Ja vien pašreizējais obligāciju negatīvais ienesīgums Eiropā neizvērtīsies jaunā finanšu krīzē, tas var būt labs palīgs uzņēmumiem naudas piesaistē
Lai gan šomēnes pretēji daudzu investoru un finanšu ekspertu cerībām Eiropas Centrālā banka (ECB) ir devusi norādes, ka pašreizējā ekonomikas finanšu stimulēšanas programma nekļūs apjomīgāka un ilgāka, investoru noskaņojums biržās ir uzlabojies. Līdz šim ECB ekonomiku stimulēja ar zemām procentu likmēm, nosakot aizvien negatīvāku depozīta likmi banku neizvietotajiem finanšu līdzekļiem, kā arī uzpērkot parāda vērtspapīrus. Runājot par pēdējo, obligāciju tirgus nemitīgi izjūt pircēju spiedienu, rezultātā mazinās ienesīgums. ECB nevēlēšanās veikt lielākus pirkumus par jau noteiktajiem var nozīmēt, ka līdzšinējā peļņa uz ECB finanšu injekciju rēķina ir galā, kas sākotnēji veicināja strauju pārdevēju aktivitātes palielināšanos biržas. Tādējādi, piemēram, Vācijā valsts desmit gadu termiņa obligāciju ienesīgums pieauga no apmēram mīnus 0,11% līdz 0,07%. Taču investoru noskaņojums diezgan ātri mainījās, un minēto Vācijas vērtspapīru ienesīgums ir nokrities turpat, kur bija, traucoties pretī jauniem antirekordiem.
ECB ekonomikas stimulēšanas ietvaros obligācijas no tirgus tiek izņemtas arī Latvijā. Programmas darbības laikā Latvijas Banka ir iegādājusies Latvijas valsts un eirozonas starptautisko organizāciju vērtspapīrus kopumā 3,524 mljrd. eiro apmērā. Jo zemākas likmes un mazāks piedāvājums, jo potenciāli lielāks var būt korporatīvā sektora ieguvums naudas piesaistē. Ja parāda vērtspapīru ienesīgums un aizdevuma procentu likmes tirgū ir zemākas, jo bankām un citiem aizdevējiem nākas vairāk piedomāt par līdzekļu izvietošanu, līdz ar to var būt vieglāk pārdot uzņēmumu obligācijas.
Tiesa, Latvijā naudas piesaiste ar parāda vērtspapīriem uzņēmumu vidū vēl aizvien atrodas aizmetņa stadijā. Jautājums par to, kas kavē attīstību – šī procesa dārdzība, nevēlēšanās sniegt plašāku publisku informāciju par savu darbību vai izaugsmes grūtības saistībā ar vājo patērētāju aktivitāti, aizvien paliek bez atbildes. Tomēr jebkurā gadījumā likmju kritums ir izdevīgs kā patērētājiem, tā uzņēmumiem, jo abiem rodas iespēja gūt labumu vai nu uz lētāku aizņemšanās iespēju rēķina, vai vismaz no tā, ka aizdevumu atmaksa kļuvusi lētāka un vieglāka. Cita lieta, ka obligāciju likmju kritums ir sekmējošs nesabalansētībai starp ieguldījumu atdevi un riskiem. Tādējādi tiek veicināti ieguldījumi riskantākos projektos ar potenciāli mazāku atdevi. Turklāt daudzu valstu finanšu disciplīna kopš iepriekšējās finanšu krīzes nav uzlabojusies, un, izmantojot lētas aizņemšanās iespējas, to parādu kalns pēdējos gados kļuvis ievērojami lielāks, bet tautsaimniecība nav spējusi uzrādīt kaut cik jūtamu progresu. Līdz ar to, pasliktinoties investīciju mikroklimatam, šobrīd dārgo obligāciju vietā investori var izvēlēties skaidru naudu, kas nozīmē, ka šīm valstīm nākamo aizdevumu saņemšana var kļūt ievērojami dārgāka, kas savukārt var veicināt jaunu finanšu satricinājumu rašanos pasaulē.