Nauda, kas gūta spekulējot ar nekustamiem īpašumiem (iegādāti vai izgatavoti pārdošanai), tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Tā atzīst aptaujātie nodokļu speciālisti. Fiziskās personas bieži, pārdodot nekustamos īpašumus, redz vienīgi likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu (9.panta pirmās daļas 19.punkta c) apakšpunktu), kas paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti ienākumi no sava īpašuma pārdošanas, izņemot ienākumu no tāda nekustamā īpašuma pārdošanas, kas ir bijis personas īpašumā mazāk par 12 mēnešiem. Netiek pamanīts, ka ir norma (9.panta pirmās daļas 19.punkta a) apakšpunkts), kas paredz, ka ar nodokli tiek aplikti ienākumi no pārdošanai izgatavotas vai iegādātas mantas neatkarīgi no minētā 12 mēnešu termiņa.
Tas arī ļauj secināt: ar iedzīvotāju ienākuma nodokli tiek aplikti ienākumi no nekustamajiem īpašumiem, kas tiek attīstīti, celti, pirkti, rekonstruēti pārdošanai utt., neatkarīgi no tā, ka valdības sēdē, diskutējot par grozījumiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā saistībā ar spekulatīvo darījumu aplikšanu ar ienākuma nodokli, tika nolemts attiecīgos punktus neiekļaut, kaut arī pēc būtības tie būtu atkārtojuši to pašu, kas ir Ministru kabineta noteikumos.
Nepārprotamas normas
"Valdībā 2006. gada 26. septembrī pieņemtajos Ministru kabineta noteikumos nr. 793 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" ir skaidri pateikts, ka ienākumi no spekulatīvajiem darījumiem tiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli - 25 %, turklāt pastāv risks tikt sodītam par nereģistrētu saimniecisko darbību," uzsver Sorainen Law Offices zvērināts advokāts Jānis Taukačs. 12 mēnešu ierobežojums, pēc kura ir tiesības pārdot, neapliekot peļņu ar nodokli, ir paredzēts, ja šis īpašums nav iegādāts vai uzbūvēts pārdošanai.
Viņš norāda, ka fiziskās personas nevar noslēpties zem personiskās lietošanas vairoga, jo kuram gan varēs iestāstīt, ka tāpēc ir pārdoti, piemēram, n-tie dzīvokļi, zemes pleķi vai mājas.
Neapliek personīgo
Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dzīvokļa (mājas) pārdošanas ienākumus, kurā fiziskā persona dzīvoja, vai vairumā gadījumu - kura tika privatizēta, denacionalizēta, mantota u.tml. gadījumos, kad īpašums nav iegādāts vai izgatavots pārdošanai, katrā gadījumā izvērtējot darījumu ekonomisko būtību un veikto darījumu regularitāti un apjomu, skaidro J. Taukačs. Viņš uzskata, ka likums tieši šādā veidā, visticamāk, bija interpretējams arī iepriekš, bet arī atzīst, ka līdz minēto noteikumu pieņemšanai - rudenim - vēl varēja diskutēt par interpretāciju, taču tagad - fizisko personu spekulatīvo darījumu aplikšana ar iedzīvotāju ienākuma nodokli ir nepārprotamāka.
Šāda sistēma attiecināma arī uz kapitāla daļu un akciju, kā arī cita "sava īpašuma" atsavināšanu - būtisks ir nodoms - vai īpašums iegādāts ar mērķi pārdot, kas katrā atsevišķā gadījumā atkarīgs no apstākļiem. Lai arī šādu normu nebija iepriekšējos MK noteikumos par likuma piemērošanu, tomēr VID un Finanšu ministrijas viedokļos likuma normu interpretācijas, kas līdzīgas minētajai, ir sniegtas jau vairākus gadus. J. Taukačs arī piebilst, ka minētie jaunie MK noteikumi arī neatļauti paplašina likuma normas, jo sava īpašuma pārdošanas gadījumā paredz aplikt ar nodokli atskaitīto nolietojumu, ja īpašums nav iegādāts vai uzbūvēts pārdošanai, bet ir izmantots saimnieciskajā darbībā. Likums savukārt skaidri pasaka, ka šāda sava īpašuma pārdošana nerada nodokļa nomaksas pienākumu, skaidro J. Taukačs.
Nejaukt terminus
"Rūpīgi lasot likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normas, kuras nosaka, ka visi ienākumi (izņemot 9. pantā noteiktos, kas ir neapliekami) tiek aplikti, tostarp arī ienākumi no nekustamā īpašuma sadalīšanas, māju būvniecības uz atsevišķiem zemes pleķiem," uzsver Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas priekšsēdētājs Ainis Dābols. Viņš uzsvēra, ka likuma izpratnē ar ienākuma nodokli tiek aplikti visi saimnieciskajā darbībā gūtie ienākumi un nekustamo īpašumu zemes, dzīvokļu pirkšana, attīstīšana un vēlāk - gan pirms 12, gan pēc 15 un arī pēc 30 mēnešiem - pārdošana ir uzskatāma par saimniecisko darbību ar mērķi gūt peļņu.
