Pēc eiro ieviešanas sekos neizbēgams cenu kāpums un ražotājiem jau šobrīd jādomā, kā nezaudēt efektivitāti un konkurētspēju.
Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas valdes priekšsēdētāja Ināra Šure uzskata, ka ražotāju konkurētspēju varētu celt PVN likmes samazināšana. Šāds solis būtu jāveic pēc iespējas ātrāk, ņemot vērā, ka Eiropā tiek strādāts pie vienotas PVN likmes ieviešanas.
Kādi pārtikas nozarei varētu būt iespējamie ieguvumi vai zaudējumi, Latvijā ieviešot eiro?
Uz pārtikas nozari eiro ieviešana būs ļoti individuāla, jo to ietekmē un nosaka tas, vai un cik daudz uzņēmums eksportē un importē. Proti, vai izejvielas tiek pirktas vietējā tirgū vai ārvalstīs? Vai uzņēmums aktīvi darbojas eksporta tirgos?
Ja uzņēmums aktīvi darbojas ārvalstīs, iepērkot izejvielas vai arī eksportējot savu produkciju, tad tas kopumā noteikti gūs labumu no tā, ka vairs nebūs nepieciešams veikt valūtas konvertāciju. Pārējais jau būs atkarīgs no eiro zonas stabilitātes, eiro svārstībām un turpmākās attīstības. Ir kopējie aspekti, kas rada satraukumu vai bažas par eiro ieviešanu. Pirmkārt, tirgus būs atvērtāks un radīsies vairāki ietekmes faktori. Pirmkārt, pārtikas preces cenu varēs noteikt precīzāk, jo eiro cents ir ar zemāku nominālu kā santīms un varētu būt precīzāka cena veikalu plauktā.
Domāju, ka pēc eiro ieviešanas objektīvi būs neizbēgams cenu kāpums un tas būs atkarīgs no katra – tirgotāja un ražotāja - godprātības pārejas periodā un vai viņi neveidos kādu buferi vai neadekvātu uzkrājumu.
Ņemot vērā to, ka cenas celsies, bet kopējais saražotais produktu apjoms daudz nemainīsies, tad kritīsies efektivitātes rādītāji – tas ir galvenais, tāpēc būs jāturpina celt ražība. Pārejot uz eiro, arī darba tirgus būs mobilāks. Jau tagad trūkst darbaspēka un būs problēmas. Noteikti paaugstināsies darbaspēka izmaksas, kas savukārt cels galīgā produkta cenu. Ražotājiem liks saspringt arī tas, ka, pārejot uz eiro, ārvalstu biznesa aktivitātes pastiprināsies un konkurence pieaugs, jo līdz ar eiro ieviešanu samazināsies biznesa riska pakāpe un ārvalstu kapitāls jutīsies drošāks , tādējādi vietējam biznesam būs lielāka konkurence.
Tāpēc, izvērtējot visus par un pret, uz eiro ieviešanu lūkojamies drīzāk kā uz neizbēgamu «tehnisku» procesu. Protams, ka varam diskutēt, vai tas jādara 2014., 2015. vai 2016. gadā, kad eiro kļūs stabilāks.
Jūsu personīgais viedoklis, kad tas būtu jādara?
Tas ir finansiāls jautājums. Es neesmu finansiste un eiro zonu īsti labi nejūtu. Mēs vairāk strādājam savā teritorijā ar saviem kritērijiem. Tāpēc šis ir ļoti komplicēts jautājums un jāizvērtē visi par un pret un jāskatās, vai mēs kaut iegūstam, kādas ir riska pakāpes. Es domāju, ka Latvija nevar atļauties savu valūtu ilgtermiņā. Salīdzinājumam – vai esi nelielā laiviņā jūrā, kura bangojas vētrā, vai uz kuģa. Jautājums – kurš ilgāk noturēsies vai kurā ir labāk un komfortablāk. Protams, ka daudz būs atkarīgs no eirozonas stabilitātes. Par to, ka eiro zonai jāpievienojas, ir skaidrs, vienīgi jāizvērtē, vai ir pareizais laiks to darīt!
LPUF argumenti, kāpēc jāsamazina PVN?
Saskaņā ar informāciju par ES valstu PVN likmju diferencētu piemērošanu, redzams, ka lielākā daļa valstu piemēro pazeminātu PVN likmi pārtikas produktiem. Kā likums, likme ir par 50 % zemāka vai arī tā ir 0% līmenī. 21 no 27 ES dalībvalstīm tiek piemērota pazeminātā PVN likme pārtikas produktiem. Ir daudz argumentu, kāpēc tas būtu jādara. Samazinot PVN, valdība reāli palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem – it īpaši mazāk nodrošinātiem, jo pārtika patēriņa grozā aizņem ap 50%. Kāpēc brīnāmies, ka Vācijā pārtika ir lētāka? Tur PVN pārtikai ir 7 %. Bet Apvienotajā Karalistē ir 0 % likme.