Šoruden pētījumu aģentūra TNS ir investējusi resursus un Igaunijā izveidojusi pirmo neiromārketinga pētījumu laboratoriju Baltijā. Tā kā iekārtas ir pārvietojamas, neiromārketinga pētījumus būs iespējams veikt arī Latvijā un Lietuvā.
Oktobrī TNS plāno veikt pirmos neiromārketinga pētījumus Latvijā.
Neiromārketinga pētījumu laboratorijā tiks pielietotas trīs biometrijas tehnoloģijas, kas ļauj fiksēt un novērtēt cilvēku reakciju, apskatot reklāmu, zīmolu vai produktu. Pirmkārt, elektroencefalogrāfs jeb EEG fiksē smadzeņu viļņu elektrisko aktivitāti un ļauj noteikt, kā cilvēks reaģē uz dažādiem reklāmas kadriem, zīmoliem vai produktiem. Otrkārt, GSR (Galvanic Skin Response) ierīce mēra nervu sistēmas reakciju jeb fiksē elektrovadāmības izmaiņas uz ādas virsmas. Pēc līdzīgiem principiem darbojas tā saucamais «melu detektors». Tā iespējams fiksēt cilvēka emocionālās aktivizēšanās līmeni un noteikt, vai reklāma pamudinās uz rīcību. Treškārt, speciālas brilles acu skenēšanai jeb acu zīlīšu kustību analīzei palīdz atklāt to, kam un cik ilgi reklāmā cilvēki velta uzmanību.
Apkopojot rezultātus, kas iegūti ar EEG, GSR un speciālajām brillēm, var noteikt un padziļināti izpētīt patērētāja neapzinātās reakcijas pret zīmolu, reklāmu vai produktu. Kombinējot neiromārketinga pētījumus ar tradicionālajām izpētes metodēm, iespējams vēl plašāk izprast un paredzēt patērētāju vēlmes un vajadzības, norāda pētnieki.
Viens no pirmajiem Baltijā pētītajiem reklāmas materiāliem, izmantojot neiromārketinga metodi, ir Igaunijas alus zīmola A. Le Coq reklāma, kas spilgti atklājot atšķirības dažādu uzrunāto mērķauditoriju vidū. TNS neiromārketinga pētījumu eksperte Baltijā Heidi Reinsone norāda, ka šī pētījuma ietvaros reklāma tika analizēta gan sieviešu, gan vīriešu vidū. Lai gan alus pamatauditorija ir vīrieši, neiromārketinga pētījums atklāja, ka tieši sieviešu vidū reklāmai bija augsta efektivitāte, un tās sižets radīja padziļinātu interesi par reklamēto produktu. Savukārt vīriešu auditoriju šī reklāma neuzrunāja.
TNS neiromārketinga pētījumu eksperte Latvijā Arta Kudlāne uzsver neiromārketinga pētījumu plašo pielietojamību un kā piemēru no pasaules prakses min mūzikas videoklipu analīzi par mūziķu uztveri sabiedrībā. Piemēram, analizējot Lady Gaga videoklipu dziesmai Bad Romance atklājās, ka Lady Gaga mūzikas klips spēcīgi ietekmē klausītāju smadzeņu un nervu sistēmas emocionālo aktivizēšanos. Tas liecina par klausītāju uzmanības piesaisti popdīvai ilgtermiņā, pat gadījumos, kad cilvēki apgalvo, ka Lady Gaga mūzika viņiem nepatīk.