Kontrolēta ārvalstu darbaspēka ievešana uz trim gadiem palīdzētu risināt darbaspēka trūkuma problēmu Latvijā, pauž Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas (LPUF) padomes priekšsēdētāja Ināra Šure.
Šure norādīja, ka viens no svarīgākajiem LPUF nākamā gada uzdevumiem būtu rast risinājumu darbaspēka piesaistes un slimības lapu problēmas risinājumam. Pēc viņas teiktā, darbaspēka trūkuma problēmu īstermiņā palīdzētu risināt kontrolēta ārvalstu darbaspēka ievešana uz trim gadiem, tāpēc uzņēmējiem un politiķiem ir jāsēžas pie viena galda, lai tas būtu iespējams.
Viņa piebilda, ka problēma darba spēkā trūkuma apstākļos ir arī slimības lapas, ko darbinieki Latvijā nereti izmanto kā instrumentu, lai atpūstos uz darba devēja un valsts rēķina. «Nedz Igaunijā, nedz Lietuvā tik daudz dienu kā Latvijā netiek apmaksātas, sevišķi »A« slimības lapa, ko apmaksā darba devējs. Tā ir vienkārša lieta, kas mūsu uzņēmēju konkurētspēju pasliktina,» sacīja Šure, paužot cerību, ka jaunā valdība un politiķi ņems vērā esošās problēmas un palīdzēs tās risināt.
LPUF padomes priekšsēdētāja informēja, ka nākamgad ir iecerējusi turpināt diskusiju par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu pārtikas produktiem līdzīgi, kā tas ir citās Eiropas Savienības (ES) valstīs, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju pirktspēju un iespēju pirmās nepieciešamības preces iegādāties par patērētājiem draudzīgāku cenu.
Savukārt starp LPUF šā gada sasniegumiem pārtikas jomā ir uzņēmumiem sniegtais lielais atbalsts ar projektiem, kas vērsti uz konkurētspējas celšanu, inovācijām un jaunu eksporta tirgu apgūšanu. Šure atgādināja, ka ar Pārtikas nozares kompetenču centra palīdzību ir iespēja saņemt atbalstu jaunu produktu un tehnoloģiju izstrādei pārtikas nozarē, piesaistot ES struktūrfondu līdzfinansējumu līdz pat 80% apmērā. «Ar jauniem produktiem un tehnoloģijām kopā ar zinātniekiem ir apgūti 5,2 miljoni eiro, ir noslēgts projekta pirmais posms. Ceram, ka kopā ar Ekonomikas un Finanšu ministriju turpināsim sniegt atbalstu uzņēmējiem arī nākamo divu gadu laikā,» pastāstīja Šure.
Šure piebilda, ka LPUF turpina arī darbinieku apmācību projektu ar Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu, kura ietvaros ir apgūti 0,6 miljoni eiro, apmācīti 1064 darbinieki no 41 uzņēmuma. LPUF Pārtikas produktu klasteris turpina Latvijas ražotāju eksporta aktivitātes ar 85% ES līdzfinansējumu.
Viņa atzīmēja, ka palīdzību vietējiem uzņēmējiem sniedz arī «Zaļais iepirkums», un palielinās uzņēmumu skaits, kas saviem produktiem saņem «Zaļās karotītes» vai «Bordo karotītes» kvalitātes zīmes, kas sniedz papildu priekšrocības valsts un pašvaldību iepirkumos, pozitīvi ietekmējot ne tikai nozari, bet arī sabiedrību, jo tiek patērēts vairāk kvalitatīvas vietējo ražotāju produkcijas.
LPUF padomes priekšsēdētāja atzīmēja, ka arī šogad svarīgs virziens bija arī darbs pie kvalitatīviem produktiem, ar kuriem aizstāt un izkonkurēt importa produkciju. LPUF turpināja veicināt nacionālās pārtikas kvalitātes zīmju «Zaļās karotītes» vai «Bordo karotītes» atpazīstamību un nozīmi.
LPUF ir Latvijas pārtikas pārstrādes daudznozaru nevalstiskā organizācija, kas apvieno pārtikas uzņēmumus un profesionālās asociācijas, pārstāv ražotājus valsts un nevalstiskajās organizācijās, aizstāv biedru intereses starptautisko normatīvo aktu izstrādē, kā arī sniedz LPUF biedriem informatīvo atbalstu. Federācijā ir apvienojušies uzņēmumi, kas aizņem vairāk nekā 60% no visa Latvijas pārtikas ražošanas tirgus. Tajā ir pārstāvētas gan nozaru asociācijas, gan vairāki desmiti lielu, vidēju un mazu uzņēmumu.