Kādu laiku parādās ziņas par naftas cenas pieaugumu. Tas pamanāms ar degvielas uzpildes stacijās. Situācija ir saspringta un tāda tā tuvākajā laikā saglabāsies, kā dēļ nevar izslēgt cenu pieauguma turpināšanos. Bet tas nevar būt pārmērīgs, jo draudēs ar pieprasījuma sabrukumu.
Aplēses par naftas pieprasījumu pasaulē 4. ceturksnī svārstās no 100,6 miljoniem b/d līdz 104,7 miljoniem b/d. Pašreizējie naftas un produktu krājumi ir zemi. Piedāvājuma un pieprasījuma līdzsvars ir saspringts un ļoti saspringts tādiem produktiem kā dīzeļdegviela, reaktīvo dzinēju degviela, gāzeļļa. Nenoteiktība par globālo naftas pieprasījumu nepārprotami ir Saūda Arābijas ražošanas samazināšanas pamatā kopš šā gada aprīļa.
Runa ir par bažām par globālo naftas pieprasījumu daudzu makroekonomisko izaicinājumu apstākļos un par preventīvu darbību pret pieprasījuma vājināšanos. Saūda Arābija var atcelt pašreizējo naftas cenu pieaugumu tikpat ātri, kā tā izveidoja pašreizējo cenu ralliju. Taču naftas produktu krīzes atrisināšana nav Saūda Arābijas spēkos. Talkā varētu nākt Ķīna, ja palielinātu naftas produktu eksporta kvotas, jo tai ir rezerves pārstrādes jaudas. Tomēr pirmais efekts būtu vēl spēcīgāks Ķīnas naftas imports.
Naftas tirgus labi apzinās, ka galvenie iemesli, kāpēc naftas cena pēdējos mēnešos pieaugusi par 25%, ir Saūda Arābijas un Krievijas ieguves samazināšanās, globālais naftas pieprasījums saglabājies labāk, nekā gaidīts, kā arī joprojām sarūk aktivitāte ASV slānekļa naftas ieguvē. ASV naftas urbšanas iekārtu skaits pagājušajā nedēļā samazinājies par 8 platformām līdz 507, kas ir zemākais rādītājs kopš 2022. gada februāra.
Sankcijas pret Krievijas naftas un naftas produktu eksportu ar importa aizliegumu ES un Apvienotajā Karalistē ir izraisījušas lielu globālā naftas tirgus plūsmu pārkārtojumu, kas atkal radījis nenoteiktību un kļuvis sarežģīti novērtēt naftas tirgus stāvokli. Saūda Arābija vēlas un iegūs naftu vairāk, tiklīdz būs pārliecināta, ka ir pieprasījums pēc papildu naftas. Saūda Arābijai ir pamats uztraukties par globālo naftas pieprasījumu. Tā nav vienīgā, kas cīnās ar globālā pieprasījuma prognozēšanu pasaules naftas tirgū. Ja izrādīsies, ka pieprasījums ir lielāks, nekā uzskata Saūda Arābija, mums vajadzētu ieraudzīt ieguves pieaugumu.
Pirms ziemas perioda par galveno aktualitāti atkal kļuvuši naftas produkti. Naftas produktu ražotāju peļņa pagājušajā gadā bija milzīgas un tādas tās ir joprojām. 2020. un 2021. gadā Covid-19 un samazinātā personāla skaita dēļ globālajai pārstrādes nozarei tika īstenots samazināts apkopes apjoms. Pēc desmitiem gadu ilgas viduvējas peļņas un zaudējumu daudzas vecākas naftas pārstrādes rūpnīcas Covid laikā nolēma savu darbību slēgt, jo pārstrādes peļņas rādītāji sabruka.
Tā rezultātā 2021. gadā pirmo reizi pēdējo 30 gadu laikā globālās pārstrādes jaudas saruka. Pēc tam 2022. gadā pārstrādes peļņas normas pieauga līdz ar globālā naftas pieprasījuma atjaunošanos un iebrukumu Ukrainā. Naftas pārstrādes rūpnīcas visā pasaulē strādāja, cik vien spēja, vēloties nopelnīt un trešo gadu pēc kārtas samazināja apkopi līdz minimumam. Daudzas naftas pārstrādes rūpnīcas pēc trīs gadus ilgas nepilnīgas apkopes tagad ir pakļautas tehniskajām kļūmēm. Tā ir daļa no iemesla, kāpēc produktu krājumiem ir grūti atjaunoties.
Tomēr naftas pārstrādes rūpnīcas, kas var darboties, strādā, cik vien spēj. Krievija pagājušajā nedēļā noteica benzīna un dīzeļdegvielas produktu eksporta aizliegumu, lai atbalstītu vietējos patērētājus. Krievija parasti eksportē 1,1 miljonus b/d dīzeļdegvielas un 0,2 miljonus b/d benzīna. Krievijai ir maza naftas produktu eksporta uzglabāšanas jauda. Eksporta aizliegums, iespējams, tos aizpildīs pāris nedēļu laikā. Krievijai tad būs vai nu jāslēdz naftas pārstrādes rūpnīcas, vai jāatsāk naftas produktu eksports.
Tirgū turpina ienākt spekulanti un palielina spiedienu uz cenu. Brent naftas un WTI neto garās pozīcijas nedēļas laikā līdz pagājušajai otrdienai pieauga par 29 miljoniem barelu. Kopš jūnija beigām tās ir palielinājušās no 330 miljoniem līdz 637 miljoniem barelu, kas atbilst. Tas atbilst vairāk nekā sešu dienu globālajam pieprasījumam. Neto garās spekulatīvās pozīcijas tagad ir augstākajā līmenī pēdējo 52 nedēļu laikā.