Kapitāla tirgus aktualitātes ar Signet Bank

Baltijas kapitāla tirgus konference 2024 – atziņas, cerības un secinājumi

Jānis Goldbergs,28.11.2024

Ļaujiet institucionālajiem investoriem ieguldīt kapitāla tirgos, jo sevišķi mazo un vidējo uzņēmumu segmentā. Pārskatiet valsts pensiju sistēmas, ļaujot veikt individuālas izvēles par investīcijām. Tādējādi var stimulēt fondus vairāk ieguldīt Eiropā, norādīja Nasdaq Eiropas tirgus pakalpojumu prezidents Rolands Čai

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Baltijas kapitāla tirgus attīstība pēdējo 30 gadu laikā ir bijusi ievērojama, taču tā joprojām lielā mērā balstās uz banku sektoru. Pat paši lielākie Baltijas biržā kotētie uzņēmumi ir salīdzinoši mazi uz ASV vai Eiropas fona.

Tā Baltijas kapitāla tirgus konferencē atzina tās moderators un Nasdaq Baltic biržas vadītājs Karels Ots (Kaarel Ots). Labā ziņa – tirgus ir lielu notikumu gaidās jau nākošgad, un nozīmīgāko pienesumu varētu dot tieši Latvijas valsts un pašvaldību uzņēmumi.

Baltijas biržas vienotais indekss mums par labu

“Tas, ar ko esmu ļoti lepns, ir vienotā Baltijas biržas indeksa izveidošana, un jāteic - Latvija no tā ir ieguvēja,” konferences ievadā sacīja K. Ots. Stāsts ir par biržā kotēto vidējo un lielo uzņēmumu kopējo indeksu, kura noteikšanā tiek izmantoti Morgan Stanley Capital International darbības pamatprincipi. Vienkāršoti runājot – stāsts ir par biržā kotēto uzņēmumu akciju kopvērtību, kuru ietekmē gan pieprasījums, gan piedāvājums. Kādēļ Latvija ir ieguvēja, redzams no akciju kopvērtības valstīs. Baltijas tirgus kopumā ir pielīdzināms jaunattīstības tirgiem. “Mēs vēl aizvien esam daļa no jaunattīstības tirgiem, kā, piemēram, Šrilanka. Tās ir brīnišķīgas valstis, taču, manuprāt, mums nopietni vajadzētu apsvērt, kā nebūt jaunattīstības tirgum. Te jāuzsver viens būtisks aspekts – izmēram ir nozīme! Ar to esam sodīti, ka mūsu uzņēmumu izmērs ir tāds, kāds ir. Apvienojot tirgus un veidojot vienotu indeksu, esam daudz tuvāk mērķim sasniegt vajadzīgo izmēru, lai panāktu gan apjomu, gan likviditāti. Es nesaku, ka esam tuvu, esam tuvāk mērķim, un vēl daudz kas ir darāms,” tā K. Ots.

Sāksies valsts un pašvaldību uzņēmumu kapitalizācija

Finanšu ministrs Arvils Ašeradens šajā konferencē uzsvēra kapitāla tirgus attīstības nozīmību un pieskārās jautājumam par vairāku valsts un pašvaldību uzņēmumu virzību uz akciju tirgu. “Kapitāla tirgus ekosistēma ir divdaļīgs mehānisms, kurā no vienas puses ir uzņēmumi, gudri, inovatīvi, spējīgi un ambiciozi, bet no otras puses ir sabiedrība, kurai ir jānotic tirgum, uzņēmumiem, lai veidotu savus nākotnes modeļus ieguldījumiem un investīcijām,” norādīja A. Ašeradens, uzsverot, ka lēmums kapitalizēt valsts uzņēmumus nenāk viegli, jo savulaik bijuši strikti lēmumi dažus no uzņēmumiem nekad nenodot privatizācijai. Cita starpā A. Ašeradens pieminēja Mario Dragi ziņojumu par Eiropas konkurētspēju, kas klajā nācis nesen. Šajā saistībā viņš uzsvēra, ka vienota kapitāla tirgus attīstība Eiropas Savienībā ir viens no konkurētspējas veicināšanas stūrakmeņiem. “Mums kapitāla tirgū ir nepieciešamas produktīvas investīcijas, kas veicina ilgtspēju,” sacīja A. Ašeradens, izsakot prieku par obligāciju tirgus attīstību, jau šī gada 10 mēnešos tam pieaugot par 67% pret iepriekšējo gadu.

Latvijas finanšu ministrs atzina, ka gada sākumā valdība apstiprināja ziņojumu ar mērķi sasniegt 9% tirgus kapitalizāciju 2027. Gadā, un, neraugoties uz kritumu šogad no 3% uz vēl zemāku, viņš vēl aizvien saglabā optimismu un cer sasniegt mērķi. “No mūsu skatupunkta obligāciju emisija ir pirmais solis ceļā uz akciju emisiju. Proti, tas ir lielu notikumu priekšvēstnesis un nav tikai tas, ko redzam šobrīd,” sacīja ministrs. “Mums ir apņemšanās biržā laist valstij piederošus uzņēmumus. Akciju emisija ir gaidāma airBaltic. Jau šobrīd strādājam pie LMT un TET jautājuma, kā arī gada nogalē gaidām Ekonomikas ministrijas ziņojumu par Latvenergo zaļās enerģijas virziena attīstību. Šie trīs projekti ir valdības uzmanības centrā. Tāpat Rīgas domē norit darbs divu Rīgas pašvaldības uzņēmumu virzībai uz dalību obligāciju un akciju tirgos. Te stāsts ir par uzņēmumiem Rīgas namu pārvaldnieks un Rīgas ūdens,” atklāja A. Ašeradens.

Ir nauda – tai jāstrādā labāk!

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks nāca klajā ar it kā jau labi zināmām lietām – to, ka banku depozīti pārsniedz kredītus, to, ka mums ir lieli uzkrājumi pensiju 2. līmenī. Proti, mums summāri ir miljardiem eiro, kurus varētu ieguldīt Latvijas ekonomikā. “Bankām ir vairāk nekā 22 miljardi depozītos, bet kredītos ir izsniegti vien aptuveni 15 miljardi eiro. Mums vēl ir vairāk nekā 8 miljardi eiro otrā līmeņa pensiju līmenī. Šo naudu var izmantot labāk. Var panākt, lai tā strādā labāk sabiedrībai un katram atsevišķi,” tā M. Kazāks, paužot, ka kreditēšanu var paplašināt, neiekuļoties burbuļos. Līdztekus viņš norādīja, ka kapitāla tirgus iespēja tiek izmantota ļoti vāji. Tās 11 kompānijas, kas tiek listētas Rīgas biržā un veido zem 1% no IKP lielu kapitālu. Tā ir ļoti zema tirgus kapitalizācija, turklāt stāvoklis trīs gadu laikā ir kļuvis sliktāks.

“Neizskatās, ka šis kuģis varonīgi ietu jūrā! Izskatās, ka tas stāv dziļi ostā un daļa komandas ir aizbēgusi. Tas ir signāls, ka tirgū ir jānāk valsts uzņēmumiem, kas dos gan iespēju ieguldīt pašu naudu, gan atpazīstamību, gan tirgus izmēru,” tā M. Kazāks, norādot, ka ir arī labās ziņas – obligāciju stāsts. Runa ir par 4,5% no IKP. Protams, vēl aizvien tie ir mazi skaitļi, salīdzinot ar Vakareiropu, kur rādītāji ir 80% līdz 90% no valstu IKP. “Šī atšķirība starp parāda vērtspapīriem un pašu kapitāla vērtspapīriem ir stāsts par līderību. Obligāciju tirgū es saprotu, ka ir skaidrība par ieguvumiem, ko sniedz tirgus, bet tāpat tas ir stāsts par tirgus spēlētāju, kas virza procesu, kas izglīto klientu, kas parāda iespējas,” sacīja Latvijas Bankas prezidents M. Kazāks.

