Jaunākais izdevums

Strādājot pie mūzikla Vadonis, komponists Zigmars Liepiņš sapratis — Latvijai steidzami vajag jaunu Kārli Ulmani.

Vai Latvija nav kļuvusi par placadarmu kārtējam starptautiska mēroga eksperimentam, kas — Austrumi vai Rietumi ietekmē šeit notiekošos procesus, vai arī Obama Amerikā un Medvedevs Krievijā nav uzskatāmi par diktatoriem? Šādas un dažādas citas pārdomas radušās komponistam kādreizējam Radio SWH īpašniekam Zigmaram Liepiņam, strādājot ar kārtējo lieldarbu — muzikālo izrādi Vadonis, kas veltīta slavenākajam mūsu Valsts prezidentam Kārlim Ulmanim.

Kopš atbrīvojāties no savām daļām Radio SWH, informācija par jūsu gaitām ir visai paskopa. Ko īsti šobrīd dara Zigmars Liepiņš?

Nodarbojos ar savām mūzikas lietām, un ar zināmu sava kapitāla menedžēšanu. Tās «olas», kas savulaik ir «izdētas», tagad ir jāmēģina saglābt, lai tās nesaplīstu. Pa šo laiku esmu uzrakstījis Kapteiņa stāstus, svītu Dziesmu svētkiem Dziedot dzimu, dziedot augu, bet pašlaik top jauns darbs, kas pilnībā ir paņēmis manu laiku — muzikālā izrāde Vadonis.

Kāpēc īsti tika savulaik pieņemts lēmums aiziet no radio biznesa?

Vienkārši bija laiks. Sajutu to. Man bija pietiekami liela rutīna, radās sajūta, ka esmu kaut kādā procesā apstājies un stāvu uz vietas. Neko jaunu no tā visa izveidot vairs nevarēju. Japāņi uzskata, ka darbošanās jāmaina pēc 7 vai 8 gadiem, bet es vienā vietā biju nostrādājis vairāk nekā 15 gadus. Bija sajūta, ka tas viss ir jābeidz.

Radio pārdošanas darījums notika īsi pirms lielās ekonomiskās dižķibeles jeb krīzes, kas šobrīd norisinās. Prognozējāt, ka ir pēdējais laiks beigt šīs biznesa gaitas, vai arī tā bija sagadīšanās?

Es neesmu ekstrasenss — tā ir sagadīšanās. Turklāt vēl īsu brīdi pēc tam dzīve gāja uz augšu.

Saistībā ar jau ilgāku laiku notiekošajiem ekonomiskajiem procesiem daudz tiek spriests par to, kurš uzņēmums šos laikus izturēs, bet kuram nāksies beigt savu darbību. Kādu jūs redzat radio tirgu Latvijā pēc tam, kad šī krīze būs beigusies?

Kad parādījās televīzija, daudzi teica, ka kino nomirs, bet tas vēl šodien nav nomiris — tas ir transformējies. Tad parādījās internets, un daudzi teica, ka nomirs televīzija, bet arī tā transformējās. Domāju, ka arī radio šobrīd pārdzīvo zināmu transformācijas procesu. Ir grūti konkurēt ar radio — tas vienmēr būs optimāls mobilais medijs. Internetu, braucot automašīnā, es nevaru apskatīties, avīze man nevar sniegt operatīvos datus, un tāpēc radio, kam ir labs ziņu dienests, man paliek kā informācijas avots. Cits jautājums ir par to, vai radio spēlēs tik daudz mūziku kā šobrīd — par to varētu šaubīties.

Vai redzat iespēju, nišu, kur Latvijā nodibināt vēl kādu jaunu radiostaciju?

Nē! Kaut gan, godīgi sakot, nišas jau var atrast vienmēr, bet tik mazā tirgū, kāds ir Latvija…

Radiostaciju Latvijā ir par daudz?

Nu, ja tās visas var izdzīvot, tad acīmredzot nav par daudz. Taču, ja ienāk arvien mazāk reklāmu, tad droši vien kaut kas ir lieks. Jāņem vērā, ka daļa cilvēku klausās tikai mp3 failus, daļa pilnīgi mierīgi iztiek ar Latvijas Radio 2. Taču tas ir normāli. Piemēram, ASV var būt kāda vietējās nozīmes katri mūzikas radiostacija, ar kuru noteiktā valsts daļā dzīvojošie iztiek, klausoties vietējās ziņas. Cilvēkiem ar to pietiek, jo viņus stipri maz interesē, kas notiek, piemēram, Indonēzijā. Radio ir ļoti lokāla lieta.

Vai pieļaujat iespēju, ka varētu pilnībā pamest biznesu?

Nekā daudz jau man vairs nav. Man ir minimāla līdzdalība uzņēmumā Biļešu paradīze, kā arī ierakstu studija, ko esmu apvienojis ar koncertaģentūru Mūza. Bet arī tas bizness faktiski nav bizness. Ierakstu bizness ir pilnībā miris. Tikai absolūti fanātiķi šajā jomā vēl mēģina kaut ko darīt — kaut ko pelnīt šajā jomā Latvijā nav iespējams.

Kāpēc?

Pirmkārt, auditorija ir pārāk maza. Otrkārt, mēs joprojām esam postpadomju produkts — mēs nemaksāsim naudu par to, ko var dabūt par brīvu. Pieļauju, ka arī Vācijā ir savi «pirāti», bet tur tomēr sabiedrībā valda apziņa, ka cilvēkiem ir jāsamaksā par padarīto darbu — viņi saprot, ka muzikants arī tomēr ir ieguldījis zināmu darbiņu, lai taptu attiecīgais skaņdarbs, un arī viņam būtu jāsamaksā. Pie mums daudziem ir radies priekšstats, ka mūziķi dzīvo ļoti turīgi, un viņiem jau nu sliktāk nepaliks, ja par kaut ko netiks samaksāts.

Mūziķim jāmaksā, tikai ejot uz viņa koncertiem…

Jā! Tāpēc jau koncertu bizness pēdējā laikā pasaulē ir tik ļoti izmainījies. Notiek lietas, kas agrāk pat nebūtu iedomājamas. Maikls Džeksons nomira, bet viņam bija plānoti 50 koncerti. Prinsam tikai O2 zālē bija 40 koncerti. Pirms 10 gadiem viss bija citādāk: darbs studijā, diska izlaišana, promotion tūre un viss.

Kā jau solījāt, aiziedams no radio biznesa, šobrīd vairāk esat pievērsies radošajai darbībai. Kā to šobrīd varētu nosaukt — mūzika kā bizness vai arī «beidzot varu darīt, ko gribu»?

Otrais variants. Mūzika kā bizness jau arī nav iespējams. Nesen Jūrmalā notika Jaunais vilnis — lūk, tur vēl ir mūzika kā bizness. Turklāt es gribētu teikt, ka tā ir mūzika nevis ar lielo «M», bet gan ar ļoti maziņu «m». Man ir tāda sajūta, ka dziesmas, kas tur parasti skan, esmu dzirdējis jau 30 gadus, bet tās joprojām griež uz riņķi. Toties tur ir milzīga auditorija — apmēram 200 miljoni Krievijas iedzīvotāju. Lūk, tas ir bizness, un visi mēģina tajā ielauzties iekšā. Bet Latvijā biznesa nav.

Tātad gribat teikt, ka, joprojām, rakstot dažādus darbus, darāt to tikai savam priekam?

