekļu abonēšanas produkti sasniedza 11,4 milj. eiro. Savukārt, patēriņa finansēšanas produkti trīs mēnešu ieņēmumus papildināja ar 22,3 milj. eiro.

Eleving Group koriģētā EBITDA attiecīgajā periodā sasniedza 22,0 milj. eiro, salīdzinot ar 17,8 milj. eiro pirms gada, savukārt koriģētā neto peļņa pirms valūtas svārstību ietekmes bija 7,8 milj. eiro, kas ir par 15% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2023. gadā. Turklāt kompānija ir spējusi palielināt arī savu neto portfeli līdz 330,5 milj. eiro attiecībā pret 278,0 milj. eiro 2023. gada 1. ceturksnī.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā dibinātās finanšu tehnoloģiju uzņēmumu grupas Eleving Group 2024. gada sešu mēnešu koriģētā EBITDA sasniedza 43,7 milj. eiro atzīmi, kamēr neto peļņa pieauga līdz 14,9 milj. eiro, kas ir par 32% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.

Eleving Group turpina uzturēt līdzsvarotu ieņēmumu plūsmu no visiem galvenajiem darbības virzieniem, sešos mēnešos sasniedzot apgrozījumu 106 milj. eiro apmērā jeb par 20% vairāk nekā pērn. Nomas un atgriezeniskā līzinga produktu ieņēmumi sešu mēnešu periodā veidoja 36,3 milj. eiro, bet elastīgās nomas un transportlīdzekļu abonēšanas produkti attiecīgi 23,4 milj. eiro. Savukārt patēriņa finansēšanas produkti sešu mēnešu ieņēmumus papildināja ar 46,3 milj. eiro.

Koriģētā EBITDA sešu mēnešu pārskata periodā sasniedza 43,7 milj. eiro jeb par 28% vairāk nekā pagājušā gada pirmajā pusē. Tikmēr kompānijas neto portfelis ir palielināts par 21% līdz 343,5 milj. eiro pretstatā 284,2 milj. eiro gadu iepriekš.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Turpinot izvērtēt potenciālā akciju pirmreizējā piedāvājuma iespējas, Latvijā dibinātais finanšu pakalpojumu sniedzējs Eleving Group ir iecēlis uzraudzības padomi. Uzraudzības padomes pienākumus turpmāk pildīs Ļevs Dolgacjovs, Dereks Urbens un Mārcis Grīnis.

Jaunās pārvaldības struktūras pienākumos ietilps līdzdalība kompānijas attīstības stratēģijas izstrādē, potenciālā sākotnējā publiskā piedāvājuma un cita veida ārējā kapitāla piesaistes uzraudzība, vadības konsultēšana biznesa lēmumos, kā arī korporatīvās pārvaldības kvalitātes un efektivitātes veicināšana.

Ļevs Dolgacjovs ir Igaunijas investoru kopienas un jaunuzņēmumu ekosistēmas aktīvists. Ārpus jaunā amata pienākumiem viņš ir investīciju kompānijas Meemaeger Capital vadošais partneris un Syda Ventures dibinātājs. Iepriekš bijis Igaunijas Biznesa eņģeļu tīkla (EstBAN) valdes loceklis un prezidents, kā arī Eiropas Biznesa eņģeļu tīkla (EBAN) valdes loceklis. Tāpat Ļ. Dolgacjovam ir pieredze jaunuzņēmumu un ar to pārvaldību saistītu projektu konsultēšanā un vadībā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Nebanku kreditētājs "Eleving Group" 2025.gadā plāno gūt 44 miljonu eiro peļņu, savukārt 2026.gadā kompānijas mērķis ir gūt 54 miljonu eiro peļņu, teikts paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Šogad uzņēmums plāno gūt 33 miljonu eiro peļņu, kas būtu par 12% lielāka nekā 2023.gadā gūtā 29,5 miljonu eiro peļņa.

Kompānijas neto kredītportfeļa mērķis ir trīs gadu laikā palielināt to līdz 520 miljoniem eiro, kas būtu par 62,5% vairāk, salīdzinot ar 320 miljonu eiro portfeli 2023.gadā. Tāpat tiek prognozēts, ka pārdošanas ieņēmumi pieaugs no 189 miljoniem eiro līdz 315 miljoniem eiro.

