Valdība apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus „Ģenētiski modificēto organismu ierobežotās izmantošanas un atļaujas izsniegšanas kārtība”.
Noteikumi nosaka ģenētiski modificēto organismu (ĢMO) ierobežotās izmantošanas atļaujas izsniegšanas kārtību, kā arī uzraudzības un kontroles institūciju pienākumus un tiesības. Tāpat noteikumi nosaka zinātniskās institūcijas, kas nodarbojas ar ĢMO izpēti, pienākumus, tiesības un atbildību, kā arī ĢMO ierobežotās izmantošanas riska novērtēšanu. Noteikumi nosaka arī ģenētiski modificēto organismu nekaitīguma kritērijus un vispārīgos principus darbā ar ģenētiski modificētajiem organismiem, Db.lv informē Zemkopības ministrijas
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļa.
Zinātniskajai institūcijai pirms ĢMO izmantošanas pētījumos Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) jāiesniedz paziņojums par darbavietu un par paredzēto ģenētiski modificēto organismu ierobežotās izmantošanas darbību. Zinātniskā institūcija arī ir atbildīga par ĢMO ierobežotās izmantošanas radīto kaitējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi atbilstoši normatīvajiem aktiem par vides aizsardzību.
Uzraudzību un kontroli par šo noteikumu izpildi veiks PVD, kā arī uzraudzības un kontroles institūcijas atbilstoši normatīvajiem aktiem par darba aizsardzības prasībām, saskaroties ar bioloģiskajām vielām.
Noteikumos arī noteikts, ka PVD neizsniegs zinātniskajai institūcijai atļauju ĢMO izmantošanai darbā, ja tā nebūs nodrošinājusi papildus pieprasīto informāciju par ĢMO ierobežotās izmantošanas darbības radīto būtisko kaitējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi. Tāpat PVD neatļaus strādāt ar ĢMO, ja zinātniskā institūcija riska novērtējuma kopsavilkumā vai ziņojumā būs apzināti slēpusi informāciju par iespējamiem riskiem vai kaitējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi.
PVD anulēs atļauju, ja oficiāli būs pieejama jauna zinātniski pamatota informācija, ka ĢMO ierobežotā izmantošana rada būtisku kaitējumu cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi. Tāpat arī PVD anulēs atļauju, ja norādītā ierobežotās izmantošanas drošības klase un ierobežojošie pasākumi vai izsniegtās atļaujas nosacījumi vairs nebūs atbilstoši, lai ierobežotā izmantošana būtu droša. PVD arī neatļaus zinātniskai institūcijai izmantot ĢMO, ja būs noticis ārkārtas gadījums, kas iespējams radīs būtisku risku cilvēku un dzīvnieku veselībai vai videi, kā arī, ja zinātniskā institūcija nepildīs atļaujā noteiktos nosacījumus.
Noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas laikrakstā Latvijas Vēstnesis.