Vēl dažus gadus atpakaļ par investīcijām zeltā neviens nezināja tikpat kā neko. Toties daudzi bija nekustamā īpašuma speciālisti, zēla un plauka akciju tirgi. Tagad gandrīz katrs zina, kas ir budžeta konsolidācija, valūtu krīze un valstu parādi. Arī par ieguldījumiem zeltā un dārgmetālos nu jau zina daudz vairāk.
Šādu izglītības pieaugumu par investīcijām zeltā sekmē bēdīgais ekonomikas stāvoklis un neskaidrās nākotnes prognozes. Kā sekas tam, pēc brīvā tirgus principiem, parādās arī piedāvājums, jo pieprasījums ir.
Pēc zelta cenu straujā pieauguma, kas daudziem atgādināja nekustamā īpašuma cenu pieaugumu vai akciju tirgu straujo izaugsmi pēdējās desmitgdēs, radās daudz spekulāciju par to, vai neveidojas zelta cenu burbulis. Parādījās arī apgalvojumi par zeltu kā «tukšo naudu».
Dīvaini, ka, lai gan zelts jau vairāk 5 000 gadu cilvēces vēsturē ir patstāvīgi spēlējis lomu kā vienīgā īstā nauda un to, ka gandrīz visu centrālo banku valstu rezevēs atrodas lielāks vai mazāks zelta daudzums, ar apskaužamu patstāvību tiek uzturēts viedoklis par zelta bezjēdzību un visos iespējamos ceļos tiek mazināta tā nozīme finanšu tirgus sistēmā.
Kas ir nauda? Pēc vispārpieņemtās definīcijas nauda ir līdzeklis, ar ko var izteikt visu citu preču un pakalpojumu vērtību un ko pēc vispārējas vienošanās izmanto parādsaistību nokārtošanai.
Naudai var būt pašai par sevi piemītoša vērtība (t.s. preču nauda) vai pašai par sevi vērtība nepiemīt. Tad tās vērtību nosaka likums — valdība naudu izdod un ar likumu nosaka, ka šī nauda jāpieņem kā maksāšanas līdzeklis, turklāt prasa, lai šajā naudā tiktu maksāti nodokļi.
Naudas īpašības
Lai apmaiņas līdzekli varētu uzskatīt par naudu, tam jāpiemīt noteiktām īpašībām:
• tam jābūt standarta maksājumu līdzeklim. Ikdienas apritē naudai, kādu mēs to pazīstam, standarts noteikts ar dažāda nomināla banknotēm un monētām. Arī zeltu var standartizēt kā maksājuma līdzekli;
• ar to jāvar noteikt citu preču vai pakalpojumu vērtību (līdz ar to arī cenu). Preču un pakalpojumu cenas izteiktas naudā mēs sastopam katru dienu. Zeltā noteiktas cenas mūslaiku apritē nav, bet tas nenozīmē, ka to nevar izdarīt. Nepieciešamības gadījumā, preču un pakalpojumu cenas viegli var izteikt zelta ekvivalentā;
• tam jābūt vērtību uzkrāšanas līdzeklim. Nauda, protams, ir visizplatītākais vērtību uzkrāsanas līdzeklis. Līdz ar naudas vērtības zudumu inflācijas vai valūtu krīzes gadījumos, krīt arī uzkrātās naudas vērtība. Zeltam šāds vērtību zudums nav raksturīgs;
• tai jābūt atpazīstamai (lai naudas saņēmējs to atpazītu kā maksāšanas līdzekli) un vienotai (divu vienādu naudas vienību vērtībai jābūt vienādai vai līdzīgai). Dažādu valstu valūtas, izņemot globālās valūtas ASV dolārus vai eiro, var nepieņemt un neatpazīt samaksai visur, bet zelts ir universāls un plaši atpazīstams.
