Lai arī oktobrī gada inflācija uzskrēja 11 gados neredzētā virsotnē, pakāpjoties līdz 13,2%, baņķieri pārliecināti par ekonomikas «mīkstu» piezemēšanos.
Finansisti lēš, ka augsta inflācija būšot līdz šā gada beigām un arī nākamā gada sākumā - tomēr to pieļauj arī patlaban baņķieru lēstais Latvijas ekonomikas «mīkstās piezemēšanās» scenārijs. «Mans personiskais viedoklis, arī Nordea scenārijs, ka Latvijas ekonomikā būs t.s. «mīkstā» piezemēšanās.
Tās ietvaros inflācija tuvākajos mēnešos nesamazināsies, drīzāk kļūs nedaudz sliktāk, pirms kļūs labāk. Saruks ekonomikas izaugsme, arī banku sektora attīstība palēnināsies,» Db pastāstīja Ziemeļvalstīs lielākās banku grupas Nordea filiāles Latvijā vadītājs Valdis Siksnis. SEB Unibankas ekonomists Andris Vilks minēja, ka, lai arī oktobrī inflācija pārsniegusi 13 % un tāda saglabāsies arī nākamajos 2 mēnešos (gada beigās 13.5 %), tomēr daudzos rādītājos jau parādās atvēsināšanās pazīmes. «Lai būtu cietā piezemēšanās, jābūt ļoti smagiem faktoriem,» tā viņš.
Jāsarūk nākamgad
Pēc V. Sikšņa teiktā, lai varētu materializēties «mīkstā piezemēšanās», ir iespējams, ka inflācija būs augsta nākamā gada 1. cet., bet pēc tam vajadzētu parādīties lejupejošām tendencēm. «Ja šīs tendences neparādīsies ne 2., ne 3. ceturksnī, ilgāk neredzēsim virzību uz situācijas atvēsināšanos, tad «mīkstā» piezemēšanās var kļūt arvien «cietāka»,» tā V. Siksnis. Nordea inflācijas prognoze nākamajam gadam nebūs augstāka kā šogad (10%). «Nākamgad pirmajos mēnešos inflācija būs augsta, bet inflācijai, neskaitot degvielu un administratīvi regulējamās cenas, vajadzētu sākt samazināties jau nākamā gada 1. cet. beigās,» tā A. Vilks. Viņš minēja, ka oktobrī nenormāli augstās inflācijas dēļ tiks koriģēta arī bankas gada vidējās inflācijas prognoze: bija ap 9,1-9,4 %, bet tagad tā varētu būt 9,9 %, savukārt nākamgad 8,5 %.
Skar arī eirozonu
DnBNORD Bankas Ekonomisko pētījumu grupas analītiķe Ieva Vēja piebilda, ka cenu kāpums skāris arī eirozonu, kur pēc provizoriskām aplēsēm gada inflācija oktobrī sasniegusi 2,6 %, kas ir būtiski augstāka nekā iepriekšējā mēnesī un jūtami pārsniedz Eiropas Centrālās bankas izvirzīto vēlamo inflācijas līmeni - nedaudz zem 2 %. Atsevišķas valstis, t.sk. Krievija un Ukraina pret inflāciju jau sākušas cīnīties ar administratīvām metodēm, iesaldējot mazumtirdzniecības cenas un ierobežojot eksportu.
Mazāk naudas palīdzēs
Pēc baņķieru teiktā, inflācijas tempiem Latvijā vajadzētu mazināties, sarūkot jaunas naudas ieplūšanai ekonomikā, samazinoties patēriņam. Pēc V. Sikšņa teiktā, tagad nav vēlams, lai patēriņš apstājas vai arī strauji bremzētos, bet nepieciešama mērenība, t.sk., gan algas, gan kreditēšanas pieauguma tempos. A. Vilks skaidroja: ja oktobrim līdzīga inflācija saglabāsies galvenajās preču grupās un atsevišķu preču cenas pieaugs par 5 - 10% mēnesī, tad redzēsim, ka patērētāji vienkārši sāks mazāk tērēt naudu produktiem, būs mazāks pieprasījums, uzņēmējiem būs jāmaina cenu politika. Viņš domā, ka jau pašreizējās pozitīvās korekcijas (tekošā konta deficīts, sarūk importa, mazumtirdzniecības pieaugums), kas gan vēl neatstāj iespaidu uz inflāciju, liecina, ka kļuvusi rezervētāka attieksme pret patēriņu. «Manuprāt, ļoti vēlams no valsts institūcijām ar vēl lielāku noteiktību turpināt makroekonomiskās situācijas stabilizāciju, kā arī uzņemties atbildību un izstrādāt skaidru ilgtermiņa rīcības plānu vismaz 2 - 4 gadiem, jo īstermiņā uz brīnumiem nevaram cerēt. Rīcība ir nepieciešama jau tuvākajos mēnešos. Ārvalstu investori noteikti sagaidītu arī skaidra nodoma atklātu un tiešu komunicēšanu,» tā V. Siksnis.
Pozitīvs skats
A.Vilks izteicās, ka pagaidām nekas neliek koriģēt IKP prognozi. «Joprojām skatāmies, ka Latvijas ekonomika var augt par vismaz 7,5 % nākamgad un šogad par 10,1 %,» tā viņš, piebilstot, ka ir daudzas nozares, kas saglabā attīstības līmeni 5 - 10% apjomā. Hansabankas vadošais sociālekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš minēja: ekonomisti vērtē, ka ilgtspējīgs Latvijas attīstības temps ir 6-8 % gadā. «Par pakāpenisko piebremzēšanos var uzskatīt scenāriju, kurā IKP gada pieaugums samazinās līdz šim līmenim vai nedaudz zemākam, bet ne mazākam par aptuveni 4 % gadā. Jāsaprot, ka pat ekonomikas pakāpeniskās piebremzēšanās scenārijā atsevišķas nozares var ciest no spēcīgām pieprasījuma svārstībām, var notikt neliels bezdarba pieaugums,» tā viņš. V. Siksnis uzskata, ka «kreditēšanas tirgū optimāls scenārijs būtu pieaugums līdz 40 % šogad, bet nākamajos gados ne vairāk kā - 20 - 25 %. Latvijas ekonomikā pastāv nepieciešamība pēc jauniem mājokļiem, iedzīvotāju spēja aizņemties vēl ir liela, kopumā ir daudzi argumenti, kāpēc ilgākā termiņa izaugsmei jābūt straujai».