No 2009. gada 1. janvāra Latvijā ir spēkā Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka regulējumu ģenētiski modificēto (ĢM) kultūraugu audzēšanai Latvijā. Bioloģiskās lauksaimniecības nozares pārstāvji ir satraukti ne vien par to, kā ģenētiski modificētie organismi (ĢMO) pārtikā ietekmēs cilvēku veselību un apkārtējo vidi, bet arī par bioloģiskās lauksaimniecības pastāvēšanu gadījumā, ja Latvijā atļaus audzēt arī citus ĢM kultūraugus.
"Kā zināms Latvijā pēdējos gados veiksmīgi ir attīstījusies bioloģiskā lauksaimniecība, kuras ietvaros tiek ražota ekoloģiski tīra pārtika, domājot par cilvēku veselību un apkārtējās vides saglabāšanu. Ja Latvijā sāks audzēt ĢMO augus, tad visas bioloģiskās saimniecības būs lemtas izzušanai, jo ĢMO augiem ir tieksme nomākt un iznīcināt mazāk spējīgos parastos augus. Amerika to jau ir pieredzējusi," uzsver Dzidra Kreišmane, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes priekšsēdētāja.
Turklāt jau līdz šīm pastāvēja reālas iespējas, ka ģenētiski modificēto augu sēklas atceļo arī līdz Latvijas laukiem un iesējas šeit, ne ražotājam, ne arī patērētājam par to pat nenojaušot. Kā zināms ĢMO augi ir izplatīti ne tikai Amerikā, bet arī Krievijā un Āzijā. Līdz ar putekšņiem, putniem, bitēm un citu nejaušību rezultātā šie augu var nonākt arī Latvijas laukos un nomākt šeit augošos augus.
Tā kā ĢMO pārtika tika izveidota pagājuša gadsimta deviņdesmito gadu beigās, nav zināms, kādu ietekmi tā atstāj uz nākamajām paaudzēm. Taču jau tagad ir skaidrs, ka tā negatīvi ietekmē cilvēku veselību. Tā ASV, kur 80% no visas pārtikas ir ĢMO, atklāts, ka cilvēkiem ir parādījies kartupeļu gēns. Arī aptaukošanās, orgānu izmēru palielināšanās un alerģijas ir amerikāņu tipiskākās problēmas, ko tieši saista ar ĢMO pārtikas lietošanu.
Šobrīd nedz Latvijas, ne arī Eiropas Savienības institūciju rīcībā nav informācijas par tādu produktu daudzumu, kas ir ģenētiski modificēti vai ražoti no ģenētiski modificētām izejvielām. Šāda informācija netiek vākta un līdz ar to nav iespējams pateikt, kādu produktu tirgus daļu aizņem ĢMO. Aptuveni tiek lēsts, ka 60% pārtikas preču (margarīns, majonēze, konfektes, maizes uzlabotāji) satur soju, kas ir visbiežāk sastopamā ģenētiski modificētā pārtika.