Ja Latvijā inflācija nesāks samazināties nākamā gada otrajā ceturksnī, patlaban lēstā ekonomikas mīkstā piezemēšanās var kļūt cietāka. Par Latvijas ekonomikas un banku tirgus attīstības perspektīvām intervijā Db pastāstīja Ziemeļvalstīs lielākās banku grupas Nordea filiāles Latvijā vadītājs Valdis Siksnis.
Kādu Nordea banka redz Latvijas ekonomikas tālāku attīstību?
Vai zināmi šobrīd augstās inflācijas cēloņi?
Mēs mēģinājām analizēt, kāpēc piem., Latvijā inflācija ir ievērojami augstāka nekā Igaunijā un Lietuvā, kur ir fundamentāli līdzīga situācija, t.sk., ietekmē dabas resursi, bijusi vienlaicīga iestāšanās ES. Secinājām, ka pēdējos gados Latvjā daudzos rādītājos dinamika bijusi strāujāka, t.sk., atalgojuma, kreditēšanas pieaugums. Proti, naudas masas apgrozībā (naudas, kas nokļuva cilvēku rokās) pieaugums bija straujāks. Tagad nav vēlams, lai patēriņš apstājas vai arī strauji bremzētos, bet nepieciešama mērenība gan algas, gan kreditēšanas pieaugumā. Samazinoties jaunas naudas ieplūšanai ekonomikā, arī inflācijas tempiem vajadzētu samazināties. Novērojumi liecina, ka arī cilvēku optimisms mazinās, cilvēki vairs nedomā, ka var aizņemties, jo tāpat pēc mēnešiem nopelnīs vairāk. Tiesa, ir vēl arī blakus efekti, piem., administratīvi regulējamās cenas, inflācijas gaidas.
Kāda ir Nordea mātes bankas attieksme šobrīd?
Nordea Ziemeļvalstīs ir lielākā banka. Tomēr, salīdzinot ar Nordea grupas kopējiem rādītājiem, Nordea bizness Baltijā ir relatīvi neliels. Līdz šim situācija Baltijā Nordea akciju cenu nav ietekmējusi Kāds akciju analītiķis komentēja: no vienas puses pozītīvi, ka Nordea nav liela ekspozīcija Baltijā, bet no otras puses varētu būt lielāka, jo ilgtermiņā šeit saglabājas izaugsmes potenciāls. Nordea grupas vadības cilvēkos, protams, zināmas raizes ir, jo Latvijas ekonomikas galvenie rādītāji nevar nepievērst uzmanību. Tomēr attieksme ir pragmatiska, esam vienmēr bijuši piesardzīgi kreditētāji. Jā, esam konkurējuši ar likmēm utt., bet ne ar riskiem un kredītu nosacījumiem. Veiktās kredītportfeļa analīzes neliecina par problēmu parādīšanos šobrīd. Esam veikuši nelielas izmaiņas kredītpolitikā, bet kopumā mēs saglabājam stabila, uzticama partnera statusu, kas ir ļoti svarīgi. Šajā situācijā izdarīt pārāk krasaus manevrus un lekt no viena grāvja otrā būtu ļoti nevēlami. Nākotnē sagaidam, ka mūsu relatīvie apjomi neaugs tik strauji, bet kopumā ir pamats uzskatīt, ka varēsim augt straujāk nekā vidēji tirgus. Arī noguldījumu tirgus uzskatam par prioritāti un centīsimies daudz strādāt, lai veidotu tirgu kopumā.
Kādas redzat Latvijas banku tirgus attīstības perspektīvas? Vai varētu būt kredītu krīze?
Nevar runāt par banku nozari, nerunājot par ekonomiku kopumā. Skatoties 20 - 30 gadu perspektīvā, Latvijas ekonomikā būs dinamiska izaugsme kopumā, konverģence ar ES pārtikušajām valstīm. Es neņemos prognozēt, kad sasniegsim 15 bagāto ES valstu vidējos rādītājus, bet varu prognozēt, ka atšķirība mazināsies pietiekami ātri. Nordea bankas stratēģija balstās uz ilgtermiņa attīstību. Mūsnebaida vidēja termiņa izaicinājumi, ar ko noteikti nāksies saskarties. Jautājums arī ir, ko tad mēs saprotam ar vārdu kredītu krīze. Tas doršvien nozīmētu, ka kredīti nav vispār pieejami, vai arī kredītu atmaksas problēmas. Tas iet roku rokā - krīze var sākties, ja parādās daudz sliktie kredīti un bankas, baidoties no jaunām problēmām, var ievērojami apturēt jauno kredītu izsniegšanu. Mēs krīzi neprognozējam un savā kredītportfelī neredzam krīzes pazīmes.Kreditēšanas apstāšanos var radīt piedāvājuma samazinājums – tas var nogalināt pieprasījumu ļoti īsā laikā. Drošvien absolūtu kreditēšanas apstāšanos var ietekmēt tas pats, kas var radīt citus nevēlamus procesus ekonomikā. Piemēram, ārzemju investoru uztcības pilnīga zaudēšana, reitingu samazinājumi, kā arī ilgstošs uzlabpjumu trūkums vispārējā valsts mikroekonomiskajā portretā.Uzskatam, ka no šāda scenārija mēs varam izvairīties.
