Ziemeļkoreja varētu gatavoties jaunam kodolizmēģinājumam, pavēstījis Dienvidkorejas apvienošanās ministrs Rjū Kildže. Par to liecina pastiprināta aktivitāte Ziemeļkorjeas iepriekšējo kodolizmēģinājumu poligonā.
Ministrs norādīja, ka šādas pazīmes ir redzamas, tomēr attiecās tās komentēt sīkāk, jautājumu saistot ar slepenu informāciju, vēsta Reuters. Arī Ziemeļkorejas laikraksts JoongAng Ilbo, atsaucoties uz Dienvidkorejas valdības pārstāvi, vēsta, ka kodolizmēģinājumu poligonā novērota pieaugusi militāro transportlīdzekļu aktivitāte.
Ziemeļkoreja jau veikusi trīs kodolizmēģinājumus. Februārī komunistiskais režīms īstenoja kodolizmēģinājumu, kas saniknoja starptautisko sabiedrību un pret Ziemeļkoreju tika noteiktas ciešākas sankcijas.
Reaģējot uz sankcijām, Ziemeļkoreja nākusi klajā ar vairākiem draudīgiem paziņojumumiem un sarāvusi saites ar Dienvidkoreju, tādējādi pastiprinot saspīlējumu Korejas pussalā. Aizvadītajā nedēļā Ziemeļkoreja pavēstīja, ka ir apstiprinājusi kodoluzbrukuma plānu, kas vērsts pret mērķiem Amerikas Savienotajās valstīs un nosūtīja vēstuli vairākām Eiropas valstīm, brīdinot, ka pēc 10. aprīļa vairs nevarēs garantēt Phenjanā esošo ārvalstu vēstniecību drošību.
Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija paudusi, ka kara gadījumā Korejas pussalā, sekas jutīs arī Latvija. TV3 raidījumam Nekā personīga, raksturojot konfliktu Korejas pussalā, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs atzina, ka informācija [par saspīlējumu pussalā] jāuztver ļoti nopietni un ar lielām bažām.
Ministrs norādīja, ka Ziemeļkorejas draudi uzbrukt Dienvidkorejai un ASV varētu būt izskaidrojami ar trim galvenajiem iemesliem. Pirmkārt, tās jaunais līderis Kims Čenuns vēlas iekšpolitiski nostiprināt savu varu un ietekmi, otrkārt, Ziemeļkorejai, 60 gadus dzīvojot slēgtā režīmā, psiholoģiski ir izveidojusies apdraudētības sajūta no ārpuses un treškārt, ārējā ienaidnieka tēla paspilgtināšana Ziemeļkorejas vadībai vajadzīga, lai konsolidētu tautu un novērstu tās uzmanību no valsts smagajām ekonomikas problēmām.
«Ja vispār tur nonāks līdz bruņotam konfliktam, neapšaubāmi, tas var atstāt iespaidu arī uz Latvijas ekonomiku. Pēc tirdzniecības datiem Dienvidkoreja, Japāna, Ķīna – tā reģiona valstis, kas ir tuvumā – tie mums ir diezgan nopietni tirdzniecības partneri, pie tam pēdējā laikā šī tirdzniecība ir pieaugusi. Tā, kā mēs skatāmies uz visu šo situāciju ar bažām un uzskatām, ka Ziemeļkorejas režīms tiešām ir pārkāpis visas iespējamās robežas,» sacīja E. Rinkēvičs.
Savukārt Japānas Aizsardzības ministrija pavēstījusi, ka valsts bruņotie spēki notrieks jebkuru Ziemeļkorejas raķeti, kas pietuvosies valsts teritorijai.