Maziem tirgiem ir savas priekšrocības

Nasdaq Eiropas tirgus pakalpojumu prezidents Rolands Čai (Roland Chai) pavēstīja par Eiropas Nasdaq mērķiem kā Baltijā, tā Ziemeļvalstīs, kuras apskata kopā ar Baltiju, lai arī tirgu mērogi pamatīgi atšķiras. “Mūsu mērķis ir vienkāršot piekļuvi tirgum, digitalizāciju un veicināt finanšu izglītību, veikt vajadzīgās izmaiņas nodokļu režīmos, mazināt kapitāla pieauguma nodokli. Tie ir faktori, kas veicinātu Baltijas tirgus attīstību,” tā R. Čai, kā piemēru minot ieguldījumu krājkontus, kas Latvijā jau ir paveikts. Īpašu prieku viņš izteica par Baltijas vienotā indeksa radīšanu, kas norāda uz spēju veidot vienotu platformu. “Ļaujiet institucionālajiem investoriem ieguldīt kapitāla tirgos, jo sevišķi mazo un vidējo uzņēmumu segmentā. Pārskatiet valsts pensiju sistēmas, ļaujot veikt individuālas izvēles par investīcijām. Tādējādi var stimulēt fondus vairāk ieguldīt Eiropā,” rekomendē R. Čai.

Pašreizējās tirgus atšķirības starp dažādām biržām ir milzīgas, tādēļ Eiropas konkurētspējas stiprināšanas nolūkā būtu lietderīgi izveidot iekļaujošāku finanšu sistēmu, kas ļautu plašākam dalībnieku lokam piedalīties kapitāla tirgos, un tas panākams, vien veidojot ES mēroga kapitāla tirgu. “Eiropa mostas, un mums ir jāsāk darīt lietas ātrāk! Tas, kas mani sajūsmina, ir spēja un veiklība Baltijā darīt lietas, ko Eiropā nekādi nespēj. Jā, taisnība, Baltijas tirgi ir mazi, bet ir iespēja veikli rīkoties, realizēt iniciatīvas un sasniegt plānoto,” atzina R. Čai. Lielāku tirgu veidošanai ir jēga kļūt pamanītiem, lai lielie investīciju fondi vispār pamanītu šo iespēju investēt Baltijā.

airBaltic IPO varētu būt 2025. gadā

“Baltijas akciju tirgus: virzība uz IPO nestabilos tirgus apstākļos,” tieši tāds nosaukums bija pirmajam diskusiju panelim konferencē, kuru vadīja Cobalt partnere Marina Kotkas, kura konsultējusi kā akciju, tā obligāciju emisijas pēdējos 15 gadus. Koncentrējoties uz pēdējā gada notikumiem, LHV Bank investīciju daļas vadītājs Mihkels Torims uzsvēra, ka Igaunijas tirgū ir bijis veiksmīgs gads obligācijām, bet ne akciju emisijām. Šāda situācija novērota praktiski visā Eiropā. Tirgus bijis sarežģīts ne tikai mūspusē. Savukārt STJ Advisors partneris Andželo Morganti (Angelo Morganti) šo ainu papildināja līdz visas pasaules mērogam, norādot, ka arī ASV tirgū emisijām bijušas līdzīgas tendences, līdztekus uzsverot, ka Eiropas tirgus ir krietni fragmentētāks, kas maina internacionālā pieprasījuma lielumu lokālos tirgos. Kā atbilde uz kopainu ir Eleving Group izpilddirektora Modesta Sudņus (Modestas Sudnius) teiktais: “Īstais laiks kapitāla tirgū noteikti ir svarīgs, bet tikpat svarīgi ir darīt lietas tad, kad tas nepieciešams biznesam. Mēs bijām gatavi. Uzņēmums demonstrēja labus rezultātus, peļņu, izaugsmi utt. Mums šis laiks bija īstais. Saprotams, ka mēs ņēmām vērā situāciju un ieguldījām papildu darbu vēl pirms IPO sava tēla veidošanā,” atklāja M. Sudņus.

Rakstot šo atskatu uz konferenci, jau kļuvuši zināmi Eleving Group akciju emisijas rezultāti, un tie ir lieliski. Šķiet, interesantākais klausītājiem bija airBaltic vadītāja Martina Gausa viedoklis par gaidāmo akciju emisiju, kuru viņš iesāka, atreferējot savu juristu ieteikumu - nerunāt par tēmu vispār. “Ir tik daudz informācijas par airBaltic akciju emisiju, bet visu to pamatjēga ir stāsts par valsts uzņēmuma privatizāciju,” sacīja M. Gauss, uzsverot, ka, neatkarīgi kurā ES valstī, jebkurš valsts uzņēmuma privatizācijas stāsts ir sāpīgs. “Akciju emisijai mēs bijām gatavi jau 2019. gadā un grasījāmies to darīt, bet tad bija pandēmija, nāca karš, un procesu mēs reāli sākām tikai pērnā gada novembrī. Sākumā vajadzēja emitēt obligācijas, lai veiktu refinansēšanu. Šobrīd mēs gatavojam akciju emisiju, kas varētu notikt 2025. gadā. Sarežģītākais šajā pasākumā ir tas, ka pēdējā akciju emisija aviācijas nozarē ir notikusi pirms 10 gadiem. Laikā, kad Wizz Air iegāja biržā, flote, ar kuru lidojām mēs, neeksistēja. Kas tad ir tas, ko sakām investoriem? airBaltic ir spēcīgākais zīmols Baltijā savā nozarē. Mums ir moderna flote un plašs maršrutu piedāvājums. Mums ir spēcīga vadības komanda,” sacīja M. Gauss, jo īpaši pārsteidzot ar paziņojumu, ka akcijas par 300 miljoniem plānots emitēt tepat Rīgas Nasdaq biržā. Tāpat viņš apstiprināja, ka īpašnieki vēlas pārdot uzņēmumu un ir nepieciešams pašu kapitāls. “Es domāju, ka Baltija ir īstā vieta emisijai, jo šī ir īstā vieta uzņēmumam, kura atpazīstamība ir vislabākā tieši Baltijā,” paskaidroja M. Gauss.

Obligāciju tirgus - nākamgad

Baltijas parāda kapitāla tirgus: vai privātais investors aizstās institucionālo? Tāds bija otrās diskusijas jautājums, tomēr diskusijas sāls vairāk bija apstāklī, ka paneļa dalībnieki vairāk vai mazāk noslēgumā prognozēja nākamā gada notikumus obligāciju tirgū. Tieši šajā diskusijā klātesoši bija nozarē vadošās Lietuvas bankas - Šauļu Bankas -tirgus vadītāja Egle Džugīte (Eglė Džiugytė) un nozarē vadošās Latvijas bankas - Signet Bank Investment Banking - pārvaldes vadītājs Edmunds Antufjevs, kā arī CSC Global Ziemeļu kapitāla tirgus nodaļas vadītājs Kristofers Niveņus. Emitentus pārstāvēja Delfin Group izpilddirektors Didzis Ādmīdiņš. Savukārt Axiology izpilddirektors Mariuss Jurgila (Mariuss Jurgilas) šajā diskusijā pārstāvēja FinTech nozari.Patiesībā, runājot par pērnā un šī gada izaicinājumiem obligāciju tirgū, Egle Džugīte visu raksturoja īsi un lakoniski – kas ir izaicinājums un problēma emitentam, tas ir ieguvums investoram. Tas arī pēc būtības ir veicinājis visdažādāko privāto investoru pieplūdumu Lietuvas tirgū, kas radījuši labu kompāniju lielajiem institucionālajiem investoriem un bankām. Tas savukārt devis iespēju emitentiem panākt lielāku investīciju diversifikāciju.

E. Antufjeva papildinājums no Latvijas redzespunkta ir, ka obligāciju tirgus šobrīd ir karsts un patlaban ir augstākā aktivitāte, kāda līdz šim redzēta Baltijā kopumā un jo sevišķi publiskajos piedāvājumos. “Ziemeļvalstīs situācija ir stipri līdzīga kā Baltijā. Līdz 2021. gadam viss gāja uz augšu, tad sāka augt ECB likmes. Nekustamā īpašuma cenas Ziemeļvalstīs strauji kritās. Šobrīd redzam aizvien lielāku aktivitāti,” norādīja K. Nivenius, piebilstot, ka nu jau tirgū atgriežas nodrošinātās obligācijas. Zviedrijas Centrālā banka ir pazeminājusi bāzes likmi par 15 punktiem. Viņš arī norādīja, ka Zviedrijas tirgū nākas veikt pamatīgu tīrīšanu, jo bijis samērā liels skaits defoltu. Jautāts par riskiem Baltijā, E. Antufjevs uzsvēra investoru miksēšanas nozīmi, kas paredz visdažādākos labumus. Vienkāršoti runājot, vismaz viens no investoriem būs smalki izpētījis piedāvājumu. No otras puses institucionālo investoru aktivitāte tiek nedaudz slāpēta, piedāvājumā piedaloties privātajiem investoriem.