Nē, protams. Būtu muļķīgi, ja es tā apgalvotu. Bet bizness tas noteikti nav — tas ir ar dievu uz pusēm apmaksāts darbs, turklāt tikai tad, ja cilvēki nāks uz izrādēm. Ja nenāks — notiks piecas izrādes, un tas arī būs viss. Ja apmeklētība ir, tad ar teātri un operu Latvijā kaut kādu naudu nopelnīt var, bet tas ir relatīvi.

Šobrīd jums, kā mēdz teikt, dienas kārtībā ir izrāde Vadonis, kas ir par slavenāko šīs valsts prezidentu. Kāpēc tieši šāda tēma?

Cik nu man tie darbi ir bijuši, vienmēr esmu meklējis tēmu, kuru, manuprāt, ir vērts aiztikt. Kad taisījām Lāčplēsi, šis darbs tajā brīdī bija kaut kas viens, bet mēs ar Māras Zālītes palīdzību to uztaisījām pilnīgi citādu, kaut gan lamāja mūs toreiz briesmīgi — folkloristi uzskatīja, ka mēs esot pārkāpuši kaut kādas robežas. Parīzes dievmātes katedrāli es uzrakstīju vēl pusotru gadu pirms frančiem, un viņi pēc tam no manis šo to nospēra. Viss, par ko esmu rakstījis mūziku, man ir šķitis pietiekami svarīgi, lai to darītu. Kad Kaspars Dimiters reiz kā joku izmeta, ka šogad varētu būt aktuāla tēma par Kārli Ulmani, uzreiz viņam teicu — rakstām! Tas tika izlemts sekundes laikā.

Manuprāt, Ulmanis ir lielākais valstsvīrs, kāds jebkad latviešiem ir bijis, viņa dzīve ir bijusi dramatiska. Tā bija viņa personiskās dzīves drāma — atteikties no visa par labu valstij. Tas nav viegli! Jā, viņš bija autoritāra režīma vadītājs — to nevar noliegt. Bet kāpēc? Iespējams, ka brīdī, kad viņš to izdarīja, tas bija vienīgais variants, kā glābt paša radīto veidojumu — Latvijas valsti. Latviešiem vienmēr ir bijušas problēmas ar spēcīgiem līderiem, ar vadītājiem, kuriem tauta ticētu. Mēs joprojām runājam par ulmaņlaikiem. Tie ir laiki, kas asociējas ar labklājību, ar pārticību. Jā, viņš vienu otru aizsūtīja uz Kalnciema raktuvēm, bet domāju, ka daļa no viņiem to bija pelnījuši. Šķiet, ka, atbilstoši Ulmaņa piemērotajiem kritērijiem, arī šodien dažs labs aizbrauktu kaut kur šķelt dolomītu… Bet nekas tamlīdzīgs jau nenotiek.

Man jau vienmēr rodas kādas sazvērestības teorijas. Piemēram, kāda ir ārvalstu ietekme uz mūsu politiku, kuru mēs vai nu neizfiltrējam, vai arī apzināti tiekam zombēti, lai nekas tāds nenotiktu. Rodas sajūta, ka tiek darīts viss, lai būtu sliktāk. Nesen iedomājos par mūsu cukurfabrikām… Ulmanim bija teiciens, ka pie tējas ir jāpieliek trīs karotes cukura: vienu par Jelgavu, otru — par Liepāju, trešo — par Jēkabpili. Faktiski tas bija projekts «sasildīsim Latviju!». Tagad mums ES to neļauj darīt, jo esot jāpērk dāņu cukurs, jo tas esot labāks. Tāpat arvien vairāk konstatēju, ka valodas likums mums faktiski nedarbojas — notiek pamatīga rusifikācija. Ja vēl likvidēs skolas, būs grūti runāt par tādām lietām kā izglītota, gudra un pelnoša tauta. Muļķis nevar nopelnīt. Tā vien izskatās, ka kādam vajag, lai mēs būtu muļķi. Esmu diezgan ilgi, rakstīdams mūziku jaunajai izrādei, viens pats dzīvojis pa laukiem un domājis par visām šīm lietām.

Laikā, kad pirmo reizi tika izrādīta rokopera Lāčplēsis, tai lielu daļu popularitātes nodrošināja paralēles ar tobrīd — astoņdesmito gadu beigās — notiekošajiem procesiem…

Tā arī nevar teikt — tā izskatās tikai šodien. Es izrādi sāku rakstīt 1986. gadā – brīdī, kad nekādi TĀDI procesi nenotika. Gorbačovs knapi bija parādījies.

Bet Lāčplēša pirmizrāde bija pareizajā laikā un vietā...

Jā, bet man negribētos tāda veida paralēles vilkt saistībā ar jauno izrādi. Man tomēr gribētos domāt, ka mēs kopā ar Dimiteru esam uzrakstījuši mākslas darbu, kurš būtu kā piemiņas zīme Ulmanim – cilvēkam, kuram Latvijā nav pat sava kapa vieta. Iedomājieties, kas būtu par trādirīdi, ja Ulmaņa pīšļi tiktu pārvesti uz Latviju?! Taču domāju, kas tas būtu neizdevīgi daudziem.

Bet kāpēc?

Tas varētu uzjundīt kaut kādas nevajadzīgas tieksmes pēc citādākas dzīves. Bet tagad mēs sēžam, rociņas pacēluši un sakām: O.K., lai viss ir tā, kā ir. Tie, kas ir nedaudz uzņēmīgāki, aizbrauc uz Īriju, uzņēmīgākie – uz Šveici, bet vēl uzņēmīgāki – uz ASV.

Latvijā paliek tikai lūzeri?

Viena daļa no paliekošajiem ir tiešām lieli patrioti, otri – vienkārši nevar izšķirties mainīt savu valsti. Es to nevarētu izdarīt.

Minējāt jēdzienu «citu valstu ietekme», par ko šeit ir runāts jau gadiem ilgi. Kuras puses valstis jūs īsti domājat?

Domāju, ka jārunā par abām pusēm. Esmu runājis ar cilvēkiem, kas vēsturi zina daudz labāk par mani, un esmu dzirdējis viedokli, ka Latvija ir bijis placdarms krievu specdienestiem dažādu eksperimentu veikšanai, turklāt jau sākot ar laiku pirms Pirmā pasaules kara. Piemēram, kas notiek, ja tiek atcelta dzimtbūšana, kas šeit tika izdarīts ātrāk nekā Krievijā. Turklāt interesanti, ka Krievija ar Vāciju sāka karot, neraugoties uz to, ka cars un ķeizars faktiski bija radinieki. Vienalga viņi karoja, līdz novākti tika abi. Un tajā brīdī radās Latvijas valsts, kas lielā mērā bija «cūcene». To arī esam centušies parādīt izrādē. Būtu taču muļķīgi uztaisīt uzvedumu par Ulmani un neparādīt Latvijas dzimšanu. Fantastiskākais ir tas, ka man ir iespēja šo uzvedumu parādīt uz skatuves, kur Latvija tiešām tika dibināta – Nacionālajā teātrī. Strādādams ar šo darbu, kā jau minēju, runāju ar daudz dažādiem speciālistiem un laika gaitā sapratu – baigais trakums tajā laikā ir bijis, trakā vietā esam piedzimuši, un sliktākais ir tas, ka nekas jau vēl nav beidzies.

Kas tad šobrīd, jūsuprāt, īsti notiek Latvijā?

