Ieviešot nekustamā īpašuma nodokli (NĪN) būtu jāievēro sociālā taisnīguma princips, raidījumā Sarkanā līnija norādījuši SIA Latio tirgus analītiķis Māris Grīnbergs, kā arī Namīpašnieku asociācijas vadītājs Dmitrijs Trofimovs. Viņi ierosināja, ka lielāks nodoklis būtu jāmaksā spekulantiem.
D. Trofimovs norādīja, ka labs būtu variants, ja katrai mājsaimniecībai būtu viens mājoklis, par kuru nevajadzētu maksāt NĪN vispār, bet par papildus mājokļiem nodoklis būtu jāmaksā. «Protams, nevar būt tā, ka ģimenē ir četri cilvēki un uz katra cilvēka vārda ir reģistrēts pa īpašumam, taču ja ģimenei ir viens īpašums, tad to nevajadzētu aplikt ar nodokli,» tā viņš.
Savukārt M. Grīnbergs norādīja, ka ar lielāks NĪN būtu jāmaksā tādos gadījumos, ja īpašumi iegādāti savtīgos nolūkos, taču viņš piebilda, ka arī šis ir diskutējams jautājums: «Piemēram, Lielbritānijā, ģimenēm, kas iegādājas papildu mājokli izīrēšanai, tieši otrādi - tiek piešķirti nodokļa atvieglojumi.»
D. Trofimovs teica, ka vispār neesot skaidrs, kādēļ tiek paaugstināts NĪN, jo 100 % ienākumi no tā aizplūdīs uz pašvaldībām, taču nav dzirdēts, lai kaut viena pašvaldība prasītu NĪN paaugstināšanu. Tāpēc nav skaidrs, kāda bijusi politiķu motivācija nodokļa palielināšanai. Viņš arī piebilda, ka Rīgā pašvaldība nodokļa atvieglojumos zaudējusi 70 tūkstošus latu, bet 2007. gadā - 7000 latu.
Savukārt Finanšu ministrijas pārstāve Daina Robežniece diskusijā norādīja, ka, paceļot nodokļa likmi, maksājamā summa tik un tā būšot zemāka nekā iepriekš, jo tiks aktualizēta īpašumu kadastrālās vērtības datu bāze, bet kadastrālās vērtības īpašumiem ir kritušās. Pēdējoreiz kadastrālās vērtības aktualizētas pirms diviem gadiem, bet tagad īpašumu vērtība kritusies par apmēram 40 %. Viņa arī norādīja, ka nākamgad, palielinot NĪN, paredzēts iekasēt par 29.6 miljoniem latu vairāk nekā pērn no šī paša nodokļa.
D. Robežniece arī skaidroja, ka par NĪN nemaksāšanu cilvēkus cietumā nelikšot, bet izmantos citus mehānismus maksājumu piedzīšanai.