Kriptopasaule šobrīd piedzīvo īstu ziemu gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Kriptovalūtu vērtībai strauji samazinoties, daudzi ir cietuši zaudējumus, bet citi šajā situācija saredz jaunas iespējas. Tostarp, viens no kriptopasaules vecbiedriem, kas veiksmīgi pārdzīvojis ne vienu vien kriptoziemu ir kriptobirža Binance.
Uz sarunu par to, kā biržai sokas šajā tirgus lejupslīdes periodā un, kas cilvēkus vispār mudina pievērsties blokķēžu tehnoloģijām un kriptovalūtām, uz sarunu aicinājām Binance pārstāvi Latvijā un Igaunijā Polinu Brotjē (Polina Brottier).
Kā nokļuvāt kriptovalūtu pasaulē un cik ilgi jau pārstāvat Binance Latvijā un Igaunijā?
Binance sāku strādāt pērnā gada septembrī. Mani ieintriģēja kriptovalūtas un blokķēdes tehnoloģijas. Pirmo kriptovalūtu pati iegādājos 2021. gada sākumā. Pirms manis blokķēdes un kriptovalūtas iesāka apgūt mana māsa. Mums ir kopīgs draugs, kurš mums ieteica izveidot kontus Binance. Māsa to izdarīja pirmā, iepazinās ar platformu un pēc tam apmācīja arī mani. Tāpat kā daudzi citi, sākotnēji arī es biju nedaudz apmaldījusies milzīgajā informācijas apjomā par kripto un vēlējos, lai kāds, kuram es uzticos, man palīdzētu.
Arī iepriekš bijāt saistīta ar jaunajām tehnoloģijām un strādājāt tobrīd strauji augošajā platformā Uber. Vai esi tehnoloģiju entuziaste?
Patiešām, mani sajūsmina jaunas tehnoloģijas, jo tās ļoti būtiski ietekmē un maina cilvēku dzīvesveidu. Strādājot darbā, kas ir saistīts ar jaunajām tehnoloģijām, vari klātienē novērot to, kā tavs darbs ietekmēt cilvēku dzīvi. Kad es pievienojos uzņēmumam, tajā bija aptuveni 3000 darbinieku. Piecus gadus vēlāk darbinieku skaits sasniedza jau 20 tūkstošus. Uzņēmuma izaugsme bija ārkārtīgi strauja, un ir jābūt ļoti veiklam un elastīgam, lai visu laiku spētu pielāgoties pārmaiņām.
Kāpēc jūs no Uber pārgājāt strādāt uz Binance?
Uber izveidoja 2009. gadā un Eiropā tas ienāca 2011. gadā (Parīzē). Es uzņēmumam pievienojos 2015. gadā, kad tas vēl tika uzskatīts par jaunuzņēmumu un mūsu reģionā nebija pazīstams. Biju pirmā darbiniece Baltijas reģionā. Attīstījām darbību Igaunijā pilnībā no nulles. Tas bija izaicinoši un ļoti aizraujoši. Vēlāk nolēmu meklēt līdzīgu izaicinājumu strauji augošā vidē – uzņēmumā ar inovatīvām tehnoloģijām. Darba vide Uber pirmajos gados un šobrīd Binance ir ļoti līdzīga. Esmu apguvusi prasmes, kas man šobrīd ļoti palīdz. Piemēram, koncentrēšanās uz augstu veiktspēju, spēja efektīvi pārvaldīt savu laiku, strādāt pie vairākiem projektiem vienlaikus, kā arī spēja noteikt prioritātes un sadarboties.
Kā Jūs izskaidrotu Binance straujos panākumus? Ar ko Binance atšķiras no citām kriptovalūtu biržām?
Tikai sešu mēnešu laikā pēc dibināšanas 2017. gadā Binance kļuva par pasaulē vadošo kriptovalūtu biržu un blokķēdes ekosistēmu pēc tirdzniecības apjoma. Platformā pieejamo finanšu rīku klāsts visu laiku palielinās, bet vienlaikus saglabājas zemākās izmaksas nozarē. Uzskatām, ka kriptovalūtas sniedz iespēju demokratizēt finanšu sistēmu un nodrošina indivīdiem lielāku ekonomisko neatkarību. No konkurentiem atšķiramies ar to, ka mūsu lēmumu pieņemšanas procesa pamatā, ir paši platformas lietotāji. Mūsu prioritāte ir uzlabot viņu pieredzi, drošību un privātumu.
Kas īsti ir kriptovalūtas – kā jūs tās raksturotu cilvēkam, kurš ar tām nav saskāries?
Pielietojuma ziņā kriptovalūtas ir tādas pašas, kā parastās fiat valūtas – tās var izmantot dažādu maksājumu veikšanai un saņemšanai, kā arī investīcijām. Galvenā kriptovalūtu atšķirība no fiat valūtām, ir veids, kādā darījumi tiek pārbaudīti un reģistrēti. Tradicionālajā finanšu sistēmā darījumus pārbauda un reģistrē bankas, savukārt kriptoekosistēmā to veic tehnoloģijas – peer-to-peer sistēma (P2P), kurai nav nepieciešams centralizēts starpnieks.
Šobrīd valda "kriptoziemas" periods un kriptovalūtu pasaulē dominē lāču tendences. Cik lielā mērā kriptovalūtu cenu kritums ietekmē biržas darbu? Vai būtiski samazinās interese par kriptovalūtām un līdz ar to arī darījumu apjoms biržā?
