2011. gads dārglietu tirgū ir bijis notikumiem bagāts, un zelta cenas turpinājušas pieaugt jau vienpadsmito gadu pēc kārtas. Pērnā gada laikā zelta cenas palielinājās vidēji par 12% - 16%, liecina a/s Goldinvest Asset Management dārgmetālu tirgus apskats par aizvadīto gadu.
Pēdējo vienpadsmit gadu periodā vidējais cenu pieaugums pērnā gada griezumā ir bijis 17,7%. Neņemot vērā ievērojamās zelta cenu svārstības gada otrajā pusē, 2011. gadā kopumā zelta cena pieauga, nedaudz atpaliekot no vidējā gada pieauguma rādītāja pēdējo vienpadsmit gadu laikā. 2011. gada sākumā zelta cenas pieauga vienmērīgi, taču augusta beigās un septembra sākumā sekoja straujš cenu «lēciens».
Septembrī, tā saucamajā spot tirgū, tika sasniegta zelta maksimuma cena – 1923,7 dolāri par unci, taču pēc Londonas fiksinga (dārgmetālu oficiālo cenu noteikšana Londonas biržā) datiem augstākā zelta cena bija pērnā gada 5. septembrī – 1896,50 ASV dolāri par unci.
Sākot no pērnā gada augusta līdz gada beigām zelta cenas svārstījās plašās amplitūdās, bet gada beigās palika aptuveni augusta un septembra sasniegtajās vērtībās.
Investīciju pieprasījums kopējā zelta iegādes struktūrā pēdējā desmitgadē sasniedzis 40%. Centrālās bankas summāri savā īpašumā tur 20%, taču acīmredzams, ka finanšu ministrijas visā pasaulē un Centrālās bankas, kas kontrolē globālo valūtu izmaiņas, turpina savā īpašumā turēt zeltu un kļūst par tā īpašniekiem un neto pircējiem, stāsta Pēteris Avotiņš, Goldinvest Asset Management padomes priekšsēdētājs.
Lai arī eirozona ieslīgusi parādu krīzē, valstis, visticamāk, negatavojas būtiski samazināt savus zelta krājumus. Gluži pretēji – tādas valstis kā Ķīna, Krievija,Turcija un citas attīstības valstis ir bijušas aktīvas investīciju zelta pircējas. Arī turpmāk šīs valstis deklarējušas oficiālu savu krājumu zelta palielināšanas politiku.
Bez centrālo banku iepirkumiem, būstiska loma dārgmetālu un zelta cenu veidošanā bija fundamentālajiem faktoriem, kas saglabāja aktualitāti visu 2011. gadu – zemās procentu likmes, Eiropas valstu parādu krīze, nestabilās ekonomikas attīstības perspektīvas. Savukārt ASV reitinga samazināšana līdz AA+ vērtējams kā psiholoģisks trieciens investoriem, liekot tiem pārskatīt investīciju prioritātes un stratēģijas, teikts uzņēmuma dārgmetālu tirgus apskatā.
2011. gadā mazāk stabili ir bijuši citi dārgmetāli – sudrabs, platīns un palādijs. Sudraba cenas svārstījās plašā amplitūdā – cenu pieaugums 2011. gadā aprīļa mēnesī bija 61% salīdzinājumā ar 2010. gadu, taču pēc tam sudraba cenas pārdzīvoja kritumu, kas praktiski iznīcināja visus iepriekšējā pieauguma augļus, kas bija sasniegti 2010. gadā. Iemesls tam bija bažas par tālāko pasaules ekonomikas perspektīvu. 2011. gads sudrabam beidzās ar mīnusa zīmi visās pamatvalūtās, izņemot Indijas rūpiju, kura kļuva stipri vājāka gada laikā.
«Tas vēlreiz norāda, ka sudrabs ir stipri volatilāks metāls nekā zelts. Tomēr arī sudrabs lieliski der ilgtermiņa uzkrājumiem, taču tas der tiem, kuri gatavi samierināties ar lielo sudraba cenu volatilitāti,» secina P. Avotiņš.
Platīna cenas gada otrajā pusē nostabilizējās zemāk par zelta cenām. Parasti šī metāla cenas ir augstākas par zelta cenām un šī tendence rāda, ka investoru viedoklis par ekonomikas atkopšanos tuvākajā laikā ir negatīvs. Platīna grupas metāli ir rūpnieciskā pielietojuma izejviela, tādēļ to cenas bieži saista ar kopējo ekonomikas veselības stāvokli pasaulē.
Palādija cenām, kaut arī gada laikā samazinājušās, tiek prognozētas labas perspektīvas. Krievija, kas ir lielākā palādija ražotāja un eksportētāja pasaulē, oficiāli paziņojusi par šī metāla eksporta praktisku pārtraukšanu, kas nozīmē tā iespējamu deficītu nākotnē. Pagaidām gan šis deficīts nav novērots.