Lai to raksturotu, ir jāsaka viens labs krievu vārds – bardaks. Sevišķi jocīga sajūta bija, kad es, rakstot Vadoni, viens pats dzīvoju savos laukos, riņķī neviena cilvēka nebija, mierīgi strādāju, bet vakaros latvieša daba man neļāva neieslēgt ziņas... Kaut kad maija beigās un jūnija sākumā, skatoties tikai ziņas, sāka šķist, ka valstī viss jau ir sabrucis. Par laimi, man bija vēl citi informācijas avoti, ar kuriem sazvanījos, jo pretējā gadījumā gribētos iet kārties. Paskatoties kopējo situāciju, jāteic, ka tālāk jau vairs nav kur. Godīgi sakot, es joprojām nesaprotu, kāpēc mums vajag aizņemties naudu. Un es to nekad nesapratīšu, kamēr nebūšu redzējis naudas plūsmu. Jā, man var teikt, ka valsts kasē nav naudas, bet es neticēšu, kamēr publiski oficiāli iedzīvotājiem tas netiks parādīts.

Krīze ir visā pasaulē, bet kāpēc tad, jūsuprāt, ir sanācis tā, ka esam vieni no tiem, kas to izjūt vissmagāk?

Mēs esam pašā apakšā. Es neesmu ekonomists, bet... Ir sajūta, ka arī šajā jomā mums tiek stāstīts cits stāsts, nekā ir patiesībā. Jā, man ir sazvērestības teorija, ka viss šeit notiekošais ir eksperiments ar Latviju, ka ES eksperimentē, kas notiks ar mums, ja šai valstij tiks piegrieztas visas slūžas. Kas gan ir viena Latvija priekš 500 miljonu iedzīvotāju liela veidojuma? Tas nav pat 1% no kopējā daudzuma.

Bet kāpēs tieši Latvija, nevis, piemēram, Lietuva vai Igaunija?

Mums te jau tradicionāli ir eksperimentāla valsts. Turklāt vai tad eksperimentētāji būtu mainījušies? Eiropas aristokrātija nekur nav pazudusi – tā vienkārši ir vairāk paslēpta zem demokrātijas čaulas. Paskatieties uz Eiropas karti – lielākā tiesa valstu joprojām ir monarhijas. Pirms kāda laika biju Vīnē un dzīvoju viesnīcā pašā centrā, kas faktiski bija puse no Švarcenbergu pils līdzās Švarcenberga laukumam. Izrādās, ka Švarcenbergs ir bijis Austroungārijas imperatora galvenais padomnieks, armijas pavēlnieks utt. Kā zināms, minētās impērijas jau ļoti daudzus gadus nav, bet Švarcenbergi vēl ir, viņi nekur nav pazuduši – laikā, kad Vāclavs Havels bija Čehijas prezidents, pēdējais no minētās dzimtas bija viņa padomnieks. Kad sēdējām pils restorānā, ēdienkartē atradām nosaukumu «forele no Švarcenberga īpašumiem». Kad paprasījām viesmīlim, cik liels ir tas īpašums, viņš pasmaidot atbildēja – apmēram trešdaļa Austrijas. Tātad viņam Eiropas demokrātijas pašā vidū joprojām ir pils, laukums, foreļu tirdzniecība, trešdaļa valsts, un vispār viņš ir tas, kurš Austrijā «fīrē štelles».

Kas, jūsuprāt, «fīrē štelles» Latvijā?

Grūti pateikt... Krievija ir vienā pusē, ES – otrā, ASV – trešā. Un katram no viņiem te ir kādas interešu zonas. Droši vien ir. Vismaz tāds iespaids rodas, parunājoties ar cilvēkiem, kuri zina ievērojami vairāk par mani.

Taču nevajag nemaz runāt par pārāk tālām lietām. Savulaik mēs apspriedām, ka amerikāņi veic savas mūzikas invāziju pasaulē – tas bija viens no variantiem, kā ar savu kultūru iespiesties visā pasaulē. Nu un ko tad pašreiz dara krievi? Rīko Jauno vilni. Un kāpēc tieši šeit? Tas ir apzināti vai tā ir sakritība?

Runājot par Jauno vilni... Vieni uzskata, ka Jaunais tas ir drausmīgs krievu pasākums, kuru šeit labāk nevajadzētu ļaut rīkot, otri saka – vismaz dažas dienas Jūrmalā ir tiešām bagāti cilvēki, kas pilsētā atstāj daudz naudas, un būtu labi, ja viņi brauktu te biežāk...

Abiem ir taisnība. Tas ir krievu pasākums ar visām no tā izrietošajām sekām. Bet sekas ir nauda.

Nauda nesmird...

Gatavs ir! Tas ir mefistofelisks jautājums – par kādu summu ir vērts ziedot savu nacionālo pašapziņu. Arī Fausts par vienu asins pilienu dabūja mūžīgo jaunību, bet beidzās viņam tas diezgan draņķīgi. Arī attiecībā uz Jauno vilni jāatceras, ka katrai monētai ir divas puses. Ko tad tā dalībnieki, uzvarētāji ir sasnieguši Krievijā. Kurš tagad ir «stārs» Maskavā, kuram ļauj uzstāties ar fonogrammu. Krievijā jau par zvaigzni var uzskatīt tikai to, kas uzstājas uz «foņeras», nevis dzied pats.

Ja jums tagad būtu jāizlemj, ļaut vai neļaut rīkot Jauno vilni Jūrmalā, kāda būtu jūsu rīcība?

Kaut kā stulbi sanāk – tie veči tur groza miljonus, bet es te kaut ko gudri runāju. Ļautu... Bet nosakot konkrētus nosacījumus. Piemēram, nekādas fonogrammas. Šobrīd man ir sajūta, ka mūzikas lieta tur vispār ir stipri vien otršķirīga. Galvenais ir attiecīgo cilvēku satikšanās vietās, kur viņiem uz laiku ir zudušas kontroles iespējas. Te var apspriesties par tranzīta ceļiem, par iespējām attīstīt biznesu un pie viena nopirkt kādu nekustamo īpašumu. Un nestāstiet, ka šiem cilvēkiem, kas tur savācas, ļoti interesē pasākumā spēlētā mūzika! Starp citu, interesanti ir tas, ka vismaz šogad konkursa dalībnieki bija labāki par visiem tiem speciālajiem viesiem.

Vairākus gadus jūs Latvijā bijāt slavens ar trīs lietām – savu mūziku, radio, kā arī vēlmi sākt tiesu darbus par visu un visur. Vai šobrīd par visām tām negācijām, par kurām stāstījāt sarunas gaitā, neesat domājis uzsākt tiesāšanos?

Pirmkārt, neko jau es nepanācu, būdams radio vadītājs, kur nu vēl tagad. Otrkārt, kā lai es tiesājos ar valsti? Būsim godīgi – ar valsti tiesāties nav iespējams, to var tikai izmainīt. Ar valsts lietām vispār viss ir ļoti intersanti... Kādreiz Gruzijai bija tāds prezidents Ševardnadze, bet tagad ir Saakašvilli, kurš ir legāls valsts vadītājs, bet pie varas viņš nonāca revolūcijas ceļā. Tātad ko darīja gruzīni, lai mainītu Ševardnadzi?! Ņēma attiecīgus priekšmetus un devās uz prezidenta pili... Vieni tur gāja iekšā, kamēr iepriekšējie pa otru pusi laidās prom. Un visā Eiropā Gruziju atzina par valsti, kurā viss ir kārtībā. Sanāk, ka varu valstī nevar izmainīt, nepielietojot spēku. Ja es pieļautu domu, ka Saeimas deputāti var pieņemt likumu, kas paredzētu viņu pašu atlaišanu, mana vieta būtu psihiatriskajā slimnīcā. Bet arī tur nekas nesanāk – dzirdēju, ka tās gatavojas likvidēt.