"Eleving Group" 2024.gada sešu mēnešu neto peļņa pieaugusi līdz 14,9 miljoniem eiro, kas ir par 31,9% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, teikts "Eleving Group" pirmā ceturkšņa finanšu pārskatā.

"Eleving Group", kas 2012.gadā tika dibināts ar "Mogo Finance" nosaukumu, šobrīd strādā 16 pasaules tirgos, piedāvājot finanšu pakalpojumus mobilitātes un patēriņa segmentos. Grupā ietilpst transportlīdzekļu finansēšanas segmenta zīmoli "Mogo", "Primero", "Renti" un "OX Drive", kā arī patēriņa finansēšanas zīmoli "Kredo", "Sebo", "Tigo" un "Express Credit". Grupas kopējais izsniegto aizdevumu apmērs ir aptuveni 1,5 miljardi eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Eleving Group plāno piesaistīt ārējo kapitālu grupas tālākai izaugsmei – uzņēmuma daļu kotēšana biržā ir viena no prioritātēm

Eleving Group, 18.04.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā dibinātais finanšu pakalpojumu sniedzējs Eleving Group ir pilnvarojis LHV Pank (Igaunija) uzņemties vadošā organizatora lomu potenciālā sākotnējā publiskā piedāvājuma (IPO) īstenošanā.

Saskaņā ar Eleving Group izpilddirektora Modesta Sudņus teikto, LHV Pank konsultēs uzņēmumu un tā vadību par ārējā kapitāla piesaistes iespējām Baltijā un Eiropā. Uzņēmuma mērķis ir piesaistīt papildu pašu kapitālu, lai veicinātu turpmāku biznesa izaugsmi, investējot jaunos produktos un tirgos. Paredzams, ka drīzumā tiks noslēgta pārējo sadarbības partneru piesaiste potenciālā IPO procesa ietvaros.

Tikmēr finanšu konsultāciju kompānija Aalto Capital (Vācija) attiecīgā projekta ietvaros ir nolīgta par Eleving Group kapitāla tirgus konsultantiem.

Eleving Group ir dibināta 2012. gadā un šobrīd strādā 16 valstīs trīs kontinentos, piedāvājot transportlīdzekļu un patēriņa finansēšanas pakalpojumus. Grupa ietver tādus mobilitātes zīmolus, kā Mogo, Primero, Renti un OX Drive, un transportlīdzekļu segments sastāda aptuveni 2/3 no Grupas portfeļa. Tikmēr patēriņa finansēšanas segmentā atrodami tādi zīmoli, kā Kredo, Sebo, Tigo un ExpressCreit, un šis segments veido aptuveni 1/3 no Grupas portfeļa. Pašlaik 57 % grupas portfeļa atrodas Eiropā, 30 % - Āfrikā un 13 % - pārējā pasaulē. Eleving Group vēsturisko klientu bāze pārsniedz 500 000 patērētāju visā pasaulē, savukārt kopējā izsniegto aizdevumu summa pārsniedz 1.6 mljrd. eiro.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Fitch paaugstina Eleving Group kredītreitingu uz “B” ar stabilu nākotnes perspektīvu

Sadarbības materiāls, 17.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Fitch Ratings (Fitch) ir paaugstinājusi Eleving Group ilgtermiņa emitenta saistību izpildes reitingu (IDR) no “B-” uz “B” ar stabilu perspektīvu. Tāpat Grupas augstākās prioritātes nodrošināto parādu reitings paaugstināts uz “B” ar atmaksas reitingu “RR4”.

Kā norādīts Fitch ziņojumā, galvenie reitinga paaugstināšanas faktori bija Grupas pēdējo 24 mēnešu finanšu rezultāti, kompānijas sekmīgā darbība parāda struktūras diversifikācijā un kapitāla pieejamība. Atzinīgi novērtēta arī kompānijas biznesa modeļa stabilitāte svārstīgos ekonomiskajos apstākļos.

