Neskatoties uz pandēmiju un mūsdienās vēl nepieredzēti krasu ekonomikas kritumu, eksperti joprojām iesaka padomāt par ieguldījumu veikšanu.
Nemaz tik slikta šogad vismaz pagaidām nav bijusi naudas plūdināšana pasaulē populārāko akciju virzienā, kur, piemēram, ASV Standard & Poor's 500 šī tirgus indeksa vērtība kopš pagājušā decembra beigām pieaugusi par 6,5%.
“Bloomberg” apkopojis vairāku ekspertu ieteikumus par to, kur šobrīd būtu vērts ieguldīt visai ievērojamu naudas summu – vismaz miljona ASV dolāru apmērā. Populāri uz pārējo fona šobrīd ir izcelt ieguldījumus atsevišķos nekustamā īpašuma veidos. Piemēram, tiek norādīts, ka, attīstoties tiešsaistes tirdzniecībai, strauji augs pieprasījums pēc noliktavu platībām.
Perspektīvās noliktavas
Piemēram, ASV finanšu uzņēmuma “Cresset” dibinātājs Ēriks Bekers “Bloomberg” atklāj, ka miljonu šobrīd ieguldītu tieši šādā nekustamajā īpašumā. Viņš izceļ, ka par katru jaunu miljardu, ko ieņem e-komercija ir nepieciešami 1,25 miljoni kvadrātpēdu (~116 tūkst m2) papildu šo preču “izplatīšanas telpa”. Viņš norāda - ja e-komercija gadā augs aptuveni par piekto daļu, tas arī nozīmēs, ka nākamajos piecos gados būs nepieciešami 400 miljoni kvadrātpēdu ar papildu reālu platību, kas būs piemērota šādas izaugsmes apkalpošanai.
Tiek arī izcelts, ka pandēmija atgādinājusi par globālo piegāžu ķēžu ievainojamību. Arī tas uzņēmumiem likšot padomāt par papildu investīcijām noliktavās un to platībā, lai vieglāk būtu pārdzīvot kādas potenciālās vērtas nākotnē.
Kā pavisam alternatīvu ieguldījumu Ē. Bekers izceļ piestrādāšanu pie kolekcionējamo priekšmetu izveides – turklāt tādu, kas pat saistīta ar fosīlijām. Viņš izceļ, ka vēl šā mēneša sākumā gandrīz par 32 miljoniem ASV dolāriem tika nosolīts Tiranozaura rex skelets ar nosaukumu “Stens” (“Stan”). Kopumā viņš esot manījis, ka kolekcionāru interese par mākslas un atsevišķiem vēsturiskajiem priekšmetiem saglabājas augsta.
Izpirkt pa lēto
Savukārt “TwinFocus” galvenais investīciju speciālists Džons Pantekidis "Bloomberg" teic, ka milzīgas iespējas šobrīd paveroties līdz ar krīzes laika “Darvinisma iztīrīšanās stila” uzņēmumu bankrotiem. Viņš vērš uzmanību, ka vairāku nekustamā īpašumu vērtība (piemēram, biroja un tirdzniecības centru ēku), aktualizējoties pamatīgām investoru pārdomām par dažādu biznesa modeļu ilgtspēju, esot vien aptuveni trešdaļas apmērā, ja salīdzina ar to, kur tā atradās pirms trīs gadiem. Viņš pauž pārliecību, ka galu galā šādus īpašumus tāpat izdosies realizēt par 70% līdz 80% no to iepriekšējās vērtības. Tiek gan uzvērts, ka šādu īpašumu pircējiem būtu jāpiestrādā pie to attīstīšanas un pielāgošanas jauna veida izmantošanai.
“Mums patīk sadarboties ar maksātnespējas juristiem un investīciju baņķieriem, kuri to dara jau ilgu laiku. Šādi īpašumi nākamajos trīs līdz piecos gados būs ļoti aizraujoši. Tie būs neapstrādāti dimanti. Ļoti īsā laika posmā varēsiet savu peļņu divkāršot, trīskāršot un četrkāršot,” klāsta Dž. Pantekidis.