Mūsdienu ekonomikas ietvaros tiek uzskatīts, ka naudai vēlamas šādas īpašības:
• tās vērtībai jābūt stabilai. Valūtu vērtība nav stabila. Tā mēdz svārstīties dažādu procesu ietekmē. Zelta vērtība ir stabila, ja vien tā netiek mākslīgi politiski ierobežota. Bet pat tādā gadījumā, tā vērtība bieži vien ir stabilāka par naudas vērtību;
• tai jābūt grūti viltojamai. Zeltu nav iespējams viltot. Naudu vilto vienmēr un bieži tādā kvalitātē, ka to viltojumus ir grūti atšķirt no īstās naudas;
• tai jābūt viegli dalāmai un pārvietojamai. Zelts šo funkciju izpildījis vairāk kā 5 000 gadus. Tā vērtība ir pietiekami liela pat mazam daudzumam, to viegli var sadalīt un apstrādāt. Arī nauda ir viegli dalāma un pārvietojama. Ja vien jūsu īpašumā nav Zimbabves dolāru, kurus nepieciešams pārvietot vairāku kilogramu svarā, lai tikai nopirktu maizi;
• tai jābūt savstarpēji apmaināmai (vienai naudas vienībai jābūt noteiktai vērtībai attiecībā pret citu naudas vienību). Tā kā zelts ir universāls visā pasaulē, tad, ja vien nav likti mākslīgi šķēršļi tā apritē (līdzīgi kā PSRS laikos), tad šo metālu vienmēr varēs apmainīt pret jebkuru naudas vienību. Valūtas apmaiņas iespējas atkarīgas no daudziem faktoriem, kaut gan kopumā, apmainīt to nav pārāk grūti;
• tai jābūt daudzumā ierobežotai (lai nodrošinātu cenu stabilitāti). Zelta daudzums pasaulē ir ap 2,38 gr uz cilvēku un vairāk tā pasaulē nav. Naudu var emitēt cik nepieciešams. Pašreiz to dara ar ASV dolāru un eiro. Un darīs arī nākotnē, ja vien nebūs naudas sistēmas seguma ar zelta standartu;
• tai jābūt izturīgai (tā nedrīkst bojāties vai ātri nolietoties). Tīrs zelts apritē ir mīksts metāls, kas viegli nolietojas. Tādēļ parasti apritē laiž nevis tīra zelta monētas, bet gan ar nelielu citu metālu sakausējumu. Naudas banknotes un monētas ik pēc noteikta perioda izņem no aprites un nomaina ar citām. Taču, pasaulei arvien vairāk pārejot uz beskaidras naudas norēķinu sistēmu, šāds fiziskā apritē esošs naudas daudzums spēlē aizvien mazāku lomu.
Naudas funkcijas
Naudai ir noteiktas funkcijas. Nauda ir:
• apgrozības (maiņas) līdzeklis,
• vērtību salīdzināšanas mērs un uzskaites līdzeklis (ļauj salīdzināt cenu),
• vērtību uzkrāšanas līdzeklis,
• kredītnauda jeb maksāšanas līdzeklis (darījumos, kuros apmaksa jāveic pēc zināma laika perioda).
Naudas pamatfunkcija ir atdalīt pirkšanu no pārdošanas, tā atvieglojot maiņu, jo cilvēkam, kurš vēlas iegādāties noteiktu preci vai pakalpojumu, nav nepieciešamības atrast cilvēku, kurš vēlētos šo preci vai pakalpojumu iemainīt pret pircēja piedāvātajiem.
Analizējot naudas funkcijas un īpašības, atklājas, ka zelts atbilst visām prasībām praktiski ideāli, atsķirībā no pašreizējā apritē esošo ar zelta rezervēm nesegto valūtu sistēmas, kura daudzos gadījumos nemaz neizpilda naudas īpašības un funkcijas. Tad kādēļ notiek tāda zelta lomas noniecināšana un «tukšās naudas» īpašību piedēvēšana?
Iespējams, šāda attieksme pret zeltu radusies pēc Bretonvudas sistēmas sabrukšanas un jaunās neoliberālās ekonomiskās sistēmas ietekmē, kas balstījās uz brīvi noteiktiem, peldošajiem valūtu kursiem, kurus nosaka tirgus. Daudzus gadu desmitus šī sistēma funkcionēja, kā šķita, bez problēmām. Tomēr sistēmas iekšienē slēptās problēmas ir krājušās un pašreiz novērojama šo trūkumu izpausme.
Laba nauda ir stabila nauda. Pašlaik mums nav labas naudas – tāda pasaulē nepastāv. Pareizāk sakot, tāda nauda ir zelts. Tomēr pilnvērtīgai naudas funkcijas izmantošanai, zeltam nepieciešams radīt politekonomisko atbalstu, kura nav.