Savukārt E. Džugīte uzsvēra, ka nav zema riska obligāciju ar augstu peļņu, kā dažkārt iedomājas iesācēji. Proti, peļņas procents arī norāda uz risku, un tas ir tas, kas jāapzinās investoram. D. Ādmīdiņš atgādināja, ka naudas ir vairāk nekā emitentu, kas nozīmē, ka uzņēmumam ir jābūt pietiekami atpazīstamam, pelnošam, lai viegli savāktu nepieciešamo aizdevuma apjomu, kas, visticamāk, būtu daudz grūtāk, ja tirgū būtu naudas deficīts. Delfin Group nupat noritējusi jau 13. Emisija, un tā drīzāk cīnās nevis par investoru uzmanību, bet mēģina radīt investoru bāzi. Interesantākā diskusijas fāze par investoru piesaisti nesa arī nākotnes vīziju par 2025. gadu, un E. Džugīte neslēpa, ka nākamais gads, visticamāk, nesīs gan obligāciju izpirkšanas gadījumus, gan lielu skaitu refinansēšanas emisiju, tā paredzot, ka emitenti sāks cīnīties par naudu. “No mana redzējuma 2025. gada aprīlis, jūnijs un oktobris būs ļoti interesanti mēneši investoriem, un būs interesanta kustība,” tā E. Džugīte. “Runājot par Latvijas emitentiem, protams, ka ir zināmas gaidāmās refinansēšanas emisijas. Es nedomāju, ka jautājums ir par kādu stresu – izdosies vai neizdosies emisija, bet drīzāk par kupona likmi, kas jāizvēlas,” papildināja E. Antufjevs. Noslēgumā M. Jurgils norādīja uz segto obligāciju tirgus attīstības nepieciešamību nākotnē, kas Ziemeļvalstīs jau noticis. Viņš arī pieturējās pie viedokļa, ka tieši privātie investori ir ieinteresēti pēc augstām likmēm, daudz vairāk nekā institucionālie investori, un tieši pēdējie nodrošina stabilitāti likmēs.

Valsts uzņēmumi ceļā uz kapitāla tirgu

Kapitāla tirgi kā stratēģiska pieeja valsts sektora uzņēmumiem, lai pilnībā atraisītu savu potenciālu bija diskusija, kurā tika apspriestas valsts uzņēmumu patiesās iespējas un tehniskās detaļas, ejot biržā. Šī sadaļa satur virkni diskutablu tēmu, jo ir valsts uzņēmumi, kas pilnībā ir ar komerciālu darbības raksturu, ir tādi, kuru darbībā ir daļa darbību, kas satur publisku pasūtījumu, un ir tādi, kas pēc būtības nodarbojas ar publiskā pasūtījuma apkalpošanu. Līdz ar to arī seko jautājumi, kas notiek, ja tiek privatizēts viss uzņēmums, daļa vai neliela daļa kāda uzņēmuma. No pēcpusdienas debatēm saistošāka tēma Dienas Biznesam šķita par uzņēmumu spēju piesaistīt kapitālu vietējā tirgū un ārvalstīs. Paneļa nozīme ir liela arī ievirzes dēļ, jo šķetina Eiropas konkurētspējas jautājumus un tīri tehniskus risinājumus, kā arī regulatora iesaisti.Paneļa vadītāja GSK Stockmann partnera Andreasa Heinzmana (Andreas Heinzmann) pirmais jautājums bija Latvijas Bankas prezidenta vietniecei Santai Purgailei par regulatora iesaisti kapitāla tirgus attīstībā. Izlaižot visu pozitīvo notikumu uzskaitījumu, sākot no zaļajām obligācijā un beidzot ar digitālo platformu attīstību, būtiska ir S. Purgailes norāde, ka Baltijas regulatori sadarbojas. Ir pagājuši tieši trīs gadi, kopš uzsākta 10 soļu stratēģija kapitāla tirgus izaugsmei, un jāteic - daudz kas no tās jau ir izdevies.

Arī S. Purgaile izteica cerību par ļoti tuvu pagrieziena punktu akciju tirgū, ko, starp citu, nav grūti prognozēt. Pie nelielas tirgus kapitalizācijas tikai airBaltic pienesums vien šajā tirgū veidos pieaugumu, kas pārsniedz pašreizējo tirgus vērtību. Par regulatora pasākumu praktisko darbību izteicās Latvijas Finanšu nozares asociācijas vadītājs Uldis Cērps, kurš pirmkārt norādīja uz visas sabiedrības transformācijas tendencēm, kas šobrīd ir attiecināmas arī uz Latviju, gan runājot par digitalizāciju, gan zaļo kursu. Šis ir stāsts par miljardiem eiro, kas tiks ieguldīti Eiropas ekonomikā, lai veicinātu izvirzīto mērķu sasniegšanu, un tas ir jāņem vērā. Latvijas gadījumā investīciju vajadzības turpmāko 30 gadu laikā pārsniegs 50 miljardus eiro. U.Cērps uzsvēra, ka banku sektors nevarēs būt vienīgais, kas nodrošinās šīs investīcijas, sava loma būs jāspēlē arī kapitāla tirgiem.

“Ļoti sen ASV arī bija pavalstis, kas attīstījās slikti, un kapitāla tirgi bija sadalīti. Viņi rīkojās gudri, un šobrīd tā ir sistēma, kas nodrošina, ka ASV iedzīvotāji iegulda līdz 60% ieņēmumu no kapitāla tirgus, turpretī Eiropā runa ir par 30%,” diskusijā norādīja vērtspapīru speciālists no Minhenes Arne Asmans (Arne Aßmann). Lai arī, mainoties laikmetiem, mainās sabiedrības mērķi un uzstādījumi, svarīga ir pati investīciju kultūra, cik sabiedrība ir gatava ieguldīt. No otras puses – vai ir kur ieguldīt.

No šī viedokļa, kur ieguldīt, Uldis Cērps norādīja bonusus, ko Latvijas kapitāla tirgus varētu iegūt no valsts uzņēmumu privatizācijas. Latvenergo šobrīd ir novērtēta ap 4 miljardiem eiro, Latvijas Valsts meži - 1,4 miljardi eiro, un visi pārējie uzņēmumi ir zem miljarda katrs. “Ja saskaitām visu pašvaldību un valsts uzņēmumu vērtību, ieskaitot arī pašus mazākos, kopējā summa ir aptuveni 8 miljardi eiro,” secina U. Cērps, piebilstot, ka summa kapitāla tirgus attīstības kontekstā nav ļoti liela un politiķi, spriežot par privatizāciju, to bieži vien neizprot līdz galam. Proti, ja runā par šo uzņēmumu nelielas daļas privatizāciju, ietekme uz kapitāla tirgus attīstību būs pozitīva, bet limitēta.

Šķiet, ka diskusijas būtiskākā norāde bija U. Cērpa teksts par nodokļiem kapitāla tirgū – ja ir vēlme attīstīt kapitāla tirgu, tad šie nodokļi ir jāmazina, nevis jācenšas tos pacelt. “Kapitāla pieauguma nodokli vajadzētu samazināt par 5%, bet diemžēl Saeimas lēmums ir tuvākajā laikā pacelt šo nodokli par 5%. Es lūdzu politiķus saprast, ka stāsts nav par rītdienas budžetu, bet valsts konkurētspēju ilgtermiņā,” norādīja U. Cērps.

Par ārvalstu kapitāla piesaisti ir laba norāde A. Asmanam: “Pati sliktākā lieta, ko varat paveikt, ir izveidot brīnišķīgu prezentāciju par jūsu uzņēmumu, nokrist ar to Frankfurtē kā sniegs uz galvas, pastāstīt, paņemt naudu un nozust. Tas ir visļaunākais, ko var sastrādāt.” Jāteic, divu vācu speciālistu ieteikumus der noklausīties pilnībā, lai gūtu pilnu ainu par šo padomu dziļumu, un to ir iespējams izdarīt konferences ierakstā. Pēdējā konferences diskusija Baltijas institucionālie investori – vietējā pieredze, kas nodrošina lielāku atdevi noteikti ir intriģējoša, jo runa ir par naudu, kas daļēji diktē noteikumus.

