«2011.gada makroekonomikas ziņu straume noslēdzas ar iepriecinošu vēsti par mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumu novembrī pret oktobri (sezonāli izlīdzinātajos datos) par 1,9%. Šī vēsts ir daudz pārsteidzošāka nekā kopumā labie gada rezultāti ekonomikā, kas tikai nedaudz pārsniegs optimistiskāko prognozi pērnā gada nogalē (kad prognozēju 5% IKP pieaugumu),» norāda DNB bankas ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš.
«Kā pirms mēneša rakstīja arī citi analītiķi, cerēt uz tirdzniecības pieaugumu mēnesī, kurā tika apturēta Latvijas Krājbankas darbība, bija «ļoti grūti». Tomēr pieaugums ir noticis,» viņš akcentē.
Nepārtikas preču (izņemot degvielu) pārdošanas kāpums jau kopš jūnija turas padsmit procentu diapazonā. Attiecībā pret oktobri šī patērētāju noskaņojumu labi raksturojošā komponente pieaugusi par 3,3%, kas mēneša laikā ir daudz, skaidro eksperts. Pārtikas tirdzniecības gada pieaugums (+5,2%) ir lielākais kopš 2007.gada novembra, kas varētu liecināt, ka ekonomikas izaugsmes atsākšanās sākusi pozitīvāk ietekmēt lielāku daļu sabiedrības.
Strautiņš atzīmē, ka apgrozījuma pieaugums gada griezumā Latvijā (+7,6%) nu jau ievērojami pārsniedz Igauniju, kur novembrī tas bija 3%. Lietuvā apgrozījums joprojām aug krietni straujāk, par 21,3%.
Ekonomikas prognozētāji no meteorologiem atšķiroties ar to, ka māk izskaidrot, kāpēc viņu prognozes nav piepildījušās. Arī šajā gadījumā varot izvirzīt versijas, piemēram:
• Ziņu par Latvijas Krājbankas darbības apturēšanu cilvēki uztvēra kā mājienu, ka nauda ir jātērē, kamēr tā vēl ir;
• Latvijas Krājbankas darbības apturēšana īslaicīgi iesaldēja daļu naudas cilvēkiem, kuru izdevumi galvenokārt ir par pirmās nepieciešamības precēm, pēc kurām pieprasījums nevar daudz svārstīties;
• Šie notikumi vairāk skāra reģionus, kuros mazāk pārstāvēti lielie veikalu tīkli un kur ēnu ekonomikas īpatsvars tirdzniecībā, iespējams, varētu būt lielāks.
«Katrā ziņā ir atkārtoti apstiprinājies, ka Latvijas ekonomika turpina būt salīdzinoši ļoti noturīga pret situācijas pasliktināšanos pasaulē,» atzīmē eksperts.
Runājot par iespējamiem rezultātiem decembrī, viņš atzīmē, ka 2011.gadā Latvijas nominālais kopprodukts (summējoties reālajam pieauguma un cenu kāpumam) būs pieaudzis apmēram par desmito daļu pretstatā 2,5% kritumam 2010.gadā. Tas nozīmē, ka vidusmēra uzņēmuma apgrozījuma dinamika krasi atšķiras no pērnā gada, attiecīgi vidējais prēmiju apmērs noteikti ir pieaudzis, un šī nauda jau tiek tērēta. Arī nelielie šī gada rudens apkures rēķini var palīdzēt. Līdz ar to sagaidāms, ka mazumtirdzniecības apgrozījums turpinājis augt arī decembrī.
Esot sagaidāms, ka 2012.gadā vidējais mazumtirdzniecības pieaugums līdzīgi kā šogad būs tuvs ekonomikas kopējam izaugsmes tempam un būs apmēram 3%.
Arī Swedbank galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks saka: «Gandrīz vai spītējot bažām par situāciju pasaules ekonomikā, mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā 2011.gada novembrī bija žirgts.»
«Lai gan daļa no novembrī reģistrētā mazumtirdzniecības apgrozījuma kāpuma ir atgūšanās pēc 2,5% krituma oktobrī, ir vairāki fundamentāli faktori, kas ļauj iedzīvotājiem tērēt. Patērētāju optimisma līmenis novembrī saglabājās samērā augsts, būtisks sezonāla bezdarba kāpums izpalika, siltās ziemas dēļ apkures rēķini bija mazi un ļāva šo naudu novirzīt citiem mērķiem. Galu galā mūsu galvenajos eksporta tirgos, pat būtiski pieaugot pesimismam, ekonomikas izaugsmes tempi vēl arvien bija pozitīvi, Latvijas eksporta apjomi turpināja pieaugt… Proti, ir bažas par izaugsmi nākotnē, bet negatīvs šoks nevienam tā īsti trāpījis vēl aizvien nav un patērētājiem līdz šim tas vairāk izskatās pēc stāsta «vilks aitās» bez vilka ierašanās,» skaidro Kazāks.
Runājot par turpmākajiem mēnešiem, Swedbank ekonomists saka: «Decembrī mazumtirdzniecība, visticamāk, vēl būs bijusi samērā spēcīga (papildus stimuls īstermiņa tēriņiem varētu būt bijuši nesenie notikumi banku sektorā), bet nākošā gada sākumā izaugsme jau kļūs lēnāka. Ja Eiropas lielākās ekonomikas ieslīdēs atkārtotā recesijā, cietīs eksportētāji un līdz ar to arī mājsaimniecību optimisms un mazumtirdzniecības apgrozījums. Ja situācija Vācijā un citas kaimiņvalstīs nebūs tik negatīva, mazumtirdzniecības apgrozījums turpinās lēni pieaugt. Lai situācija Latvijas ekonomikā kļūtu robustāka, mājsaimniecībām nepieciešams lielāku daļu nekā līdz šim novirzīt uzkrājumiem, kas ļautu vieglāk pārlaist negatīvus ārējus šokus.»
Komentējot mazumtirdzniecības datus, arī Finanšu ministrija norāda, ka, «lai gan ceturtajā ceturksnī mazumtirdzniecības gada pieauguma tempi ir nedaudz zemāki nekā iepriekšējos trijos mēnešos, tie joprojām ir salīdzinoši augsti un parāda, ka iespējamā iekšzemes pieprasījuma bremzēšanās globālo ekonomikas procesu ietekmē vismaz šā gada ceturtajā ceturksnī vēl nav jūtama».
Ministrija lēš, ka augsti mazumtirdzniecības pieauguma tempi varētu saglabāties arī decembrī, kad iedzīvotāji sāka atgūt Krājbankā noguldītos līdzekļus un gatavoties Ziemassvētkiem, kamēr nedaudz tālākā perspektīvā eirozonas finanšu problēmas un globālās ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās var atstāt ietekmi arī uz iekšzemes tirdzniecību.