Fitch uzskata, ka Eleving Group progress korporatīvās pārvaldības jomā un iniciatīvas, kas vērstas uz gatavošanos iespējamam pirmreizējam akciju publiskajam piedāvājumam, par kuru tika ziņots 2024. gada aprīlī, ir pozitīvi vērtējamas, jo tās varētu vēl vairāk nostiprināt kreditoru tiesības. Eleving Group jau ir izveidojusi starptautisku uzraudzības padomi un tuvāko nedēļu laikā plāno publicēt dividenžu politiku. Fitch uzskata, ka tas papildina iepriekšējos pasākumus, kas ieviesti, kotējot obligācijas Frankfurtē un Rīgā.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Viens no automašīnu koplietošanas pakalpojumu sniedzējiem Carguru noslēdzis līdz šim vērienīgāko darījumu nozarē, pievienojot savam biznesam elektroauto koplietošanas jaunuzņēmumu OX Drive.

Ar šo darījumu Carguru stirpina savas līdera pozīcijas tirgū, vienlaikus kļūstot arī par vadošo elektroauto koplietošanas pakalpojumu sniedzēju.

Darījuma rezultātā Carguru savu autoparku papildina ar vairāk nekā 200 jauniem elektroauto, tostarp Tesla un Audi ražotāju modeļiem, kurus turpmāk varēs rezervēt un izmantot braucieniem tikai caur Carguru mobilo aplikāciju.

Carguru ir automašīnu koplietošanas biznesa celmlauzis Latvijā, kas jau kopš 2017. gada piedāvā pārvietošanās iespējas autovadītājiem, kuriem nav sava personīgā transportlīdzekļa. Ar OX Drive pievienošanu, Carguru savu piedāvājumu tagad papildina ar videi vēl draudzīgāku risinājumu, kas ilgtermiņā veicinās pāreju uz ilgtspējīgu un efektīvu urbāno mobilitāti. Tikmēr OX Drive sevi kā automašīnu koplietošanas jaunuzņēmumu skaļi pieteica pirms vairāk nekā diviem gadiem. Savas atšķirīgās koncepcijas un Tesla automašīnu dēļ, OX Drive ātri kļuva par vienu no populārākajām automašīnu koplietošanas platformām Latvijā, kas līdz tam vēl nebijušā apjomā piedāvāja klientiem izbaudīt ērti pieejamus jaunākās paaudzes elektroauto.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Kapitāla tirgus aktualitātes, nākotnes tendences un praktiski ieteikumi

Jānis Goldbergs, 26.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Par galvenajiem notikumiem Latvijas un Baltijas kapitāla tirgū, par lielākajām gaidām un iespējamiem notikumiem, kā arī sīkiem knifiem investoriem iesācējiem Dienas Bizness izjautāja Signet Bank kapitāla tirgus ekspertus Kristiānu Janvari un Edmundu Antufjevu.

Ir pieejama samērā plaša, nu jau var teikt – pat bibliotēka ar jau notikušajām obligāciju emisijām ar Signet Bank atbalstu tajās. Vai iespējams sniegt tādu kā TOP10 emitentu sarakstu, piemēram, pēc kupona likmes? Kas kopš pērnā gada ir bijuši gardākie investoru kumosi?

Edmunds Antufjevs: No pērnā gada obligāciju emisijām no kupona likmes viedokļa es gribētu izcelt pirmo trijnieku – Eleving Group, kas piedāvāja 13% kupona likmi, tam sekoja Storent Group ar 11% kupona likmi un LHV banka ar 10,5% kupona likmi. Šogad šī tendence turpinās, jo kuponu likmes saglabājas augstas. Piemēram, Grenardi Group nāca klajā ar 10% likmes piedāvājumu, savukārt Citadele banka, kas ir liels uzņēmums ar augstu kredītreitingu, piedāvāja 8%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jebkura uzņēmuma veiksmes pamatā primāri ir cilvēki, domā Modests Sudņus (Modestas Sudnius), Eleving Group izpilddirektors.

Komandas atlase mūsdienās ir vesels process - vadītājam ir jāmāk atrast pareizie darbinieki, kas ir gatavi augt un attīstīties kopā ar biznesu, kā arī palīdzēt sasniegt pat ambiciozākos uzņēmuma mērķus, spriež M.Sudņus. Mūsdienās cilvēki ir viena no galvenajām ilgtermiņa biznesa veiksmes atslēgām, tāpēc līderim ir jārūpejas, lai viņa darbinieki uzņēmumā justos labi - tad būs arī viss pārējais, secina Eleving Group izpilddirektors.