Diskusiju ievadīja Altum valdes locekles Ievas Jansones-Bukas un ILTE (LIAA līdzinieks Lietuvā) valdes locekļa Daiņa Vilčinska (Dainius Vilčinskas) prezentācija par abu organizāciju plāniem kapitāla tirgus veicināšanā abās valstīs, jau konkretizējot instrumentus, kas būs pieejami tirgus dalībniekiem, kā arī summas, kas tiks iesaistītas. Diskusiju vadīja Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons, un tās pārējie trīs dalībnieki pārstāvēja lielu kapitālu pārvaldību, tomēr arī šo sadaļu atstājam izpētei lasītāju ziņā, jo institucionālie investori pēc būtības ir atsevišķs un liels stāsts, kaut arī bez viņiem valsts kapitāla uzņēmumu akciju emisijas, visticamāk, nevainagosies panākumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Bezskaidrās un skaidrās naudas maksājumu attiecība Latvijā – 77% pret 23%

Db.lv,30.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bezskaidrās un skaidrās naudas maksājumu attiecība Latvijā 2024.gada augustā bijusi 77% pret 23%, liecina jaunākais, 2024.gada rudens, Latvijas Bankas "Maksājumu radars".

Bezskaidrās un skaidrās naudas attiecība salīdzinājumā ar 2024.gada februāra mērījumu ir saglabājusies nemainīga, un tas ir vēsturiski augstākais bezskaidrās naudas maksājumu īpatsvars.

"Maksājumu radarā" apkopota jaunākā informācija par Latvijas sabiedrības naudas izmantošanas paradumiem, izmantojot tirgus un sociālo pētījumu aģentūras SIA "Latvijas Fakti" veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātus.

"Maksājumu radars" tiek publicēts reizi pusgadā un ir pieejams Latvijas Bankas tīmekļvietnē. Pārskata centrālais mērījums ir bezskaidrās naudas un skaidrās naudas maksājumu attiecības attīstība un mijiedarbība (stāvoklis 2024.gada augustā), ko papildina izvērstāka skaitliskā informācija un ekspertu komentāri.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Rīgas pašvaldības uzņēmumi startēs kapitāla tirgū jau tuvākajos gados

Jānis Goldbergs,24.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas kapitāla tirgus aktivitāti var vairot ne tikai lielie valsts uzņēmumi, bet arī pašvaldību kapitālsabiedrības. Rīgas pašvaldības uzņēmumi, ievērojot tirgus mērogu, ir vieni no lielākajiem valstī un noteikti atstātu jūtamu ietekmi uz biržas aktivitāti kopumā, tādēļ arī Dienas Biznesa jautājumi trīs prāvāko Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrību vadītājiem par viņu redzējumu, kapitāla nepieciešamību un iespējamajiem riskiem un ieguvumiem procesā.

Jautājumus Dienas Bizness uzdeva AS Rīgas Siltums valdes priekšsēdētājam Ilvaram Pētersonam, SIA Rīgas ūdens valdes loceklei Agnesei Ozolkājai un SIA Rīgas namu pārvaldnieks valdes priekšsēdētājam Mārim Ozoliņam.

Visticamāk, jau esat dzirdējuši par atsevišķu valsts kapitālsabiedrību ienākšanu kapitāla tirgū, emitējot obligācijas par dažādām summām. Kā redzat Latvenergo, Augstspriegumu tīklu un Altum obligāciju emisijas, vai šī pieredze varētu būt noderīga arī pašvaldību kapitālsabiedrībām?

Ilvars Pētersons:- Rīgas Siltums ar interesi seko līdzi valsts kapitālsabiedrību ienākšanai kapitāla tirgū. Šīs obligāciju emisijas ir veiksmīgs piemērs tam, kā kapitāla tirgus var kalpot par papildu finansējuma ieguves avotu, lai nodrošinātu uzņēmumu attīstības un investīciju projektus, vienlaikus piesaistot privāto un institucionālo investoru līdzekļus.Ienākšana kapitāla tirgū, emitējot obligācijas, varētu būt arī potenciāli noderīgs solis, lai finansētu stratēģiskus uzņēmuma projektus vai investīcijas, īpaši tajās jomās, kas saistītas ar ilgtspējību un infrastruktūras modernizāciju. Pirms šādas iniciatīvas izskatīšanas būtu jāveic rūpīga izvērtēšana, analizējot tirgus apstākļus, uzņēmuma finansiālo situāciju un vajadzības, kā arī potenciālos ieguvumus un riskus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Publicēti Latvenergo koncerna nerevidētie starpperiodu saīsinātie konsolidētie finanšu pārskati par 2024. gada pirmajiem deviņiem mēnešiem.

2024. gads ir Latvenergo koncerna jaunu atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas ražošanas jaudu izrāviena gads, mērķtiecīgi attīstot trīs dažādu enerģijas avotu ražošanas portfeli – ar saules un vēja enerģiju papildinot esošo ūdens enerģijas izmantošanu. Pārskata perioda beigās Latvenergo koncerna jau izbūvētās vai projektēšanas un būvniecības stadijā esošās jaunās jaudas sasniedz 1 000 megavatus (MW). Tās stiprinās Latvijas enerģētisko neatkarību un veicinās pāreju videi draudzīgākiem enerģijas ražošanas risinājumiem, vienlaikus stiprinot Latvenergo lomu reģionālajā enerģētikas tirgū.

Šī gada deviņos mēnešos būtiski augušas Latvenergo koncerna investīcijas, lielākoties jaunos atjaunīgo energoresursu (AER) elektroenerģijas ražotņu projektos Baltijā, sasniedzot 323,5 miljonus EUR jeb divreiz vairāk nekā gadu iepriekš. Pārskata periodā darbu uzsākuši deviņi saules parki Latvijā ar kopējo jaudu 65 MW, divi saules parki Igaunijā ar kopējo jaudu 24 MW, bet Lietuvā darbību uzsācis Akmenes vēja parks (15 MW). Tāpat sekmīgi tiek attīstīts Telšu vēja parks Lietuvā (124 MW), savukārt Latvijā tiek iegādātas apjomīgas jaunas AER elektroenerģijas ražošanas jaudas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dažādība ir iespēja. Iespēja skatīties uz pasauli plašāk, saredzēt to no citiem skatpunktiem un bagātināt savu pieredzi. DNB iekļautība un dažādības pieņemšana nav tikai īstermiņa akcija jūnijā. Tā ir viena no pamatnostadēm, kas jau vairākus gadus ir tiešā fokusā un tiek aktīvi praktizēta mūsu ikdienā. Mēs patiesi redzam, kā dažādība darba vidē nes reālu pienesumu ikdienas darbā. Dažādība un iekļaujoša vide uzņēmumā palīdz veidot stiprākas komandas, veicina sadarbību, notur talantus, sekmē jaunu ideju rašanos un rada aicinošu un labvēlīgu darba vidi ikvienam.

Kā mēs veidojam iekļaujošu darba vidi?

Vai vari padalīties ar savu DNB un Latvijas stāstu?

Pievienojos DNB 2015. gada septembrī. Sākotnēji mūsu darba valoda bija angļu, bet vēlāk man tika dota iespēja apgūt norvēģu valodu. Manas valodas zināšanas nekad nav likušas man justies mazāk iekļautam, un tā esmu juties jau no pirmās dienas uzņēmumā. Vienmēr esmu jutis patiesu interesi no kolēģu puses par manu izcelsmi. Esmu pateicīgs DNB par iespēju šeit strādāt, par to, ka darba devējs praktizē cieņpilnu attieksmi un rūpes. Arī Latvijā es vienmēr esmu juties gaidīts – jūtos šeit kā mājās. Neapšaubāmi, dažkārt izaicinājumus sagādā latviešu valoda, bet ceru to apgūt arvien labāk.

Komentāri

Pievienot komentāru
Kapitāla tirgus aktualitātes ar Signet Bank

Rīgā notiks lielākais kapitāla tirgus pasākums Baltijā – Baltic Capital Markets Conference, fokusā tirgus izaugsme

Db.lv,25.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgā, 7. novembrī, konferenču centrā ATTA Centre jau trešo gadu pēc kārtas notiks Baltijā lielākais kapitāla tirgus pasākums – Baltic Capital Markets Conference, kas turpinās aktualizēt Baltijas kapitāla tirgus nozīmi un attīstības perspektīvas.

