Ekonomiskā katastrofa uz laiku ir novērsta, un, neskatoties uz problēmām, Latvija izskatās labāk nekā Grieķija.Tomēr valsts ekonomika joprojām ir briesmās: bezdarba līmenis ir augstākais ES, bet izaugsme, visticamāk neatsāksies līdz 2011. gada. Savukārt atkarība no Krievijas pieaug, raksta The Economist.
Par spīti IKP straujajam kritumam, Latvijai izdevies sasniegt to, kas daudziem šķita neiespējams – iekšējo devalvāciju.
Izdevums atgādina, ka divu gadu garumā baņķieri prognozējuši, ka valūtas devalvācija Latvijā ir neizbēgama un ka cīņa par lata piesaistes eiro saglabāšanu ir lemta neveiksmei. Un panika Latvijā gāztu arī nestabilās Igaunijas un Lietuvas ekonomikas, savukārt šādas krīzes atskaņas izjustu visa Austrumeiropa un Skandināvijas bankas, kas neapdomīgi aizdevušas Baltijas valstīs.
Lai gan pērn Latvijas IKP samazinājies par 17,5%, valstij izdevies sasniegt iekšējo devalvāciju, kas nozīmē konkurētspējas atgūšanu, nevis valūtas vērtības samazināšanas ceļā, bet, strauji samazinot algas un sabiedriskos tēriņus. Tā rezultātā Latvija izpelnījusies uzslavas par pašdisciplīnu.
The Economist norāda uz virkni pozitīvu signālu, kas liecina par Latvijas ekonomikas atkopšanos un atzīst, ka pozitīvas pārmaiņas skārušas arī Prex banku, kas bija Latvijas krīzes centrā.
Tomēr valsts ekonomika joprojām ir briesmās pat tad, ja katastrofa šobrīd ir novērsta. Bezdarba līmenis ir augstākais ES, bet izaugsme, visticamāk neatsāksies līdz 2011. gada. Pēc plaukstošas ekonomikas dekādes, kā pamatā bija celtniecības bums, lēta ražošana un tranzīts no Krievijas, Latvijai ir nepieciešami jauni ienākumu avoti. Svarīgākais uzdevums ir iegrožot intelektuālos resursus, jo emigrācija ir bijis risinājums bez darba palikušajiem latviešiem, un neviens viņus nemēģina apturēt.
Arī ticība institūcijām ir vāja: atbalsts ES ir zemāks nekā jebkurā citā kopienas dalībvalstī. Bet politiķi nespēj iedvesmot, turklāt lielāko daļu partiju vada biznesa dūži, kas izsprukuši no atbildības par nepareizu ekonomikas vadīšanu.
Kamēr uzticība politiķiem izplēn, Krievijas ietekme pieaug. Kā piemēru laikraksts min varas nonākšanu Saskaņas centra rokās Rīgā un Valsts prezidenta Valda Zatlera plānoto vizīti Maskavā. Izšķiroša varētu būt Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova vizīte Latvijā aprīlī, kas varētu būt solis pretī normālām attiecībām vai arī signāls tam, ka Krievija Latviju redz, kā ietekmes ziņā svārstīgāko no Baltijas valstīm.
Pat ņemot vērā to, Latvija izskatās labi salīdzinājumā ar Grieķiju. Tā nav melojusi par valsts tēriņiem un nav izmantojusi grāmatvedības trikus. Streiki bijuši retums, bet protesti tiek izcīnīti tiesās, nevis ielās. Gan Grieķija, gan Latvija saņēmušas smagus sitienus, tomēr grieķi ir pieraduši pie labas dzīves, no kā tie nespēj šķirties. Savukārt Latvieši ir apmierināti vienkārši esot pasaules kartē.