Vai jūs būtu ar mieru «samesties» pa latam, lai turpmāk varētu skatīties Latvijas Televīziju (LTV)? Principā tieši uz šādu jautājumu atbildi acīmredzot vēlējās izdzirdēt Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome, aktualizējot ieceri par abonēšanas maksu sabiedriskajai televīzijai.
Tas ir jautājums, kas dienas gaismā tiek celts ar zināmu regularitāti, un acīmredzot ir nepieciešama tieši pašreizējās situācijas analīze par to, kas tad notiek televīziju tirgū Latvijā.
Pieļaujot, ka no vairāk nekā 800 tūkstošiem Latvijas mājsaimniecību tiktu paprasīts pa latam mēnesī, ka apmēram pusmiljons šo summu tiešām samaksātu, pieplusējot valsts dotācijas pašreizējā apmērā, varētu sanākt, ka LTV var atļauties strādāt, pilnībā izejot no reklāmas tirgus. Tā varētu būt arī laba ziņa pārējiem tirgus spēlētājiem, jo ir taču skaidrs - ja viens tirgus dalībnieks saņem abonentmaksu un vēl valsts dotācijas, reklāmas tirgū tas var atļauties pamatīgi dempingot, radot nevienlīdzīgus konkurences apstākļus. Tomēr šajā sakarā ir pāris visnotaļ būtisku aspektu, kas faktiski sagrauj visu nupat minēto...
Pirmkārt, diez vai būtu pareizi prasīt, lai LTV maksātu iedzīvotāji, un vēl tai dot naudu no valsts budžeta, ko veido šo pašu iedzīvotāju samaksātā nodokļu nauda. Citiem vārdiem sakot, šāda scenārija gadījumā mēs visi par iespēju skatīties LTV samaksātu divreiz. Pirmo reizi, samaksājot nodokļus valstij, bet otro - ar abonentmaksu pašai LTV. Bet, otrkārt... Ir jau, protams, pareiza tēze, ka, izejot LTV laukā no reklāmas tirgus, ieguvēji būtu pārējie tā dalībnieki. Tomēr problēma ir faktā, ka tādā gadījumā realitātē televīzijas kanālu reklāmas tirgū paliktu faktiski tikai viens spēlētājs - MTG grupa, kas nupat, kā zināms, apvienojās ar LNT. Principā televīzijas reklāmu tirgū būtu monopols, kura ietvaros viens spēlētājs varētu reklāmdevējiem diktēt savus nosacījumus. Iespējams, var teikt, ka Konkurences padome (KP) ir apņēmusies vēl pāris gadu skatīties uz pirkstiem MTG un LNT apvienošanās darījumam, kaut kādu šaubu gadījumā neļaujot to pabeigt. Tomēr diemžēl jāatzīst - KP Latvijā ir visai bezzobaina iestāde, ņemot vērā, ka viens no iemesliem, kāpēc vispār tika ļauts sākt abu minēto kompāniju apvienošanu, bija vēlme nepieļaut, lai viena no tām noietu «pa burbuli». Turklāt tam, ka MTG jau tagad prevalē Latvijas tirgū, spilgts piemērs ir notikušais ar hokeja kluba Dinamo izbraukuma spēļu translāciju.
Viss minētais liek secināt, ka nekādas radikālas izmaiņas attiecībā uz televīziju finansēšanas sistēmu Latvijā vismaz tuvākajā laikā nav vēlamas. Vienīgais, ko varētu ieteikt LTV - padomāt, kā ir iespējams, ka privātam televīzijas kanālam darbības nodrošināšanai pilnībā pietiek ar pāris ēkas stāviem, bet LTV tam ir nepieciešams vesels komplekss Zaķusalā. Respektīvi, nav izslēgts, ka brīdī, kad LTV beidzot būs (ja būs) efektivizējusi savu darbu, izrādīsies, ka nekāds papildu finansējums tai vispār nav nepieciešams.