Konferencē piedalīsies nacionālie un starptautiskie politikas veidotāji, finanšu institūciju pārstāvji, vietējie uzņēmēji un investīciju eksperti, lai diskutētu par aktualitātēm Baltijas un Eiropas kapitāla tirgos, investīciju klimatu un to nozīmi ekonomiskajā izaugsmē.

Konference norisināsies piecos paneļdiskusiju blokos, kas aktualizēs dažādas tēmas un jautājumus, piemēram, vai nenoteiktības apstākļos uzņēmumiem ir prātīgi veikt IPO, vai privātpersonas kļūst par jaunajiem institucionālajiem investoriem, kā kapitāla tirgus var palīdzēt atraisīt valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību izaugsmes potenciālu un ekspertu viedoklis jeb skats no malas par Baltijas kapitāla tirgu vietējā un globālā mērogā.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Valsts politika ietekmē uzņēmēju ambīcijas

Jānis Goldbergs,06.11.2024

Liene Dubava, Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja: Valdība ir apņēmusies tirgus kapitalizāciju pacelt līdz 9% no IKP. To paziņoja ziemā. Valsts tiešām sāka raudzīties savu uzņēmumu virzienā ar lielu apņēmību.

Publicitātes foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Uzņēmējiem ir ambīcijas, tirgus situācija nav slikta, investoriem naudas netrūkst, lieli valsts un pašvaldību uzņēmumi varētu stimulēt tirgus kapitalizāciju, bet uzņēmējdarbības vides un nodokļu jautājumi pārlieku ietekmē biznesa noskaņojumu kopumā.

Tādi ir ikgadējās Dienas Biznesa trīspusējās diskusijas galvenie secinājumi, kurā piedalījās Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Liene Dubava, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite un Signet Bank valdes priekšsēdētājs Roberts Idelsons.

Kas, jūsuprāt, kopš pagājušās vasaras ir būtiski mainījies gada laikā globāli, finanšu tirgos un biznesā kopumā?

Roberts Idelsons: Finanšu tirgos šis gads, globāli raugoties, noteikti ir aizvadīts labi. Lielāko uzņēmumu akciju indeksi ir auguši. Izaugsme sasniedz 20% un vairāk. Ievērojot augošos riskus, ir bijušas arī svārstības. Arī procentu likmes sāk krist, un visā pasaulē kopumā tas nozīmē, ka nauda nedaudz paliek lētāka. Ekonomikā kopumā šobrīd arī nav notikušas lielas izmaiņas, un būtiska recesija nav novērota – ne Eiropā, ne ASV. Kopējā paradigma ir, ka viss ir labi. Turpinām investēt, indeksi aug, aizņēmēju kredītspēja ir laba. Ko nesīs atlikusī gada daļa – redzēsim! Rudens vienmēr ir tāds nenoteiktības laiks.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apbalvošanas ceremonijā, kas pulcēja ap 600 arhitektūras nozares profesionāļu un interesentu, Rīgas cirkā tika paziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2024 laureāti.

Lielo gada balvu 2024 jeb Grand Prix saņēma Jaunais Rīgas teātris ("Zaigas Gailes birojs", "Sarma & Norde arhitekti"). Tika pasniegtas arī trīs Gada balvas, īpašā fināla žūrijas atzinība un citi apbalvojumi. Šogad pirmoreiz tika sumināts Jaunā Eiropas Bauhaus atzinības ieguvējs.

“Jaunā Rīgas teātra ansambļa galvenā ēka būvēta 1902. gadā pēc civilinženiera Edmunda fon Trompovska projekta kā Rīgas Latviešu amatnieku palīdzības biedrības nams. Drīz pēc tam biedrība lielo zāli sāka izīrēt teātriem. Ēkā darbojušies pieci dažādi teātri, kas viens otru dažādos laikos nomainījuši. Veicot pārbūvi, arhitektu uzdevums bija palielināt telpu platību no 5145 m² līdz 9767 m², izbūvēt trīs teātra zāles ar 840 vietām (pirms rekonstrukcijas — 400), trīs jaunas mēģinājumu zāles, aktieru spārnu un pazemes apjomu, vienlaikus saglabājot vecās teātra mājas sajūtu," par Latvijas Arhitektūras gada balvas 2024 (LAGB 2024) Grand Prix ieguvēju, Jauno Rīgas teātri, stāsta "Zaigas Gailes biroja" arhitekti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā vidējā bruto darba samaksa jeb darba samaksa pirms nodokļiem par pilnas slodzes darbu šogad otrajā ceturksnī bija 1671 eiro, kas ir par 9,6% jeb 146 eiro vairāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp privātajā sektorā vidējā bruto darba samaksa 2024.gada otrajā ceturksnī augusi par 8,3%, sasniedzot 1644 eiro, bet sabiedriskajā sektorā vidējā bruto darba samaksa palielinājusies par 12,4%, sasniedzot 1743 eiro.

Vispārējās valdības sektorā, kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, vidējā bruto darba samaksa šogad otrajā ceturksni bija 1684 eiro, kas ir pieaugums par 12,9% salīdzinājumā ar 2023.gada otro ceturksni.

Savukārt salīdzinājumā ar iepriekšējo ceturksni - 2024.gada pirmo ceturksni - mēneša vidējā bruto darba samaksa pieaugusi par 2,9%. Tostarp vidējā darba samaksa privātajā sektorā pieaugusi par 1,8%, sabiedriskajā sektorā - par 5,2%, bet vispārējās valdības sektorā - par 4,8%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eleving Group līdz šim ir bijis zināms kā viens no aktīvākajiem obligāciju emitentiem Baltijā, kas 10 gadu laikā ir piesaistījis teju 400 miljonus eiro caur šo instrumentu. Tagad kompānijas vadība ir pieņēmusi lēmumu doties biržā ar pirmreizējo publisko akciju piedāvājumu (IPO), sniedzot iespēju investoriem ieguldīt globāli augošā biznesā un saņemt dividendes divreiz gadā.

Lai saprastu piedāvājumu, uzņēmuma mērķus un investoru iespējas, Dienas Bizness iztaujāja Eleving Group izpilddirektoru Modestu Sudņu.

Ne pirmo reizi sniedzat interviju Dienas Biznesam, tomēr aicināšu atgādināt, kas ir Eleving Group un kas ir tā pamata bizness?

Esam eksportējošs finanšu tehnoloģiju uzņēmums, kas ir dibināts Latvijā 2012. gadā un kas strādā divos segmentos – transportlīdzekļu un patēriņa finansēšanā. Transportlīdzekļu finansēšana veido 2/3 no mūsu biznesa, tādēļ uzskatāma par mūsu pamatdarbības jomu, ko esam izvērsuši 10 tirgos. Tikmēr patēriņa finansēšana, ko nodrošinām pamatā Āfrikā un Balkānos, veido attiecīgi 1/3 no portfeļa. Šobrīd 55% no mūsu biznesa atrodas Eiropā, 32% Āfrikā, bet atlikušos 13% veido tirgi, kas atrodas citās lokācijās, piemēram, Āzijā un Kaukāzā. Ja runājam produktu kategorijās, tad nodrošinām dažāda veida finansēšanas produktus, sākot ar tradicionāliem auto kredītiem, turpinot ar līzinga un atgriezeniskā līzinga pakalpojumiem un noslēdzot ar automašīnu nomu, koplietošanu un patēriņa finansēšanas produktiem. Kenijā un Ugandā mēs piedāvājam arī īpašus automašīnu un motociklu finansēšanas produktus pašnodarbinātajiem un mazajiem uzņēmējiem, kur transportlīdzeklis ir peļņas gūšanas instruments. Kopumā strādājam 16 tirgos, fokusējoties uz augošām un gana spēcīgām ekonomikām.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Eiropas Komisija (EK) atzinusi, ka Latvijas 2025.gada valsts budžeta plāna projekts atbilst Eiropas Savienības (ES) fiskālajiem noteikumiem, uzsver EK priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis (JV).

Kā informēja komisāra padomniece Maija Celmiņa, Dombrovskis norāda, ka plānā ir paredzēts vidējais budžeta neto izdevumu pieaugums 4,1% apmērā 2025.-2028.gadā, kā arī ir iekļautas arī reformas un investīcijas, kas risina galvenos izaicinājumus, kas identificēti Eiropas Semestra rekomendācijās.

