Lieli izaicinājumi ekonomikai nozīmē, ka vērojama augoša vēlme pasargāt savu jau esošo bagātību.
Jau ziņots – ja sākotnēji pandēmijas bažas daudziem finanšu tirgus dalībniekiem lika strauji "rakt aizsarggrāvjus" (mazināt riskus), tad jau kādu laiciņu to oma izskatās visai optimistiska. Valdot šādam fonam, "Bloomberg" apkopojis dažu tirgus analītiķu spriedumus par to, kur šajā brīdī būtu jēdzīgi ieguldīt naudu 10 tūkstošu ASV dolāru apmērā.
Šajā ziņā var krietni pacelt latiņu un uzzināt ekspertu domas arī par to, kur šobrīd labāk nobāzēt līdzekļus miljona ASV dolāru apmērā. Interesanti ir tas, ka finanšu eksperti uz pārējo fona izceļ ieguldījumus zeltā, zemē, antīkajās monētās un pat vīnā.
Zelts un zeme
Piemēram, finanšu uzņēmuma "Aviva Investors Global Services" eksperts Pīters Fitzgeralds "Bloomberg" teic, ka krīzēs vienmēr populārs ieguldījums ir bijis zelts, un norāda, ka esot kaut kas komfortabls apstāklī, ka nauda nopakota šajā metālā, kurš zināmu vērtību spējis saglabāt jau gadu tūkstošiem. Kopumā viņš vērš uzmanību uz apjomīgo centrālo banku likviditātes drukāšanu, kas kādā brīdī varot radīt lielākus jautājumus par naudas vērtību kā tādu.
"Problēma ar zeltu gan ir tā, ka to nevar kaut kā daudzmaz ticami novērtēt. Tam nav naudas plūsmas, tas nemaksā dividendes un nav fundamentālu faktoru, kā to analizēt. Zelts ir investoru Disnejlenda – tā ir maģiska karaļvalsts, kurai jātic. Tomēr, neskatoties uz visiem nezināmajiem, zelta vērtība ilgākā termiņā "uzvedusies" labi. Iepriekšējos piecos gados vidēji gadā tā pieaugusi par 11%. Tādējādi zelts nodrošinājis gan peļņu, gan mierīgu prātu. Biržās tirgotie fondi ir viegls un lēts veids, kā investoriem ieguldīt šajā izejvielā. Investoriem gan vajadzētu izvairīties no tādiem zelta fondiem, kurus nebalsta reāli, fiziski šī metāla pirkumi [par fondam piesaistīto investoru naudu]. Jūs noteikti gribētu papildu drošību zinot to, ka fonda cenu pamato arī reāls zelts seifā," spriež minētais finanšu tendenču pētnieks.
Kā alternatīvu ieguldījumu miljonam ASV dolāru tiek izcelta lauksaimniecības zeme. P. Fitzgeralds norāda, ka tā var nozīmēt pavisam reālu patvērumu, ja kādas "lietas" iziet ārpus kontroles rāmjiem. Turklāt tā reizē varot izrādīties laba investīcija, kuras vērtība var celties uz to pašu centrālo banku un valdību stimulu fona, ja tiek iegriezta straujāka dažādu aktīvu inflācija.
Akcijas un atbildīga investēšana
Arī "Macro Capital" ieguldījumu speciālisti apspriež bezprecedenta ekstremālos centrālo banku likviditātes radīšanas pasākumus. Tie skaidro, ka tādējādi joprojām labi vēl kādu laiku var klāties lielākajiem pasaules akciju tirgiem. Tiesa gan, šajā gadījumā investoriem labāk tomēr būtu izvēlēties lielu, atpazīstamu kompāniju akcijas. "Vēl ir ļoti liela neskaidrība par dažiem tuvākajiem mēnešiem. Mēs atrodamies jaunā pandēmijas pasaulē, lai gan saglabāju optimismu par to, ka kādā brīdī būs pieejama uzticama Covid-19 ārstēšana. Cenas [akciju] uz to reaģēs pozitīvi. Turklāt paies laiciņš pirms centrālās bankas paaugstinās savas procentu likmes. Līdz ar to būs perfekta vide izaugsmei. Arī zeltam šie likviditātes plūdi nāks par labu. Tas būtu vēl viens aktīvs, ko turēt," klāsta minētā uzņēmuma pārstāvji.
