Pieci miljoni Brazīlijas lauksaimnieku uzsākuši cīņu ar ASV biotehnoloģiju gigantu Monsanto, apsūdzot to netaisnīgas nodevas iekasēšanā par sojas pupiņu audzēšanu, vēsta AFP.
Pirms 14. gadiem Brazīlijā tika nelegāli ievestas ģenētiski modificētas sojas pupiņas, kas ātri kļuva populāras. Sojas pupiņām ir pievienots baktērijas gēns, kas tās padara imūnas pret Monsanto herbicīds Roundup, kuru lauksaimnieki var izmantot nezāļu iznīcināšanai.
Deviņdesmitajos gados Monsanto uzsāka savas modificētās sojas komercializācijas procesu ASV. Līdzīgu procesu – nodevu 2% apmērā no pārdošanas apjomiem – Monsanto ieviesusi Brazīlijā. Taču Brazīlijas lauksaimnieki ir pārliecināti, ka šāda nodeva tiek pieprasīta netaisnīgi.
«Monsanto saņem samaksu, kad pārdod sēklas. Likums ļauj ražotājiem nopirkto sēklu pavairot un nekur pasaulē nav pieņemts maksāt vēlreiz. Šajā gadījumā ražotāji maksā privātu nodokli,» aģentūrai AFP stāstīja lielāko Brazīlijas lauksaimnieku pārstāvis Džeins Bervangers (Jane Berwanger).
ASV kompānija pieprasa, lai Brazīlijas lauksaimnieki maksātu nodevu arī par sēklām, kas palikušas no iepriekšējā gada ražas, aizstāvot savu pozīciju ar to, ka ģenētiski modificētā soja ir patentēta.
Šā gada aprīlī Brazīlijas tiesa lika Monsato izmaksāt lauksaimniekiem kopš 2004. gada iekasētās nodevas divu miljardu ASV dolāru apmērā, taču kompānija tiesas lēmumu pārsūdzēja un tiesas slēdziens sagaidāms tikai 2014. gadā.
Aģentūra norāda, ka pašlaik 85% no Brazīljā audzētajām sojas pupiņām ir ģenēriski modificētas. Aizvadītajā gadā Brazīlija bija pasaules otrs lielākais sojas pupiņu ražotājs un eksportētājs. Sojas pupiņas pārsvarā izmanto dzīvnieku barībai, sojas pupiņu eļļas un biodegvielas izgatavošanai. Aizvadītajā gadā sojas pupiņu eksports veidoja 26% no kopējā Brazīlijas eksporta.
Modificētas sojas audzēšanas apjomi Brazīlijā strauji pieaug, kas licis vides aizstāvjiem vairākkārt izteikt protestus, ka tas noved pie pieaugošas mežu izzušanas. Savukārt eskperti norāda, ka šādas modificētas sojas audzēšana samazina lauksaimniecībā nodarbināto skaitu.