Es nevienu neaicinu ne uz kādām ģeķībām, bet uzskatu, ka Latvijai jākļūst par prezidentālu valsti.

Nav bail no tā, ka cilvēki spilgtu vēlēšanu kampaņu rezultātā varētu ievēlēt cilvēku, kurš par valstiski svarīgām lietām lemtu pilnīgi «šķērsām»?

Bet kāpēc tad savulaik Satversmē tika noteikts, ka Latvijai jābūt parlamentārai valstij? Cilvēki baidījās, ka atkal varētu nākt viens cars, tāpēc viņa vietā ielika 100 tādus. Var šobrīd noteikt, ka Latvija ir prezidentāla valsts – vienīgi viss ir atkarīgs no tā, kādas lielie lēmēji viņam Satversmē paredz tiesības un pienākumus. Es negribu autoritāru, bet prezidentālu valsti. Turklāt vai tad Obama šodien nav diktators ASV? Vai Medvedevs Krievijā? Vai Sarkozī Francijā?

Baidos gan, ka mēs varētu neatrast pietiekami spēcīgu personību šim postenim. Pirmās Latvijas Republikas laikā līdz brīdim kamēr Ulmanis saprata, ka valstī viss ir pilnīgā ķīselī un ir jātaisa apvērsums, viņam bija 30 gadu ilga politiskā darba pieredze. Mums ir ļoti maz cilvēku ar lielu politisko pieredzi, un es neesmu pārliecināts, ka viņi kaut ko tādu gribētu uzņemties.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Čaulas veidojumi – vai vienmēr slikti?

Olavs Cers, zvērinātu advokātu biroja "CersJurkāns" partneris, Harijs Bašs, "CersJurkāns” jurista palīgs,01.07.2022

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vārdu salikums “čaulas veidojums” un “čaulas kompānija” jeb angliski “shell company” cilvēkam, kas ikdienā nav saistīts ar finanšu nozari vai jurisprudenci, visbiežāk asociējas ar izvairīšanos no nodokļu nomaksas kādā valstī vai noziedzīgi iegūtas naudas “atmazgāšanu”.

Šāds uzskats kļuvis par valdošo arī Latvijā. Taču cilvēki aizmirst, vai drīzāk nezina, ka čaulas veidojumi var būt dibināti arī pilnīgi legāli, piemēram, kā starpnieki ar mērķi attīstīt jau esoša uzņēmuma darbību, t.i., atvieglot kādas komercdarbības veikšanu vai dažkārt pat sākotnēji padarīt to vispār par iespējamu.

Kas tad īsti ir šis mistiskais “čaulas veidojums”? Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – Novēršanas likums) 1. panta 151. punktā no 2017. gada 26. oktobra grozījumiem ir ieviesta “čaulas veidojuma” definīcija. Vienkāršoti sakot, tā ir juridiskā persona, kurai piemīt viena vai vairākas no šīm pazīmēm: 1) neveic faktisku saimniecisko darbību vai tās darbība neveido ekonomisko vērtību, 2) reģistrācijas valstī tā nesniedz nodokļu administrācijai finanšu pārskatus par savu darbību, 3) reģistrācijas valstī tai nav saimnieciskās darbības veikšanas vietas (telpas).

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

FM izstrādājusi likuma grozījumus, kas ierobežos augsta riska klientu finanšu operācijas Latvijas finanšu sektorā

Dienas Bizness,29.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu ministrija ir izstrādājusi grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (NILLTFNL), lai ierobežotu augsta riska klientu finanšu operācijas Latvijas finanšu sektorā, informē FM.

Šāds risinājums ļaus efektīvi mazināt un novērst nevēlamo klientu klātbūtni Latvijas finanšu sistēmā un skaidri paust Latvijas nostāju, skaidro ministrija.

Grozījumu mērķis ir stiprināt finanšu sistēmu, samazinot paaugstināta riska darījumu skaitu ar īpaši augsta riska klientiem, kas ir čaulas veidojumi un atbilst noteiktām pazīmēm. Plānots, ka valdība šos grozījumus izskatīs jau tuvākajā laikā.

Likumprojekts nosaka noteiktiem likuma subjektiem pienākumu atteikties no darījuma attiecībām un gadījuma rakstura darījumiem ar augstākā riska klientiem - čaulas veidojumiem, kas atbilst noteiktām pazīmēm.

Paredzams, ka ar likumprojektu tiks samazinātas iespējas izmantot Latvijas finanšu sistēmu noziedzīgi iegūtu līdzekļu plūsmai. Kredītiestādēm un pārējiem likuma subjektiem, kuriem noteikts likumprojektā minētais pienākums, būs jāveic nepieciešamie pasākumi savu augstākā riska profila darījumu apjoma samazināšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru
Citas ziņas

The Economist Latviju pasaules demokrātijas indeksā ierindo 48.vietā

LETA,20.12.2011

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Britu biznesa žurnāls "The Economist", vērtējot demokrātijas attīstību, Latviju ir ierindojis 48.vietā pasaulē, mūsu valstī valdošo iekārtu raksturojot kā «demokrātiju ar trūkumiem».

Žurnāla The Economist analītiķu grupas Economist Intelligence Unit (EIU) veidotajā ikgadējā Demokrātijas indeksā apkopoti dati par sabiedrības demokrātijas līmeni 165 pasaules valstīs un divās teritorijās.

Visaugstāko novērtējumu 2011.gada Demokrātijās indeksā Latvijā saņēmis vēlēšanu process un plurālisms, kā arī pilsoniskās brīvības, kas novērtētas attiecīgi ar 9,58 un 9,12 punktiem no iespējamajiem desmit.

Savukārt valdības spēja strādāt novērtēta viszemāk - ar 5,36 punktiem, iedzīvotāju politiskā līdzdalība ar 5,56 punktiem, bet politiskā kultūra ar 5,63 punktiem.

Salīdzinot ar 2010.gada Demokrātijas indeksa rādītājiem, Latvijas novērtējums par atsevišķām kategorijām nav mainījies, taču indeksā Latvija pakāpusies par vienu vietu.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd tādu čaulas veidojumu, ar kuriem jāpārtrauc sadarbība, īpatsvars Latvijas banku noguldījumos ir ap 0,5%, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

FKTK regulāri apkopo datus par Latvijas banku sektora paveikto saistībā ar banku klientu bāzes attīrīšanu no t.s. čaulas veidojumiem, kuri vienlaikus atbilst divām normatīvajos aktos definētajām pazīmēm.

Kopš marta/aprīļa šādu veidojumu skaits klientu bāzē ir dinamiski sarucis, un šobrīd tādu čaulas veidojumu, ar kuriem jāpārtrauc sadarbība, īpatsvars Latvijas banku noguldījumos ir ap 0.5%.

