Lietuvai nav lielu izredžu ieviest eiro 2014.gadā, jo uzņēmēji izmanto niecīgo savstarpējo konkurenci un ceļ cenas, - šādu viedokli portālam Lrytas.lt paudis Swedbank analītiķis Nerijus Mačulis.
«Ja Lietuvas tirgotāji galīgās cenas paaugstinātu tikai tik daudz, cik pieaug viņu pašu izmaksas, tad mēs noteikti varētu izpildīt kritērijus, lai ieviestu eiro 2014.gadā, bet tagad cenas aug daudz straujāk nekā uzņēmumu izmaksas. Ja tā turpināsies, tad eiro mums nebūs,» viņš sacījis.
«Igaunija kritērijus eiro ieviešanai izpildīja vien tad, kad nonāca recesijā. Tātad - ja problēmas ar konkurenci Lietuvā saglabāsies, mums nāksies uz eiro gaidīt vismaz līdz nākamajai recesijai,» pieļāvis eksperts.
ES dalībvalstīm, kas vēlas iesviest eiro, cita starpā tiek izvirzīta arī prasība attiecībā uz cenu stabilitāti. Tas nozīmē, ka inflācija nedrīkst par vairāk kā 1,5 procentpunktu pārsniegt vidējo līmeni trijās ES valstīs, kurās ir visstabilākās cenas, turklāt šādai stabilitātei jābūt ilglaicīgai.
Saskaņā ar Lietuvas valdības plāniem valstij būtu jāpievienojas eirozonai 2014.gadā. Valsts atbilstība eiro ieviešanas kritērijiem tad varētu tikt izvērtēta 2013.gada pirmajā pusē.
Kā domā Mačulis, iespēja, ka inflācija šai laikā atbildīs noteiktajiem kritērijiem, nesasniedz pat 50%, un viens no galvenajiem cenu celšanās cēloņiem ir nepietiekamā konkurence, ko vēl vairāk bremzē varas liktās barjeras jauniem uzņēmējiem, turklāt nereti tas tiek darīts apzināti, lai aizstāvētu kādu vietējo monopolistu.
«Kad trūkst konkurences, nav arī īpašas vajadzības tiekties pēc zemākām cenām - ja jau pēc to palielināšanas patēriņš nesarūk. Iespējams, ka nekādas nelikumīgas vienošanās tirgū nepastāv, bet, ja ir trīs līdz četri tirgus dalībnieki, tad nav pat vajadzīga vienošanās, lai cenas augtu straujāk nekā izmaksas. To sauc par mēmo karteli,» spriedis analītiķis.
«Daudz bažu raisa arī pašreizējais uzņēmumu ienesīgums. Pērn tas pieauga, tomēr vēl nesasniedzot 2006.-2007.gada līmeni. Paredzams, ka uzņēmumi centīsies atkal uzlabot ienesīgumu, tātad pastāv risks, ka centieni palielināt cenas nerimsies,» viņš piebildis.
Saskaņā ar Swedbank datiem, kas balstīti uz Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja Eurostat aprēķiniem, gan Lietuvā, gan Latvijā un Igaunijā pēdējā laikā pārtikas cenas augušas vairākkārt ātrāk nekā eirozonā. Īpaši tas attiecas uz maizes un piena produktu cenām.
Pēc Mačuļa teiktā, Lietuvas banku pakalpojumi 2009.gadā padārdzinājušies tikpat cik eirozonā. «Datu par pārmaiņām 2010.gadā vēl nav,» viņš piebildis.
Kā prognozē Swedbank, inflācija Lietuvā šogad sasniegs vismaz 4%.
Arī Lietuvas Bankas valdes priekšsēdētājs Vits Vasiļausks nesen izteicās, ka inflācija varētu aizkavēt Lietuvas plānus 2014.gadā pievienoties eirozonai, bet vienlaikus lika saprast, ka eiro ieviešana nav pašmērķis.
Premjerministrs Andrjus Kubiļus, reaģējot uz šiem izteikumiem, uzsvēra, ka valdība nav atteikusies no plāniem ieviest eiro līdz 2014.gadam.