«Zeltam šogad pietrūka 100 ASV dolāru, lai sasniegtu apaļo 2000 ASV dolāru atzīmi. Kopš februāra sākuma līdz septembrim zelta vērtība pieauga par 41%. Zeltu izmantoja kā apdrošināšanos pret globālajām likstām un bailēm, ka tūlīt viss izjuks un sabruks (bailes baro paniku, panika dzen cenas). Kulminācija tika sasniegta septembra sākumā. Bet kopš septembra zelts nu jau ir zaudējis 15% no gada maksimālās vērtības, bet tā atbalstītāji tik viegli vis nepadodas,» situāciju zelta tirgū raksturo Nordea Markets analītiķis Andris Lāriņš.
Ņemot vērā to, ka zeltu tomēr vairāk nekā citas izejvielas izmanto investīciju nolūkiem (reālais pieprasījums rūpniecībā cenu tik ļoti neietekmē), nākamais gads arī solās būt svārstīgs, jo būs pietiekoši daudz iemeslu gan to pirkt, gan pārdot. Katrā ziņā vēsturiski zelta cena vidēji ir augusi un nevar apgalvot, ka netiks sasniegti jauni cenu rekordi. Kā vienmēr, lai gūtu peļņu, būtisks ir pareizais laiks un pareizā iegādes cena. Zeltu neapēdīsi, bet par zeltu var nopirkt maizi, no otra puses, tuksneša vidū arī par zeltu pēdējo ūdens pudeli neviens visticamāk neatdos, piebilst. A. Lāriņš.
Daudz neskaidrību ir arī par naftas cenas virzību. Tādējādi eksperts prognozē, ka saglabāsies augts cenu svārstīgums. «Globālās ekonomikas izaugsmes datu koriģēšana, Japānas zemestrīce un cunami, notikumi naftas ieguves lielvalstīs, Ķīnas ekonomikas izaugsmes dati un viss pārējais, kas ietekmē globālo naftas produktu patēriņu, naftas produktu cenām lika svārstīties diezgan lielā amplitūdā. Dīzeļdegvielas cena pasaules tirgū vien svārstījusies 25% robežās. Nākamā gada sākums naftas produktiem sola to pašu augsto cenu svārstīgumu. Politiskā situācija svarīgajās naftas ieguves valstīs (nesen šim piesardzības sarakstam pievienojās bažas par Kazahstānu), Irānas kodolprogramma un ES potenciālais naftas produktu embargo, situācija Irākā pēc ASV karaspēka izvešanas, diskusijas starp Ziemeļu un Dienvidu Sudānu par tranzīta maksām, uzbrukumi svarīgajam Jemenas naftas vadam, vardarbība Sīrijā ir tikai daži sāpīgie jautājumi,» tā A. Lāriņš.
Tāpat naftas tirgu ietekmēs situācija attīstītajās valstīs. «Lai arī ASV ekonomikas dati pēdējā laikā priecē, risku šobrīd palielina ASV politiķu nespēja vienoties par nodokļu atlaižu un ārkārtas bezdarbnieka pabalstu termiņa pagarināšanu. Nevienošanās var nākamajā gadā negatīvi ietekmēt jau tā vājo ASV ekonomikas izaugsmi un tas savukārt var būtiski samazināt pieprasījumu pēc naftas produktiem (ASV ir pasaulē lielākais naftas produktu patērētājs). Arī eiro zonā pastāv risks, ka krīze var beigties ar vājākiem mājsaimniecību kreditēšanas tempiem, kas savukārt var izraisīt ekonomikas recesiju un pieprasījuma samazināšanos pēc naftas produktiem. Pozitīvā ziņa ir ECB nesenā agresīvā rīcība un trīs gadu resursu piedāvāšana tirgus dalībniekiem, kas tuvākajā laikā samazinās spriedzi naudas tirgū un var uzlabot tirgus dalībnieku riska apetīti (arī palielināt pieprasījumu pēc investīcijām naftas produktos). Būtisks naftas produktu tirgus ietekmētājs ir Ķīna. Lai arī ekonomikas izaugsmes tempi ir vājāki nekā gada sākumā un tie turpina pazemināties, Ķīnas valdība veic pasākumus, kuriem būtu jāuzlabo situācija (nelielas izmaiņas monetārajā politikā, rezervju normas samazināšana bankām). Ķīnas valdības rīcības rezultātā pieprasījums pēc naftas produktiem nākamā gadā Ķīnā visticamāk pieaugs, tikai lēnākos tempos kā šogad. Un beigās jāpiemin ka vēl daudz ko nosaka naftas krājumi un pārstrādes kapacitāte. Pietiekoši sarežģīta mozaīka, lai varētu skaidri saskatīti cenu uzvedību tālākā laika periodā,» piebilst A. Lāriņš.