Ātro kredītu maksimālā gada likme nākotnē varētu būt 100%, liecina Ekonomikas ministrijas (EM) sagatavotie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, ko pirmdien, 21.oktobrī, izskatīs Ministru kabineta komitejas sēdē.
Regulējuma mērķis ir aizsargāt patērētāja intereses nenonākt pārlieku lielās parādu saistībās, nodrošināt kredīta kopējo izmaksu samērīgumu, veicināt patērētāja maksātspējas izvērtēšanu.
Regulējums paredz izņēmumus attiecībā uz patērētāju kreditēšanas līgumu veidiem, uz kuriem to specifikas dēļ nebūs attiecināmas prasības par gada procenta likmes ierobežojumu 100% apmērā. Vērtējot gada procentu likmes ierobežojuma 100% apmērā ietekmi, tika secināts, ka Latvijas patērētāju kreditēšanas tirgū varētu kļūt nerentabla kredīta līgumu piedāvāšana ar termiņu no 1-14 dienām un maza apmēra (no Ls 1 - Ls 70) kredīti. Lai nodrošinātu iespēju saņemt maza apmēra kredītus, izstrādātais regulējums paredz, ka gada procents likmes ierobežojums attieksies uz kredītiem, kuru summa pārsniedz 100 eiro.
Tā kā kredītiem, kas tiek nodrošināti ar kustamas lietas ķīlu, risks nonākt parādu atkarībā ir niecīgs, jo patērētāja atbildība pret kreditoru šajos pakalpojumos ir ierobežota ar ieķīlāto kustamo lietu, gada procentu likmes maksimālais ierobežojums neattieksies uz kredītiem, kas tiek nodrošināti ar kustamas lietas ķīlu.
EM skaidro, ka, paredzot gada procentu likmes maksimālo ierobežojumu 100 % apmērā, būs vairāki ieguvumi sabiedrībai. Ierobežoto peļņas iespēju rezultātā kreditori pastiprināti būs spiesti vērtēt patērētāju maksātspēju, kā rezultātā netiks izsniegti kredīti tiem patērētājiem, kas nespēs kredītus atdot (samazināsies parādnieku skaits), kredīta kopējo izmaksu samazinājuma dēļ pieaugs patērētāju skaits, kas līdz šim atturējās izmantot pakalpojumu augsto izmaksu dēļ, samazinoties kredīta kopējām izmaksām, samazināsies kredīta kopējo izmaksu slogs, kā rezultātā patērētājiem būs vieglāk nokārtot savas saistības pret kreditoru, un pieaugs atdoto kredītu skaits.
Gada procentu likmes maksimālā apmēra ierobežojumam varētu būt negatīva ietekme, uzsver EM - samazināsies augsto izmaksu kredītu devēju ienākumi. Vienlaikus jānorāda, ka valstīs, kurās ir ieviesti ierobežojumi gada procentu likmes maksimālajam apmērām, kā, piemēram, Somijā, Igaunijā vai Lietuvā, ātrās kreditēšanas tirgus turpina darboties. Tāpat īsa termiņa (1 – 21 dienu) kredītu izsniegšana varētu kļūt nerentabla, tomēr, pastāvot 14 dienu atteikuma tiesībām no patērētāja kreditēšanas līguma un kredīta pirmstermiņa atmaksas tiesībām, ir diskutabli, vai šāda termiņa pakalpojumu turpmāka nepieejamība radīs nozīmīgas problēmas patērētājiem, norāda EM.
Ministrija gan uzsver, ka ieguvums, ko iegūtu sabiedrība, būtu lielāks nekā tiešsaistes kredītu un SMS kredītu sniedzēju negūtā peļņa, jo patērētājs, kas nonāk parādos, izraisa virkni sociāli ekonomisku problēmu, kurām ir ietekme gan uz paša patērētāja labklājību, gan ekonomiku kopumā.
Db.lv jau rakstīja, ka, izvērtējot Igaunijas Tieslietu ministrijas sniegtos argumentus, Igaunijas parlaments noraidījis sociāldemokrātu partijas priekšlikumu noteikt pakalpojuma cenu nebanku kredītiem. Ja priekšlikums Igaunijā tiktu atbalstīts, gada procentu likme šobrīd nevarētu pārsniegt 107,7%.
Izvērtējot sniegto priekšlikumu, Igaunijas Tieslietu ministrija norāda, ka, ievērojot līguma noslēgšanas brīvību, pusēm jābūt iespējai vienoties, tajā skaitā par pakalpojuma vai preces cenu. Tas pats ir spēkā arī patērētāja kredīta līguma gadījumā, kad puses var vienoties par apmaksai paredzamās procentu likmes un citu apmaksu apmēru.
«Ārvalstu prakse parāda, ka gada procentu likmes noteikšana nebanku kredītiem nav devusi pozitīvu efektu. Spilgts piemērs tam ir Somija, kur ieviestais regulējums ir novedis pie tā, ka pamatā tiek izsniegti kredīti virs 2000 eiro, jo kredītiem zem šīs summas ir ierobežota procentu likme. Ja Latvijā tiks atbalstīts Ekonomikas ministrijas priekšlikums, tad turpmāk tirgū nebūs pieejami mazi aizdevumi un uz īsiem termiņiem, kā rezultātā klients būs spiests pārmaksāt,» skaidro Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas vadītāja Baiba Fromane..