Dombrovskis pauž, ka Latvija ir sekmīgi iekļāvusies ES jaunajā ekonomiskā pārvaldībā, kura mērķis ir nodrošināt ES fiskālo stabilitāti, ekonomisko izaugsmi un konkurētspēju.

Tāpat viņš skaidro, ka vidēja termiņa fiskāli strukturālie plāni, ko jāsagatavo katrai dalībvalstij, stiprina ekonomisko un sociālo noturību, veicina zaļo un digitālo pāreju, kā arī pastiprina Eiropas drošības spējas, pakāpeniski samazinot budžeta deficītu un valsts parādu, atbalstot prioritārās publiskās investīcijas un izaugsmi veicinošas reformas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad valsts budžeta deficīts, ar pietiekami augstu varbūtību, nepārsniegs 3% robežu, aģentūru LETA informēja Finanšu ministrijas (FM) pārstāvji.

Piektdien Eiropas Komisija (EK) ir publicējusi ekonomikas un budžeta prognozes šim un turpmākajiem diviem gadiem. Šogad EK Latvijai prognozē vispārējās valdības budžeta deficītu 2,8% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet 2025. un 2026.gadā - 3,2% apmērā no IKP.

FM norāda, ka 2024.gada vispārējās valdības budžeta deficīts atbilstoši EK prognozēm ir par 0,2 procentpunktiem no IKP augstāks nekā FM prognozes 2025.gada budžeta izstrādes brīdī. Jaunākais FM novērtējums, kas ņem vērā zemāku ieņēmumu pieaugumu, norāda, ka deficīts varētu būt tuvs EK prognozēm. Tas FM ļauj secināt, ka ar pietiekami augstu varbūtību šogad valsts budžeta deficīts būs zem 3% robežas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai gan sākotnējā akciju publiskā piedāvājuma (IPO) gadījumu skaits Lietuvā joprojām ir neliels, obligāciju tirgū ir ievērojama aktivitāte. Lielākajā daļā obligāciju emisiju pieprasījums no ieguldītājiem pārsniedz piedāvājumu, liecinot par augstu ieguldītāju likviditāti un ienesīguma apetīti.

Tomēr 2024. gads ir sniedzis arī svarīgu atgādinājumu par ieguldījumu riskiem – piemēram, starptautisko kravas pārvadājumu kompānija Integre Trans, kas 2023. gadā piedāvāja pievilcīgi augstus procentus nesošas obligācijas, saskārās ar maksātnespējas problēmām. Šajā kontekstā tiek ieviestas jaunas regulatīvās un institucionālās iniciatīvas ar mērķi veicināt gan tirgus attīstību, gan ieguldītāju aizsardzību.

Kapitāla tirgus stratēģiskā attīstība

Lietuvas kapitāla tirgū notiek nozīmīgas pārmaiņas, kas tiek īstenotas koordinēti institucionālā līmenī. 2023. gadā izveidotā Kapitāla tirgus padome informē, ka vairāk nekā puse no kopā 41 sagatavotā priekšlikuma un iniciatīvām, kuru mērķis ir uzlabot tirgus efektivitāti un pieejamību, jau ir ieviesti vai ir ieviešanas fāzē. Pasākumi aptver gan tehniskus tirgus infrastruktūras uzlabojumus, gan uz ieguldītājiem vērstas aktivitātes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Būt vai nebūt biškopībai. Vai Latvijā vēl būs vietējais medus?

Valters Brusbārdis, Latvijas Biškopības Biedrības valdes priekšsēdētājs,29.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Bbiškopība – profesija, kam ir gadsimtiem sena vēsture Latvijā, šodien atrodas kritiskā punktā. Vairāku gadu garumā (jau 5 gadi) nozare saskaras ar ekonomisko krīzi, kas būtiski negatīvi ietekmē ražojošos biškopjus.

Ar biškopību pamatā nodarbojas Latvijas laukos dzīvojošie iedzīvotāji. Tie ir nelieli ģimenes uzņēmumi. Nereti šiem cilvēkiem biškopība ir vienīgais ienākumu gūšanas avots. Lai saglabātu biškopības uzņēmumus valstī un iedzīvotājus laukos, šobrīd nozarei ir nepieciešams aktīvs atbalsts no valsts. Ir jābūt ātram risinājumam, kā (i) atbalstīt finansiālās grūtībās nonākušus biškopības uzņēmumus, (ii) aizsargāt medus iekšējo tirgu Latvijā, un (iii) aktivizēt un atbalstīt problēmas risinājumu ES mērogā.

Ar biškopību Latvijā nodarbojas vairāk kā 3644 (LBB biedru skaits) iedzīvotāji. 2023. gadā biškopji Latvijā kopā saražoja 2319 tonnas medu* nodrošinot valsts iekšējo patēriņu, kā arī medu eksportē, galvenokārt uz ES valstīm (Polija, Vācija u.c.). Latvijas biškopji savu saražoto medu realizē kopējā Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības produktu tirgū, un, līdz ar to, saskaras ar vienotām ES tirgus problēmām. ES medus tirgū jau ilgu laiku pastāv vairākas problēmas, kas kropļo ES medus tirgu un negatīvi ietekmē Latvijas biškopību:

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

Uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness izdevums #47

DB,19.11.2024

Dalies ar šo rakstu

Baltijā lielākais lietoto automašīnu tirgotājs AS Longo Group nācis ar obligāciju emisijas piedāvājumu investoriem. Kā piecu gadu laikā iespējams sasniegt 47,8 miljonu eiro apgrozījumu, nostiprināties Baltijas tirgū un nodibināt meitas uzņēmumus 7 valstīs, kā arī tik sadrumstalotā tirgū kā lietotu automašīnu tirgošana, iespējams, ieņemt vērā ņemamu tirgus daļu un kam attīstībā vēl nepieciešami līdzekļi, Dienas Biznesam intervijā atklāja uzņēmuma valdes priekšsēdētājs un dibinātājs Edgars Cērps.

Vēl uzņēmēju žurnāla Dienas Bizness 19.nove,bra numurā lasi:

Statistika

Latvijas ekonomika ir tālu no kaimiņzemēm

Ideju mežs

Latvija - pasaules līdere skaidbetona izstrādājumu ražošanā

CEWOOD sāks spēlēt superlīgā

Nodokļi

Uzņēmumiem uzticas vairāk. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Baiba Šmite–Roķe

Finanses

Baltijas kapitāla tirgus konference 2024 – atziņas, cerības un secinājumi

Ēdināšana

Pats sev - lielākais kritiķis. John Chef’s Hall šefpavārs Kristaps Sīlis

Portrets

Raivis Jānis Jaunkalns, BDO Latvia partneris

Brīvdienu ceļvedis

Dārta Apsīte, SIA Studio Ausme līdzdibinātāja

Uzņēmumu jaunumi

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) koncerna apgrozījums šogad pirmajā pusgadā bija 117,196 miljoni eiro, kas ir par 8,8% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, savukārt koncerna zaudējumi pieauga par 33,7% - līdz 3,551 miljonam eiro, liecina kompānijas publiskotā informācija.

Vienlaikus paša LDz apgrozījums 2024.gada pirmajā pusgadā bija 75,204 miljoni eiro, kas ir par 6,3% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā. Tajā pašā laikā LDz apgrozījums šogad pirmajā pusgadā pirms finanšu līdzsvara maksājumiem bija 71,657 miljoni eiro, bet zaudējumi bija 3,546 miljoni eiro.

2024.gada pirmajā pusgadā LDz publiskās lietošanas infrastruktūra ir izmantota, lai pārvadātu 6,109 miljonu tonnu kravu, kas ir par 21,1% mazāk nekā pērn pirmajā pusgadā, un 8,99 miljonu pasažieru, kas ir pieaugums par 9,3%.

Šogad pirmajā pusgadā vilcienu nobraukto kilometru skaits, ieskaitot tehnoloģiskos vilcienus, bet bez LDz pašu vajadzībām veiktajiem kilometriem, salīdzinot ar 2023.gada pirmo pusgadu, kopumā ir palielinājies par 8,4%, tostarp pasažieru pārvadājumos palielinājies par 20,6%, bet kravu pārvadājumos samazinājies par 15,3%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Latvijas dzimstības katastrofa nav prioritāte valdošajai koalīcijai

Juris Paiders, speciāli Dienas Biznesam,10.10.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas 2024. gada dzimstības katastrofa pārspēj Otrā pasaules kara laika vissliktākos rādītājus. Atbilstoši CSP datiem 1945. gadā Latvijā piedzima 26,2 tūkstoši bērnu, savukārt, saglabājoties šī gada pirmo septiņu mēnešu tendencei, var prognozēt, ka 2024. gadā Latvijā piedzims aptuveni 12,8 tūkstoši bērnu.

