http://www.db.lv/images/article/2009/05/29/89d7ebda-866a-4d3a-a099-da8cd8c19109.jpg
DnB NORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas speciāliste Ieva Vēja:
Mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājies par 0.3%, uzrādot pirmo pieaugumu kopš pagājušā gada aprīļa. Tiesa, gada krituma temps gan kļuvis vēl nedaudz straujāks, sasniedzot 29.6%, jo pagājušā gada aprīlī mazumtirdzniecības mēneša pieaugums bija lielāks.
Aprīļa mazumtirdzniecības dati norāda uz zināmu situācijas stabilizēšanos un uzlabošanos nozarē, par ko jau iepriekš signalizēja patērētāju un biznesa pārliecības indeksu rādītāji, kā arī DnB NORD Latvijas Barometra rezultāti, kas pēdējos divos mēnešos uzrādījuši iedzīvotāju noskaņojuma uzlabošanos. Arī EK veidotajā biznesa pārliecības indeksā Latvijai, tāpat kā visai Eiropas Savienībai, jau divus mēnešus fiksēts kāpums, kas lielā mērā saistāms ar noskaņojuma uzlabošanos tirdzniecības sektorā. Tas vedina domāt, ka arī nākamajos mēnešos mazumtirdzniecībā varētu saglabāties pieaugums pret attiecībā pret iepriekšējo mēnesi un gada krituma temps varētu samazināties.
Vasaras mēnešos labvēlīga ietekme - īpaši uz pārtikas preču mazumtirdzniecību - var būt arī cenu samazināšanās procesiem, kas, iespējams, zināmā mērā nostrādājuši jau aprīlī, kad pārtikas preču tirdzniecība, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, palielinājusies par 2.7%. Tomēr kritums nepārtikas preču tirdzniecībā par 1.1% salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi vēl neļauj prognozēt vērā ņemamu mazumtirdzniecības atgūšanos. Savukārt gada otrajā pusē situāciju jau atkal pasliktinās gan valsts budžeta izdevumu tālāka samazināšana, palielinot jauno bezdarbnieku skaitu un samazinot iedzīvotāju pirktspēju, gan apkures sezonas sākums, kā arī pabalstu beigšanās gada sākumā par bezdarbniekiem kļuvušajiem cilvēkiem.
SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis:
Kā rāda statistika, mazumtirdzniecības apgrozījums aprīlī, salīdzinot ar 2008. gada aprīli, uzstādīja jaunu antirekordu un sasniedza 29.6% samazinājumu. Kritumu nedaudz izlīdzina auto degvielas mazumtirdzniecība, bez kuras nozares samazinājums būtu 31.3%. Kā ierasts lielāku samazinājumu veidoja nepārtikas preču kritums (-34.1%). Mazāku kritumu piedzīvoja pārtikas preču tirdzniecība (-20.2%).
Tirdzniecības apjomi ir strauji kritušies un līdzīgi kā citviet pasaulē uzrāda pazīmes, ka lejupslīdes zemākais punkts ir sasniegts vai tuvu tam. Tā aprīlī, salīdzinot ar martu, mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums jau uzrādīja niecīgu pieaugumu 0.3% apmērā. Pārtikas preču mazumtirdzniecība auga par 2.7%, bet nepārtikas mazumtirdzniecība kritās par 1.1%.
Vērtējot nozares attīstības tendences ir pamats uzskatīt, ka aprīlī varētu tikt sasniegts zemākais krituma punkts. Pērnā gada aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums vēl auga par 1.2%. Taču sākot ar pērnā gada maiju, nozare uzsāka strauju slīgšanu mīnusos, kas savukārt mazina bāzi un nosacījumu, lai turpmākie krituma apjomi būtiski vai vispār nepieaugtu. Taču tās ir pirmās pazīmes un ņemot vērā tieši Latvijas ekonomikā pastāvošos riskus, vēl ir pāragri izdarīt secinājumus. Tas izriet no nosacījumiem vai Latvija saņems nākamo starptautiskā aizdevumu daļu un spēs racionāli turpināt budžeta izdevumu samazināšanu. Ja tiks saņemta maksājums, tad tas mazinās spriedzi sabiedrībā un kārtējās ažiotāžas ap iespējamiem devalvācijas scenārijiem, kā arī ļaus vairāk prognozēt turpmāko tautsaimniecības attīstību. Pie tik straujām izmaiņām patērētājs ierobežo tēriņus un uzkrāj. Savukārt pie pastāvošās neskaidrības par rītdienu netērē pat tie, kas to varētu atļauties, tā pastiprinot negatīvo iespaidu uz nozari un ekonomiku. Savukārt, ja aizdevums netiek saņemts, tad turpmākie attīstības scenāriji ir drīzāk neprognozējami gan nozarei, sabiedrībai un ekonomikai kopumā.
