Centrālās un Austrumeiropas ekonomikas neapšaubāmi pārdzīvo krasu kritumu, taču bažas, ka reģions virzās uz sabrukumu, nav pamatotas.
Šādu viedokli laikrakstam The Financial Times paudis Erste Group makroekonomikas pētījumu centra vadītājs Rainers Zingers (Rainer Singer).
Viņš apgalvo, ka reģiona ekonomikas izaugsmes virzītājspēks bija augsts darba ražīgums, kas balstījās uz ārvalstu investīcijām, nevis bezatbildīgu parādu krāšanu, kuri, kā uztraucas daudzi analītiķi, netiks atmaksāti vai refinansēti.
Zingers atzīst, ka reģiona parādi ir palielinājušies, taču domā, ka Centrālā un Austrumeiropa ir spējīga tos atmaksāt. «Kopumā reģiona parādu līmenis, neņemot vērā banku sektoru, ir zems un veido un 35% no IKP Rumānijā līdz 104% Latvijā. Tajā pašā laikā eirozonas parādi sasniedz 136% no IKP, bet Lielbritānijā — 288%. Ārējā parāda līmenis arī ir dažāds — no 40 % n IKP Čehijā līdz 127% Unngārijā,» raksta eksperts.
Viņaprāt, reģiona valūtu vājums skars parādniekus, kuriem ir aizņēmumi ārvalstu valūtā, taču pēdējā laika algu pieaugums palielina iespēju, ka reģiona iedzīvotāji spēs apmaksāt dārgākus kredītus. Tā kā Rietumeiropas kompānijas atbalstīs filiāles ar zemām darbaspēka izmaksām un pievilcīgu izaugsmes perspektīvu, reģiona kā Eiropas izaugsmes virzītājspēka loma atjaunosies, uzskata Zingers