Kā liecina CSP apkopotā informācija, tad šī gada pirmajos septiņos mēnešos Latvijā reģistrēto jaundzimušo skaits samazinājās par 13,5%. Latvijā 2024. gada pirmajos septiņos mēnešos tika reģistrēti 7476 jaundzimušie, kas bija par 1165 jaundzimušajiem mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā.

Samazināšanās turpinājās arī augustā, kad Latvijā reģistrēto jaundzimušo skaits bija par 16,8% mazāks nekā 2023.gada augustā. Tā kā mirstība ievērojami pārsniedz dzimstību, tad Latvijas iedzīvotāju skaits turpina samazināties un samazināšanās apjoms var mazināties tikai uz starptautiskās migrācijas rēķina un tikai tad, ja starptautiskās migrācijas bilance ir pozitīva. Pēc jaundzimušo skaita ( arī dzimstības uz 1000 iedzīvotājiem) 2023. gads bija vissliktākais Latvijas vēsturē, kad gada laikā piedzima tikai 14,5 tūkstoši bērnu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Gada laikā kreditēšanas jomā ir vērojami atsevišķi uzlabojumi, tomēr kopumā vēl ir daudz iespēju progresam, teikts Latvijas Bankas sagatavotajā "Finanšu pieejamības pārskatā 2024", kurā detalizēti izvērtēta kreditēšanas un citu finansēšanas avotu pieejamība Latvijā, kā arī analizēti faktori, kas ierobežojuši finansējuma pieejamību Latvijā pēdējo gadu laikā.

Viens no pārskata autoriem, Latvijas Bankas Pētniecības daļas vadītājs Kārlis Vilerts akcentē, ka labi funkcionējoša finanšu nozare, kas uzņēmumiem un mājsaimniecībām nodrošina stabilu piekļuvi aizdevumiem, ir svarīgs nosacījums veselīgai tautsaimniecības izaugsmei. Uzņēmumu kreditēšanas segmentā ir maz pozitīvu pārmaiņu, savukārt atsevišķos kreditēšanas segmentos, piemēram, mājokļa kredītu segmentā, ir vērojama neliela situācijas uzlabošanās.

Mājokļa kredītu pievienotās procentu likmes ir samazinājušās, lai gan joprojām ir augstas. 2018.gadā iedzīvotājiem, kuri vēlējas saņemt kredītu mājokļa iegādei vai būvniecībai, bija jārēķinās ar pievienoto procentu likmi aptuveni 2,4% apmērā, bet 2024.gada sākumā vidējā pievienotā procentu likme bija 1,6%.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vienotā gāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operatora AS "Conexus Baltic Grid" (“Conexus”) apgrozījums šī gada deviņos mēnešos sasniedzis 70,9 miljonus eiro, kas ir par 35% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā, liecina uzņēmuma apkopotie dati par darbības rezultātiem 2024. gada pirmajos deviņos mēnešos.

Pārskata periodā par 19 % kāpis dabasgāzes patēriņš Latvijas lietotāju vajadzībām, tam sasniedzot 6,3 TWh.

Pārskata perioda beigās – 2024. gada 30. septembrī – Inčukalna pazemes gāzes krātuvē (PGK) bija noglabāta dabasgāze 19,3 TWh apjomā (ieskaitot energoapgādes drošuma rezerves 1,8 TWh). Sākot oficiālo dabasgāzes izņemšanas sezonu 2024. gada 15. oktobrī, Inčukalna PGK bija uzkrātas 19,5 TWh dabasgāzes, kas veidoja teju 80% no krātuves kopējās ietilpības.

Dabasgāzes iesūknēšanas sezonā no kopējā gāzes apjoma, kas nonāca Latvijas un Igaunijas gāzes tīklā, 52,8 % tika piegādāti no Somijas, 46,9 % – no Lietuvas, bet 0,3 % veidoja Latvijā ražots biometāns. Biometāna ražošana un ievadīšana tīklā sākās 2024. gadā, un pārskata periodā tika saražots 0,04 TWh biometāna.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) pasniegusi Gada balvas labākajiem darba devējiem 10 kategorijās, informēja LDDK.

Tostarp kategorijā "Par uzņēmuma ieguldījumu aizsardzības stiprināšanā - par sniegto atbalstu Ukrainas aizsardzības spēju veicināšanai" apbalvota AS "Latvijas finieris".

Kategorijā "Par uzņēmuma sniegto atbalstu sabiedrības veselības veicināšanā un veselības nozarei" balvu ieguvusi Rīgas Stradiņa universitāte, bet kategorijā "Par uzņēmuma sniegto atbalstu izglītības iestādēm (izglītībai un pētniecībai), ieguldījumiem to infrastruktūrā un izglītības procesā" balvu saņēmusi AS "Mikrotīkls".

LDDK Gada balvu kategorijas "Izcilība uzņēmējdarbībā 2024" apakškategorijā "Ieguldījums uzņēmējdarbības attīstībā" piešķirta AS "Balticovo", bet apakškategorijā "Ieguldījums uzņēmējdarbības ilgtspējas veicināšanā" - AS "Cēsu alus".

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā ar maksājumu kartēm šogad deviņos mēnešos veikti bezskaidras naudas norēķini 7,496 miljardu eiro apmērā, kas ir par 8% jeb 555 miljoniem eiro vairāk nekā 2023.gada deviņos mēnešos, liecina Latvijas Bankas publiskotie dati.

Savukārt skaidra nauda 2024.gada deviņos mēnešos ar maksājumu kartēm izņemta 3,799 miljardu eiro apmērā, kas ir par 0,8% jeb trīs miljoniem eiro mazāk nekā pagājušā gada deviņos mēnešos.

Šogad deviņos mēnešos skaidras naudas izmaksas veidoja 33,6% no kopējā darījumu apmēra ar maksājumu kartēm, kamēr pērn deviņos mēnešos - 35,6%.

Savukārt norēķini veikalos 2024.gada deviņos mēnešos veidoja 43,9% (pērn attiecīgajā periodā - 43%) no kopējā darījumu apmēra ar maksājumu kartēm, tostarp norēķini apģērbu veikalos veidoja 3,9% (3,4%).

Norēķini ar maksājumu kartēm veikalos 2024.gada deviņos mēnešos veikti kopumā 4,957 miljardu eiro apmērā, kas ir par 7,1% vairāk nekā 2023.gada deviņos mēnešos, tostarp apģērbu veikalos - 435,64 miljonu eiro apmērā, kas ir pieaugums par 20%.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Coface: Maksātnespējas rekordi Vācijā būs liels pārbaudījums Latvijas eksportētājiem

Db.lv,29.08.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas trešajā lielākajā eksporta tirgū Vācijā fiksēts pēdējos astoņu gadu laikā lielākais uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaits, kas vieš bažas par Vācijas ekonomiskās situācijas tālākas attīstības potenciālo ietekmi uz uzņēmējdarbības vidi Latvijā un pārējās Baltijas valstīs, brīdina globālās risku pārvaldības kompānijas “Coface” ekonomisti.

Latvijas eksporta vērtība uz Vāciju pērn bija 1,26 miljardi eiro, bet šī gada pirmajā pusgadā – 609,6 miljoni eiro. Ekonomisti prognozē, ka maksātnespējas gadījumu skaita negatīvā tendence Vācijā varētu nedaudz stabilizēties šī gada beigās, bet kopumā Vācijas iekšzemes kopprodukta (IKP) pieauguma prognoze 2024.gadam noteikta tikai 0,3% apmērā.

Savukārt Latvijai “Coface” ekonomisti kopējo IKP pieaugumu 2024.gadā prognozē 1.7% apmērā, bet 2025.gadā varētu izdoties sasniegt IKP pieaugumu pat 2,1% apmērā.

