Četru gadu laikā, neraugoties nedz uz Covid-19 pandēmiju, nedz karu Ukrainā, uzkrātās ārvalstu tiešās investīcijas (bilance ienākošās – izņemtās)uzņēmumu pamatkapitālos ir pieaugušas par 4,43 miljardiem eiro jeb 58%.
To liecina SIA Lursoft pētījums pēc Uzņēmumu reģistra datiem. Tā 2020. gada 1. janvārī Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā akumulētās ārvalstu tiešās investīcijas veidoja 7,68 miljardus eiro, bet 2024. gada 18. jūlijā – 12,11 miljardus eiro. Lursoft dati liecina, ka šogad veikti darījumi ar 2578 Latvijas uzņēmumiem, šogad unikālais ārvalstnieku skaits, kas veikuši darījumus ar ieguldījumiem, – 3183. SIA Lursoft valdes loceklis Ainars Brūvelis skaidro, ka metodoloģija visus iepriekšējos 33 gadus ir bijusi nemainīga – tiešo uzkrāto investīciju pamatkapitālā Lursoft aprēķinos tiek uzskaitītas ne tikai ienākušās (reģistrētās) investīcijas, bet arī izejošās, un tiek pieņemts, ka gadījumos, ja uzņēmums tiek likvidēts vai ārvalstu daļas tiek pārdotas Latvijas rezidentiem, tiek samazināts ārvalstu investīciju apjoms.
“Savā metodoloģijā vadāmies pēc tā, ka ārvalstu investīcijas Latvijas uzņēmumu pamatkapitālā ne tikai ieplūst uz mūžīgiem laikiem, bet tās var samazināties, uzņēmumu pārpērkot vietējā kapitāla investoriem, tāpat ir arī neveiksmīgi biznesa darījumi, kad Latvijā reģistrētais uzņēmums vienkārši tiek likvidēts,” skaidro A. Brūvelis.
Viņš atgādina, ka par investīciju izcelsmes valsti tiek uzskatīta valsts, kuras uzņēmums vai pilsonis ir ieguldījis investīcijas, tālāk neanalizējot investīcijām piesaistīto līdzekļu izcelsmi. Jāņem vērā, ka ir valstis, kuras ārvalstu investori izmanto kā sava veida tramplīnu investīcijām citās reģiona zemēs. Piemēram, vairāki Skandināvijas uzņēmumi Latvijā ieguldījuši, izmantojot savas meitas kompānijas Igaunijā, kā rezultātā attiecīgo uzņēmumu veiktās Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā akumulētās ārvalstu tiešās investīcijas tiek pieskaitītas Igaunijai. A. Brūvelis arī pieļauj, ka atsevišķos gadījumos netiek apzināta investīciju patiesā izcelsme – nereti kā ārvalstu / citu valstu investīcijas tiek uzrādīti Latvijas līdzekļi, kas faktiski izvesti uz valsti ar izdevīgāku nodokļu politiku ilgtermiņā vai lai iegūtu Latvijas nodokļu atvieglojumus investīciju atbalsta politikas dēļ.
Visu rakstu un pētījumu lasiet žurnāla Dienas Bizness 23.jūlija numurā!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.