Pret virtuālo aktīvu shēmām šis gads ir bijis ļoti nežēlīgs. Tāpat vēl nevar teikt, ka sliktākais šeit jau ir aiz muguras.
Šis gads nav tas pats labākais veselam lērumam pasaulē vispopulārāko ieguldījumu. Iespējams, esam ceļā uz to, lai akcijām šis gads būtu vājākais kopš 2008. gada. Savukārt obligāciju tirgus ir saņēmis pamatīgāko belzienu pa galvu 40 gados. Attiecīgi var pavērot arī to, kā šādos laikos, kad fenomenālā apmērā sadeg nauda, klājas, piemēram, virtuālajiem aktīviem, kuru popularitātes virsotne tika sasniegta vēl samērā nesen – pandēmijas laikā. Te gan, domājams, daudziem, kuri lielas naudas summas virzīja dažādu šādu kripto aktīvu virzienā, uz kādiem jokiem prāts varētu arī nenesties.
Šis gads šajā digitālo aktīvu pasaulē jau iegājis ar nosaukumu kripto ziema. Piemēram, virtuālo aktīvu vispopulārākā veidojuma – bitkoina – vērtība pagājušā gada rudenī teju sasniedza 70 tūkst. ASV dolāru atzīmi. Pēc tam šī cena sabruka, un tagad tā atrodas zem 20 tūkst. ASV dolāru atzīmes. Tas ir kritums aptuveni par 70% (līdzīgs kritums ir visu šādu virtuālo it kā valūtu tirgum kopumā). Turklāt nekur nav teikts, ka arī šī brīža nepilnie 20 tūkst. ASV dolāru bitkoinam būtu atbilstoša cena. Ja atkal, investoru riska apetītei zūdot, jūtamāk sašķobīsies akciju tirgi, tad šī veidojuma vērtība var planēt vēl būtiski zemāk. Jeb var piepildīties tas, ko daudzi šādu digitālo aktīvu skeptiķi sludina jau gadiem – pie patiešām ievērojamām problēmām šādu aktīvu cena var krist līdz pašai zemei.
Te sevišķi muļķīgi izskatās visi tie teksti, kuros tika sludināts, ka bitkoins un, piemēram, arī kādi jau tagad sabrukušie virtuālie veidojumi – TerraUSD un Luna – ir kāds drošais patvērums. Daudzi citi virtuālo valūtu iegādei meklējuši papildu pamatojumus – ka tās būs nākotnes cilvēces norēķinu veids vai arī ka tās aizsargās pret inflāciju. Tas, šķiet, nevarētu būt vēl tālāk no patiesības. Jājautā arī, cik ļoti tā bijusi cilvēku apzināta maldināšana.
Aiz slavenību sejām uzpumpē un pamet
DB jau vērsis uzmanību, ka virtuālo valūtu aktīvu cenas pieaugums iepriekšējos gados daļēji noteikti bijis atkarīgs no spējas piesaistīt arvien jaunus šī tirgus dalībniekus. Attiecīgi, kad tas vairs nav iespējams, shēma ar visu savu cenu burbuli sāk gāzties. Šajā ziņā visai interesanta izskatās visā pasaulē atpazīstamu cilvēku iesaistīšanās šādu veidojumu popularizēšanā. To vidū bijuši gan Holivudas aktieri, atpazīstami mūziķi un TV personības, gan populāri sportisti, investori un citu jomu censoņi. Attiecīgi tagad tie vienkārši izskatās pēc slaveniem muļķiem, ja ne krāpniecības shēmu, iespējams, neapzinātiem dalībniekiem.
Piemēram, it kā iedvesmojoša – iedvesmojoša zaudēt kaudzi naudas – ASV aktiera Meta Deimona kripto pasaules reklāma ļaudis sasniedza pagājušā gada oktobra beigās, kad šajā tirgū bija vērojams gandrīz pats augstākais cenas punkts. Vēl pieejamā informācija liecina, ka savukārt ASV basketbolistu Paulu Pīrsu investori jau sūdz tiesā par piedalīšanos pump and dump šādā digitālo aktīvu shēmā, kas tiem izkrāpusi miljonus. Savā klasiskā izpratnē šāda uzpumpē un pamet shēma paredz, ka ar maldinošu informāciju cilvēku masa tiek vilināta kādu draņķīgu lietu uzpirkt arvien dārgāk. Tas savukārt kādiem agrākajiem šo aktīvu īpašniekiem ar lielu peļņu ļauj pamest šo tirgu, kur jaunie investori, neizbēgami nākot atklāsmei, ka sapirktās lietas ir draņķi, paliek pie sasistas siles.
Visu rakstu lasiet 27.septembra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!