"Fiziskai personai - nodokļu maksātājam - ir grūti un faktiski neiespējami pierādīt, ka ceļ n-tās ģimenes mājas vai pērk n- tos dzīvokļus un pēc tam kaut kad tos kādu iemeslu dēļ (bērni vai radinieki no tiem atteicās) pārdod," atzīst A. Dābols. Viņaprāt, nav nozīmes, vai šo saimniecisko darbību fiziskā persona veic reģistrējoties vai ne, jo nodokļu administrācijai atliek tikai ieskatīties zemesgrāmtā, lai konstatētu, kad, ko kura fiziskā persona ir iegādājusies un pārdevusi un piedevām vēl par cik.
Aplikšana paredzēta
"Likuma gars ir neaplikt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli personīgā nekustamā īpašuma pārdošanu, nevis ienākumus no pārdošanai izgatavotas vai iegādātas mantas - nekustamā īpašuma," skaidro SIA Latio valdes locekle, finanšu direktore Irita Cimdare.
Viņa norāda, ka likumdevējs jau sākotnēji to ir paredzējis, kaut arī speciāli to nav uzsvēris, taču sabiedrībā nezin kādēļ iesakņojies maldīgs uzskats, ka fizisko personu darījumos ar nekustamajiem īpašumiem nodoklis jāmaksā, tikai to pārdodot ātrāk nekā 12 mēnešus kopš tā iegādes. Ar nekustamajiem īpašumiem ir tāpat kā ar jebkuru lietu. Proti, ja tante tirgū pārdod savu vienīgo jaku, tad ienākumus no tās pārdošanas neapliks ar ienākuma nodokli, taču ieņēmumi tiks aplikti ar nodokļiem, ja tante pārdos 100 jakas, jo tā jau ir uzņēmējdarbība - regulāra darbība par atlīdzību ar mērķi gūt peļņu, skaidro I. Cimdare. Tāpēc viņa arī norāda, ka cits būtisks jautājums ir pierādīšana un normatīvu interpretācija - ir vai nav regulāra darbība, ir vai nav tā nereģistrēta uzņēmējdarbība, vai par to ir vai nav jāmaksā ienākuma nodoklis, ja fiziskā persona pārdod n-tās mājas.
Viss VID ziņā
Pēdējos gados nekustamā īpašuma bums Latvijā sit augstu vilni, tāpēc arī "gaismā nāca" vairāk spekulatīvo darījumu par iespaidīgām summām, VID aktīvāk sācis kontrolēt šādu darījumu veicējus fiziskās personas, turklāt vēl nepārprotamāk uz to norāda 2006. gada septembrī pieņemtie MK noteikumi.
"Likuma burts paredz spekulatīvo darījumu aplikšanu ar iedzīvotāju ienākuma nodokli, cits jautājums, kā VID to realizē," atzīst A. Dābols.
Viņaprāt, šis jautājums vēl vairāk saasināsies pēc sākumdeklarēšanās ieviešanas, jo tad jebkurai fiziskajai personai būs jādeklarē automašīnas vai nekustamā īpašuma pirkšana - pārdošana, ja tā vērtība pārsniegs noteikumu minimālo mēnešalgu apmēru.
Db jau rakstīja, ka Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektors Dzintars Jakāns, uzstājoties Db rīkotajā konferencē Biznesa prognozes 2007, uzsvēra: VID darbība fizisko personu ienākumu un maksāto nodokļu jomā pieaugs. Proti, VID darbības nodokļu kontroles pasākumu prioritātēs 2007. gadā ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa kontrole.
Pēc vairāku aptaujāto domām, ir tikai laika jautājums, kad VID kādai fiziskajai personai, kura pārdevusi nekustamos īpašumus, pārbaudīs ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamo ienākumu atbilstību personas uzrādītajai, un tad cilvēkam par pārsteigumu uzrēķina milzīgu nesamaksātā ienākuma nodokļa summu, kā arī kavējuma naudu.
Uzreiz nevarēs
Tuvākajos gados Latvijā nevar būtiski samazināt inflāciju cenu izlīdzināšanās dēļ, bet tās ierobežošanai nākotnē ir jāveic vairāki pasākumi, uzskata speciālisti, vienlaikus aicinot steidzami ķerties klāt nekustamo īpašumu tirgum.
"Esam pārāk mazs tirgus, lai mūs pārpludinātu, piem., dažādi pakalpojumu sniedzēji. Zinot energoresursu cenas un dažādas ES prasības, nevaram ignorēt to izlīdzināšanās tendenci," tā SEB Unibankas analītiķis Andris Vilks.
