Slavenais ekonomists Pols Krugmans (Paul Krugman) savā blogā The New York Times vēlreiz atgriezies pie Baltijas valstu tēmas, lai atkal uzsvērtu - Baltijas valstu veikums krīzes pārvarēšanā nav nekas tāds, ar ko būtu jālepojas.
«Neapšaubāmi, tas ir labi, ka ekonomikas [Latvijas un Igaunijas ekonomikas - red.] ir nedaudz atguvušās, bet vai tas ir labākais, ko cilvēki var panākt, demonstrējot taupības brīnumus,» savā blogā Latvijas un Igaunijas «veiksmes stāstu» taupības pasākumu ieviešanā turpina apstrīdēt Nobela prēmijas ekonomikā laureāts.
Šoreiz ekonomists pievērsies Latvijas iekšzemes kopproduktam (IKP) un bezdarba līmenim un to rādītāju 2012. gada prognozēm, jautājot, vai šie rezultāti ir labākais, ko var «demonstrēt taupības brīnumi».
«Vēl aizvien saņemu komentārus un e-pasta vēstules, kurās cilvēki apgalvo, ka Latvijas un Igaunijas pieredze liecina, ka esmu kļūdījies. Lielākā daļa cilvēku, kas uzskata šīs valstis par veiksmes stāstu, nezina neko vairāk kā vien vienu vai divus pozitīvus skaitļus, ko tie dzirdējuši,» P. Krugmans pauž savā blogā.
Viņš publicējis tabulas, kurās redzami Latvijas un Igaunijas IKP kritumi un kāpumi laikā no 2007. gada līdz 2012. gadam (Starptautiskā valūtas fonda (SVF) 2012. gada prognozes), kā arī šā paša perioda bezdarba līmeņa rādītāji abās valstīs.
SVF rādītāji liecina – ja pieņem, ka 2007. gadā Latvijas reālais IKP bija 100 punkti, tad 2009. gadā tas samazinājās līdz 79 punktiem, 2011. sasniedza aptuveni 84 punktu līmeni, un paredzams, ka šogad reālais IKP būs aptuveni 86 punktu līmenī. Igaunijai klājies labāk un no 100 punktiem 2007. gadā reālais IKP 2009. gadā samazinājies līdz 83 punktu līmenim, bet 2012. gadā paredzams aptuveni 93 punktu apmērā. Savukārt bezdarba līmenis, kas Latvijā 2007. gadā bija aptuveni 6% apmērā, 2010. gadā palielinājās līdz 19%, bet 2012. gadā paredzams aptuveni 15% apjomā. Igaunijā bezdarba līkne izskatās līdzīgi – 2007. gadā bezdarbs nedaudz pārsniedza 4%, 2010. gadā bija aptuveni 17% apjomā, bet 2012. gadā paredzams nedaudz virs 11% atzīmes.
Abas P. Krugmana piedāvātas līknes laika posmā no 2011. gada līdz 2012. gadam neuzrāda tikpat strauju reālā IKP pieaugumu un bezdarba samazinājumu, kāds bija vērojams laikā no 2010. gada līdz 2011. gadam.
«Tātad mēs runājam, ka divas ekonomikas piedzīvoja smagas, depresijas līmeņa lejupslīdes, un kopš tā laika tās ir nedaudz atveseļojušās, tomēr nav pilnībā atguvušas zaudēto,» raksta Nobela prēmijas ekonomikā laureāts.
Jau vēstīts, ka 2008. gadā P. Krugmans Latviju nodēvēja par «nākamo Argentīnu» tādējādi paužot, ka Latviju neizbēgami sagaida bankrots. Patlaban Latvijas sasniegumus taupības pasākumu ieviešanā atzinīgi novērtējis SVF, kas paaugstinājis arī šā gada Latvijas ekonomikas izaugsmes prognozes. Savukārt P. Krugmans savā blogā vairākkārt norādījis, ka Latvijas un Igaunijas sasniegumi ir pārvērtēti. Par Latvijas «veiksmes stāstu» ironisku animācijas īsfilmu radījis arī Pulicera prēmijas laureāts. P. Krugmana izteikumi izraisījuši sašutumu Igaunijas prezidentā Tomasā Hendrika Ilvesā, kas būdams aktīvs mikroblogošanas Twitter lietotājs, tajā raidījis vairākus asus izteicienus P. Krugmanam. Cits ekonomists – Pītersona starptautiskās ekonomikas Institūta Vašingtonā pārstāvis Anderss Oslunds (Anders Aslund) izteicis versiju, ka P. Krugmans «apvainojies uz Baltijas valstīm», jo tās nav piepildījušas viņa prognozes, piemēram, Latvija nav bankrotējusi, un sīki iztirzājis Latvijas ekonomikas kāpumus un kritumus. Latvijas «veiksmes stāstam» nesen pievērsies arī laikraksts Financial Times. Savukārt Sabiedriskās domas pētījumu centra aptaujas rezultāti liecina, ka 53% Latvijas iedzīvotāju uzskata krīzes pārvarēšanas ceļu par nepareizu un valstij postošu, kamēr 19% aptaujāto domā, ka Latvijas krīzi pārvarējusi ļoti sekmīgi, un tās izvēlētais ceļš esot bijis ļoti labs.