2007. gadā Latvijas uzņēmēji vēl ir guvuši pēdējo lielo peļņu, kura pārtrumpojusi par gadu iepriekš sasniegtos rekordus, - tā rāda pagājušā gada beigās Lursoft un Baltic Screen apkopotie Latvijas uzņēmumu 2007. gada peļņas rādītāji.
Pārskats par pēdējiem trim gadiem rāda, ka visveiksmīgākais Latvijas uzņēmējiem ir bijis tieši 2007. gads, kas visdrīzāk var pretendēt uz vistreknākā gada nosaukumu: 2005. gadā desmit uzņēmēji, kuriem piederošajām kapitāldaļām atbilda vislielākā gūtā peļņa, kopā bija sapelnījuši nepilnus 73 miljonus latu, 2006. gadā šī summa bija palielinājusies līdz 100 miljoniem latu, savukārt 2007. gadā, kā rāda nule apkopotie dati, tā pieaugusi vēl par gandrīz desmit miljoniem latu.
Arī lielāko 2007. gada pelnītāju sarakstā pirmās četras vietas ieņem baņķieri – nu jau bijušie Parex bankas akcionāri Valērijs Kargins un Viktors Krasovickis (kuri peļņas gūšanas laikā vēl bija kredītiestādes īpašnieki, līdz ar ko iekļauti šajā sarakstā) un Aizkraukles bankas īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis, turklāt saraksta pirmajā desmitniekā ir vēl divi banku akcionāri – Rietumu bankas līdzīpašnieki Leonīds Esterkins un Arkādijs Suharenko.
Tomēr banku nozare savas pozīcijas pakāpeniski atdod, un tāpat desmitniekā vairs nav atrodams neviens tranzīta nozares pārstāvis, no tā pazuduši arī nekustamo īpašumu attīstītāji un tirgotāji, bet vietā nākuši divi būvnieki, kā arī jau veseli divi ražotāji vai vismaz ar šo jomu cieši saistīti uzņēmēji – Sergejs Zaharjins un Andris Griģis.
2007. gadā ir palielinājies arī kopējais lielās peļņas līmenis. Pirms diviem gadiem uzņēmējs, kuram piederošajām kompāniju kapitāldaļām atbilda 610 tūkstošu latu liela 2005. gadā gūtās peļņas daļa, iekļuva lielākās peļņas guvēju pirmajā septiņdesmitpiecniekā (pirms trim gadiem šis slieksnis bija tikai 410 tūkstoši latu). Tagad ar šādu peļņas rādītāju nav iespējams iekļūt pat pirmajā simtniekā – 610 tūkstoši latu pirms gada deva tikai 129. vietu visvairāk nopelnījušo uzņēmēju sarakstā, bet tagad – vairs tikai 171. vietu.
Vienlaikus vēl aizvien lielāko pelnītāju saraksts rāda ārkārtīgi lielu nozīmīgas uzņēmumu daļas peļņas rādītāju nepastāvību. Pirms diviem gadiem, kad tika publicēts 75 pelnošāko uzņēmēju saraksts, jaunpienācēju tajā bija 38 (tātad faktiski puse), un tikpat daudz saraksta dalībnieku no tā arī izkrita. Pirms gada lielāko pelnītāju sarakstā bija 64 jaunpienācēji (gandrīz divas trešdaļas), savukārt 39 uzņēmēji, kuri pirms gada bija pelnošāko kapitāldaļu īpašnieku pirmajā septiņdesmitpiecniekā, šogad nav tikuši pat simtniekā. Arī jaunajā pelnītāju simtniekā ir 48 jaunpienācēji, un tikpat liels skaits 2006. gada lielo pelnītāju nu no tā izkrituši.
1.-2. (1.-2.) Valērijs Kargins – 17.56 miljoni latu
Parex grupas peļņa 2007. gadā bija vairāk nekā 41 miljons latu, un bankas ilggadējā vadītāja un 42.42% akciju īpašnieka (līdz 2008. gada novembrim) peļņas daļa attiecīgi pārsniedza 17 miljonus latu.
1.-2. (1.-2.) Viktors Krasovickis – 17.56 miljoni latu
Identiska 2007. gadā bija arī V. Kargina ilggadējā kompanjona un otru 42.42% bankas akciju īpašnieka peļņas daļa.
3. (3.) Oļegs Fiļs – 12.93 miljoni latu
Par 2007. gada trešo lielāko pelnītāju kļuvis arī pagājušā gada trešās vietas ieguvējs – Aizkraukles bankas 47.02% akciju īpašnieks. Pirms gada viņa peļņas daļa bankā bija 11,79 miljoni latu.
4. (4.) Ernests Bernis – 12.64 miljoni latu
Oļega Fiļa kompanjonam peļņas daļa nedaudz mazāka ir tāpēc, ka viņam tie paši 47.02% akciju pieder kopā ar Niku Berni, - E. Berņa daļa ir 45.99% akciju.
5. (16.) Guntis Rāvis – 12.58 miljoni latu
Straujākais kāpums lielo pelnītāju sarakstā saskaņā ar Lursoft apkopotajiem peļņas datiem izdevies būvuzņēmuma Skonto būve līdzīpašniekam, kuram kapitāldaļas pieder vēl vairāk nekā divos desmitos kompāniju.
6. (5.) Leonīds Esterkins – 11.52 miljoni latu
Rietumu bankas 2007. gada peļņa bija 34,8 miljoni latu, tās lielākajam pašmāju akcionāram – kredītiestādes padomes priekšsēdētājam ļaujot vēl nedaudz pakāpties uz augšu lielo pelnītāju sarakstā. Gadu iepriekš baņķiera 33.11% akciju pakete viņam nodrošināja 9.81 miljonu latu peļņas daļu.
7. (9.) Sergejs Zaharjins – 8.14 miljoni latu
Uzņēmuma Liepājas metalurgs lielākā akcionāra un vēl četru kompāniju līdzīpašnieka peļņas daļa 2007. gadā gandrīz dubultojusies.
8. (8.) Arkādijs Suharenko – 6.03 miljoni latu
Otra lielākā Rietumu bankas pašmāju akcionāra (17.33%) peļņas daļa 2007. gadā palielinājusies vēl par 900 tūkstošiem latu.
9. (28.) Ivars Millers – 5.57 miljoni latu
Megapelnītāju pirmajā desmitniekā strauji ielauzies arī otrs Skonto būves līdzīpašnieks, kādreizējais Valsts prezidenta kancelejas vadītājs, kuram saskaņā ar Lursoft datiem pieder kapitāldaļas vēl astoņās uzņēmējsabiedrībās. Pirms gada I. Millera peļņas daļa viņam piederošajās kompānijās bija tikai 2.07 miljoni latu.
10. (J) Andris Griģis – 5.33 miljoni latu
Nu jau bijušajam Līvu alus darītavas īpašniekam pieder kapitāldaļas kopumā 18 kompānijās, kas tad arī nodrošinājušas viņam kopējo ievērojamo peļņas pieaugumu, - pirms gada A. Griģis nebija pat lielo pelnītāju pirmajā simtniekā.
11. (J) Igors Buimisters – 5.24 miljoni latu
Trasta komercbankas padomes priekšsēdētāju pelnošāko uzņēmēju desmitniekā ierindo viņam oficiāli piederošie 32.98% kredītiestādes akciju.
12. (12.) Kirovs Lipmans – 4.80 miljoni latu
Pazīstamajam uzņēmējam pieder kapitāldaļas sešos uzņēmumos, taču lielo peļņu (gada laikā tā pieaugusi par 1.4 miljoniem latu), protams, nodrošina akciju paketes Liepājas metalurgā un farmācijas uzņēmumā Grindeks.
13. (J) Argods Lūsiņš – 4.73 miljoni latu
Pazīstamais naftas produktu tirdzniecības kompānijas Kurzemes degviela lielākais īpašnieks un vadītājs atgriežas lielo pelnītāju simtnieka rindās – un uzreiz pēc pirmā desmitnieka. Kopā A. Lūsiņam pieder kapitāldaļas vēl septiņos uzņēmumos.
14. (11.) Valdis Lejnieks – 4.36 miljoni latu
Uzņēmējam iespaidīgo peļņas daļu (gadu iepriekš – tikai nepilni trīsarpus miljoni latu) nodrošina akciju kontrolpakete ievērojamajā ceļu būves koncernā A.C.B. un vēl divās kompānijās.
15. (J) Jevgenijs Gombergs – 3.52 miljoni latu
Lielāko pelnītāju pirmajā simtniekā debitē pazīstamais nekustamo īpašumu apsaimniekotājs, kuram reizē ar SIA Teikas nami pieder kapitāldaļas vēl sešās kompānijās.
16. (31.) Iļja Segals – 3.46 miljoni latu
Otrs lielākais metalurģijas uzņēmuma Liepājas metalurgs akcionārs un kompānijas valdes loceklis, kā arī vēl divu uzņēmumu kapitāldaļu īpašnieks.
17. (J) Raimonds Plāte – 3.36 miljoni latu
Mazpazīstamajam 1971. gadā dzimušajam uzņēmējam un pelnītāju saraksta debitantam pieder kapitāldaļas kopumā deviņās kompānijās – reizē ar labi pazīstamo Tekstilianu (51%) un Capitolia (43%) arī SIA Vaivari, SIA Brūkleņu ciems, SIA D.M. Holdings, SIA Grupa, SIA P.M.G.S., SIA P.M.G.M., SIA P.M.G.J. un SIA Projektu vadības grupa.
18. (18.–19.) Vadims Telica – 3.06 miljoni latu
Oficiālā Sentor Farm aptieku tīkla vienīgā īpašnieka peļņas daļa gada laikā ir palielinājusies par vēl pusmiljonu latu.
19. (18.–19.) Benita Sadauska – 2.93 miljoni latu
Mersedesu tirgotāja – SIA Domenikss un vēl astoņu saistīto kompāniju īpašnieces peļņas daļa gada laikā pieaugusi par nepilniem 400 tūkstošiem latu.
20. (J) Andrejs Voļpe – 2.86 miljoni latu
Mazpazīstamajam 1952. gadā dzimušajam uzņēmējam kopumā pieder kapitāldaļas gandrīz pusotrā desmitā uzņēmējsabiedrību – reizē ar jau pieminētajām Capitolia, Tekstiliana, Brūkleņu ciems un Projektu vadības grupa arī SIA 5. iela, SIA Jumāras īpašums, SIA Mārupītes nami, SIA 2I&E, SIA Liepu nams, SIA Otrā avēnija, SIA RSGA, SIA Kuģu stūris, SIA Otrais kuģu stūris un SIA Ceturtais kuģu stūris.
21. (J) Aleksandrs Boreckis – 2.81 miljons latu
Mazpazīstamā megapelnītāju saraksta jaunpienācēja būtiskākais īpašums ir 100% kapitāldaļu nekustamā īpašuma uzņēmumā Baltezera terases.
22. (J) Jānis Bazevičs – 2.78 miljoni latu
Latvijas lielāko zemes īpašnieku sarakstā atrodamais 1974. gadā dzimušais uzņēmējs nu debitē arī megapelnītāju rindās: vietu šajā sarakstā viņam nodrošina kapitāldaļas uzņēmumos Gūtmanis, Dzirciema terases, Lidosta.com un Rumbulas projekts.
23. (J) Edgars Uldriks – 2.77 miljoni latu
J. Bazeviča kompanjons, kuram papildus pieder kapitāldaļas vēl divās kompānijās – SIA Project.com un SIA E.L. Property.
24. (32.) Arnis Riekstiņš – 2.74 miljoni latu
Stabilu vietu lielo pelnītāju saraksta augšdaļā 1962. gadā dzimušajam uzņēmējam nodrošina kapitāldaļas bezvadu interneta risinājumu kompānijā Mikrotīkls, Pirms gada A. Riekstiņa peļņas daļa bija pieticīgāka – 1.89 miljoni latu.
25. (68.–69.) Jānis Lancers – 2.73 miljoni latu
No piecām pazīstamajam uzņēmējam piederošajām kompānijām pelnošākais, protams, ir būvuzņēmums PBLC (J. Lancera daļa – 50%). Pirms gada J. Lancera kopējā peļņas daļa bija tikai nepilns miljons latu.
26. (14.) Vitālijs Gotlibs – 2.69 miljoni latu
RD uzņēmumu grupas pirmajai personai ievērojamo peļņu (kas gan nedaudz sarukusi – gadu iepriekš bija 2.83 miljoni latu) nodrošinājusi līdzdalība Mira 1, RD Elektroniks, Kord un citās grupas kompānijās – kopskaitā 11.
27. (51.–52.) Iļja Basins – 2.60 miljoni latu
14 kompāniju līdzīpašnieka galvenais peļņas avots ir SIA Olimps – ievērojams inženierpakalpojumu uzņēmums, kura klientu vidū ir Latvijas lielākās enerģētikas nozares kompānijas. Gada laikā I. Basina peļņas daļa no viņam piederošajām kapitāldaļām pieaugusi vairāk nekā dubulti.
28. (J) Ludmila Obručņikova (Litauniece) – 2.55 miljoni latu
Mazpazīstamajai 1976. gadā dzimušajai uzņēmējai vietu lielo pelnītāju sarakstā nodrošinājušas kapitāldaļas SIA NDB, kas saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes ziņām darbojusies kokmateriālu, būvmateriālu un sanitārtehnikas ierīču vairumtirdzniecības jomā un gadu pirms tās likvidēšanas 2008. gada jūnijā beigusi ar 781 latu lielām administrācijas izmaksām, toties 2.552 miljonu latu peļņu. Pašlaik L. Litauniecei pieder tikai miniatūrā SIA Illa L.
29. (24.) Nikolajs Kočujevskis – 2.46 miljoni latu
Ilggadējā Latvijas miljonāru saraksta dalībnieka būtiskākās un regulārās peļņas (gadu iepriekš – 2,28 miljoni latu) devējas ir ievērojamās vairumtirdzniecības un loģistikas kompānijas Greis un Greis loģistika, bet kopumā viņam pieder kapitāldaļas desmit uzņēmumos.
30. (J) Pēteris Spredzis – 2.24 miljoni latu
Pazīstamās autotirgotāju ģimenes pārstāvim iespaidīgo peļņu nodrošinājušas kapitāldaļas piecās kompānijās – SIA HML Imports, SIA MML Imports, SIA Aura Centrs, SIA MH Autocentrs un SIA Skandi Motors Rīga.
31. (25.) Mihails Gaņevs – 2.19 miljoni latu
Lielākais līdzīpašnieks Rīgas brīvostas stividorkompānijā Strek, kura gada laikā vēl nedaudz uzlabojusi savus peļņas rādītājus (gadu iepriekš M. Gaņeva peļņas daļa bija 2.13 miljoni latu).
32. (34.) Juris Kravalis – 2.19 miljoni latu
Uzņēmējam, kura peļņas daļa pirms gada bija tikai 1.74 miljoni latu, pieder kapitāldaļas kopumā astoņās kompānijās, kuru vidū nozīmīgākais ir būvuzņēmums Abora.
33. (53.) Uldis Mierkalns – 2.17 miljoni latu
Meža nozares uzņēmuma Pata AB un saistīto kompāniju (kopumā vēl četru) saimnieks, kura peļņas daļa gada laikā ir gandrīz dubultojusies.
34. (J) Jurijs Bašarins – 2.08 miljoni latu
Kādreizējais Jūrmalas domes deputāts Aleksandrs Bašarins, kurš gadu iepriekš ieņēma lielo pelnītāju saraksta 39. vietu ar 1.6 miljonu latu peļņas daļu, lielu daļu biznesa nodevis 1979. gadā dzimušajam dēlam Jurijam, kuram 2007. gada vairāk nekā divu miljonu peļņu nodrošinājusi līdzdalība kopumā četrās kompānijās.
35. (J) Ivo Zonne – 2 miljoni latu
Ilggadējs nekustamo īpašumu uzņēmējs, nekustamo īpašumu kompānijas Latvijas nami un vēl triju kompāniju īpašnieks debitē arī lielo pelnītāju sarakstā un pats teic, ka 2008. gada peļņa būšot vēl iespaidīgāka.
36. (20.) Vitālijs Čmihovs – 1.89 miljoni latu
Kokapstrādes uzņēmuma Gaujas koks un vēl triju kompāniju īpašnieka peļņas daļa gada laikā samazinājusies par vēl vairāk nekā 600 tūkstošiem latu, bet joprojām ir iespaidīga.
37. (45.) Ģirts Kaimiņš – 1.87miljoni latu
Iekārtu un eļļu tirdzniecības kompāniju Infleks un Inflekss saimnieka peļņas daļa gada laikā palielinājusies par vairāk nekā pusmiljonu latu.
38. (J) Andrejs Livanovičs – 1.81 miljons latu
Mazpazīstamajam 1956. gadā dzimušajam pelnītāju saraksta jaunpienācējam pieder 5% kapitāldaļu SIA Innovia, bet viņa galvenais ienesīgais – konsultāciju bizness saistīts ar uzņēmējam vienpersoniski piederošo SIA Energy Consulting.
39. (J) Valērijs Kļimovs – 1.80 miljoni latu
Uzņēmēja pazīstamākais īpašums ir metāla velmējumu tirdzniecības, kā arī metālkonstrukciju un izolēto cauruļu ražošanas un tirdzniecības kompānija Izoterms (uzņēmēja kapitāldaļām 2007. gadā atbilda 5.85 miljonu latu pašu kapitāls).
40. (42.–44.) Aleksandrs Oskins – 1.75 miljoni latu
Pēdējais gads pirms autotirgus apsīkuma sākuma Wess uzņēmumu grupas līdzīpašniekam, kam kopumā pieder kapitāldaļas desmit kompānijās, bijis īpaši veiksmīgs – peļņas daļa no 1.4 miljoniem latu palielinājusies līdz 1.75 miljoniem.
41. (J) Jolanta Aukšmukste – 1.67 miljoni latu
Nu jau bijušās Jelgavas cukurfabrikas oficiāli lielākās īpašnieces peļņu nodrošinājušas kapitāldaļas kompānijās LS Invest un Baltdomus.
42. (J) Zofija Kuļika – 1.66 miljoni latu
Vēl viena izbijusi cukurrūpniece – netieša Liepājas cukurfabrikas akcionāre, trīs kompāniju kapitāldaļu īpašniece.
43. (42.–44.) Ivans Tiščenko – 1.58 miljoni latu
Otrs Wess kompāniju grupas līdzīpašnieks, kam kopumā pieder kapitāldaļas astoņos uzņēmumos
44. (J) Juris Sils – 1.55 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējam – 1950. gadā dzimušajam uzņēmējam pieder kapitāldaļas uzņēmumos Degvielas un smērvielu tirdzniecība un serviss, Marathon Ltd un Sinkron.
45. (37.) Sergejs Gridņevs – 1.55 miljoni latu
Lielākais līdzīpašnieks tiltu, satiksmes pārvadu, tuneļu un citu inženierbūvju uz autoceļiem un dzelzceļiem projektēšanas, celtniecības un rekonstrukcijas uzņēmumā Tilts, kura peļņas daļa gada laikā nedaudz sarukusi – gadu iepriekš tā bija 1.66 miljoni latu.
46. (J) Jurijs Bespalovs – 1.49 miljoni latu
Pazīstamajam tranzīta nozares uzņēmējam kopumā pieder kapitāldaļas septiņās kompānijās, no kurām zināmākā ir tranzīta starpniekkompānija VK Tranzīts (kam savukārt pieder kapitāldaļas uzņēmumos Ventamonjaks serviss, Bio–Venta, VK ekspedīcija, Daivs ekspedīcija un Ventall Termināls).
47. (J) Kaspars Bergmanis – 1.49 miljoni latu
Labi pelnošajam pārtikas nozares uzņēmējam pieder kapitāldaļas kopumā vairāk nekā desmit kompānijās – ne tikai puse SIA Elvi grupa, bet arī kapitāldaļas uzņēmumos Būvmateriālu apgādes serviss, Linde pārtika, Linde N, Kuldīgas energoceltnieks, Ventspils projekts, Linde būve, BBP Invest, Tendo Management, Linde Invest, Talsu projekts, Hotel Virkas muiža un Arden Baltic.
48. (J) Viesturs Kuļikovskis – 1.48 miljoni latu
Lielo pelnītāju saraksta jaunpienācējam kopumā pieder kapitāldaļas veselās 17 kompānijās – gan jau pieminētajā Tekstiliana, Capitolia, Brūkleņu ciems un Projektu vadības grupa, gan arī Vaivari, Hāpsalas nams, VIA Finance, Rentals, Batsoft, Latnami, VG Investīciju kompānija, Braslas nams, Liepu nams, Jumāras īpašums, Dailes nams, Kuģu stūris, GGV Invest un Klang.
49. (88.) Aleksandrs Minajevs – 1.47 miljoni latu
1969. gadā dzimušais lielo pelnītāju saraksta pagājušā gada jaunpienācējs ir mazpazīstamās SIA Kronus vienīgais īpašnieks.
50. (J) Juris Feodorovs – 1.45 miljoni latu
Pazīstamā Ogres puses uzņēmēja nozīmīgākā kompānija joprojām ir pārtikas tirdzniecības uzņēmums Ogres Jumis, bet kopumā viņam pieder kapitāldaļas veselos desmit uzņēmumos.