Jaunākās tehnoloģijas, intelektuālais īpašums un tehniskā jaunrade ir nonākusi 21.gadsimta ekonomikas un biznesa vadības uzmanības centrā teju visur pasaulē. Zinātnieki un pētnieki, entuziasti un uzņēmēji ir būtiskākais stūrakmens, uz kā balstās pētījumi un jaunie izgudrojumi, kas palīdz sasniegt vēl nepieredzētas virsotnes tehnoloģiju pasaulē. Jaunākās tehnoloģijas tiek iepazīstinātas ar biznesa pasauli, kurā tiek pārdoti tādi produkti, kuru mērķis ir atvieglot ikdienas dzīvi ne tikai mūsu mājās, bet gandrīz jebkurā nozarē, un šajā procesā nozīmīga loma ir tehnoloģiju pārnesei.
Taujāts par tehnoloģiju pārnesi biznesa vidē un to nozīmi mūsdienās, Elektronikas un datorzinātņu institūta zinātniskais direktors un vadošais pētnieks, Dr.sc.comp. Modris Greitāns skaidro, ka pētniecība ir naudas pārvēršana zināšanās, t.sk. tiek radītas jaunas tehnoloģijas, kas parāda potenciālās iespējas, ko ar tām var izdarīt. No tā izriet, ka tehnoloģiju pārnese ir process, kurā šīs zināšanas, tehnoloģiju potenciālās iespējas tiek izmantotas jaunu produktu vai pakalpojumu radīšanā, līdz ar to faktiski radot pamatu zināšanu pārvēršanai naudā, kur bizness tiek balstīts uz jaunajiem produktiem un pakalpojumiem. Visstraujāk tehnoloģiju ienākšanas process notiek tieši elektronikas, informācijas tehnoloģiju, ka arī farmācijas, mašīnbūves, autobūves, medicīnas, u.c. nozarēs, kuras kalpo kā veiksmīgi tehnoloģu pārneses piemēri.
Mūsdienu biznesa pasaule lielākoties nav iedomājama bez jauninājumiem un noderīgiem tehniskajiem risinājumiem, kas spēj atvieglot ikdienas darba gaitas. Tomēr, kā atklāj M. Greitāns, Latvijā un citur pasaulē tehnoloģiju mijiedarbība ar biznesa vidi notiek atšķirīgi. Pasaulē biznesa vide, lai spētu saglabāt savu konkurētspēju, arvien meklē jaunas tehnoloģijas, kur tām ir jābūt ar pietiekami augstu gatavības līmeni, lai ar to palīdzību uzreiz būtu iespējams demonstrēt reālus piemērus, kā jaunās tehnoloģijas var tikt pielietotas ikdienas dzīvē. Uzņēmēji ir ļoti ieinteresēti tehnoloģiju attīstībā, tādēļ regulāri iegulda daļu peļņas pētniecībā, tādā veidā izrādot atbalstu un sponsorējot tālāku attīstību. Savukārt Latvijā biznesa vidē pamatā ir vēlme izmantot jau radītas un darboties gatavas tehnoloģijas, un pašlaik vēl ir sastopama salīdzinoši maza interese rūpēties par to, lai nodrošinātu pietiekami spēcīgu vidi pētniecībā un lai atkal un atkal varētu rasties jaunas tehnoloģijas. Tomēr Latvijā tehniskā jaunrade jau kādu laiku ir uzsākusi diezgan pārliecinošu uzvaras gājienu ar dažādiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, un daudzi jo daudzi vēl ir priekšā.
Kā vienu no šī brīža interesantākajiem tehnoloģiju pārneses projektiem, ko radījis Elektronikas un datorzinātņu institūts (EDI), var minēt bezvadu galvas apsēja prototipu datora vadībai ar galvas kustībām, kas ļaus cilvēkiem darboties ar datoru un neizmantot rokas. Tas sākotnēji un primāri ir radīts īpaši cilvēkiem ar kustību traucējumiem ar mērķi aizstāt datora peli, bet galvas apsējs spēj kalpot kā lielisks rīks, lai nodotos virtuālajai realitātei, datorspēlēm, robotu vadībai, u.c. Ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) atbalstu Latvijā top citi lieliski tehnoloģiju pārneses projekti, piemēram, divi EDI izstrādātie produkti: 3D formu jūtīgais audums, kur ar tajā iestrādātu sensoru palīdzību ir iespējams atjaunot tā trīsdimensionālu formu, kā arī Ultra platjoslu impulsu radara sensors, kas sniedz iespēju uzlabot vai aizstāt pašreizējos risinājumus kustīgu objektu noteikšanai, bezkontakta diagnostikai un dielektriķu parametru noteikšanai.
Šā gada 25. un 26. augustā interesentiem būs iespēja realitātē iepazīties ar bezvadu galvas apsēja prototipu un citiem aizraujošiem projektiem, jo pirmo reizi Latvijā notiks LIAA organizētais jaunrades festivāls iNOVUSS, kas pulcēs plašu interesentu loku un radīs neatkārtojamu iespēju vienkopus dzirdēt iedvesmojošas idejas un pieredzes stāstus, iesaistīties diskusijās un piedalīties uzņēmējdarbības darbnīcās. Festivāls, kas norisināsies Lucavsalas atpūtas parka ziemeļu daļā, pulcēs tehnoloģiskās jaunrades un inovatīvas uzņēmējdarbības ekosistēmas dalībniekus un interesentus, piedāvājot aizraujošu programmu divu dienu garumā.
Laikraksta Dienas Bizness atvērtajā redakcijā būs iespēja klātienē vērot profesionālu žurnālistu darba ikdienu. Medija redakcija ir veidota ar mērķi ziņot par aktualitātēm tieši no festivāla sirds, sniedzot plašākai publikai iespēju uzzināt interesantāko par iNOVUSS iespaidīgākajiem runātājiem un svaigākajām nozares aktualitātēm.
Plašāk ar festivālu un tā programmu var iepazīties šeit: http://www.inovuss.lv/ .
Projekts tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas Izaugsme un nodarbinātība pasākumu ietvaros.