Tātad svarīgi, lai valdība regulāri informētu par plāniem un rezultātiem?
Te jādara abas lietas – jārīkojas un par paveikto jāinformē. Manuprāt, ļoti vēlams no valsts institūcijām ar vēl lielāku noteiktību turpināt makroekonomiskās situācijas stabilizāciju, kā arī uzņemties atbildību un izstrādātu skaidru ilgtermiņa rīcības plānu vismaz 2-4 gadiem, jo īstermiņā uz brīnumiem nevaram cerēt.
Rīcība ir nepieciešama jau tuvākajos mēnešos. Lai arī šis ir ilgtermiņa process, tomēr ārvalstu investori noteikti sagaidītu arī skaidra nodoma atklāta un tieša komunicēšana. Stabilizācijas plāna gala mērķis būtu eiro ieviešana.
Vai piekrītat, ka eiro varētu ieviest 2012. gadā?
Tas būtu ļoti liels izaicinājum. Ja izdotos, tas būtu ļoti labi. Es domāju, ka tā ir tuvu optimistiskai prognozei. Nav izslēgts, ka tas var prasīt vairāk laika, piem., 2014. gads un pat 2015. gads. Svarīgi šobrīd ir iezīmēt jaunu datumu. Tas ir labi, ka sāk runāt par to, bet vajadzētu būt oficiālam lēmumam, skaidram plānam, kā virzīties, kādus soļus spert, komunicēt - tas ir tas, kas tiek sagaidīts.
Kā izpaudīsies banku sektora izaugsmes samazināšanās?
Kredītu tirgus pilnīga nobremzēšanās vai pārāk strauja apstāšanās noteikti būtu kaitīga ekonomikai. Optimāls scenārijs būtu kopējās kreditēšanas pieaugums līdz 40 % šogad, bet nākamajos gados ne vairāk kā - 20 - 25 %. Tas būtu augstāks nekā Skandināvijā, bet būtu ievērojami zemāk nekā Latvijā bija līdz šim. Arī absolūtos skaitļos noteikti būs neliels samazinājums. Nevaru teikt, ka bankas norakstījušas kreditēšanu kā biznesa nozari, tā noteikti arī turpmāk bankās būs nozīmīgs bizness, tomēr bankas kļuvušas konservatīvākas, piesardzīgākas, mazinājies uzņēmēju, patērētāju vispārējais optimisms, parādās pieprasījuma samazinājums pēc jauniem kredīta pakalpojumiem.
Pieprasījums no privātpersonām samazinās, jo nevar izpildīt nosacījumus?
Daļēji jā, bet arī cilvēki paši atturas. Negribētu teikt, ka atteikto kredītu skaits ļoti pieaug, bet nedaudz noteikti. Privātpersonas redz, ka daudz runā par nekustamā īpaumša cenu kritumu un, iespējams, nogaida.
Pieprasījuma samazināšanās ir īslaicīga?
Maz ticams, ka kādreiz atgriezīsimies pie kredītu pieauguma 80 – 100 % līmenī, tas arī nav vēlams. Neuzdrošinos izteikt prognozi par 2009. gadu, bet domāju, ka pieaugums 20 - 30 % robežās ilgākā tetrmiņā varētu saglabāties. Situācijas neskaidrība ir radījusi strauju pieprasījumu kritumu pēc jauniem mājokļiem, bet tasnav paliekoši, lai arī iespējams tas var saglabāties vairākus gadus. Fundamentāli Latvijas ekonomikā pastāv nepieciešamība pēc jauniem mājokļiem, iedzīvotāju spēja aizņemties vēl ir liela, kopumā ir daudzi argumenti, kāpēc ilgākā termiņa izaugsmei jābūt straujai. Neizbēgami attīstība būs cikliska, nekas nenotiks lineāri un gludi. Savukārt kredīti uzņēmumiem pārejas ekonomikā ir ārkārtīgi svarīgi. No makroekonomiskā stabiliātes viedokļa valstī būtu jāsatraucas, lai patēriņa kredīti neaugtu pārāk strauji, kas ir inflācijas stimulējošs faktors, bet kredīti uzņēmumiem jāvērtē citādi, nav liekami vienā grozā. Pozitīvā tendence - pēdējo mēnešu laikā samazinās pieprasījums pēc kredītiem nekustamo īpašumu attīstīšanai un īpatsvars paliek lielāks par labu citām industrijām. Latvijai noteikti vajadzīga eksportspējīga industrija, efektivitātes uzlabojumi, ražotnes ar augstāku pievienoto vērtību, importu kompensējošās ražotnes. Kā šādi uzņēmumi var rasties? Tās ir ārzemju tiešās investīcijas, vietējais kapitāls, arī kredītu resursi. Bankā jau šobrīd ir jūtama tendence: aktivizējas importu aizvietojošie ražotāji. Mēs esam redzējuši vairākas investīcijas, kas saistītas ar produktivitātes uzlabošanu. Daudz runāts par zemo produktivitāti, bet līdz šim pastāvot zemām darbaspēka izmaksām, uzņēmējam nebija pietiekama stimula domāt par efektivitātes uzlabošanu. Tomēr pieaugot darbaspēka izmaksām, uzņēmēji vairāk spiesti domāt par produktivitāti un darba procesa opitimizāciju, domājot arī par modernāku ražošanas procesu ieviešanu.