Nodrošinot nepieciešamo pārmaiņu vadību Latvijas finanšu sektorā, 09.05.2018. stājās spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (NILLTFN likums), kas uzliek pienākumu tirgus dalībniekiem Latvijā 60 dienu laikā pārtraukt sadarbību ar uzņēmumiem, kuri vienlaikus atbilst divām čaulas veidojumu pazīmēm – nav faktiskas saimnieciskās darbības un ekonomiskās vērtības, nav prasības sagatavot finanšu pārskatus. Minētie grozījumi stājās spēkā 09.05.2018., tas nozīmē, ka 60 dienu termiņš šo likuma prasību izpildei ir 07.07.2018.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Latvijas bankās visvairāk ir Apvienotajā Karalistē reģistrētas čaulas kompānijas

LETA,28.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starp Latvijas banku klientiem visvairāk ir Apvienotajā Karalistē reģistrētas čaulas kompānijas, aģentūra LETA uzzināja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK).

Pēc FKTK datiem, Apvienotajā Karalistē reģistrēti 32% no kopumā Latvijas bankās esošo čaulas kompāniju skaita.

Seko Britu Virdžīnas, kur reģistrēts 18,1% no Latvijas bankās esošajām čaulas kompānijām, Beliza - 7%, Kipra - 6,8%, Seišelu salas - 6,6%, Honkonga - 6,4%, Panama - 6% un pārējās valstis - kopumā 17,2%.

Vienlaikus FKTK Komunikācijas daļas vadītāja Ieva Upleja atzīmēja, ka, neiekļaujot «ABLV Bank», kuras akcionāri nolēmuši sākt bankas pašlikvidāciju, kā arī piecas ārvalstu banku filiāles Latvijā, 2018.gada februāra beigās starp Latvijas banku klientiem bija 17 107 čaulas kompānijas. Savukārt iepriekš FKTK vēstīja, ka, iekļaujot «ABLV Bank», čaulas kompāniju skaits ir 26 081.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Lursoft: Sadarbība ar čaulu kompānijām būs jāpārtrauc apmēram 20 000 Latvijas uzņēmumu

LETA,10.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sadarbība ar čaulu kompānijām būs jāpārtrauc apmēram 20 000 Latvijas uzņēmumu, otrdien intervijā Latvijas Radio teica SIA Lursoft valdes locekle Daiga Kiopa.

Viņa atzīmēja, ka šobrīd sabiedrībā ir radies maldīgs priekšstats, ka jaunie grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) novēršanas likumā (NILLTFNL) ar mērķi stiprināt finanšu sistēmu, attieksies tikai uz Latvijas banku sektoru. «Tas neskars tikai banku sektoru, bet arī attieksies uz tādiem uzņēmumiem kā nodokļu konsultanti, advokātu biroji, grāmatvedības pakalpojumu sniedzēji un citi. Tie ir apmēram 20 000 uzņēmumu,» teica Kiopa, uzsverot, ka šiem uzņēmumiem nāksies atšķetināt savu klientu loku un izbeigt sadarbību ar čaulu kompānijām.

Lursoft valdes locekle atgādināja, ka likumā ir noteiktas trīs pazīmes čaulu kompānijām. Atbilstoši NILLTFNL juridiskā persona ir uzskatāma par čaulas veidojumu, ja tai piemīt vismaz viena vai vairākas no trim pazīmēm. Pirmkārt, nav juridiskās personas saistības ar faktisku saimniecisko darbību un juridiskās personas darbība veido mazu vai neveido nekādu ekonomisko vērtību un likuma subjekta rīcībā nav dokumentāras informācijas, kas pierāda pretējo. Otrkārt, valstī, kurā juridiskā persona reģistrēta, normatīvie akti neparedz pienākumu sagatavot un iesniegt attiecīgās valsts pārraudzības institūcijām finanšu pārskatus, tai skaitā gada finanšu pārskatus, par savu darbību. Treškārt, valstī, kurā juridiskā persona reģistrēta, juridiskajai personai nav saimnieciskās darbības veikšanas vietas. Pēc Kiopas skaidrotā, visgrūtāk ir konstatēt pirmo pazīmi - vai uzņēmums veic reālo saimniecisko darbību.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Valdība atbalsta priekšlikumu būtiski ierobežot sadarbību ar čaulas kompānijām

LETA,10.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šodien valdība atbalstīja Finanšu ministrijas (FM) priekšlikumu par augsta riska klientu finanšu operāciju ierobežojumiem Latvijas finanšu sektorā.

Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (NILLTF) novēršanas likumā (NILLTFNL) ar mērķi stiprināt finanšu sistēmu, samazinot paaugstināta riska darījumu skaitu ar īpaši augsta riska klientiem, kas ir čaulas veidojumi un atbilst noteiktām pazīmēm. Tāpat grozījumi paredz veicināt informācijas apmaiņu starp likuma subjektiem un tiesībaizsardzības iestādēm finanšu noziegumu apkarošanai.

Ar jaunu pantu likumā plānots noteikt aizliegumu kredītiestādēm, maksājumu iestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, un attiecībā uz klientu individuālo portfeļu pārvaldīšanu un atvērto ieguldījumu fondu apliecību izplatīšanu ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām sadarboties ar čaulas veidojumiem jeb čaulas kompānijām, kuras atbilst noteiktām pazīmēm.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

OECD veiks FKTK un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta pieņemto lēmumu auditu

LETA,25.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) veiks Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienesta (Kontroles dienests) pieņemto lēmumu auditu, šodien pēc Finanšu sektora attīstības padomes sēdes žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Viņa stāstīja, ka sanāksmē padomes locekļi tika informēti par plāna izpildi, kas paredz ierobežot augsta riska klientu finanšu operācijas. Viņa pauda cerību, ka viens no plāna punktiem - pieņemt grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā - tiks izpildīts rīt, kad likuma grozījumi galīgajā lasījumā tiks pieņemti Saeimā.

Reizniece-Ozola padomes locekļus informējusi, ka OECD ir piekritusi veikt FKTK un Kontroles dienesta auditu, lai novērtētu iestāžu iepriekš pieņemtos lēmumus un vai šo iestāžu rīcībā ir bijuši visi nepieciešamie instrumenti, lai cīnītos ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Sagaidāms, ka šā gada maijā Latvijas eksperti tiksies ar OECD pārstāvjiem, lai vienotos par precīzākiem darba uzdevumiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ekspertu pirmās aplēses rāda, ka maijā čaulas uzņēmumu īpatsvars banku noguldījumos ir vien 9,8%, savukārt tādu uzņēmumu īpatsvars, kurus skar aizliegums, jo tie atbilst divām čaulas veidojuma pazīmēm, jau varētu būt mazāks par 4%, informē FKTK.

Latvijas bankas nodrošina pārmaiņas klientu struktūrā ne tikai saistībā ar tā saucamajiem čaulas veidojumiem, katra banka, ja tas nepieciešams, padziļināti vērtē savu klientu riska profilu un atsakās no pārāk riskantā segmenta.

Aizliegums sadarboties ar uzņēmumiem, kuri vienlaikus atbilst divām čaulas veidojumu pazīmēm, attiecas uz kredītiestādēm, maksājumu iestādēm, elektroniskās naudas iestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, bet klientu individuālo portfeļu pārvaldīšanā un atvērto ieguldījumu fondu apliecību izplatīšanā aizliegums attiecas arī uz ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām.

FKTK padome 29.maijā apstiprināja grozījumus vairākos FKTK iepriekš izdotos normatīvajos noteikumos, nosakot pasākumus, kas turpmāk veicami tirgus dalībniekiem, lai pārliecinātos, vai klienta (juridiskās personas) faktiskā saimnieciskā darbība veido mazu vai nekādu ekonomisko vērtību, tādējādi šis uzņēmums ir uzskatāms par tādu, kurš atbilst vismaz vienai čaulas veidojuma pazīmei.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iecerētā čaulas kompāniju ierobežošana bez katra konkrētā uzņēmuma faktisko apstākļu noskaidrošanas un pārbaudes var radīt papildu problēmas godīgajiem uzņēmējiem

Tāds secinājums skan par Ministru kabineta sēdē skatītajiem un apstiprinātajiem grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kuru mērķis ir ierobežot čaulas kompānijas.

