Lielu un ar labu reputāciju apveltītu ASV banku kraha sekas nu sasniegušas ne tikai Eiropu, bet arī Latviju.
Kamēr vairākās vecajās ES valstīs valdības jau spiestas ķerties pie banku nacionalizācijas un veikt dažādus pasākumus situācijas stabilizēšanai, Latvijā arvien lielākus apmērus uzņem baumas par to, ka banku krīze var skart arī lielāko Latvijas banku - Swedbank, kas vēl nesen bija pazīstama kā Hansabanka.
Diemžēl jāatzīst, nav pārsteigums, ka dažs Latvij
as iedzīvotājs un uzņēmums pauž vēlmi izņemt Swedbank noguldītos līdzekļus, bet citi aktīvi spriedelē - nez, cik nopietna īsti ir situācija. Latvijas iedzīvotājiem vēl svaigā atmiņā banku krīze pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū, kad savus noguldījumus zaudēja daudzi tūkstoši cilvēku. Ikdienas plašsaziņas līdzekļos izskanošā informācija par kredītiestāžu krīzi citās, daudz turīgākās valstīs, protams, situāciju vēl vairāk sakarsē, jo īpaši tādēļ, ka situācija Latvijas nekustamo īpašumu tirgū rada nopietnas bažas par iespējamu hipotekārās kreditēšanas krīzi - kredīti daudzos gadījumos izsniegti pret ķīlām, kuru tirgus vērtība ir samazinājusies.Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) trešdien izplatīja paziņojumu, kurā apgalvots, ka Latvijas kredītiestāžu finansiālās stabilitātes rādītāji ir augsti un mūsu bankas nav pakļautas tādiem riskiem kā krahu piedzīvojušās bankas ASV un Rietumeiropā. Līdzīgu viedokli jau paudusi arī Zviedrijas Centrālā banka.
Jācer, ka šāds paziņojums ir patiess un nedaudz atvēsinās Latvijas iedzīvotāju satrauktos prātus. Tomēr vienlaikus FKTK un arī Latvijas Bankai, saprotot, ka ažiotāža ap Swedbank kaitē ne tikai šai bankai, bet visai Latvijas banku sistēmai kopumā, šobrīd vajadzētu pielikt maksimālas pūles, lai iedzīvotājiem skaidrotu reālo situāciju. Tāpat gadījumā, ja kādai bankai draud nopietnas likviditātes problēmas, kas var apdraudēt noguldītājus, par finanšu sistēmas uzraudzību atbildīgajām institūcijām nevajadzētu klusēt, bet gan aktīvi iesaistīties, lai grūtībās nonākušās bankas stabilizētu.
Savukārt noguldītājiem vajadzētu kritiski izvērtēt visu informāciju un lēmumus par savu naudu pieņemt racionāli, nevis emocionāli. Paniska noguldītāju rīcība - uzkrājumu izņemšana un kontu slēgšana - var tikai sekmēt krīzi. Tāpat jāatceras, ka šobrīd vairs nav deviņdesmito gadu vidus, Latvijas banku sistēma pašlaik ir daudz stabilāka un nobriedušāka nekā laikā, kad sabruka Banka Baltija un virkne citu finanšu piramīdu.