Vidējā termiņā mazumtirdzniecībā vājā patēriņa un bezdarba pieauguma ietekmē biznesa perspektīvas turpinās pasliktināties, taču mērenāk nekā līdz šim. Nepārtikas preču iegāde samazināsies straujāk par pārtikas. Liela daļa nepārtikas preču iegāde tiks atlikta uz labākiem laikiem. Savukārt liela daļa pārtikas iegādes samazinājums būs ne tikai uz pirktspējas krituma rēķina, bet arī uz tās, kas jau aug piemājas vai radu dārzos.
Latvijas Krājbankas Investīciju pārvaldes galvenā analītiķe Olga Ertuganova:
Parasti aprīli raksturo paaugstināta pircēju aktivitāte, kas pozitīvi ietekmē mazumtirdzniecības statistiku. Iepriekšējais gads nebija izņēmums, par spīti visa gada laikā vērojamu mazumtirdzniecības apgrozījuma kritumu. Arī šogad šī tendence saglabājās: salīdzinot ar martu, aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums uzrādījis nelielu pieaugumu par spīti jau ierastam samazinājumam pēdējo mēnešu laikā.
Diemžēl augstas salīdzinošās bāzes dēļ, ko sekmēja mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpums iepriekšējā aprīlī, gada mazumtirdzniecības apgrozījuma rādītāji turpina pasliktināties: salīdzinot ar attiecīgo mēnesi pirms gada, mazumtirdzniecības apgrozījums krities par 29.6%. Atsevišķu uzņēmumu grupu – piemēram, datortehnikas tirgotāji vai būvveikali - apgrozījums gada laikā ir samazinājies vairāk kā uz pusi.
Skaidrs, ka ekonomiskā situācija Latvijā turpinās pasliktināties, turklāt rudenī, līdz ar pabalstu perioda beigām vairākiem bezdarbniekiem un vēl smagāku situāciju darba tirgū, Latvijā varēs novērot jaunu pesimisma vilni, kas turpinās radīt spiedienu uz mazumtirdzniecības rādītājiem. Nav noslēpums, ka patēriņa bums veicinājis strauju attīstību Latvijas mazumtirdzniecības sektorā, bet tajā pašā laikā jau tagad redzams, ka krituma fāze ir straujāka un tādēļ ļoti sāpīga. Šogad vadošie ekonomisko situāciju raksturojošie rādītāji - apjomu izmaiņas rūpniecībā un mazumtirdzniecībā - uzrādīs kritumu virs 30%.
Swedbank vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš:
Mazumtirdzniecības apgrozījuma dati par aprīli apstiprināja patērētāju konjunktūras datos saskatāmo nelielo optimisma dzirksti. Kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums mēneša laikā nedaudz pieauga, par 0.3%, pretstatā kritumam visos 1.ceturkšņa mēnešos (jo īpaši janvārī, kad bija -8.5%). Tie ir sezonāli izlīdzinātie dati jeb koriģēti ar aprīlim parasti raksturīgo apgrozījuma kāpumu pret martu, citiem vārdiem, apgrozījums kāpis nedaudz straujāk nekā parasti šajā laikā.
Taču zemākais punkts mazumtirdzniecības apgrozījumā, kas ir svarīgākais mājsaimniecības patēriņa atspoguļotājs, vēl noteikti nav sasniegts. Tieši mājsaimniecības patēriņš visdrīzāk izrādīsies visilgāk krītošā IKP komponente. Valsts budžetā nepieciešamās lielās korekcijas šogad patēriņu vēl samazinās visai ievērojami, šī procesa „aste” iestiepsies arī 2010.gadā. Ja šobrīd mājsaimniecību patēriņš ir aptuveni 70% no augstākā punkta pirms dižķibeles, tad zemākais punkts šī ekonomikas cikla ietvaros varētu būt ap 60%.
Pērn aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums kāpa straujāk nekā šogad, tāpēc kritums gada griezumā kopš marta ir vēl nedaudz padziļinājies, līdz 29.6% (martā tas bija 27.3%). Tā kā straujā mazumtirdzniecības apgrozījuma krišanās sākās pērnā 2.ceturksnī, tad gada dinamikas datus turpmākajos mēnešos bāzes efekts „pasargās” no būtiskas pasliktināšanās, pat apjomiem turpinot kristies.
Mazumtirdzniecības apgrozījuma struktūrā lielus pārsteigumus neredzam, joprojām sarūk nepārtikas preču tirdzniecība, pārtikas noieta apjomi ir stabili. Nedaudz izbrīna vien kosmētikas apgrozījuma krasais kritums. Varbūt tas tāpēc, ka mēnesis bija neparasti saulains un spoža saules gaisma liek visam un visiem izskatīties labāk? Pret martu ievērojami pieaudzis apgrozījums lietoto preču veikalos, kas neko labu par dzīves līmeņa dinamiku neliecina, bet to jau mēs tāpat zinājām.