Gūst starptautisku pieredzi

Bērbībā sapņoju kļūt par basketbolistu, atminas M.Sudņus. “Esmu dzimis un audzis Viļņā, un, kā zināms, basketbols ir lietuviešu otrā reliģija. Arī es nodarbojos ar šo sporta veidu, taču nebiju tik labs, lai kļūtu par profesionāli, tāpēc diezgan ātri sapratu, ka man jāizvēlās cits profesionālais ceļš. Viena no idejam bija banka - darbs bankā man šķita gana prestižs un ienesīgs, bez tam - man labi padevās arī matemātika un ekonomika, tāpēc, pēc vidusskolas beigšanas, es iestājos ISM vadības un ekonomikas universitātē (ISM University of Management and Economics). Pēdējā bakalaura kursā, paralēli studijām, sāku arī strādāt uzņēmumā Ernst&Young. Mani pienākumi galvenokārt saistījās ar auditu veikšanu bankās, tāpēc varētu teikt, ka savā ziņā mans bērnības sapnis par karjeru bankā piepildījās. Tā bija ļoti laba un vērtīga pieredze, jo es biju pavisam jauns. Atceros, ka darba devējs mums, jaunpienācējiem, pat iedeva naudu, lai mēs varētu nopirkt jaunus uzvalkus un izskatīties respektabli. Lai gan darbs bija labs, šajā laikā pilnīgi noteikti sapratu, ka banku nozare nav mans aicinājums. Es gribēju darboties ar plašāku vērienu - man bija sajūta, ka šajā sfērā esmu ierobežots, arī dinamika šķita pārāk lēna un birokrātija - pārāk liela. Es vairs nevēlējos savu profesionālo karjeru saistīt ne ar bankām, ne auditu, taču finanses joprojām bija lieta, kas mani interesēja,” atminas M.Sudņus, kurš 2009. gadā kā projektu menedžeris pievienojās uzņēmumam EPS LT.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #39

DB, 24.09.2024

Dalies ar šo rakstu

Eleving Group līdz šim ir bijis zināms kā viens no aktīvākajiem obligāciju emitentiem Baltijā, kas 10 gadu laikā ir piesaistījis teju 400 miljonus eiro caur šo instrumentu. Tagad kompānijas vadība ir pieņēmusi lēmumu doties biržā ar pirmreizējo publisko akciju piedāvājumu (IPO), sniedzot iespēju investoriem ieguldīt globāli augošā biznesā un saņemt dividendes divreiz gadā.

To intervijā stāsta Eleving Group izpilddirektors Modests Sudņus.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 24.septembra žurnālā lasi:

Statistika

Taupīt sākuši turīgie

Ideju mežs

Koka grīdas – nišas produkts ar augstu Latvijas specializāciju pasaulē

Inovācijas stiprina konkurētspēju

Nodokļi

Pensiju pārvaldnieki brīdina par nākotnes riskiem

Lielāks akcīzes nodoklis sadārdzinās dzīvi

Meža nozare

Atmežošanas riska novēršana biedē ar jauniem birokrātijas džungļiem

Enerģētika

Plāno vērienīgu ekspansiju zaļās enerģijas tirgū Baltijā

Portrets

Iveta Brūvele, SIA Wandoo Finance vadītāja

Brīvdienu ceļvedis

Evita Štrausa, SIA Tērvete food vadītāja un valdes locekle

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #32

DB, 06.08.2024

Dalies ar šo rakstu

Ieguldot vairāk nekā miljonu eiro, ēdināšanas uzņēmums LIDO jau drīzumā plāno atvērt jaunu restorānu Riga Plaza. Šis ir viens no nedaudziem jauna restorāna atvēršanas piemēriem pēc pandēmijas, Krievijas iebrukuma Ukrainā radītās inflācijas un Eiropas Centrālās bankas likmju celšanas.

Turklāt LIDO šajā periodā mainījies akcionāru sastāvs. Kādi bijuši uzņēmuma izaicinājumi, kā pārvarētas grūtības, kas nepieciešams nozares un uzņēmuma attīstībai, Dienas Bizness jautāja LIDO valdes priekšsēdētājai Ritai Auziņai.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 6.augusta numurā lasi:

Statistika

Krīze galā, recesija nav sākusies – kas tas ir?

Tēma

Zemāka PVN likme sabiedriskajai ēdināšanai Eiropā ir norma

Enerģētika

Patēriņš nosaka dabasgāzes tirgu!

