Pandēmijas apstākļos vērojams dažādu izejvielu cenu pieaugums. Pandēmijas pirmajā daļā – līdz pagājušās vasaras augustam – strauji palielinājās arī zelta cena, kura pārlēca pāri apaļajai 2 tūkst. ASV dolāru atzīmei par Trojas unci.
Tiesa gan, kopš tā laika zelta cena ir sarukusi un izskatās, ka šogad tai kā tādai ir bijis grūti atrast kādu daudzmaz konkrētu virzienu. Šāda situācija varētu likties dīvaina, jo šogad teju visā pasaulē aktualizējušas runas par ievērojamāku inflāciju. Savukārt tieši zeltam tradicionāli tiek piedāvāta spēja saglabāt vērtību un pasargāt pret inflācijas postošo ietekmi uz bagātību.
Tam tiek meklēti arī izskaidrojumi un viens no tiem ir tas, kas notiek procentu likmju frontē. Pasaules ietekmīgākās centrālās bankas darījušas ļoti daudz, lai procentu likmes saglabātos rekordzemas. Tomēr arvien spēcīgāki kļūst pieņēmumi, ka šīm likmēm kādā brīdī būs jākāpj, lai gan tas solās būt visai piņķerīgs process.
Augstāku procentlikmju apstākļos zeltam parādās konkurences problēmas ar visiem tiem finanšu instrumentiem, kas saviem investoriem nodrošina regulārus procentu ienākumus. Dārgmetāli peļņu atnes vien ar to vērtības pieaugumu, un turklāt fizisku šo metālu turēšanas gadījumā vajadzētu rēķināties ar drošas un pareizas uzglabāšanas izmaksām. Ja procentu likmes aug, tad dāsnāku atdevi var sniegt, piemēram, drošo valdību obligāciju turēšana.
Lai nu kā - tiek sameklēti arī alternatīvāki skaidrojumi tam, kādēļ zelts pagaidām šogad tā īsti uzspīdēt nav spējis. Piemēram, Financial Times raksta, ka agrākie zelta investori pamet šo metālu, lai lemtu par labu tā saucamo virtuālo valūtu iegādei. Arī Bloomberg dati liecina, ka investori no lielākā uz zelta cenas izmaiņām bāzētā biržā tirgotā fonda šogad noplūdinājuši līdzekļus vairāk nekā 10 miljardu ASV dolāru apmērā. Tāpat lielāks pārdošanas spiediens esot vērojams fiziskā investīciju zelta pusē.
Šajā pašā laika bitkoina cena pēc neveiksmīgām pavasara beigām un vasaras atkal ir sasniegusi jaunu rekordu virs 60 tūkst. ASV dolāru atzīmes.
“Ir nulle interese par mūsu veco stratēģiju. Bitkoina pūlis, uzpērkot šo aktīvu, attiecībā uz naudas drukāšanu un inflāciju redz tos pašus riskus,” FT klāsta dārgmetālu ieguldījumu uzņēmuma Sprott Asset Management pārstāvji.
Protams, par bitkoina nākotni viedokļi šobrīd ir visai atšķirīgi. Daži dzelžaini pauž pārliecību, ka tā cenas kāpums var beigties vien tad, ja tiks izslēgts internets kā tāds. Tāpat tiek izcelts tāds aspekts, ka šī veidojuma cena mazākā mērā korelē ar citiem aktīviem (šādu īpašību parasti meklē tie, kas veido diversificētus ieguldījumu portfeļus). “Izskatās, ka institucionālie investori griežas pie bitkoina, kuru tie, iespējams, uzskata par labāku apdrošināšanu pret inflāciju nekā zeltu,” šomēnes teikuši pat, piemēram, JPMorgan pārstāvji.
Savukārt citi joprojām norāda, ka šis tirgus ir liels burbulis – turklāt ļoti nezaļš (bitkoina “rakšana” milzīgu elektrības apmēru). Jāņem vērā, ka virtuālo valūtu vēsture ir aptuveni 10 gadus ilga. Savukārt zelts pierādījis, ka spēj saglabāt kādu vērtību, šķiet, jau gadu tūkstošus. Risku vidū jāmin, piemēram, arī tas, ka, virtuālajām valūtām kļūstot ietekmīgākām, palielināsies regulatoru vēlme šo jomu arvien ciešāk uzraudzīt. Diez vai pasaules lielvaras gribēs tik vienkārši no rokām izlaist savu ietekmi, un jau šobrīd gandrīz visi globāli ietekmīgākie spēlētāji ziņojuši par plāniem nākotnē ieviest kādu savu tā saucamās digitālās valūtas variantu. Nav izslēgts, ka šis process šobrīd dažus populārākos šādus veidojumus atstās kaut kur aiz borta.
Lai nu kā - šobrīd izskatās, ka daudzi ar virtuālajām valūtām gatavi kaut vai nedaudz atšķaidīt savus ieguldījumus. Savukārt tas bieži notiek uz “vectētiņa zelta” rēķina.
Daži gan arī pauž pārliecību, ka interese par zeltu atkal augs līdz ar to, ka zudīs ticība ietekmīgāko pasaules centrālo banku sludinātajam uzstādījumam, ka aktuālais inflācijas lēciens būs drīzumā pārejoša parādība. Piemēram, Bloomberg izceļ bijušo Goldcorp vadītāju aplēses, ka zelta cena jau drīzumā var doties iekarot trīs tūkst. ASV dolāru atzīmi un pēc tam – pat piecu tūkstošu ASV dolāru atzīmi par Trojas unci. Tie uzskata, ka pasaules monetārā un fiskālā ekspansija un, apvienojumā, piemēram, ar piegāžu traucējumiem nozīmēs, ka cilvēki tomēr sāk raudzīties uz tradicionālām metodēm, ka pasargāt savu bagātību.