Likumprojekta mērķis, pēc Finanšu ministrijas sagatavotās anotācijas, ir papildināt Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu ar jaunu pantu, ar kuru tiktu noteikts aizliegums kredītiestādēm, maksājumu iestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām un attiecībā uz klientu individuālo portfeļu pārvaldīšanu un atvērto ieguldījumu fondu apliecību izplatīšanu ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām sadarboties ar čaulas veidojumiem jeb čaulas kompānijām, kuras atbilst noteiktām pazīmēm. Izmaiņas paredz, ka finanšu iestādēm aizliegts sadarboties ar čaulas kompānijām, ja uzņēmums atbilst divām pazīmēm – ja uzņēmums reģistrēts jurisdikcijā, kas neprasa finanšu pārskatu iesniegšanu, vai ja uzņēmums nespēj pierādīt, ka tam ir reāla saimnieciskā darbība.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

«Čaulām» pieliek punktu

Māris Ķirsons/Elīza Grīnberga, speciāli DB,27.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā reģistrētām bankām, maksājumu iestādēm, brokeru sabiedrībām aizliedz sadarboties ar čaulas kompānijām un apkalpot to kontus; ir neskaidrības par šī lēmuma sekām

To paredz Saeimā akceptētie grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. Izmaiņas finanšu iestādēm liedz sadarboties ar čaulas kompānijām, ja uzņēmums atbilst divām pazīmēm – tas reģistrēts jurisdikcijā, kas neprasa finanšu pārskatu iesniegšanu, vai uzņēmums nespēj pierādīt reālu saimniecisko darbību. Bankām būs jāinformē klienti par sadarbības izbeigšanu, bet 60 dienu laikā stāsies spēkā aizliegums veikt jebkādas darbības ar čaulas kompānijām konkrētā likuma izpratnē.

«Uzskatu, ka tā ir cīņa ar sekām, ne cēloņu meklēšana vai novēršana,» komentē SIA Pwc valdes priekšsēdētāja Zlata Elksniņa-Zaščirinska. Pēc viņas teiktā, bankas gadiem ilgi ir strādājušas, apkalpojot dažādus klientus, taču lēmums aizliegt sadarbību ar čaulas kompānijām nerisina problēmu pēc būtības. «Galvenais problēmu iemesls ir mūsdienām atbilstošas tirgus kontroles un pārraudzības trūkums. To redzam kā vāju sadarbību starp FKTK, Kontroles dienestu un prokuratūru, mūsdienām neatbilstošu darba metožu izmantošanu un resursu trūkumu,» viņa uzskata, uzsverot, ka Latvijas finanšu sektora reputācijas satricinājumi pēdējo mēnešu laikā valstij ir liels pārbaudījums, taču vienlaikus tā ir iespēja pacelt finanšu nozares attīstību citā – daudz profesionālākā līmenī. Ierobežojot sadarbību ar čaulas kompānijām, nevajadzētu papildus īstenot tādus priekšlikumus kā, piemēram, augsta riska nodevas ieviešanu, norāda eksperti.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas banku sektors ir atbrīvojies no nevēlamiem čaulas veidojumiem, informē Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK).

FKTK ir apkopojusi datus par Latvijas banku sektora rezultātiem saistībā ar klientu bāzes attīrīšanu no riskantajiem čaulas veidojumiem, kuri vienlaikus atbilst divām definētajām čaulas veidojuma pazīmēm. Jau iepriekš, pārskatot klientu bāzi, un jo īpaši kopš stājies spēkā jaunais 2018. gada regulējums, šādu veidojumu skaits Latvijas banku klientu bāzē ir dinamiski sarucis, un noteiktajā termiņā (7.jūlijā) šo klientu noguldījumu atlikums kopējo noguldījumu īpatsvarā ir 0.03%(pamatā tas ir bloķēto līdzekļu atlikums izejošajā plūsmā).

Šā gada 9.maijā stājās spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas prasīja finanšu sektora tirgus dalībniekiem Latvijā 60 dienu laikā pārtraukt sadarbību ar uzņēmumiem, kuri vienlaikus atbilst divām čaulas veidojumu pazīmēm – tiem nav faktiskas saimnieciskās darbības un ekonomiskās vērtības, kā arī reģistrācijas valstī nav prasību sagatavot finanšu pārskatus.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Valsts policija Rīgā aptur «čaulas bankas» darbību, kur dienā apgrozīja miljoniem eiro

Zane Atlāce - Bistere,14.07.2016

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) jūnijā Rīgā, kādās biroja īrētās telpās aizturēja personu grupu, kas nodarbojās ar noziedzīgi iegūto līdzekļu legalizāciju lielos apmēros, veicot «čaulas bankas» darbības funkciju, informē VP.

Uzsākts kriminālprocess, kura ietvaros aizturētas trīs personas. Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu Latvijā ir aizliegta «čaulas banku» darbība. Par «čaulas banku» tiek uzskatīta kredītiestāde, kuras vadības, personāla vai finanšu pakalpojumu sniegšanas vieta neatrodas valstī, kurā tā ir reģistrēta, un kurai nav tās darbību uzraugošās institūcijas, kā arī persona, kura sniedz kredītiestādes pakalpojumiem līdzīgus pakalpojumus, veicot bezskaidras naudas pārskaitījumus trešās personas uzdevumā, un kurai nav tās darbību uzraugošās un kontrolējošās institūcijas.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visiem uzņēmumiem būs jāiztur tests par to atbilstību vai neatbilstību čaulas kompānijas pazīmēm, vislielākais risks par tādām tikt atzītām un Latvijas gadījumā papildus maksāt 20% lielo ienākuma nodokli varētu rasties nekustamā un intelektuālā īpašuma, kā arī holdingkompānijām, kurām ir mazāk par pieciem darbiniekiem un ir daudz ārpakalpojumu sniedzēju.

To paredz topošā Eiropas Savienības direktīva, kuras spēkā stāšanās paredzēta 2024. gada 1. janvārī, bet tajā ietverto prasību un nosacījumu identifikācija, visticamāk, notiks pēc 2022. un 2023. gada fakta. Lai arī šīs direktīvas kontekstā izmaiņas būs nepieciešamas arī Latvijas nodokļu sistēmā, tomēr Latvijas Nodokļu maksātāju tiesību asociācijas valdes priekšsēdētāja Dana Muceniece iesaka to uzņēmumu, kuriem ir kāda no direktīvas projektā ierakstītajām čaulas kompānijas pazīmēm, vadībai jau savlaicīgi novērst attiecīgus trūkumus un veikt pasākumus, lai pēc diviem – trijiem gadiem nenonāktu neapskaužamā situācijā, kad nodokļu administrācija faktiski atņem nodokļu rezidenta statusu un noteiktās situācijās papildus jāmaksā 20% liels nodoklis.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Saeima nosaka aizliegumu bankām apkalpot čaulas kompānijas

Lelde Petrāne,26.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā reģistrētām bankām turpmāk būs aizliegts sadarboties ar čaulas kompānijām un apkalpot to kontus. To paredz Saeimā ceturtdien, 26.aprīlī, pieņemtie grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā.

