Latvijā netiek ražota pārtika no ģenētiski modificētiem organismiem, tācū šāda pārtika tiek ievesta. Tas, cik daudz Latvijā šādu pārtiku importē, valsts līmenī skaitīts netiek, raksta Neatkarīgā Rīta Avīze.
"Latvijā neuzskaita to, cik daudz tiek ievests ģenētiski modificēto produktu, jo ne ES tiesību akti, ne Latvijas normatīvie akti nenosaka šādu kritēriju. Galvenais, ko skatās, – tā ir atbilstība marķējumam, vai šo produktu drīkst ievest ES vai nedrīkst, un izlases kārtā tiek ņemti paraugi un veikta pārbaude akreditētās laboratorijās. Līdz šim nav konstatētas nekādas neatbilstības vai pārkāpumi," skaidro Zemkopības ministrijas (ZM) Pārtikas departamenta biotehnoloģijas un jaunās pārtikas nodaļas vecākā referente Everita Kalvāne.
Ar mūsdienu metodēm nav izdevies neapstrīdami pierādīt, ka ģenētiski modificēta pārtika ir pilnīgi nekaitīga cilvēku veselībai, bet nav pierādīts arī pretējais.
Patērētāju interešu aizsardzības asociācija Patērētāju ceļvedī pieļauj, ka bīstama varētu būt ģenētiskās modifikācijas neprognozējamo blakus produktu ietekme uz cilvēka hormonālo regulāciju un imūnsistēmu. Pēc patērētāju aizstāvju domām, organismā nonākušie svešie cita organisma gēni varētu ietekmēt vielmaiņu un izraisīt alerģisku vai toksisku vielu palielinātu uzkrāšanos, kas savukārt varētu nevēlami ietekmēt cilvēka veselību.
Zemkopības ministrija norāda – uzskats par ģenētiski modificētās pārtikas briesmām, ko izraisa svešie gēni, nonākot cilvēka organismā un izraisot tajā ģenētiskas modifikācijas, ir nepareizs.
"Nevar pilnībā izslēgt ģenētiski modificētas pārtikas nevēlamu ietekmi uz cilvēka veselību. Tāpēc ES likumdošana paredz šādas pārtikas izsekojamības nodrošināšanu. Tas nozīmē, ja ģenētiski modificētai pārtikai tiek atklāta negatīva ietekme uz cilvēka veselību, to var ātri atpazīt un izņemt no apgrozības," skaidro ZM.
Nevar izslēgt, ka nākotnē lauksaimniecības produktu ražošanā Latvijas laukos parādīsies ģenētiski modificētu kultūraugu audzēšanas tehnoloģijas, vēl jo vairāk tāpēc, ka pasaulē šāda prakse strauji izplatās. Latvijas zinātnieku grupa Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) asociētā profesora Jāņa Vanaga vadībā pērn izstrādāja ZM finansētu zinātnisku pētījumu Ģenētiski modificēto kultūraugu audzēšanas ekonomiskais novērtējums Latvijā. Tajā secināts, ka ģenētiski modificētu kultūraugu audzēšana Latvijā radīs papildu draudus konvencionālās, integrētās un bioloģiskās lauksaimniecības sistēmā strādājošajām lauku saimniecībām un samazinās to konkurētspēju.