BAU 2023 – modulārā būvniecība un zaļais kurss būvniecībā
Pēc četru gadu piespiedu pauzes, no 17. līdz 22. aprīlim Minhenes izstāžu centrā klātienē atkal pulcēsies pasaules būvniecības nozares pārstāvji uz savas nozares lielāko pasākumu – pasaulē vadošo arhitektūras, būvmateriālu un būvsistēmu izstādi BAU.
19 hallēs un starptautiskajā kongresu centrā jeb divos simtos tūkstošu kvadrātmetru, 2200 dalībnieku no 45 pasaules valstīm satiksies ar 260 tūkstošiem apmeklētāju - nozares vadošajiem ekspertiem un speciālistiem: arhitektiem, inženieriem, būvprojektu attīstītājiem, būvniekiem, būvmateriālu ražotājiem, celtniecības materiālu un tehnoloģiju tirgotājiem un citiem būvniecības nozares profesionāļiem, lai apmainītos ar jaunāko informāciju, prezentētu inovatīvus produktus un tehnoloģiskos risinājumus.
Latviju šā gada izstādē pārstāvēs vienpadsmit uzņēmumi: seši uzņēmumi ar individuālajiem stendiem produktu hallēs AM Energy A5/438, Baltic Buildings ATR/140, CEWOOD B5/107, Glastik B5/217, RIPO fabrika C1/529 un RUBRIG A6/130, kā arī pieci uzņēmumi LIAA organizētājā Latvijas nacionālajā stendā B5/316.
Sešas dienas, no pirmdienas līdz sestdienai, Minhenes izstāžu centrā nozares profesionāļu fokuss būs vērsts uz būvniecības nozares zaļo kursu jeb ilgtspēju un klimata neitralitāti, piedāvājot risinājumus šodienas globālajiem, ekoloģiskajiem un ekonomiskajiem izaicinājumiem. Centrālā vieta izstādes dalībnieku tematiskajās ekspozīcijās būs atvēlēta jaunākajām tehnoloģijām, materiāliem un to pielietojuma iespējām. Līdzās nozares tirgus līderiem nostāsies inovatīvi jaunpienācēji ar materiālu, tehnoloģiju un būvsistēmu piedāvājumu komerciālai, dzīvojamai un interjera būvniecībai jaunās un esošās ēkās.
BAU 2023 ir noteiktas piecas galvenās tēmas: klimata pārmaiņu izaicinājumi, digitālā transformācija, nākotnes dzīvojamā telpa, resursi un to pārstrāde, modulārā būvniecība.
Globālā sasilšana un klimata pārmaiņas pēdējos gados ir kļuvušas aizvien pamanāmākas, proti, arvien biežāk saskaramies ar ekstremāliem laikapstākļiem - izteiktiem karstuma periodiem un tiem sekojošiem mežu ugunsgrēkiem, spēcīgām lietusgāzēm, kam seko plūdi un postošām vēja brāzmām, kas sagrauj ēkas. Šajā kontekstā būvniecības nozares profesionāļiem ir īpaši svarīgi uzraudzīt klimata pārmaiņu izraisošos faktorus un identificēt problēmas, lai izstrādātu jaunus risinājumus ēku un pilsētu būvniecībā, domājot par būvkonstrukciju izturību un ēku energoefektivitāti. Tāpat tiek meklēti jauni ekoloģiski, ekonomiski un sociāli ilgtspējas risinājumi būvniecībā, akcentējot apzinātu esošo resursu izmantošanu, enerģijas un izejvielu patēriņa samazināšanu un vides aizsardzību. Līdzās tam pasaulē vadošie būvniecības eksperti ir pievērsušies gan energoefektīvas ēku plānošanas un būvniecības virzienam, gan arī būvniecības izmaksu optimizācijai un ekonomiski ilgtspējīgu būvniecības konceptu izstrādei, gan arī pilsētvides ainavas organizācijas risinājumiem. Plašāk par šīm tēmām varēs uzzināt BAU konferenču centrā, tematiskās programmas forumos un specializētajās ekspozīcijās C2/518, 528, 101 un C4/502.
Vēl viena BAU lielā tēma, kas, iespējams, būs ļoti saistoša uz eksportu orientēto Latvijas koka moduļu māju ražotājiem, ir modulārā būvniecība, kas pašlaik ir viena no svarīgākajām nākotnes tendencēm būvniecības nozarē. Izmantojot digitālos rīkus, atsevišķi sērijveida būvniecības komponenti tiek izveidoti datorā un tos var neierobežoti montēt un demontēt. Vienkopus ir pieejama visa nepieciešamā informācija, sākot no elementu skaita un fizikālajām īpašībām līdz visu savienojumu grafiskajiem attēliem. Šādā veidā dažu minūšu laikā var uzskicēt dažādus ēkas variantus ar atšķirīgiem stāvu plāniem. Pēc tam šie digitālie dati tiek izmantoti, lai izveidotu standartizētus, brīvi kombinējamus ēku komplektus, kas tiek pilnībā automātiski samontēti rūpnīcā – līdzīgi kā automašīnas uz montāžas līnijas. Tikai virsbūves un dzinēju vietā tiek montēti logi un fasādes. Galu galā visas sastāvdaļas tiek savienotas būvlaukumā.