Savukārt "Golden Equator" dibinātāji, runājot par miljona dolāru ieguldīšanu, "Bloomberg" reklamē sociāli atbildīgo pieeju. Proti, šādu aktīvu vērtība, sevi pieskatot pandēmijai, sākotnēji esot sarukusi mazāk strauji. Mūsdienās kompānijas dažkārt tiek individuāli vērtētas pēc ESG (Environmental, Social and Corporate Governance jeb ESG) skalas. Izvēloties uzņēmumus ieguldīšanai, piemēram, šādi fondi sola ņemt vērā tādus faktorus kā ietekme uz vidi, sociālā pārvaldība un korporatīvā pārvaldība. Tiek reklamēts, ka šāda veida investēšana ļauj reizē nopelnīt un paveikt labu darbu.
"Golden Equator" skaidro, ka labāk šogad klājies, piemēram, Dānijas akciju tirgum, kuru veidojot daudzi šādi uzņēmumi. Dānijas akciju tirgus OMX Copenhagen 25 indeksa vērtība šogad palēkusies par 17%. "Mēs liekam uzsvaru uz tādiem uzņēmumiem, kas palīdz ekonomikai un vienlaikus mēģina panākt kādu mērķi – tīrāku vidi, labāku pārvaldību, drošākus produktus, "iekļaujošāku" izaugsmi un šādu ("iekļaujošāku") darba vidi. Mēs domājam, ka šāds trends kļūs arvien aktuālāks, un "ilgtspēja" paliks par centrālo ieguldījumu filozofiju arvien lielākai daļai privātā kapitāla," teic minētā finanšu uzņēmuma vadība. Tā arī atklāj, ka lielu uzmanību šobrīd pievērš tiem tehnoloģiju uzņēmumiem, kuri gūst labumu no arvien virtuālākās saskarsmes.
"Mēs redzam izaugsmi tādos sektoros kā sociālie mediji un mobilā izklaide – dzīvā straumēšana, sociālā un dzīvā komercija, spēles, influenceru mārketings, ēdiena piegāde, digitāla veselības aprūpe un izglītība. Arvien vairāk cilvēkiem iesaistoties digitālajā ekonomikā, tie biznesa modeļi, kas nodrošina izšķirīgos šādus pakalpojumus un produktus, turpinās piedzīvot strauju izaugsmi. Mēs turpināsim vērot savu šādu kompāniju ieguldījumu portfeli, kas ietver, piemēram, Singapūrā bāzēto influenceru aģentūru "Gushcloud" un dzīvās straumēšanas un sociālās izklaides uzņēmumu "M17 Entertainment"," norāda minētās kompānijas pārstāvji.
Kā alternatīvu ieguldījumu viņi vēl izceļ ļoti augstas klases vīnu, kur piemēram Burgundijas reģiona vīnu vērtība esot stabili kāpusi jau vismaz 20 gadus. DB jau rakstījis - ja ir tāda interese, naudu mūsdienās iespējams nobāzēt kvalitatīvos alkoholiskos dzērienos, kur šajā ziņā populārākie, šķiet, ir ieguldījumi vīnā. Tas var nozīmēt, ka, piemēram, ar interneta starpniecību tiek nopirkti kvalitatīvi dzērieni, kuri tad tiek glabāti speciālās noliktavās. Cerība ir, ka galu galā to vērtība palielināsies, kas ļaus gūt peļņu.