Likuma grozījumi rosināti, lai novērstu iespēju Latvijas finanšu sistēmu izmantot noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijai, un aizliegums attieksies uz kredītiestādēm, ņemot vērā, ka čaulas veidojumu apgrozījums veido ievērojamu daļu no kredītiestāžu kopējā klientu apgrozījuma, likumprojekta anotācijā norādījuši regulējuma izstrādātāji Finanšu ministrijā.

Aizliegums attieksies arī uz maksājumu iestādēm, elektroniskās naudas iestādēm, ieguldījumu brokeru sabiedrībām, kā arī uz klientu individuālo portfeļu pārvaldīšanu un atvērto ieguldījumu fondu apliecību izplatīšanu ieguldījumu pārvaldes sabiedrībām.

Saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu par čaulas kompānijām uzskata tādus uzņēmumus, kuri nevar pamatot savu saimniecisko darbību un kuri reģistrēti valstīs, kas neprasa iesniegt finanšu pārskatus. Čaulas kompānijām arī raksturīgi, ka tām lielākoties nav saimnieciskās darbības veikšanas vietas.

Komentāri

Pievienot komentāru
Lauksaimniecība

KNAB par 832,4 tūkstošu eiro izkrāpšanu no valsts rosina apsūdzēt Bior darbinieku un divus Lietuvas pilsoņus

LETA,21.11.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par 832 418 eiro izkrāpšanu no valsts budžeta saistībā ar stikla zušu iepirkumiem lūdzis prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret zinātniskā institūta «Bior» darbinieku un diviem Lietuvas pilsoņiem, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

KNAB savā izplatītajā infografikā raksta, ka birojs lūdzis sākt kriminālvajāšanu pret atvasinātas publiskas personas darbinieku. Birojā aģentūrai LETA nekomentēja, kādu struktūru pārstāvējis aizdomās turētais darbinieks, taču aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka persona strādājusi pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā «Bior». «Bior» ir Zemkopības ministra pārraudzībā esošs valsts zinātniskais institūts, kas ir atvasināta publiska persona.

«Bior» komentārus par šo lietu nesniedza. «Ņemot vērā, ka KNAB ziņojumā neredzam, ka būtu minēts »Bior« vai kāds no »Bior« darbiniekiem, līdz ar to jautājumiem par to, vai tas ir saistīts ar mums un vai mūsu darbiniekiem, mēs nevaram apstiprināt. Ja KNAB apstiprina, tad, protams, mēs informēsim,» aģentūrai LETA paziņoja «Bior» sabiedrisko attiecību vadītāja Irēna Bērziņa.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Fortum Jelgava Lielupes krasta promenādē prezentējusi saistvada izbūvi zem Lielupes, savienojot abu krastu siltumapgādes sistēmas, kas ir Latvijā pirmais šāda mēroga projekts, un to īsteno SIA Latvijas Energoceltnieks (LEC).

SIA Fortum Jelgava valdes priekšsēdētāja Ginta Cimdiņa žurnālistus informēja, ka šādos apmēros tas ir Latvijā pirmais siltumtrases saistvads, kas tiek izbūvēts zem upes gultnes. Viņai bija zināmi piemēri, ka ko līdzīgu savulaik bija iecerējušas arī citas pilsētas, taču līdz galam tāda izbūve nebija īstenota.

Abu Lielupes krastu siltumapgādes sistēmu savienošanas projekta kopējās izmaksas ir 1 603 634 lati, no kurām Kohēzijas fonds (KF) sedz 512 782 latus. Saistvada kopējais garums ir 1,4 kilometri, bet zem Lielupes gultnes iebūvējamā posma garums ir 380 metri.

LEC Informācijas un sakaru tehnoloģiju departamenta direktors Valērijs Drozds apstiprināja, ka, arī pēc būvkompānijas pieredzes un tās rīcībā esošās informācijas, šis ir Latvijā pirmais šāda veida saistvads.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Čaulas kompānijas Latvijas bankās ir iznīdētas, intervijā LNT raidījumā «900 sekundes» sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Arī kopējais riskanto klientu īpatsvars Latvijas bankās ir mazinājies.

Vienlaikus finanšu ministre pauda, ka tam nav būtiskas ietekmes uz Latvijas tautsaimniecību. Kā savu viedokli skaidroja Reizniece-Ozola, Latvijas bankām riskanto ārvalstu klientu apkalpošana bijis kā «vienas dienas sakari», proti, nauda tikpat kā nav palikusi Latvijā tautsaimniecības kreditēšanai.

Kā ziņots, 9.maijā stājās spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā, kas uzliek pienākumu tirgus dalībniekiem Latvijā 60 dienu laikā pārtraukt sadarbību ar uzņēmumiem, kuri vienlaikus atbilst divām čaulas veidojumu pazīmēm - nav faktiskas saimnieciskās darbības un ekonomiskās vērtības, nav prasības sagatavot finanšu pārskatus. Minētie grozījumi stājās spēkā 9.maijā, tas nozīmē, ka 60 dienu termiņš šo likuma prasību izpildei ir 7.jūlijs.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Putniņš: Latvijas bankām pusgada laikā jāpārstāj strādāt ar «čaulas uzņēmumiem»

Dienas Bizness,20.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas bankām pusgada laikā ir jāpārstāj apkalpot tā dēvētie «čaulas uzņēmumi», par kuru izcelsmi nav skaidrības un kuri bieži vien tiek izmantoti naudas atmazgāšanas shēmās. Pretējā gadījumā bankām draud izolācija, kas ietekmēs jau vairs ne tikai norēķinus ASV dolāros, tā šorīt intervijā LNT rīta ziņu raidījumam «900 sekundes» sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītājs Pēters Putniņš.

«Tad vienkārši sekos izolācija, kas var skart arī citas sfēras - gan valūtas, gan arī vērtspapīru sfēru un tā tālāk. Nemaz nerunājot par reputāciju. [...] Tas vienkārši nozīmē to, ka, ja mūsu bankas vēlēsies kaut vai atvērt vēl vērtspapīru kontu, iesaistīties kaut kādos sindicēšanās darījumos, kaut vai [sākt] kādu jaunu kredītkaršu pakalpojumu var sekot atteikums. Tikai pamatojoties uz to, ka mums ir vāja reputācija. Mums ir vājš, nekontrolējams banku sektors, kurš strādā ar tādiem riskiem, kurus nekontrolē,» norādīja FKTK vadītājs.

Bankām pārtraucot sadarbību ar «čaulas uzņēmumiem», tajās par vairākiem miljardiem eiro kristos nerezidentu noguldījumu apjoms. «Tas, kas paliks pāri pēc «čaulu» likvidācijas , ja tiks pieņemts tāds lēmums, no kādiem 8 miljardiem prom aizietu varbūt kaut kas starp 4 līdz 5 miljardiem,» atklāja Putniņš.

Komentāri

Pievienot komentāru
Ekonomika

Olainfarm akciju izkrāpšanas lietā apsūdzības arī Velmeram un Krastiņam

Edžus Ozoliņš,26.09.2024

Kriminālprocesā, kas uzsākts saistībā ar vairāk nekā 40 miljonus vērto AS Olainfarm akciju kontrolpaketes izkrāpšanas mēģinājumu, apsūdzības uzrādītas vairākām personām, viņu vidū bijušajiem uzņēmuma Olainfarm padomes locekļiem Haraldam Velmeram (pa kreisi) un Kārlim Krastiņam.

