Tas, ka Latvijas politiskā vide ir reāli plašs liekulības tirgus, šķiet, nevienam nav noslēpums jau daudzus gadus, tomēr, redzot, kādi balsojumi pēdējā laikā ir Saeimā, gluži klusēt par to arī nevar.
Klausieties mūsu lišķīgajos vārdos, bet nepievērsiet uzmanību tam, kā spiežam pogas balsojuma laikā – tāds droši vien būtu precīzākais apzīmējums notiekošajam.
Vispirms jau jāmin ierosinājums sākt darbu pie Satversmes grozījumiem, nosakot, ka Valsts prezidentu ievēl tauta nevis tā dēvētās 100 gudrās galvas. Šo priekšlikumu noraidīja! Tas ir interesants fakts, ņemot vērā, ka tikai viens Saeimā pārstāvētais politiskais spēks – Vienotība – pirms tam bija skaidri norādījis, ka vēlas saglabāt jau esošo prezidenta ievēlēšanas sistēmu. Vēl jo interesantāk tāpēc, ka Reformu partija iepriekš bija paziņojusi, ka šāda ievēlēšanas sistēmas maiņa tai iekļauta partijas programmā, bet vienalga balsoja «pret». Tātad, dārgie vēlētāji, nelasiet arī partiju programmas, jo principā tās raksta pasaku žanra lietpratēji.
Aizvadītajā nedēļā notika arī balsojums par Nacionālās apvienības ierosinājumu atcelt lēmumu par algu palielināšanu Saeimas deputātiem. Arī noraidīja! Pirmkārt, acīmredzot tika nolemts, ka no visām jomām, kurām Latvijā krīzes iespaidā trūkst līdzekļu, viskatastrofālākā situācijā ir tieši parlamentāriešu algas. Otrkārt, Nacionālās apvienības deputātiem vispār izdevās, kā mēdz teikt, nošaut divus zaķus ar vienu šāvienu – gan pamēģināt celt savu popularitāti vēlētāju acīs, gan arī tikt pie lielākas algs.
Un vēl jau bija balsojums par to, vajag vai nevajag noteikt, ka tiesneši un Valsts prezidents parlamentā tiek vēlēti atklātā balsojumā. Teju vai lieki piebilst – noraidīja! Tādā veidā partijas, kas mutiski cīnās par atklātību, caurspīdīgumu un tamlīdzīgām cēlām lietām, skaidri parādīja, ka daudz komfortablāk jūtas duļķainos ūdeņos. Atkal varam sagaidīt tādus balsojumus, kāds savulaik bija par ierosinājumu iecelt Jāni Maizīti ģenerālprokurora amatā pa trešam lāgam. Interesanti bija saprast, ka gadījumā, ja «par» Maizīti būtu nobalsojuši visi tie parlamentārieši, kuri pēc aizklātā balsojuma žurnālistiem apgalvoja, ka tieši tā arī darījuši, mums joprojām būtu ģenerālprokurors Maizītis. Protams, var teikt, ka tas bija cits Saeimas sasaukums, bet pašreizējie deputāti ir skaidri nodemonstrējuši, ka arī viņi vēlas «dragāt» tieši tāpat.
Citiem vārdiem sakot, Saeimā laika gaitā nedaudz mainās partiju nosaukumi, pamatīgāk – deputātu uzvārdi, bet būtiskākais darbības pamatprincips paliek jau labi zināmais – galvenais, lai nekas nemainītos un varētu strādāt tā, kā pašiem ērtāk. Lai gan kopš daudzpartiju sistēmas ieviešanas Latvijā ir pagājuši vairāk nekā 20 gadi, mūsu valstī joprojām nav iespējams runāt par politiskajām partijām, kas būtu konsekventas gan savos uzskatos, gan arī darbībā. Tā vietā ir īstermiņa biznesa projekti, kuru dalībnieki maina savus uzskatus atbilstoši katra konkrētā brīža izdevīgumam un ir gatavi slēgt bodīti tajā brīdī, kad «klientu» skaits kļūst nepietiekams. Vienkārši sakot, mums nav valstsvīru, ir tikai politikāņi.