Kā liecina Vācijas statistikas biroja dati, lielākais maksātnespējas gadījumu skaits Vācijā reģistrēts šī gada maijā – 1934 gadījumi mēneša laikā, un tas ir augstākais rādītājs kopš 2016. gada. Vienlaikus, arī kopējās uzņēmumu maksātnespējas tendences šī gada pirmajā pusē, analizējot situāciju pēdējo astoņu gadu griezumā, ir bijušas negatīvas. Vislielākais maksātnespējas gadījumu skaita pieaugums 2024. gada pirmajos piecos mēnešos reģistrēts automobiļu rūpniecības sektorā. Kā satraucošu rādītāju ekonomisti uzsver arī augšupejošo tendenci bankrota priekšā nonākušo uzņēmumu saistību apmērā, un īpaši tas šī gada pirmajos mēnešos skar nekustamā īpašuma, tirdzniecības un finanšu un apdrošināšanas sektoru.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Latvijas nodokļu politika ir paškaitējoša

Juris Paiders, speciāli Dienas Biznesam,11.09.2024

Nodokļu plaisa starp Latviju un Lietuvu. 2024. gada 1. septembris. Lietuvā (Mažeiķi) A95 benzīns maksā 1,399 eiro par litru, dīzeļdegviela – 1,349 eiro par litru. Tajā pašā laikā Rīgā A-95 benzīns ir 16,8 centus dārgāks par vienu litru, bet dīzeļdegviela - par 15,8 centiem dārgāka. Ir bijušas dienas, kad starpība pārsniedza 20-22 centus par vienu litru. Cik lielu degvielas akcīzes nodokļu ienākumu pieaugumu var plānot Latvijas valdība, turpinot paaugstināt akcīzes nodokli degvielai?

DB lasītāja foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts budžeta stabilitāti apdraud paškaitējoša nodokļu politika, nevis ēnu ekonomika. Šādi secinājumi izriet, veicot Latvijā iekasēto akcīzes nodokļu ekonomisko analīzi no 2014. līdz 2023. gadam un redzot jaunākās tendences 2024. gadā.

Kā liecina jaunākie CSP dati par IKP, tad 2024. gada 2. ceturksnī Latvijas IKP faktiskajās cenās bija 10,44 miljardi eiro. Savukārt 2023. gada 2. ceturksnī IKP faktiskajās cenās bija 10,17 miljardi eiro. Šī gada pirmajā pusgadā degvielas akcīzes nodokli Latvijā iekasēja par 0,71% mazāk nekā pērn. Tā kā pašreizējās cenās šogad 2. ceturksnī Latvijas IKP bija par 2,64% lielāks nekā tajā pašā ceturksnī 2023. gadā, tad Latvijā iekasētās degvielas akcīzes apjoms pret IKP turpina strauji samazināties.

Pērn, gatavojot valsts budžetu 2024. gadam, Finanšu ministrijas ekselisti izrēķināja (bet Saeimas vairākums bez jebkādas kritikas un šaubām to pilnībā akceptēja), ka šīgada martā, paceļot alkohola akcīzes nodokli vidēji par 8,8%, valsts budžeta ienākumiem no alkohola akcīzes vajadzētu palielināties vidēji par 8,8%. Taču ir noticis pretējais - valsts budžeta ienākumi no alkohola akcīzes nodokļa šī gada jūnijā nevis palielinājās, bet samazinājās un bija par 3,7% mazāki nekā gadu iepriekš.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Zemgales reģiona nodaļa sadarbībā ar Signet Bank aicina uzņēmējus, investorus un citus interesentus piedalīties Zemgales biznesa forumā “Uzņēmumu ceļš uz kapitāla tirgu”, kas notiks 9. oktobrī, Jelgavā, Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā.

Foruma galvenais mērķis ir sniegt uzņēmējiem vērtīgu informāciju par kapitāla tirgus piedāvātajām iespējām, kas var būt nozīmīgs attīstības solis ceļā uz jaunu finansējumu un izaugsmi. Dalībnieki varēs uzklausīt nozares ekspertu prezentācijas, piedalīties diskusijās un iegūt padziļinātu izpratni par pašreizējo ekonomikas situāciju un tās nākotnes prognozēm.

“Latvijas uzņēmumi arvien vairāk sāk apzināties, ka kapitāla tirgus nav tikai lielo starptautisko uzņēmumu biznesa attīstības privilēģija, bet reāla iespēja arī vietējo uzņēmumu biznesa izaugsmei. Piekļuve jauniem finansējuma avotiem un plašākai investoru bāzei var ievērojami palielināt uzņēmuma izaugsmes potenciālu. Piesaistot finansējumu kapitāla tirgū, uzņēmumi kļūst elastīgāki, uzlabo savu pārvaldību un palielina atpazīstamību, kas veicina to konkurētspēju gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Latvijas uzņēmumiem kapitāla tirgus var spēlēt izšķirošu lomu tālākas biznesa izaugsmes nodrošināšanai!”, stāsta Kristiāna Janvare, Signet Bank Investment Banking pārvaldes vadītāja un kapitāla tirgus eksperte.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Mēmu monētu bums – kultūras fenomens vai vēlme pēc vieglas peļņas?

Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā,28.11.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pieaugot starptautiskajam naudas piedāvājumam, palielinās arī cilvēku gatavība ieguldīt riskantākos aktīvos. Lielākā daļa kapitāla joprojām primāri ieplūst tādos tradicionālos aktīvos kā, piemēram, S&P500 un nekustamais īpašums. Tomēr arvien biežāk daļa kapitāla tiek ieguldīta arī arvien lielāku popularitāti gūstošajos digitālajos aktīvos, piemēram, Bitcoin (BTC) un Ethereum (ETH).

Tostarp ir pieaugošs privāto investoru segments, kas izrāda gatavību izmantot jaunas un daudz riskantākās peļņas iegūšanas iespējas, piemēram, ieguldot mēmu monētu sektorā.

Mēmu monētas ir viens no riskantākajiem kriptovalūtu segmentiem, kas šogad ir izpelnījies īpaši plašu popularitāti. Tās ir kriptovalūtas, kas radītas, iedvesmojoties no interneta un sociālo tīklu mēmiem un jokiem. Tostarp pazīstamākā un tirgus kapitalizācijas ziņā lielākā mēmu monēta ir Dogecoin (DOGE), kas kā joks tika radīta 2013. gadā. Šogad mēmu monētu segments ir piedzīvojis īpaši lielu bumu un tirgus apjomu pieaugumu. Kopš 2022. gada kopējā mēmu monētu tirgus kapitalizācija ir gandrīz trīskāršojusies, 2024. gadā pieaugot no 4 % līdz 11 %. Tomēr tas joprojām ir mazāk nekā 2021. gadā, kad strauju kāpumu piedzīvoja tādas populāras mēma monētas kā DOGE un SHIB, kuru vērtība pārsniedza attiecīgi 80 miljardus USD un 39 miljardus USD.

Komentāri

Pievienot komentāru
Enerģētika

Investīcijas zaļajā enerģijā varētu stabilizēt tirgu

Armanda Vilciņa,12.09.2024

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēdējie pāris gadi enerģētikas sektorā ir bijuši ļoti izaicinoši, taču šobrīd mēs esam uz pareizā ceļa, uzskata Egerts Kilings (Egert Killing), FILTER uzņēmumu grupas vadītājs.

Resursu cenu lēcieni bijuši milzīgi, tas tirgū radījis vietu dažādām spekulācijām, teic E.Kilings. Šo tendenci apliecina arī Nordpool dati - laika posmā no 2019. līdz 2024. gadam elektroenerģijas gada vidējās cenas Baltijas reģionā svārstījušās no 33,69 eiro par megavatstundu (EUR/MWh) līdz pat 230,23 EUR/MWh. Iepriekš bieži kā viens no galvenajiem augsto cenu iemesliem tika minētas lielās investīcijas zaļajā enerģijā, taču šobrīd mēs varam skaidri redzēt, ka patiesībā situācija ir pretēja, norāda FILTER uzņēmumu grupas vadītājs, uzsverot, ka augstās cenas lielā mērā skaidrojamas nevis ar ieguldījumiem atjaunojamo energoresursu (AER) sektorā, bet gan ar faktu, ka zaļo jaudu ir bijis pārāk maz. Par AER attīstību un citām enerģētikas nozares aktualitātēm tiks diskutēts arī FILTER un DB organizētajā konferencē Dzīve pēc pārmaiņām (Life After Change), kas notiks 12.septembrī ATTA centrā.

Komentāri

Pievienot komentāru