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas Republikas Rīgas tiesas apgabala prokuratūra ir uzrādījusi apsūdzību piecām personām krimināllietā, kurā tiek izmeklēts, iespējams, Latvijas vēsturē lielākais krāpšanas un reiderisma mēģinājums, vēsta laikraksts Diena.

Dienas iegūtā informācija liecina, ka šajā kriminālprocesā, kas uzsākts saistībā ar vairāk nekā 40 miljonus vērto AS Olainfarm akciju kontrolpaketes izkrāpšanas mēģinājumu, apsūdzības uzrādītas gan bijušajiem uzņēmuma Olainfarm padomes locekļiem Haraldam Velmeram un Kārlim Krastiņam, gan Olainfarm un tābrīža lielākā Olainfarm akcionāra SIA Olmafarm valdes loceklei Milanai Beļevičai, gan par investoru uzdoto Čehijas čaulas kompāniju Black Duck Invest pārstāvošajiem Čehijas pilsoņiem Tiboram Bokoram un Vojtekam Kačenam.

Apsūdzēto statusā – piecas personas

Iepriekš Diena jau vēstīja, ka 2021. gada 30. aprīlī Valsts policijā (VP) uzsākta izmeklēšana lietā, kas, iespējams, kā lielākais krāpšanas un reiderisma mēģinājums jau iegājusi Latvijas vēsturē. Parakstot, visticamāk, fiktīvu akciju atsavināšanas līgumu, bijusī lielākā Olainfarm akcionāra Olmafarm valdes locekle M. Beļeviča, darbojoties kopīgi ar vēl vismaz četrām personām – Olainfarm padomes locekļiem H. Velmeru un K. Krastiņu, kā arī Black Duck Invest pārstāvošajiem T. Bokoru un V. Kačenu –, visticamāk, mēģināja izkrāpt Olmafarm piederošo Olainfarm akciju kontrolpaketi, kurai bez reālas naudas samaksas būtu jānonāk pie Čehijas čaulas kompānijas Black Duck Invest.

Komentāri

Pievienot komentāru
Bankas

Latvijas banku klientu vidū ir vairāk nekā 26 tūkstoši čaulas kompāniju

LETA,14.03.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Starp Latvijas banku klientiem 26 081 ir čaulas kompānija, tostarp divas kompānijas ir ar Latvijas izcelsmi, aģentūrai LETA pavēstīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) Komunikācijas daļas vadītāja Ieva Upleja.

Viņa arī norādīja, ka čaulas kompāniju īpatsvars kredītapgrozījumā visās Latvijas bankās ir 36,57%, bet čaulas kompāniju īpatsvars kredītapgrozījumā ārvalstu klientu segmentā - 44,5%.

«Šo kompāniju īpatsvaru var skatīt pret kredītapgrozījumu, pret ienākumiem un pret aktīviem. Mēs skatām pret kredītapgrozījumu,» teica Upleja, skaidrojot, ka šis rādītājs uzrāda lielāku īpatsvaru, kā arī patiesāku riska līmeni.

Tāpat Upleja minēja, ka šie dati atspoguļo īpatsvaru no transakciju biznesa, bet tas nav īpatsvars no visu vai ārvalstu klientu noguldījumu kopsummas.

Kopumā Latvijas bankās ir apmēram 2,6 miljoni klientu.

Datos ir ietverti arī «ABLV Bank», kuras akcionāri nolēmuši sākt bankas pašlikvidāciju, klientu kredītapgrozījums.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Iecerētās tā dēvēto čaulas kompāniju ierobežošanas rezultātā Latvijā strādājošās bankas ne tikai slēgs kontus un liegs veikt darījumus trešo valstu kompānijām, bet arī noliks zem sitiena šo valstu investīcijas

Tik skarbu viedokli par iespējamām sekām pauda vairāki DB aptaujātie, vienlaikus norādot uz to, ka «tas, kas pašlaik notiek Latvijā, esot bezprecedenta gadījums, kur pie atbildības tiek saukti nevis vainīgie, bet gan tie, kuri varētu būt sadarbojušies ar tiem – veikuši kādus darījumus».

«Baidos, ka Latvijā jēdziens par čaulas kompānijām skars nevis tikai un vienīgi kādus banku klientus no trešajām valstīm, bet arīdzan šo valstu investorus mūsu zemē un pat tos Latvijas uzņēmumus, kuri varētu būt veikuši kādus darījumus ar uzņēmumiem, kuri atrodas ārpus ES robežām,» situāciju vērtē a/s BDO Latvia partneris Jānis Zelmenis. Viņš savu sacīto pamato ar to, ka nekur neesot redzējis šo jauninājumu ieguvumu–zaudējumu novērtējumu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Finanses

Reizniece-Ozola: Jāmeklē risinājumi, lai bankas uzņēmumiem neatteiktu konta atvēršanu

LETA,10.04.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Jāmeklē risinājumi, lai bankas čaulu kompāniju darbību ierobežojošā likuma dēļ atsevišķiem reāli strādājošiem uzņēmumiem neslēgtu kontus vai neatteiktu konta atvēršanu, šodien pēc Ministru kabineta sēdes žurnālistiem sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Šodien Ministru kabinets atbalstīja grozījumus Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (NILLTFNL) ar mērķi stiprināt finanšu sistēmu, samazinot paaugstināta riska darījumu skaitu ar īpaši augsta riska klientiem, kas ir čaulas veidojumi un atbilst noteiktām pazīmēm. Tāpat grozījumi paredz veicināt informācijas apmaiņu starp likuma subjektiem un tiesībaizsardzības iestādēm finanšu noziegumu apkarošanai.

Aicināta vērtēt atsevišķu uzņēmēju paustās bažas, ka bankas, ievērojot minētā likuma prasības, vai nu atsaka atvērt kontu, vai to slēdz, Reizniece-Ozola atzina, ka šajā jautājumā risinājums vēl tiks meklēts.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Banku pārstāvji atzīst, ka klientus, ņemot vērā sankcijas Krievijai, ASV prasības un pēdējos gados ieviestu likumdošanu, analizē daudz skrupulozāk

Taču tādā veidā, vilšus vai nevilšus, sanāk izrevidēt arī klientus, kas tautsaimniecībai nes ieguvumus.

Arī vietējie

Transporta un uzglabāšanas nozare Latvijas ekonomikā veido būtisku lomu – tās īpatsvars kopējā IKP ir vairāk nekā 2 miljardi eiro jeb 9% no kopējās Latvijas pievienotās vērtības, un nozarē strādā 76 tūkstoši darbinieku jeb aptuveni 9% Latvijā strādājošo iedzīvotāju. Tomēr darbību aizvien vairāk apgrūtina slēgtie konti bankās, un, ņemot vērā kredītiestāžu pārstāvju pausto nostāju, šāda tendence, visdrīzāk, turpināsies. Banku pārstāvji stāsta, ka patlaban kredītiestādes steidzas pārrevidēt savu klientu bāzi un izsijāt riskantākos, aizdomīgākos klientus, taču tādējādi nākas ciest arī sektoriem, kas veido būtisku pienesumu ekonomikai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aprēķināts, ka starp Latvijas banku klientiem ir 26 084 čaulas kompānijas. Latvijas Komercbanku asociācija ierosinājusi aizliegt sadarbību ar čaulas uzņēmumiem.

Latvijas banku klientu vidū ir vairāk nekā 26 tūkstoši čaulas kompāniju

Komentāri

Pievienot komentāru