Šaubas par valdības stabilitāti vairo premjera A. Kalvīša izteikumi par savu iespējamo pēcteci un E. Cilinska atteikšanās kļūt par ekonomikas ministru.
Teorētiski pat tad, ja Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, kam Saeimā šobrīd ir 7 deputāti, aizietu no valdības, Aigara Kalvīša valdību vēl joprojām atbalstītu deputātu vairākums - 51. Tomēr reāli Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts Visvaldis Lācis jau demonstrējis nepakļaušanos partijas disciplīnai, bet deputāts Leopolds Ozoliņš jau ilgstoši slimo, tādēļ pastāvētu risks, ka, aizejot no koalīcijas tēvzemiešiem, A. Kalvīša valdība faktiski kļūtu par mazākumvaldību laikā, kad parlamentā tiek apspriests nākamā gada budžets, kura noraidīšana nozīmē automātisku Ministru kabineta demisiju.
Virmo baumas
Ministru prezidents Aigars Kalvītis tikai otrdien piekrita tēvzemiešu virzītā Eināra Cilinska apstiprināšanai ekonomikas ministra amatā, vienlaikus paziņojot par šīs partijas pārstāvja Normunda Broka vadītā īpašu uzdevumu ministra ES līdzekļu apguves lietās amata likvidēšanu un liekot noprast, ka ar to savulaik solītā «ministru korpusa rekonstrukcija» varētu aprobežoties. Tautas partijas Saeimas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis Db nenoliedza, ka ministru nomaiņa ir atlikta, lai neapdraudētu valdības stabilitāti pirms budžeta balsojumiem parlamentā. «Budžets un valdība ir apdraudēta tikai tādā gadījumā, ja tēvzemieši pamet valdību, tomēr viņi ir apgalvojuši, ka tas nenotiks,» tā viņš. Uzvirmojušās baumas, ka A. Kalvīša labvēlība pret iepriekš kritizēto E. Cilinski esot iegūta apmaiņā pret solījumu atbalstīt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka Alekseja Loskutova atbrīvošanu no amata, tēvzemiešu izvirzīto kandidātu pamudināja atteikties no pretendēšanas uz ekonomikas ministra amatu. Neoficiāli vairāki avoti Db pieļāva, ka baumas izplatījusi pati Tautas partija. Kā apgalvo tēvzemiešu Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Māris Grīnblats, sarunās ar premjeru A. Loskutovs vispār neesot pieminēts. Valdošās koalīcijas partiju - ZZS, Latvijas Pirmās partijas/Latvijas ceļa (LPP/Lc), tēvzemiešu un pat Tautas partijas politiķu izteikumi par valdības stabilitāti gan ir visai mīklaini. Visu koalīcijas partiju pārstāvji, to vidū arī pats A. Kalvītis mudina tēvzemiešus izvirzīt jaunu ekonomikas ministra amata kandidātu. Pēc M. Grīnblata teiktā, kandidāta vārds varētu tikt nosaukts ātrākais nākamnedēļ.
Valdības krahu nevēlas
Tomēr ilggadējais tēvzemiešu līderis neslēpj, ka viņa pārstāvētās partijas ministra N. Broka postenis drīzumā tiks likvidēts. Viņaprāt, tādējādi Tautas partija mēģina mazināt tēvzemiešu ietekmi valdībā. «Mēs, protams, neveidojam koalīcijas kodolu, bet mūsu loma valdībā pašlaik ir diezgan liela,» uzsver M. Grīnblats, piebilstot, ka taupības nolūkos būtu jālikvidē arī īpašu uzdevumu ministru elektroniskās pārvaldes un sabiedrības integrācijas lietās posteņi. Šos amatus ieņem attiecīgi ZZS pārstāvošā Ina Gudele un LPP/LC politiķis Oskars Kastēns. M. Grīn- blats arī norāda, ka pastāv domstarpības lielāko koalīcijas partiju - Tautas partijas un ZZS starpā, taču labāku koalīciju par pašreizējo šīs Saeimas sasaukuma laikā izveidot nebūšot iespējams. «Valdības krišana sagādā prieku tikai mazāk izglītotajai iedzīvotāju daļai, opozīcijai un masu medijiem,» tā M. Grīnblats. To, ka ZZS bijušas domstarpības ar A. Kalvīti par ieceri nomainīt ZZS pārstāvošās labklājības un izglītības un zinātnes ministres, Db neslēpa arī ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Viņš uzsver, ka ZZS nepiekristu Dagnijas Staķes un Baibas Rivžas demisijas pieprasījumiem, taču pašlaik šo ministru nomaiņa vairs neesot dienaskārtībā. Arī A. Brigmanis noliedz, ka kāda no koalīcijas partijām vēlētos panākt valdības demisiju.
Bizness pieprasa pārtraukt spēlītes
Uzņēmēji gaida reālu rīcību tautsaimniecībai saspringtā brīdī, nevis spēlītes, kurš būs ekonomikas ministrs.
Faktiski vai visi aptaujātie uzņēmēji gan oficiāli, gan neoficiāli atzina, ka šīs politiskās spēlītes neko nedod uzņēmējdarbībai, vēl vairāk - gluži kā dūmu aizsegs novērš uzmanību no nepadarītiem darbiem. Turklāt brīdī, kad par padarīto vai nepadarīto un ar to saistītajām sekām būtu jāsāk atbildēt pie varas esošajiem politiķiem, tiek uzsāktas politiskās spēlītes, tādējādi otrajā plānā atstājot reālo darbu izvērtēšanu. «Tas, kas notiek šobrīd, ir spēle ar uguni, jo dzīve vieglāka no problēmu nerisināšanas jau nekļūs,» secina SIA Lietišķās informācijas dienests izpilddirektore Aiva Vīksna. Viņa uzsver, ka šobrīd ir vajadzīgs rīcības plāns, nevis cīkstēšānās vai spēlēšanās par ministru portfeļiem vai politisko ietekmes sfēru pārdale.
Darbi esot
Ekonomikas ministrijā nav darbu, kas netiktu darīti tikai tāpēc, ka ministrs nav ministrijas ēkā, norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Kaspars Gerhards. Vakar no kandidēšanas uz ekonomikas ministra amatu atteicās TB/LNNK izvirzītais Einārs Cilinskis. Viņam ar valdības vadītāju esot atšķirīgs skatījums uz ekonomiskās attīstības prioritātēm.
Iztīra ministriju
Laikā, kamēr ekonomikas ministra pienākumus pilda premjers Aigars Kalvītis, ir notikusi kāda Ekonomikas ministrijas atbildības sfēru pārskatīšana. Šonedēļ bez īpašām diskusijām valdība atbalstīja Ekonomikas ministrijas nolikuma grozīšanu - turpmāk valsts investīciju politikas īstenošana vairs nebūs šīs ministrijas kompetencē. To pārraudzīs Tautas partijas pārstāvja Aigara Štokenberga vadītā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija. Uzņēmēji šo soli vērtē kā ministrijas pozīciju vājināšanu un līdz ar to tagad to varot atdot jebkuram. «Šaubos, vai tāpēc, ka turpmāk atbildīgā par valsts investīciju politiku būs Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija, nevis vairs Ekonomikas ministrija, vairāk līdzekļu tiks atvēlēti šiem projektiem vai tie varbūt tiks īstenoti ātrāk,» norāda A. Vīksna. Viņasprāt, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas uzdevums ir reģionu attīstība.