Centrālās un Austrumeiropas finansiālā sabrukuma iespēja ir aktuālākais jautājums Eiropas Savienības dienas kārtībā. Nepareizas pieejas gadījumā šīs problēmas risināšanai finanšu krahu var piedzīvot visas eirozonas valstis.
Šadu viedokli pauž The Financial Times (FT) apskatnieks Volfgangs Munhau (Wolfgang Munchau), kā vienu no problēmas risinājumiem saskatot ātrāku eiro ieviešanu jaunajās ES valstīs.
Viņaprāt, finanšu un ekonomikas krīze Centrālās un Austrumeiropas valstis ir skārusi tik smagi divu kļūdu dēļ, ko pieļāvušas šo valstu valdības. Pirmā bijusi tā, ka varas iestādes veicināja mājsaimniecības ņemt kredītus ārvalstu valūtā. Otrā kļūda izriet no pirmās, proti, jaunās ES dalībvalstis uzskatīja dalību eirozonā kā savu brīvu izvēli, neņemot vērā, ka iestājoties blokā tās «parakstījās» arī uz eiro. Tām nebija pienākums eiro ieviest nekavējoši, taču to politika bija jāveido saskaņā ar faktu, ka būs jāievieš vienotā Eiropas valūta. Apskatnieks, kā pozitīvu piemēru tam min Slovēniju un Slovākiju. Abām šīm valstīm finanšu sabrukums pašlaik nedraud. Gadījumā ar citām jaunajām ES dalībvalstīm vilcināšanās ar iestāju eirozonā var pārvērsties to finansiālās stabilitātes krahā.
Taču, pēc FT apskatnieka domām, dažas lietas Centrālās un Austrumeiropas valstis ir izdarījušas pareizi — tās ir atdevušas savas bankas ārzemnieku kontrolē. Visaktīvākās šajā reģionā ir Austrijas bankas, un, ja Ungārijas mājsaimniecības piedzīvos defoltu (nespēju pildīt savas saistības, Db), bruks nevis Ungārija, bet Austrija. Šāds liktenis varētu būt arī Itālijai un Zviedrijai.
Kā reālākos pasākumus krīzes pārvarēšanai The Financial Times apskatnieks saskata SVF finansiālās palīdzības veidā un drīzākā eiro ieviešanā valstīs, kuras nesen iestājušās Eiropas Savienībā. Turklāt, viņaprāt, priekš visām jaunajām ES dalībvalstīm ir jāizstrādā vienota iestāšanās stratēģija eirozonā.