Pēc optimisma viļņa, kas bija vērojams pirmajos pavasara mēnešos, maijā iedzīvotāju noskaņojums kļuvis nedaudz pesimistisks, liecina DNB barometra jaunākā aptauja.
Lai gan kopējā noskaņojuma indekss palicis aprīļa līmenī, vairākums apakšindeksu maijā ir vērtēti kritiskāk. Izņēmumi ir Kopējās situācijas attīstības vērtējums un Latvijas ekonomikas stāvokļa attīstības prognozes, kuri maijā ir vērtēti pozitīvāk nekā aprīlī.
Kopējās situācijas attīstība maijā ir vērtēta pozitīvāk nekā aprīlī: uzskatu, ka situācija attīstās pareizā virzienā, pauda 32% (aprīlī tā domāja 28%). Kopējās situācijas attīstības vērtējums maijā ir pakāpies par trīs punktiem un šobrīd ir augstākais novērotais kopš 2008.gada.
Nedaudz retāk kā aprīlī maijā iedzīvotāji ir teikuši, ka pašreizējā ekonomikas situācija Latvijā ir laba (aprīlī: 5%, maijā: 4%). Gan aprīlī, gan maijā pašreizējo Latvijas ekonomikas stāvokli par sliktu dēvēja 53%.
Mēneša laikā nav mainījies Latvijas ekonomikas stāvokļa izmaiņu vērtējums (gan aprīlī, gan maijā indekss ir -6). Tiesa, jāmin, ka maijā ir pieaudzis to respondentu īpatsvars, kuri uzskatīja, ka Latvijas ekonomikas stāvoklis nemainās (aprīlī: 53%, maijā: 58%).
Nedaudz optimistiskāki maijā iedzīvotāji ir bijuši, izsakot savas Latvijas ekonomikas stāvokļa attīstības prognozes: maijā indekss ir pakāpies no 0 līdz +1 atzīmei. Maijā nedaudz biežāk nekā pirms mēneša iedzīvotāji atbildēja, ka ekonomikas stāvoklis būs uzlabojies (aprīlī: 23%, maijā: 24%) un nedaudz retāk pauda viedokli, ka tas būs pasliktinājies (aprīlī: 22%, maijā: 20%).
Maijā, salīdzinot ar aprīli, kritiskāks kļuvis pašreizējā ģimenes materiālā stāvokļa vērtējums: 9% to uzskatīja par labu, bet 36% - par sliktu. Indekss ir pazeminājies no mīnus 14 līdz mīnus 17.
Arī ģimenes materiālā stāvokļa attīstības prognozēs iedzīvotāji maijā bijuši pesimistiskāki nekā aprīlī. Uzskatu, ka pēc gada viņu ģimenes finansiālā situācija būs uzlabojusies, pauda 20%. Tiesa, uz iespēju, ka tā pasliktināsies, gan aprīlī, gan maijā ir norādīts vienlīdz bieži (14%).
Maijā nedaudz pasliktinājies iespēju atrast labu darbu vērtējums: izredzes atrast labu darbu Latvijā par labām uzskatīja 4% (aprīlī 6%), bet par sliktām – 68% (aprīlī: 66%). Pēc neliela kāpuma martā darba izredžu vērtējuma indekss turpina krist (martā: tas bija mīnus 44, aprīlī: mīnus 45, maijā: mīnus 47).