Runājot par alternatīvām, “TwinFocus” eksperts min varbūtību, kas pasaulē pēc šīs krīzes augs nodokļi.
Šādu realitāti, visticamāk, atnesīšot arī tas, ja ASV pie varas grožiem nāks ASV Demokrātu partija. Dž. Pantekidis paredz bagātnieku pārcelšanos uz zemēm, kas tiem piedāvās iespēju maksāt mazākus nodokļus. Uz pārējo fona viņš izceļ zemes pirkšanu Grieķijas salās. Šīs valsts valdība pēdējā laikā nākusi klajā ar plāniem par pamatīgu nodokļu atlaižu ieviešanu.
Vēl arī “Brainvest Wealth Management” dibinātājs Denijs Roizmens izceļ situāciju, kad pandēmija audzējusi interesi par īpašumiem mazāk piedrūzmētās pilsētās. Tāpat šādu vēlmi paužot ASV kompānijas. “Pusi naudas es atstātu ASV, kur šis tirgus ir vairāk attīstīts, un pusi tirgos, kur tas sāk augt, piemēram, Īrijā, Spānijā, Portugālē un Itālijā. Millennials paaudzes pārstāvji parasti vēlas vairāk nomāt, nevis pirkt nekustamo īpašumu. Tas palīdz arī daudzdzīvokļu biznesam. ASV 10 gadu peļņa šajā jomā dolāros varētu būt aptuveni 10% līdz 12% gadā,” lēš “Brainvest Wealth Management” pārstāvis.
Biotehnoloģiju lēciens
Tikmēr “Intellectus Partners” vadība “Bloomberg” pauž uzskatu, ka līdz ar šīs krīzes milzīgajiem tēriņiem lēciens esot gaidāms veselības aprūpes sektorā. Līdzīgi esot bijis ar FinTech sektora uzplaukumu pēc iepriekšējā globālā finanšu kraha. Kopumā uz pārējo fona varētu izcelties vairāki biotehnoloģiju uzņēmumi, kas savā zāļu izstrādē izmanto mākslīgi intelektu. “Tradicionālo zāļu izstrāde un to novadīšana līdz tirgum gada izmaksā apmēram 3,5 līdz 4 miljardus ASV dolārus. Mākslīga intelekta izmantošana var samazināt izmaksas un ievērojami paātrināt šo procesu. Mēs domājam, ka vēzis ir īpaša interesanta joma. Viens darījums, kas pēdējā laikā izskanējis ziņās, ir gēnu sekvencēšanas uzņēmuma “Illumina” cita šāda uzņēmuma “Grail” iegāde. Ja šī uzņēmuma tehnoloģija darbosies, tas ļaus cilvēkiem, nododot asins analīzi, noteikt, vai viņiem ir vēzis. Tas pat varētu viņiem pateikt, kur atrodas vēzis,” piebilst “Intellectus Partners” vadība.
Tiek gan uzsvērts, ka individuāli lieli ieguldījumi biotehnoloģiju pārstāvjos ir ļoti riskanti. Kādai šādai kompānijai nebūt var neveikties ar veiksmīgu zāļu izstrādāšanu un to apstiprināšanu. Vienmēr gan ir iespējams iegādāties arī biotehnoloģiju biržā tirgoto fondu daļas, kas uzreiz veic ieguldījumu veselā kopumā ar šādām kompānijām (tādējādi likme nav uz vienu konkrētu uzņēmumu).
“Intellectus Partners” no alternatīvām iesaka raudzīties kosmosa virzienā. “Nākamajā desmitgadē ir milzīgas investīciju iespējas kosmosā. Satelītiem kļūstot mazākiem un jaudīgākiem, to skaits turpinās pieaugt. Tātad tas nozīmē, ka debesīs būs vairāk tādu, kas varēs klausīties un redzēt vairāk nekā agrāk. Turklāt - par daudz zemākām cenām,” spriež uzņēmuma pārstāvji.