Vai Latvijā ir uzņēmēji, kas var attīstīt nepieciešamās nozares?
Latvijā ir daudzi talantīgi un uzņēmīgi cilvēki. Diemžēl pēdējos gados izpaudās pārāk liela cilvēkresursu un kapitāla koncentrācija nekustamo īpašumu nozarē. Tomēr tagad situācija mainās. Daudzi uzņēmēji, kas līdz šim bija iesaistījušies nekustamā īpašuma biznesā, būs spiesti domāt par peļņas iespējām citās nozarēs. Neuzņemos sniegt gatavu recepti, kā šī transformācija būtu stimulējama no valsts puses, bet esmu pārliecināts, ka privātā iniciatīva ir liels spēks, kas radīs iespējas, kur izpausties. Protams, bankas var daļu nekustamo īpašumu kapitāla akumulēt pie sevis.– Noguldījumu tirgū mēs neprognozējam samazināšanos.
Vai bankas palielinās likmes?
Latvijā augsto latu procentu likmju dēļ paaugstinās banku obligāto rezervju uzturēšanas izmaksas, bankām naudas pašizmaksa kļūst dārgāka, kas neizbēgami jāattiecina uz pievienotajām likmēm. Tās, protams, nav būtiskas summas, runājam par 0.1 - 0.2 %punktiem. Arī makroekonomiskais fons noteikti noved pie likmju celšanas.
Uzņēmumiem pievienoto likmju pieaugums būs izteiktāks nekā privātpersonām, jo uzņēmumu risks ir daudz ciešāk saistīts ar makroekonomikas svārstībām. Visstraujāk likmes varētu celties nekustamā īpašuma biznesam. Līdzšinējo pēdējo gadu laika pierastajām likmēm, jārēķinās ar 1 – 1.2 % pieaugumu. Tomēr par daudziem veiksmīgiem biznesiem banku konkurence ir pat saasinājusies un tur procentu likmes būtiski nemainīsies.
Kā prognozēt banku ieņēmumus?
Banku biznesā liela komponente ir procentu ieņēmumi – vispirms ir apjoma pieaugums un pēc tam attiecīgi ieņēmumi. Šogad vēl bijis diezgan liels darījumu apjoma pieaugums, attiecīgi ieņēmumi 2008. gadā turpinās augt, bet ilgākā laikā stabilizēsies līdz ar kredītu apjomu pieauguma stabilizēšanos. Arī peļņai būs mērenāks pieaugumsBanku sektors ir jūtīgs pret makroekonomiko fonu – ja ekonomikai klājas labi, bankām mazi kredītu zaudējumi, peļņa liela. Ja notiek lejupslīde, parādās zaudējumi, banku peļņa samazinās. Negribu dramatizēt situāciju, negaidam kredītu krīzi, tomēr zemi, nelieli vispārējie uzkrājumi nedrošiem kredītiem mūžīgi nesaglabāsies. Risks, arī zināmi kredītu zaudējumi, ir banku biznesa būtiska sastāvdaļa. Būs zaudējumi, kas samazinās daļu peļņas. Jūtīgāka pret izmaiņām ir uzņēmumu kreditēšana, bet labi strukturēts hipotekāro kredītu portfeli ir noturīgāks pret īslaicīgām izamaiņām ekonomikā.
CV
Valdis Siksnis
dzimis 1972.gada 6. janvārī
1990-1994 LU Fizikas un Matemātikas fakultāte, Bakalaura grāds datorzinātnēs
1999-2000 Helsinku biznesa skola, Biznesa administrācijas maģistratūra
1994.1.-1998.6. Latvijas Investīciju banka, Informatīvo tehnoloģiju nodaļas vadītājs
1998.6.- 2000.4. MeritaNordbanken Latvia (Latvijas investīciju banka līdz 1999.4.), Viceprezidents un valdes loceklis
2000.4.- Nordea Bank Finland Latvijas filiāles vadītāja vietnieks, klientu apkalpošanas tīkla direktors
2003.3.- kļuvis par Nordea Bank Finland Latvijas filiāles vadītāju
Avots:LETA arhīvs