Sociālie un sadarbības partneri, uzņēmumi un nozaru organizācijas parakstījušas memorandu, apņemoties veidot Latvijā efektīvu un ilgtspējīgu publisko iepirkumu sistēmu, kas nodrošina godīgas konkurences apstākļus un taisnīgas iespējas ikvienam komersantam.
Memorandu kopumā parakstīja 16 organizācijas un uzņēmumi: Latvijas darba devēju konfederācija (LDDK), Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK), Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), Latvijas būvuzņēmēju partnerība, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA), Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA), “Autopārvadātāju asociācija “Latvijas auto”, Latvijas Autoinženieru asociācija (LAIA), Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija (LRGA), Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA), Latvijas Zvērinātu revidentu asociācija (LZRA), Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācija (LPUF), Drošības Nozares Kompāniju Asociācija (DNKA), SIA “Golin Riga”, AS „Latvijas valsts meži” un AS BAO.
Iniciatīva uzsākta, ņemot vērā paredzētās izmaiņas Publisko iepirkumu likumā, kuras tikai vēl vairāk apgrūtinās un paildzinās iepirkuma procesu, radot neskaidrības un interpretācijas iespējas.
“Ir jāizveido efektīva un ilgtspējīga publisko iepirkumu sistēma, kas veicinās godīgu konkurenci komersantu starpā, kas godprātīgi izpildījuši savas saistības pret valsti. Plānotās izmaiņas ievērojami apgrūtinās gan pasūtītājus, gan piegādātājus, tai skaitā palielinot administratīvo slogu, kas ir īpaši būtiski turpmākajos gados, kad svarīgi, lai tiek veicināta ekonomiskā aktivitāte un valsts ātrāk atkoptos no krīzes,” uzskata LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.
“Sakārtota un pārredzama publisko iepirkumu sistēma ir vajadzība, par kuru runājam jau ļoti ilgu laiku. Tādēļ, ieviešot jaunas normas regulējumā, būtiski, lai tās sniegtu uzlabojumus, nevis tieši pretēji – procesu visām iesaistītajām pusēm padarītu vēl sarežģītāku. Ar šo memorandu apņemamies turpināt uzņēmumu, nozaru un reģionālā līmenī sadarboties, lai rastus saprātīgus risinājumus publisko iepirkumu pasūtītājiem un pretendentiem,” uzsver LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.
Līdz šim likumprojekta izstrādes un virzības laikā nepamatoti nav ņemti vērā gan sociālo un sadarbības partneru, gan nozaru asociāciju paustie apsvērumi par likumprojektā ietverto izmaiņu ietekmi uz publisko iepirkumu nozari.
“Pēdējo desmit gadu laikā LIKTA ir uzkrājusi ievērojamu pieredzi publisko iepirkumu jomā – asociācija nodrošina rekomendāciju izstrādi iepirkumiem informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) jomā, ir izstrādātas un Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā publicētas asociācijas vadlīnijas saimnieciski visizdevīgākā piedāvājuma kritēriju noteikšanai publiskajos IKT iepirkumos. Kopā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju 2020. gadā LIKTA ir izstrādājusi rekomendācijas atlases prasībām IKT iepirkumos. Ir novērojams, ka gadu gaitā pakāpeniski pagarinās iepirkumu procedūrām nepieciešamais laiks, kas lielā mērā ir saistīts ar iepirkumu procedūru birokratizāciju. Diemžēl Finanšu ministrijas sagatavotie grozījumi Publisko iepirkumu likumā apgrūtinās jau tā pietiekami sarežģīto IKT iepirkumu veikšanu. Pievienojoties memorandam, vēlamies panākt, lai Latvijā tiktu ieviesta efektīva un ilgtspējīga publisko iepirkumu sistēma, kas nodrošina godīgas konkurences apstākļus un taisnīgas iespējas ikvienam komersantam,” uzsver LIKTA prezidente prof. Signe Bāliņa.
"Būvuzņēmēji atbalsta uzlabojumu veikšanu publisko iepirkumu jomā, piemēram, piesaistīto sadarbības partneru pārbaudes pirms līgumu slēgšanas. Tomēr pārbaudes kritērijiem jābūt skaidri definētiem un pierādāmiem, kā piemēram nodokļu nomaksa publiski pieejamās datu bāzēs, kas novērstu subjektīvu vērtējumu. Tāpat jārada rīki, kas ļauj automatizēti veikt šīs pārbaudes, lai nenoslogotu pretendentus ar neskaitāmām birokrātiskām procedūrām. Nozare ir gatava iesaistīties un raudzīties birokrātijas mazināšanas virzienā, vienlaicīgi stiprinot godīgu konkurenci un caurskatāmu iepirkumu procesu," komentē Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons.