Eksperti un Db lasītāji iesaka, kā tikt galā ar krīzes radītajām drūmajām emocijām.
«Būt kritiskam pret sevi un laikā mācēt apstāties. Ja būsim vērīgi pret sevi, tad sapratīsim, ka kaut kas jāmaina, jādara savā labā. Cilvēks nedrīkst iet un darboties, līdz krīt, pārprasta pienākuma apziņa un kompleksu vadīta rīcība agrāk vai vēlāk novedīs pie saslimšanas. Par sevi atbildīgi cilvēki, kuri vienmēr uzvedas atbilstoši savām sajūtām, vajadzībām, spējām, nedarot sev pāri, populācijā ir tikai 10 %. Pārējie deviņdesmit darbojas citu iemeslu vadīti. Jauns cilvēks ar teicamnieka sindromu būs gatavs strādāt ilgas darba stundas katru dienu. Tomēr rodas jautājums - cik ilgi viņš izturēs,» uzskata ārste homeopāte Inguna Vecvagare.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Psihiatriskās palīdzības dienesta vadītāja Iveta Ķiece Db sacīja, ka praksē arvien biežāk nākas sastapties ar cilvēkiem, kas speciālistu palīdzību meklē pirmo reizi. Viņiem nav psihiskas dabas traucējumu, bet viņi jūtas nomākti un depresīvi, sūdzas par miega traucējumiem. Visbiežāk uz šādu soli cilvēkus pamudinājis kredītu slogs vai bezdarbs. Tomēr I.Ķiece atzīst, ka, visticamāk, vēl vairāk ir cilvēku, kam speciālists varētu palīdzēt, bet kas baidās griezties pēc palīdzības. Psihiatri ir tiešās pieejamības speciālisti un šo ārstu palīdzību var saņemt bez maksas un bez ģimenes ārsta nosūtījuma.
Vajag uzslavas
A. Vecvagare arī iesaka uzmanīgi izturēties pret konkurenci, kas, no vienas puses, cilvēku stimulē rīkoties, bet no otras puses, «var būt arī personību iznīcinošs pasākums. Negatīva konkurence ietekmē cilvēkus ar zemu pašvērtējumu. Atgriezeniskā saite pienākumu izpildei ir atalgojums. Neviens nevar uzslavēt savu darbinieku pietiekami, ja uzslavas tiek gaidītas visu laiku. Pašpietiekamu cilvēku konkurence neietekmē graujoši vai arī ietekmē ļoti maz, un tie lielākoties ir līderi. Citiem smaga ilgstoša konkurence var radīt problēmas, kas tiks ķermeniski fiksētas. Uzņēmējiem svarīgi atrast pareizos vērtības mērus saviem darbiniekiem».
Aktīvi darboties
Tikmēr vairāki lasītāji, kas piedalījās Db.lv veiktā aptaujā, norāda, ka tieši nepārtraukta darbošanās palīdz novērst drūmas domas. «Ļoti labi palīdz remontēšana, mājokļa uzkopšana, nevajadzīgu mantu izmešana. Kad paskaties apkārt, un ir viss tīrs un svaigs, paliek labāk ap sirdi.» Arī citi iesaka meklēt arvien jaunas nodarbes, daudz strādāt, lai nav laika domāt par ķibeli, ziņu vietā kopā ar bērniem skatīties multenes, iet uz teātri, kino, koncertiem. Un galvenais - pašam nebojāt sev omu, visiem stāstot, ka «pie mums ir tik slikti, tik slikti un būs tikai vēl sliktāk». «Nelasu komentārus Tvnet, Delfi, Apollo. Tikai Db un tad arī gaudojošos komentārus izlaižu. Pirms diviem gadiem atslēdzu kabeli, pirms gada aizvedu TV uz laukiem - tātad Domburu neesmu redzējusi jau gadu. Nepietrūkst. Saprotu, ka ar nervozēšanu, kreņķēšanos un empātiju pret katru sociālo grupu, kas atkal un atkal ir apdalīta, es neko neiegūstu. Tikai zaudēju. Nervus! Vāru lauku veltes - ābolus, plūmes, dzērvenes, bumbierus, kabačus utt. Prieks par paveikto un apziņu, ka pati arī spēju paveikt kulinārus brīnumus. Internetā skatos [seriālu - Db] Grejas anatomiju. Tur cilvēkiem, kas guļ zem skalpeļa, patiešām ir problēmas un emocionālā spriedze.»
«Tagad ir vairāk brīva laika, kuru atvēlu mācībām. Tas ir kapitāls, kuru neviens nevar atņemt un to noteikti var auglīgi izmantot gan tūlīt un tagad, gan nākotnē.» Citi lasītāji savukārt uzskata, ka, runājot medicīniskās līdzībās, ja jāgriež, tad strauji, jo «tad vismaz iedzīvotāji saņems vienu šoku un tad sapratīs, ka sliktāk nebūs, sāksies atveseļošanās un cilvēki, uzņēmumi varētu sākt domāt no jauna».
Dažādos informācijas avotos rodami arī citi ieteikumi - pastaigāties, mēģināt mainīt ierasto apkārtni, piemēram, aizbraucot līdz jūrai vai pie radiem uz laukiem, satikties ar patīkamiem, dzīvespriecīgiem cilvēkiem, noskatīties mīļāko filmu, doties iepirkties vai mainīt ārējo izskatu, ko slikta noskaņojuma uzlabošanai biežāk izmanto sievietes.
Sist pretim
«Tas ir neticami, bet fakts! Stresu un slodzi noņemu trenažieru zālē, kur pēdējo reizi esmu bijis vēl vidusskolā vairāk nekā pirms 12 gadiem. Tagad 4 reizes nedēļā pa 2 - 3 stundām! Paldies krīzei - tā mani pamazām atgriež normālā formā, alus vēders ir pazudis, nervu sistēma ir noturīga, daudz vieglāk pārciešu stresu un ikdienas nepatikšanas».
Lai fiziska izlādēšanās nenonāktu pretrunā ar likumu, izveidots Dūru brāļu ordenis, kas rīko cīņas neprofesionāļiem. Ordeņa dibinātājs Arnis Ritenieks uzskata: «Mūsdienu pasaulē duelēties vairs nav pieņemts, taču dusmas, aizvainojums un stress ikdienā cilvēkus caurstrāvo tik un tā. Ja cilvēks neprot no tā atbrīvoties, viņš var pastrādāt noziegumus, kaitēt savai veselībai, nodoties azartspēļu valdzinājumam vai darīt citas visneiedomājamākās muļķības. Rings ir iespēja atbrīvoties no šī saspringuma.»
Daudz gadījumu
Ir gan arī lasītāji, kas nenoliedz to, ka, viņuprāt, labākais veids, kā atbrīvoties no nelāgajām domām, ir alkohols. Vai un cik būtiski pieaudzis alkohola patēriņš, no oficiāliem avotiem uzzināt nevar, jo līdz ar iedzīvotāju maksātnespējas krišanos un nodokļu palielināšanu zeļ un plaukst nelegālais alkohola bizness. Tikmēr Valsts ieņēmumu dienesta dati par šī gada pirmajiem sešiem mēnešiem liecina, ka realizācijai Latvijā nodots par 28% mazāk alkoholisko dzērienu nekā 2008.gada attiecīgajā periodā.
Arī informāciju par to, vai pieaudzis pašnāvību un pašnāvību mēģinājumu skaits no valsts iestādēm grūti gūt - piemēram, policija šādus datus vispār neapkopo. Tomēr arvien biežāk publiskajā vidē dzirdami stāsti par pašnāvniekiem, daudzi paši redzējuši vīrus, kas laipo pa daudzdzīvokļu māju jumtiem, mēģinot pierunāt svārstīgos zemē tomēr nemesties.
Jau pērn bija vērojams pašnāvību skaita pieaugums, tas gan netuvojas pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidus datiem. Tolaik ekonomiski sarežģītajos apstākļos tika reģistrētas vairāk nekā 1000 pašnāvību gadā.