Kamēr perifērās eirozonas valstis slīkst parādu jūrā un investoru nepatikā, Austrumeiropā, kas pirms diviem gadiem satricināja tirgus, situācija ir citāda, raksta CNBC.com.
Dažām valstīm reģionā bija nepieciešama palīdzība no Eiropas Savienības un Starptautiskā Valūtas fonda, bet summas bija sīkums, salīdzinot ar tām, kas tagad nepieciešamas vājākajām eirozonas valstīm, vēsta medijs.
Visas valstis, izņemot Poliju, pārdzīvoja nopietnas recesijas, strauji augošu bezdarbu un nežēlīgu valsts izdevumu apcirpšanu, bet tām izdevās no šīm nedienām izkļūt daudz labākā stāvoklī nekā tagad ir eirozonas vājākās dalībvalstis, norādot analītiķi.
«Es teiktu, ka investīciju atgriešanās reģionā ir pozitīvas ziņas, tas rada daudz labāku izaugsmes potenciālu,» sacījis Erste Group pārstāvis Jurajs Kotians.
Jau pirms gada CDS jeb kredītu mijmaiņas līgumi Austrumeiropas parādam bija daudz lētāki nekā perifērajām eirozonas ekonomikām, bet reitingu aģentūras joprojām tām saglabāja augstus reitingus.
Medijs norāda, ka pa šo laiku aģentūras ir samazinājušas reitingus tādām eirozonas valstīm kā Portugāle, Īrija, Grieķija un Spānija, bet reitingus Austrumeiropai palielina lēnām.
Piemēram, Rumānijas reitings joprojām ir zem investīciju kategorijas, bet tās CDS ir 200 bāzes punkti, tikmēr Portugāles, kuras reitings ir investīciju līmenī - 500 bāzes punkti. Grieķijas reitings tikmēr samazinājies zem Rumānijas, un jaunākajā ziņojumā tās parāds nodēvēts par riskantāko pasaulē otro reizi pēc kārtas.
«Es domāju, ka pašreizējā tendence reitingu samazināšanā liecina - tirgi ir vienu soli priekšā reitingu aģentūrām riska novērtēšanā,» sacījis Kotians. «Mēs sagaidām reitingu (Austrumeiropai) uzlabošanos uz gada beigām, nākamā gada sākumā,» viņš piebildis.
Rumānijas tekošā konta deficīts samazinājās no 13%, kad sākās krīze, līdz 5% tikai divos gados - uz «sāpīga» bezdarba un smagas ekonomikas samazināšanas rēķina. Bet tagad valsts ir mazāk atkarīga no ārējā finansējuma, un tā atkal sāks augt, stāstījis Kotians.
Ungārija, iespējams, esot guvusi vislielākos panākumus - gan samazinot izdevumus, gan tekošā konta deficītu. Pēc Kotiana domām, Čehijas valdības obligācijas ir labs risinājums.
Centrālajā un Austrumeiropā kompānijas ir ar ievērojami mazākiem parādiem un pelnītspējīgākas nekā Rietumeiropā, liecina Erste Bank pētījums, kas arī rāda, ka Īrijā, Spānijā, Portugālē un Beļģijā ir ar parādiem visvairāk apkrautie korporatīvie sektori.
Starp galvenajām grūtībām, ar ko saskaras Austrumeiropa, ir draudi eksportam, ko rada situācijas pasliktināšanās eirozonā, kā arī augstās naftas cenas.