DnB NORD Bankas analītiķe Olga Ertuganova min, ka inflāciju ļoti ietekmē inflācijas gaidas uzņēmēju un iedzīvotāju vidū, tādēļ maz iespējams, ka inflāciju būtu iespējams bremzēt strauji. "Ir jānodala procesi, kurus valsts var un kurus nevar ietekmēt," secina Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Harijs Jordāns. "Nekādā gadījumā inflācijas apkarošanai nedrīkst likt šķēršļus uzņēmumu ieguldījumiem modernizācijā, jaunu produktu attīstībā vai resursu taupībai," uzsver H. Jordāns.
Hansabankas finanšu speciālists Mārtiņš Kazāks atzina, ka inflācijas strauja bremzēšana ir iespējama, bet būs tikai īslaicīga cenu kāpuma atlikšana par, maksimums, gadu diviem, turklāt var izrādīties kaitējoša.
M. Kazāks norādīja: lai tiešām ilgstoši samazinātu inflāciju, ir jāveic strukturāli pasākumi, jo tas palīdzēs pastāvīgi ierobežot cenu kāpumu.
Finansisti ir vienisprātis: lai kaut nedaudz mazinātu inflāciju, galvenais uzdevums, kas jārisina steidzami, ir jāķeras klāt nekustamā īpašuma tirgum. "Situācija nekustamo īpašumu tirgū veicina nepamatotu optimismu, ka cenas augs arī turpmāk un ar darījumiem varēs pelnīt gandrīz bezgalīgi. Pazeminot patērētāju optimismu, ir iespējams risināt inflācijas gaidu problēmu. Cenu stabilizēšanās nekustamo īpašumu tirgū piebremzētu būvniecības izmaksu straujo kāpumu un tā ietekmi uz ražotāju cenām un arī uz patēriņa preču cenām. Tāpēc ir nopietni jāapsver nodokļu politikas maiņa nekustamo īpašumu sektorā. Būtu jāsasniedz kadastrālās vērtības tuvināšana tirgus vērtībai un spekulatīvu aktivitāšu mazināšana," tā M. Kazāks. Aptaujātie uzņēmēji uzskata, ka valstij būtu jārod iespējas, kā slāpēt arī būvniecības bumu. Proti, vispirms valdība varētu atteikties - (pārcelt uz tālāku nākotni) laikmetīgās mākslas centra un koncertzāles būvniecību, un, ja iespējams, arī nacionālās bibliotēkas ēkas projekta īstenošanu. ·āds solis no valsts puses mazinātu pieprasījumu pēc celtniecības jaudām, materiāliem un visdažādākajiem pakalpojumiem. Pieļauts, ka tad varētu apturēt absurdo situāciju, kad būvniecībā teju vai palīgstrādnieks saņem ievērojami reizes lielāku atalgojumu nekā vairākās rūpniecības jomās, kā rezultātā no pēdējām tiek "izsūknēts" darbaspēks.
Svarīga ir arī konkurences veicināšana visā ekonomikā. Samazinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi, uzņēmēji varēs neveikt algu palielinājumu, tas arī vairos godīgu konkurenci, iesaka metālapstrādes SIA Leax Baltix loģistikas vadītājs Henriks Silenieks.
Lai ievērojami samazinātu inflāciju, iepriekš minētie ilgtermiņa pasākumi jāīsteno kompleksi, un piedaloties valdībai, bankām, iedzīvotājiem, t speciālisti. 2007. gadā veikto aktivitāu sekas varētu gaidīt nākamgad vai pat, iespējams, šogad inflāciju mazināt par 0.5-1 %punktu. Tas būtu labs sākums, lai pietuvotos iespējai ieviest eiro 2011.-2013.g.
Priekšlikumi inflācijas iegrožošanai
Bankas:
Nekustamo īpašumu tirgus sakārtošana, novērst tajā esošās privilēģijas maksāt mazākus nodokļus nekā citās nozarēs
Nākamajiem gadiem būtiski ir veidot sabalansētu valsts budžetu
Stimulēt konkurenci un uzņēmējdarbības caurspīdīgumu, mazināt pelēkās ekonomikas daļu, nedeklarētās naudas apjomu apriti
Lietderīgāka ES fondu apguve
Bankām vēlama konservatīvāka pieeja kreditēšanā
Ir jādiskutē par regulēto tarifu un akcīzes strauju, mērenu vai izstieptu pacelšanas tempu, par samazinātu PVN pārtikai
Fiskālās politikas instrumenti
Uzņēmēji:
Nopietni žņaugi nekustamo īpašumu spekulantiem, slāpēt nekustamo īpašumu un būvniecības bumu
Jāanalizē, no kurienes Latvijā ieplūst neskaidras izcelsmes nauda
Jāsamazina iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme
"Pierunāt" bankas būtiski ierobežot patēriņa kreditēšanu, vienlaikus padarot tās ieinteresētākas ražošanas projektu kreditēšanā