Dārgmetāli un šī tirgus flagmanis – zelts – ir laba uzkrājumu portfeļa sastāvdaļa vecumdienām
Ierindas Latvijas iedzīvotājs, kurš nonācis pie secinājuma, ka tomēr ir vērts veidot uzkrājumus pensijām, iespējams, apdomājis iespēju arī ieguldīt dārgmetālos. Šajā ziņā jāspēj rast atbildes uz vairākiem jautājumiem no kuriem viens noteikti ir šāds: kā es varu piedalīties dārgmetālu un jo sevišķi dārgmetālu tirgus flagmaņa - zelta - tirgū? Tāpat svarīgi ir pārliecināt sevi par to, ka pasaule vairāku gadu desmitu gadu skatījumā tik ļoti nemainīsies, lai nopirktie dārgmetāli būtu zaudējuši vērtību un būtu ļoti nelikvīdi (tas nozīmē – būtu lielas problēmas atrast to pircējus). Tāpat jāizšķiras, vai veikt investīcijas zeltā, piemēram, ar biržas starpniecību, kā rezultātā zelts pieder uz virtuāli? Vai arī veikt investīcijas fiziskā zeltā, kas ir, piemēram, zelta monētas un zelta stieņi?
Katrā ziņā, pirms runā par ieguldījumiem dārgmetālos, jāatgādina par maģisku vārdiņu «diversifikācija» jeb par visu olu nelikšanu vienā grozā. Proti, savu ieguldījumu dažādošana ir pagaidām vislabākais veids, kā sevi pasargāt no riska (protams, ja uzņemties lielāku risku un attiecīgi varbūt lielāku peļņu nav pašmērķis). Ja dārgmetālu kaudze - vai tā būtu reāla vai virtuāla - nav vienīgais cerību stariņš uz vairāk vai mazāk saulainām vecumdienām, tad noteikti par šāda veida ieguldījumiem ir vērts padomāt.
Katrā ziņā, kamēr finanšu tirgū netiks atklāts kāds cits alternatīvs investīciju saglabāšanas veids, kā arī līdz brīdim, kamēr netiks atjaunota uzticība naudai kā stabilam ieguldījumu un uzkrājumu instrumentam, zelts tiks uzskatīts ne tikai par dārgmetālu, bet arī par glābšanas salu, norāda dārgmetālu tirgus analītiķi. Jāteic, ka zelts patiešām vēsturiski ir pierādījis savu drošā patvēruma statusu un spējis pārdzīvot dažādas jukas, neskaitāmas devalvācijas un augošu inflāciju (naudas vērtība krīt). Patēriņa grozs, ko var nopirkt par konkrētu daudzumu zelta mainās maz, vai pat pieaug (atšķirībā no papīra naudas). Protams, īstermiņa cenu svārstības ir iespējamas, bet šajā rubrikā mēs runājam par ilgtermiņa uzkrājumiem, kur ieguldījuma periods ir 15 un vairāk gadu. Turklāt jāatceras, ka, iespējams, zelta iegādi drīzāk pat vajadzētu uztvert kā vērtības saglabāšanas, nevis peļņas iespēju. Lai nu kā, ja atceras pirms tam teikto par diversifikāciju, ieguldījumi zeltā nebūt nav pati sliktākā izvēle. Goldinvest Asset Management (GAM) padomes priekšsēdētājs Pēteris Avotiņš izsaka viedokli, ka dārgmetālos vajadzētu uzkrāt pat 20 līdz 70% savu brīvo līdzekļu. «Ieguldījuma apjoms atkarīgs no ekonomiskās, politiskās situācijas, mērķiem, līdzekļu struktūras un iespējām. Tā kā pensiju sistēma balstās pensiju fondos, būtu apsverama doma regulēt un veicināt pensiju kapitāla ieguldījumus dārgmetālos, lai izvairītos no kapitāla pirktspējas zuduma,» skaidro eksperts.
Bet kā un kur ieguldīt? Viens no veidiem ir zeltu tirgot ar biržas starpniecību un šajā ziņā pievilcīga izvēle varētu būt biržā tirgotie fondi (jeb ETF), kas specializējas ieguldījumos zeltā vai zelta ieguves uzņēmumos, ir ļoti dažādi un tajos var sākt ieguldīt ar nelielu summu. «Dažos gadījumos 50 lati ir pietiekoša naudas summa, lai varētu veikt investīcijas zeltā,» piebilst Trasta komercbankas Trasta operāciju nodaļas vadītājs Alans Kairovs.
Šie ETF tiek tirgoti kā jebkura akcija un investors var viegli tos gan iegādāties, gan pārdot. Populārākajiem un aktīvāk tirgotajiem ETF fonda daļas pirkšanas un pārdošanas cenas starpība ir ļoti minimāla, savukārt, iegādājoties fizisku zeltu vai sudrabu, nereti šī starpība ir visai ievērojama. Turklāt, izmantot fondus, investoram ir iespēja visai vienkārši pārdot savas fonda daļas, ja ir mainījies viedoklis par gaidāmo zelta cenas virzību.
Tiesa gan, nespeciālistam pirms šo fondu iegādes ļoti ieteicams konsultēties ar speciālistu. «Katram fondam ir zināmas nianses, kas noteikti jāņem vērā,» piebilst SEB Wealth Management valdes loceklis Jānis Rozenfelds.
Tāpat jāatceras par biržu komisijas maksām un šis jautājums noteikti jāuzprasa speciālistam, runājot par summu, kuru vispār ir jēga ieguldīt. «Tā kā ETF tiek tirgoti kā jebkuras akcijas ASV, Eiropas biržās, tad arī pirkšanas, pārdošanas komisijas par šo instrumentu iegādi ir tādas pašas kā par akciju iegādi šajos tirgos. Līdz ar to darījuma apjomam būtu jābūt pietiekami lielam, lai komisija neveidotu procentuāli būtisku daļu no veiktajām investīcijām,» piebilst Swedbank brokeris Juris Jankovskis.
Otrs veids, kā ieguldīt, ir fiziski taustāms zelts.