Šī nav pirmā kriptoziema, ko Binance jau ir veiksmīgi pārdzīvojusi. Kripto nozari šobrīd ietekmē dažādas tendences, gan inflācijas paaugstināšanās, gan izmaiņas regulatorajā vidē. Tomēr sabiedrības interese par kriptovalūtām saglabājas ļoti augstā līmenī. Esmu pārliecināta, ka kriptovalūtas ir uz palikšanu. Lai gan daudzi uzņēmumi tirgus lejupslīdes periodā iegrožo attīstību un samazina investīcijas, tomēr mēs Binance to uztveram kā jaunu iespēju. Ieguldām darbiniekos un jaunos talantos, lai lejupslīdes ciklam beidzoties mēs būtu kļuvuši vēl spēcīgāki.
Ko Binance dara, lai saglabātu interesi par kriptovalūtām šajā “kriptoziemā”?
Jāuzsver, ka, neskatoties uz tirgus situāciju, interese par kriptovalūtu joprojām ir ļoti augsta. Binance turpina ieguldīt Web3 projektos un tehnoloģijās, kas, mūsuprāt, uzlabos visu lietotāju dzīvi. Binance ir ne tikai platforma kriptovalūtu tirdzniecībai, bet piedāvā arī vairākus citus pakalpojumus.
Kuri no šiem pakalpojumiem ir vispopulārākie un kāpēc?
Viens no Baltijas reģionā populārajiem produktiem ir Binance maksājumu kartes, kas ļauj jebkurā laikā norēķināties ar kriptovalūtām. Cilvēks pats izvēlas ar kādu kriptovalūtu vēlas maksāt, piemēram, par pusdienām restorānā vai veicot ceļojuma rezervāciju. Vēl viens populārs pakalpojums ir kritovalūtu noguldīšanas iespējas (Binance Earn), kas cilvēkiem nodrošina pasīvo ienākumu gūšanas iespējas. Biznesa vidē pieaugošu popularitāti gūst Binance Pay, kas tirgotājiem ļauj integrēt kriptomaksājumus savā veikalā. Pie tam, tehnoloģija ļauj izvēlēties, vai vēlaties saņemt maksājumus kriptovalūtā vai eiro.
Nereti nākas dzirdēt par hakeru uzbrukumiem, kuru rezultātā tiek nozagts ievērojams daudzums kriptovalūtas. Cik drošas mūsdienās ir kriptovalūtu biržas?
Saskaņā ar Chainanalysis datiem tikai 0,15% no visiem darījumiem 2021. gadā, kas tika veikti, izmantojot kriptovalūtas, bija saistīti ar nelikumīgām darbībām. Savukārt, ANO dati liecina, ka tradicionālajām jeb fiat valūtām šis apjoms sasniedz pat 5%. Jāņem vērā, ka darījumi, kas veikti, izmantojot kriptovalūtas, tiek reģistrēti publiskajā virsgrāmatā, tie ir pārskatāmi un vienkāršo līdzekļu ļaunprātīgas izmantošanas noteikšanas procesu.
Papildus pārskatāmībai, ko nodrošina blokķēdes tehnoloģija, kriptovalūtu biržās, piemēram, Binance, lietotāju aizsardzībai ir ieviesti dažādi papildus aizsardzības pasākumi. Tāpat Binance ir izveidota spēcīga drošības un atbilstības komanda, kurā ir vairāk nekā 500 darbinieku.
Cik lielā mērā Binance birža ir saistīta ar Binance blokķēdes ekosistēmu?
Binance ir centralizēta organizācija, kas piedāvā dažādus produktus un pakalpojumus, tostarp, pasaulē vadošo kriptovalūtu apmaiņas platformu pēc tirdzniecības apjoma.Savukārt BNB blokķēdi sākotnēji dibināja Binance, tomēr tā laika gaitā ievērojami paplašinājās un šobrīd jau ir kļuvusi par decentralizētu blokķēdes ekositēmu, ko pārvaldi paši sistēmas lietotāji. Binance šobrīd ir tikai viens no daudzajiem BNB ekosistēmas atbalstītājiem bez dominējošas ietekmes tās tālākajā attīstībā. BNB blokķēde nepieder Binance un uzņēmums to arī nekontrolē.
Ja salīdzina Latviju ar citām Eiropas un pasaules valstīm, vai pie mums interese par kriptovalūtām ir tikpat liela?
Jā, droši varam teikt, ka Latvijā varam novērot lielu interesi par kriptovalūtām. Strauji ir izveidojusies vietējā kripto kopienas grupa Telegram kanālā (BinanceLatvia). Cilvēki aktīvi izsaka savu viedokli par dažādiem produktiem vai jauniem projektiem, dalās ar informāciju par kriptovalūtu tirgus tendencēm un apspriež kriptovalūtu stratēģijas. Vai jūs pati ikdienā lietojat kriptovalūtas?Jā, es lielāko daļu savu maksājumu veicu kriptovalūtā, jo, tāpat kā daudzi citi Binance darbinieki, algu saņemu kriptovalūtā. Ikdienā izmantoju arī Binance karti.
Kāda bija pirmā kriptovalūta, ko iegādājāties?
Pirmā kriptovalūta bija BNB. To iegādājos vēl tad, kad BNB vērtība bija zem 100 eiro. Tobrīd man vēl pat nebija Binance konta. Pirmais pirkums bija par 50 eiro un nopirku tikai daļu BNB monētas, lai pārbaudītu, kā viss darbojas. Sākotnēji man bija maldīgs priekšstats, ka jāapmaksā pilna vienas kriptovalūtas vienības vērtība, lai varētu kļūt par kriptovalūtas īpašnieku. Bet patiesībā ir iespējams nopirkt tikai nelielu daļu, piemēram, par 17 eiro iespējams iegādāties aptuveni 0,001% bitcoina.