Starp citu, moduļu būvniecību sauc arī par sērijveida būvniecību, jo detaļas tiek ražotas sērijveidā. Modulārā metode nav pilnīgi jauna, tās aizsākumi meklējami 20. gs. 20. gados līdz ar modernisma un funkcionālisma ienākšanu arhitektūrā, proti, par šī virziena aizsācējiem tiek dēvēti vācu arhitekts Gropius, šveiciešu-franču arhitekts Lekorbizjē un Vācijas/ASV arhitekts Mīss van der Roe. Pagājušā gadsimta 60. un 70. gados sērijveida būvniecība piedzīvoja vēl vienu uzplaukumu, kad radās pazīstamās saliekamās ēkas. Mūsdienās tā atkal ir modē, jo tiek uzskatīta par daudzsološu risinājumu, lai pēc iespējas ātrāk, elastīgāk un lētāk izveidotu jaunu dzīvojamo telpu.
Modulārā būvniecība ir ne tikai kā sava veida labs risinājums šodienas būvniecības problēmām, kas ir materiālu un kvalificēta darbaspēka trūkums, bet arī apvieno daudzus citus plusus, piemēram, īsāks ēkas plānošanas un būvniecības process būvlaukumā, mazāks resursu patēriņš un zemākas izmaksas, mazāk būvniecības atkritumu būvlaukumā, viegla projekta pielāgojamība pasūtītāja vajadzībām.
Saskaņā ar Vācijas reģionālās mājokļu asociācijas VdW Südwest datiem modulāro ēku tirgus Vācijā pašlaik ir tikai aptuveni četri procenti. Taču nākotnē tas varētu mainīties, jo pilsētu blīvums pastāvīgi pieaug. Pilsētplānotāji jau tagad saskaras ar izaicinājumiem, jo viņiem pašvaldību interesēs jārada ilgtspējīgas, saprātīgas koncepcijas dienas aprūpes centri, skolas, biroji, vienas ģimenes mājas un daudzdzīvokļu ēkas. Modulārās būvniecības iespējas un ātrums šeit ir būtiska priekšrocība, salīdzinājumā ar parastu daudzdzīvokļu ēkas būvniecību, kas var aizņemt vienu līdz divus gadus, turpretim sērijveida daudzdzīvokļu ēkas būvniecība aizņem tikai aptuveni četrus mēnešus. Turklāt pieaug pieprasījums pēc tā sauktajiem jauktas izmantošanas īpašumiem, kas nelielā platībā apvieno dažādas funkcijas un dzīves jomas, piemēram, dzīvošanu, sportošanu, darbu un tamlīdzīgi. Šeit ir pieprasītas jaunas jauktas izmantošanas nekustamā īpašuma stratēģijas un koncepcijas. Nozares eksperti prognozē, ka tuvāko piecu līdz desmit gadu laikā modulārā un sērijveida būvniecība Vācijā kļūs arvien izplatītāka. Modulārā būvniecība dominēs, jo pieprasījums pēc mūsdienīgiem mājokļu konceptiem pieaug. Izstādes ietvaros šai tēmai ir izveidota atsevišķa ekspozīcija, kur ražotāji izstāžu centra ātrijā prezentēs inovatīvus saliekamos moduļus, demonstrēs labās prakses piemērus un sniegs ieskatu digitālajos rīkos.
BAU 2023 būs atvērta apmeklētājiem no pirmdienas, 17. aprīļa, līdz sestdienai, 22. aprīlim, katru dienu no plkst. 09:30 līdz 18:00, savukārt, pēdējā dienā līdz plkst. 16:00. Tā kā šī ir specializētā izstāde, tad pirms biļešu iegādes ir jāreģistrējas apmeklētāju reģistrā. Zaļā kursa ietvaros ir iespēja iegādāties GoGreen ieejas biļetes, tādejādi 4,00 EUR novirzot klimata jautājumu risināšanai. Vienas dienas biļete vienai personai maksā 29,50 / GoGreen 33,50 eiro, divu dienu biļete attiecīgi 45,50 / 49,50 eiro, un biļete visām izstādes dienām maksā 59,50 / GoGreen 63,50 eiro. Plašāka informācija www.bau-muenchen.com.