Zelta cena, visdrīzāk, augs tikai īsākā termiņā, norāda aptaujātie banku eksperti, uzsverot, ka patlaban nav piemērots laiks, lai ieguldītu dārgmetālā.
Šobrīd nevar apgalvot, ka zelts, tāpat kā iepriekš, ir drošs un ienesīgs instruments, tādēļ nevajadzētu paļauties uz zeltu ilgtermiņa investicionālajā perspektīvā, saka AS Trasta komercbanka Trasta operāciju nodaļas vadītājs Alans Kairovs. Iespējams, ārkārtīgi augstās zelta volatilitātes dēļ, ienākumus vajadzētu pameklēt ikdienas tirdzniecībā vai izmantot īso stratēģiju vidēja termiņa perspektīvā, iesaka eksperts.
Arī Swedbank Private Banking Investīciju daļas vadītājs Oskars Briedis norāda, ka fons būtiski nav mainījies un joprojām ir pietiekami nelabvēlīgs tiem investoriem, kuri iegulda zeltā. ASV Federālo Rezervju sistēma ir pakāpeniski sākusi pārtraukt monetārās stimulēšanas programmu, tirgus dalībnieki sagaida procentu likmju pieaugumu. Piemēram, pieaugot likmēm, investori varētu arvien vairāk priekšroku dot ieguldījumiem, kas dod regulāru ienākumu, nevis aktīvam, kas nenes procentus. Iespējams, ka neseno zelta cenas pieaugumu, daļa investoru uztvers kā pieturu kurā izkāpt no aizejoša vilciena. Swedbank pārvaldītajās ieguldījumu stratēģijās zelts vai citi dārgmetāli šobrīd nav iekļauti, un tuvākajā laikā šos instrumentus portfeļos bankas eksperti neplāno pirkt.
A. Kairovs skaidro, ka gada sākumā pieprasījums pēc aizsardzības aktīviem ir atkal atgriezies un zelta cena no jauna pieaugusi, pateicoties indeksu kritumam fondu tirgos un zeltlietu pirkšanas drudzim Ķīnā mēness kalendāra gada izskaņā. Tā rezultātā zelta cena janvārī pieauga par 3,1%, neraugoties uz cenu kritumu mēneša pēdējā nedēļā. Pagaidām diezin vai var runāt par to, ka tirgus dinamikā tuvākajā laikā varētu notikt kāda būtiska nobīde, un investoru noskaņojuma stabilizācijas pazīmes tomēr uzlabo dārgmetālu tirgus perspektīvas, saka eksperts.
Uz dolāra lejupslīdes un fondu tirgus korekcijas fona dārgmetālu tirgi demonstrēja nenozīmīgu izaugsmi. Tā piemēram, Ņujorkas biržā Comex 11.februārī zelta cena pirmo reizi pēdējo triju mēnešu laikā pārsniedza 1200 dolārus par unci, tomēr nespēja pie šī rādītāja noturēties ilgstoši, uzsver Trasta komercbankas eksperts.
Šajā gadā tirgus uzmanīgi seko FRS darbībām, Ķīnas un Indijas makroekonomikas rādītājiem, sagaidot pieprasījuma pieaugumu, norāda A. Kairovs. Finanšu stimulēšanas programma diezin vai tiks pārtraukta uzreiz, šis process vilksies pakāpeniski un neatstās spēcīgu ietekmi uz dārgmetālu tirgu. Spēju zelta cenas pieaugumu varētu izraisīt tikai krasi notikumi, kas radikāli ietekmētu dārgmetāla cenu – negaidīta izaugsmes cikla apstāšanās, lavīnveida izpārdošanas fondu tirgos, spekulatīvs indeksu sabrukums. Tādā gadījumā investicionālais zelta pieprasījums atkal atjaunotos un tā cena pieaugtu. Acīmredzot šajā gadā zelta cenas kritums nebūs tik apjomīgs kā pērn. Zelta tirgus ilgtermiņa perspektīvu var raksturot kā diezgan nenoteiktu, saka Trasta komercbankas eksperts.
Db.lv jau rakstīja, ka pirmdien zelta cena sasniegusi trīs mēnešu augstāko līmeni, jo bažas par lēnāku ASV ekonomikas izaugsmi nekā gaidīts veicina tirgus dalībnieku pieprasījumu pēc droša pavēruma ieguldījumiem.
Zelta stieņa cena tūlītējām piegādēm palielinājās par 0,9% līdz 1330,03 dolāriem par unci, kas ir augstākais līmenis kopš oktobra beigām. Pagājušajā nedēļā cena pieauga par 4,1%, kas ir lielākais kāpums kopš pērnā gada augusta vidus.
Savukārt zelta cena aprīļa piegādēm Comex biržā palielinājās par 0,9% līdz 1329,9 dolāriem par unci.