Aktuāli

Uz Zviedriju pēc ... benzīna

Kuram tas rūp?

Kur pazaudējam 2,5 miljardus nodokļu ieņēmumu?

Tehnoloģijas

Tech Mahindra izvēlējās Rīgu! Kāpēc?

Pakalpojumi

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Fintech nozare veicina jaunu profesiju attīstību

Dana Kocāne, “Tech Recruitement” aģentūras vadītāja un dibinātāja, 18.04.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neviena nozare Baltjas mērogā nav radījusi tik daudz inovācijas kā Fintech. Tā ne vien veicina ekonomikas izaugsmi, bet arī ieviesusi darba tirgū jaunas profesijas, sākot no blokķēdes izstrādātājiem līdz mākslīgā intelekta ētikas speciālistiem.

Sarunās ar Baltijas Fintech nozares pārstāvjiem, sniedzu ieskatu par speciālistu pieprasījumu un pieejamību šajā strauji augošajā un investoriem pievilcīgajā nozarē.

Finanšu pakalpojumu nozare Latvijā šobrīd veido 3% no pievienotās vērtības ekonomikā un pakalpojumu eksportā, saskaņā ar Ekonomikas ministrijas datiem. Šis sektors ir īpaši pievilcīgs darba ņēmējiem, piedāvājot vidējo mēneša bruto darba algu 2437 eiro. Turklāt pērn Latvijā pieņemtā Fintech nozares stratēģija vēl vairāk nostiprina Latvijas valdības apņemšanos veicināt labvēlīgu vidi Fintech nozares uzņēmumu inovācijām un attīstībai.

Fintech nozarē ir pārstāvētas daudzveidīgas profesijas, piemēram, datu analītiķi un zinātnieki, biznesa analītiķi, AML speciālisti, riska speciālisti, atbilstības speciālisti, krāpšanas analītiķi, Reg-tech speciālisti, informācijas drošības analītiķi un projektu vadītāji un daudzas citas. Būtiski pieminēt, ka Fintech uzņēmumiem ir pieprasījums pēc speciālistiem, kuriem ir gan tehniskās zināšanas, gan izpratne par finanšu nozari. Man bija iespēja iedziļināties Fintech nozares niansēs, sarunājoties ar šīs nozares uzņēmējiem un noskaidrot, kuras no Fintech profesijām patreiz ir pieprasītas nozarē.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Izmaiņas DelfinGroup vadības komandā

Db.lv, 27.06.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas fintech uzņēmuma DelfinGroup vadības komandu stiprinās nozarē pieredzējušais Edgars Kokins, kurš uzņēmumam pievienojas kā ieņēmumu direktors.

Turpmāk viņš vadīs uzņēmuma procesus, kas saistīti ar produktu un pakalpojumu pārdošanu, efektivitātes palielināšanu, filiāļu tīkla pilnveidošanu, starptautisko paplašināšanos, kā arī piedalīsies DelfinGroup stratēģiskās attīstības veidošanā. Savukārt, līdzšinējā uzņēmuma valdes locekle un komercdirektore Sanita Pudnika no 28. jūnija savu amatu atstās.

E. Kokina pievienošanos vadības komandai komentē DelfinGroup valdes priekšsēdētājs Didzis Ādmīdiņš: "Man ir prieks vadīt uzņēmumu, kurš apvieno tik daudz ambiciozu profesionāļu. DelfinGroup savā pastāvēšanas laikā ir izgājis cauri lielai transformācijai – no neliela lombarda ar dažām filiālēm līdz biržā kotētam uzņēmumam ar teju 10 000 akcionāriem un aptuveni 60 000 aktīviem klientiem. Pagājušā gada beigās mēs paplašinājām savu darbību, uzsākot pakalpojumu sniegšanu Lietuvas tirgū. Lai veiksmīgi turpinātu paplašināšanos, mēs mērķtiecīgi papildinām uzņēmuma vadības komandu ar spēcīgiem nozares profesionāļiem. Edgara Kokina pievienošanās mūsu komandai ir liels ieguvums gan DelfinGroup, gan arī akcionāriem. Ticu, ka viņa pieredze un zināšanas ļaus vēl veiksmīgāk sasniegt mūsu ambiciozos biznesa attīstības mērķus.”

Komentāri

Pievienot komentāru