E-riteņi
Savukārt Apvienotās Karalistes “Kyma Capital” investīciju speciālisti runā par perspektīvām investīcijām jaunajās mobilitātes tendencēs, piemēram, par e-riteņu potenciālo uzplaukumu. Tie norāda, ka šis ir vides ziņā tīrs pārvietošanās līdzeklis, kas ļauj arī izpildīt sociālās distancēšanās normas. Tie arī pauž pārliecību, ka pandēmija būs paātrinājusi pasaules lielo pilsētu pārvērtības, kur lielāka loma tiks atveltīta, piemēram, veloceliņiem. Kopumā “Kyma Capital” eksperti iesaka investēt šajā industrijā, kur uz pārējo fona tiek izcelts, piemēram, Dānijas e-riteņu ražotājs “MATE”.
No alternatīvām arī “Kyma Capital” saskata veidu+ kā ilgākā termiņā gūt labumus no pandēmijas bankrotiem. Proti, kompāniju dzīvei pārtrūkstot, tās aiz sevis mēdz atstāt veselu lērumu priekšmetu. Tiek klāstīts, ka šādi kompānijām piesaistītie zīmolu autentiskie izstrādājumi ar laiku kļūst pieprasīti kā atgādinājums par pagātni. “EBay pārdevēji spējuši šādus priekšmetus pārdot samērā ievērojamā daudzumā. Piemēram, “Lehman Brothers” piezīmju blociņus par 500 ASV dolāriem. Ar šādiem priekšmetiem gan īsā laika posmā nopelnīt nevar. Panākumu atslēga šeit būtu produktu daudzums un pacietība - galu galā jūs dzenaties pēc nelikvīdas prēmijas,” skaidro minētā uzņēmuma eksperti.
Āzijas parādi
Vēl, piemēram, Āzijas “Raffles Family Office” līdzdibinātājs Rejs Tams “Bloomberg” skaidro, ka pirms pandēmijas vadošais pieņēmums bija, ka valdību un centrālo banku stimuli samazināsies. Savukārt šobrīd skaidrs esot tas, ka tas tā nebūs. Viņš tādējādi priekšroku dod Āzijas investīciju reitinga parādam un Ķīnas nekustamā īpašuma obligācijām. Minētais eksperts pauž pārliecību, ka Ķīnas ekonomikai klāsies labi, un tā turpinās savu modernizāciju.
“Covid-19 ietekme uz izaugsmi Ķīnā bijusi mazāka nekā citās valstīs, un mēs redzam, ka tur atveseļošanās ir iespaidīga. Ja jūs ejat uz parādu tirgu, jūs meklējat stabilitāti un to, kurām valdībām varētu būt spēks atbalstīt tirgu, ja notiktu vēl viens Covid-19 līdzīgs šoks. Šie ir iemesli, kāpēc Ķīna iekļaujas šajā sarakstā. Vēl viens ir tas, ka šīs valsts parādi ir izplatīti. Ķīnas parāda emisija veido 70% līdz 80% no visas Āzijas parāda emisijām. Šajā ziņā ir izredzes arī uz Ķīnas valdības atbalstu,” kāsta R. Tams.
No alternatīvajiem ieguldījumiem viņš izceļ Ķīnas laikmetīgo mākslu. “Jaunākās paaudzes no Āzijas bieži mācās Rietumos. Savās mājās gan viņi joprojām grib redzēt kaut ko tādu, kas pārstāv arī viņu kultūru. Mūsdienu māksliniekos patiešām interesanti ir tas, ka viņi joprojām ir dzīvi. Tas nozīmē, ka ir vieglāk pārbaudīt reālus mākslas darbus un atsijāt iespējamos viltojumus, teic “Raffles Family Office” pārstāvis.