Latvijas Būvuzņēmēju partnerība kopā ar piecpadsmit nevalstiskajām nozares organizācijām uzskata, ka valsts budžeta projektā 2021.gadam plānotās investīcijas publiskās infrastruktūras attīstībai ir nepietiekamas ekonomikas izaugsmes veicināšanai.
Nozares nevalstiskās organizācijas, kas apvienotas Latvijas Būvniecības padomē, ir nosūtījušas atklātu vēstuli Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai, kā arī Saeimas frakciju vadītājiem par plānotajām investīcijām publiskās infrastruktūras attīstībai 2021.gada valsts budžetā.
Kopš pandēmijas sākuma būvniecības nozares nevalstiskās organizācijas ir atkārtoti uzrunājušas valsts pārvaldes institūcijas ar mērķi palielināt un paātrināt publiskā sektora infrastruktūras investīcijas, lai noturētu būvniecības nozari darboties spējīgu un radītu priekšnosacījumus gan nozares, gan visas tautsaimniecības attīstībai.
Būvniecības sektora stabilu un ilgtspējīgu attīstību var nodrošināt, ja tiek novērsta situācija, kad finansējums būvniecības sektorā ieplūst pārāk krasi un viļņveidīgi, līdz ar to arī neprognozējami.
Covid-19 ietekmē Latvijas ekonomika turpina krist, nekustamo īpašumu attīstītāji ir būtiski samazinājuši (-30%) privāto investīciju apjomus.
Šobrīd papildu investīcijas nozarē ienāk tikai valsts un pašvaldību ceļu būvniecībā, kā arī atsevišķos pašvaldību civilās būvniecības projektos. Kopā 2020.gadā valsts publiskajā infrastruktūrā ir papildus investējusi aptuveni 220 miljonus eiro.
Šī gada 26.maijā valdībā tika apstiprināta Stratēģija Latvijai Covid-19 krīzes radīto seku mazināšanai, kas paredz novirzīt 2,2 miljardus eiro ilgtspējīgu publisko infrastruktūras projektu atbalstam, tā stimulējot iekšzemes pieprasījumu un sildot ekonomiku. Savukārt, Valsts budžeta likumprojektā saskaņā ar Finanšu ministrijas (FM) un Ekonomikas ministrijas (EM) (valsts, pašvaldību un publisko kapitālsabiedrību) apkopoto informāciju, publiskās investīcijas nekustamos īpašumos un infrastruktūrā 2021.gadā ir plānotas aptuveni 1 miljarda eiro apmērā, norāda Latvijas Būvuzņēmēju partnerība.
Dažādās tikšanās un sarunās ar nozares pārstāvjiem virkne ministru - ekonomikas, finanšu, satiksmes, reģionālās attīstības ministri -, Saeimas komisiju vadītāji, deputāti ir pauduši izpratni un atbalstu lielākām valsts sektora investīcijām būvniecības nozarē ekonomiskās aktivitātes veicināšanai. Diemžēl, šī izpratne neatspoguļojas sagatavotajā valsts budžeta projektā, secina būvnieki.
Ņemot vērā, ka prognozētais kopējais apgrozījuma kritums būvniecībā 2020.gadā būs 10% robežās, kā arī neskaidrās būvniecības apjomu prognozes 2021.gadam, jo esošie projekti noslēdzas, jaunu būvniecības projektu ir maz, bet jauno ES fondu apguve visticamāk sāksies tikai 2022.gadā, ar valsts budžetā paredzēto investīciju apjomu nebūs iespējams sasniegt stratēģijā noteikto.
Tādēļ, ja valsts sektors varētu aizstāt daļu no privātā sektora neveiktajiem ieguldījumiem, kas tiek apturēti ekonomiskās lejupslīdes dēļ, eksporta apjomu samazinājumu un ES fondu periodu pārrāvumu, tad tie kopā būtu vidēji 500 miljoni eiro gadā, ko publiskajam sektoram vajadzētu ieguldīt publiskajā infrastruktūrā kā papildu investīcijas 2021.-2022.gadā, uzskata Latvijas Būvuzņēmēju partnerība. Tas nodrošinātu stabilitāti ceturtajā lielākajā ekonomikas nozarē valstī.
Lai būvniecības nozare attīstītos stabili, bez pārrāvumiem un veicinātu ekonomikas izaugsmi, tad 2021.gadā vien, kā arī turpmākos gadus, ir nepieciešamas vidēji 1,5 miljardu eiro lielas publiskās investīcijas, uzskata būvnieki.
Saeimai, lemjot par budžetu 2021. un turpmākajiem gadiem, jāņem vērā visas iespējas, lai veicinātu nepārtrauktas investīcijas ēku un infrastruktūras būvniecībai un neierobežotu jau uzsākto projektu ieviešanu. Tā ir valsts atbildība un arī iespēja palielināt investīcijas un šādā veidā nodrošināt ātrāku izeju no ekonomiskās lejupslīdes.
Būvniecības nozare vēlreiz apliecina, ka arī Covid-19 risku laikā nozare ir spējīga darboties un kāpināt apjomus. Nozares ieskatā tuvākos gadus nepastāv bažas par nozares pārkaršanu pie nosacījuma, ja kopējās publiskās investīcijas ir vienmērīgi sadalītas nākamajos 7 gados, un publiskais pasūtījums būtu vidēji 1,5 miljardi eiro gadā, t.sk., arī ES fondu finansējums 2021-2027.gadam.