Īpašums un auto atjaunošana
Arī cita finanšu uzņēmuma "Fiduciary Trust" galvenais ieguldījumu speciālists Hans Olsens iesaka padomāt par nekustamo īpašumu ārpus "A klases" pilsētām. Daļēji šāda loģika saistīta ar tām pašām Covid-19 pārmaiņām, kad lielāka daļa cilvēku var padomāt divreiz par konstantu atrašanos lielpilsētu centros. Viņš piebilst, ka, cilvēku masa, tai pārdomājot savus paradumus un meklējot nedaudz citādākas dzīves kvalitātes iespējas, "izretināsies". Tas savukārt varot nozīmēt, ka ilgākā termiņā aug šādu nekustamo īpašumu vērtība.
"Atšķirībā no tik daudzām aktīvu klasēm, tas (nekustamais īpašums) ir kaut kas tāds, ko jūs varētu reāli izmanot. Savukārt, domājot jau par pavisam alternatīviem ieguldījumiem, tā būtu, piemēram, vecu "Land Rover" restaurēšana. Tā ir mana aizraušanās. Jūs varat tādu nopirkt, to atjaunot, no šī procesa gūt prieku un rezultātā vēl nopelnīt! Cena [vecu "Land Rover" spēkratu] ir atkarīga no vairākiem faktoriem – es savu dabūju par 5 tūkstošiem ASV dolāru. Tā atjaunošanas procesā var mierīgi iztērēt kādus 25 līdz 30 tūkstošus ASV dolāru. Tomēr tad šādu auto var pārdot par 50 līdz 70 tūkstošiem ASV dolāru. Šādus spēkratus vairs neražo. Tādējādi to piedāvājums ir ierobežots. Vecie "Land Rover" tika būvēti tā, ka tos var izjaukt un salikt kopā ar skrūvgriežu un uzgriežņu atslēgu komplektu. Vienlaikus tiem ir leģendārs statuss – tā ir "braucamā māksla"," "Bloomberg" klāsta H. Olsens
Monētas un virtuālā realitāte
Savukārt "Rockefeller Capital Management" eksperts Stens Jangs atgādina, ka joprojām iespējas varot meklēt fiksēta ienesīguma vērtspapīru tirgū. Sevišķi privāto parādu vērtspapīru tirgū, kur dažkārt, viņaprāt, varot atrast pat visai pievilcīgu (attiecībā pret risku) ienesīgumu. Savukārt kā alternatīvo ideju ieguldīšanai arī viņš virza savu hobiju, kas esot antīku monētu kolekcionēšana. "Monētas laika gaitā oksidējas. Īpašos gadījumos šī oksidācija var būt krāsaina. Mēs to saucam par oksidācijas tonizēšanu, un tā var likt monētai izskatīties kā gleznai. Es specializējos uz šādām monētām. Ir dažas tādas monētas, no kurām katra maksā miljonu vai vairāk. Tomēr ikviens var iegādāties arī krāšņas monētas par 1000 līdz 50 tūkstošiem ASV dolāru," teic "Rockefeller Capital Management" pārstāvis.
Tikmēr "Galaxy Investment Partners" vadītājs Maiks Novograts izceļ virtuālo spēļu industrijas potenciālu. "Var domāt par "metaversu" - virtuālā visuma jēdzienu, kas šādu realitāti sasaistīs ar fizisko pasauli un spēļu pasauli. Nākamajos piecos līdz 10 gados virtuālā pasaule un reālā pasaule saplūdīs. Jums gan būtu jāveic daudzas mazas likmes, jo nav pārliecības par to šīs jomas censoni, kas tieši citiem aizsteigsies pa priekšu. Bet, ja jūs man tomēr iedotu miljonu, es to "ieliktu" tieši šajā jomā," atklāj Maiks Novograts un norāda, ka šādus ieguldījumus var veikt ar kādu riska kapitāla fondu starpniecību.