Pērn liela daļa jauno aizdevumu tika izsniegti latos, tomēr tagad, gatavojoties pārejai uz eiro, arī kredītņēmēji priekšroku dod eiro valūtai.
Pašlaik iezīmējusies tendence, ka arvien vairāk klientu izvēlas noformēt hipotekāros kredītus eiro valūtā, attiecīgi klientu skaits, kas izvēlas latu kredītus, samazinās, norāda bankas Citadele Kredītu produktu vadītāja Zanda Alviķe, uzsverot, ka pagājušajā gadā lielākais darījumu īpatsvars bija latos, savukārt šogad visvairāk izvēlētā valūta ir eiro. Būtiski arī, ka Rīgas reģionā liela daļa no īpašumu pirkšanas - pārdošanas darījumiem notiek eiro valūtā, attiecīgi arī arvien vairāk klienti formē darījumus eiro valūtā.
Šobrīd patēriņa kredītus Citadele piedāvā latos, bet gadu mijā tie automātiski bez komisijas maksas un par ES noteikto kursu tiks konvertēti uz eiro.
Likmes latu un eiro hipotekārajiem kredītiem atšķiras tikai ar mainīgo likmes daļu, eiro valūtā - Euribor naudas tirgus indekss, latos - Rigibor indekss, skaidro bankas pārstāce.
Mainīgā Euribor likme pašreiz zemāka ir eiro valūtā, savukārt, izmantojot Swedbank piedāvāto bāzes likmes indeksu, lētāki kredīti sanāk latos, stāsta Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Ainars Balcers. Šobrīd klienti turpina aizņemties gan latos, gan eiro valūtā, bet pirms līguma parakstīšanas klienti ar savu finanšu konsultantu rūpīgi pārrunā valūtas un latu indeksu nomaiņas aspektus, viņš skaidro.
Tiem, kam kredīti ir latos, izmaiņas faktiski būs saistītas tikai ar pašu valūtu un ar naudas indeksiem (Rigibor, arī bāzes likme Swedbank gadījumā), ja tas ir iekļauts aizdevumu mainīgajā procentu likmes daļā. No 1.janvāra latu indeksi tiks aizstāti ar indeksiem eiro valūtā. Kredītu valūta 1.janvārī tiks pārrēķināta no latiem uz eiro pēc oficiālā fiksētā kursa. Savukārt mainīgā likmes daļa, kas ir bijusi piesaistīta latiem, saglabāsies līdzšinējā apmērā līdz pirmajam līgumā paredzētajam mainīgās procentu likmes pārskatīšanas datumam pēc 1.janvāra.
Piemēram, ja līgumam ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta Rigibor naudas tirgus indeksam, paredzamais mainīgās likmes maiņas datums ir 1.februāris, tad mainīgā likme vēl vienu mēnesi būs Rigibor vērtība un tikai tad tiks nomainīta uz Euribor naudas tirgus indeksa vērtību. Kredīta likmes fiksētā daļa, kā arī citi līguma noteikumi paliek bez izmaiņām.
Gada laikā esošā kredītportfeļa vidējās pievienotās likmes ir bijušas svārstīgas un mainījušās minimāli, stāsta SEB bankas valdes locekle Ieva Tetere, piebilstot, ka jaunizsniegtajiem mājokļu kredītiem vidējās pievienotās likmes gada laikā ir palielinājušās par pāris bāzes punktiem.
Pievienotās likmes gan eiro, gan latu kredītiem ir ļoti līdzīgas, tai pašā laikā, ņemot vērā vēsturisko latu bāzes likmju attīstību, SEB bankas kredītportfelī pārliecinoši lielāko daļu veido kredīti eiro valūtā.
Euribor indeksa vērtību lielā mērā ietekmē Eiropas Centrālās bankas (ECB) realizētā monetārā politika, tajā skaitā, bāzes procentu likmju izmaiņas, skaidro SEB bankas sociālekonomists Edmunds Rudzītis. Savukārt ECB politika atkarīga no eirozonas valstu ekonomiskā situācijas – ja ekonomikā ir recesija, tad eiro bāzes procentu likmes tiek samazinātas vai netiek paaugstinātas, savukārt, ekonomikai augot, gaidāms bāzes procentu likmju kāpums, kas attiecīgi atspoguļojas arī Euribor kāpumā. Patlaban eirozonas ekonomiskā veselība ir vāja un inflācija saglabājas salīdzinoši zema, kas ļauj ECB turpināt saglabāt zemas procentu likmes un izmantot arī citus monetārās politikas instrumentus, lai stimulētu ekonomikas atgūšanos.
Līdz šim ECB pēdējos gados realizētā monetārā politika ir bijusi izdevīga Latvijas kredītņēmējiem, jo līdz ar Euribor indeksa samazināšanos viņu ikmēneša kredīta maksājumi ir samazinājušies.
Tomēr šīs likmes nebūs tik zemas mūžīgi un nākotnē jārēķinās ar iespējamo eiro likmju kāpumu, prognozē E. Rudzītis. Turklāt līdz ar Euribor palielināšanos attiecīgi pieaugs arī kredītu procentu likme tiem kredītņēmējiem, kuri izvēlējušies kredītu ar mainīgo procentu likmi. Šogad gan būtiskas eiro likmju izmaiņas nav gaidāmas, un arī nākamgad, visdrīzāk, ka varētu realizēties pavisam neliela pieauguma scenārijs, nevis straujš Euribor kāpums. Ilgākā termiņā Euribor varētu palielināties par vairākiem procentpunktiem, paredz eksperts.